Renta rodzinna

Przysługuje uprawnionym członkom zmarłego, który w chwili śmierci miał ustalone prawo do emerytury/renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniał warunki do ich przyznania. Renta rodzinna przysługuje także po śmierci osoby, która pobierała zasiłek lub świadczenie przedemerytalne.

Osobami uprawnionymi do pobierania renty rodzinnej są:

  • Dzieci (własne, małżonka, przysposobione) - do ukończenia 16 roku życia lub do ukończenia 25 roku życia o ile się kształcą; jeśli stały się niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat lub 25 lat (w przypadku kontynuowania nauki) - świadczenie przysługuje bez względu na wiek.
  • Wdowa/wdowiec - jeśli w chwili śmierci męża/żony ukończyła/ł 50 lat lub była/ł niezdolna/y do pracy lub wychowuje dziecko/wnuka/rodzeństwo uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym/zmarłej w wieku do 16 lat lub 18 lat jeśli się uczą lub są całkowicie niezdolne do pracy; świadczenie przysługuje także wdowie/wdowcu która/y spełni warunek odnośnie wieku lub niezdolności do pracy, w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci męża/żony lub zakończenia wychowywania dzieci/wnuków/rodzeństwa; jeśli wdowa/wdowiec nie spełnia powyższych warunków ma prawo do renty okresowej przez rok od śmierci męża/żony lub do 2 lat jeśli uczestniczy w szkoleniu w trakcie którego nabywa kwalifikacje do pracy zarobkowej.
  • Rozwiedziona żona/ żona w separacji – jeśli spełnia warunki wymagane od wdowy i w chwili śmierci małżonka ma ustalone sądowo prawo do alimentów.
  • Rodzice – jeśli zmarły bezpośrednio przed śmiercią utrzymywał ich, a oni sami spełniają warunki jakie są wymagane wobec wdowy/wdowca odnośnie wieku, niezdolności do pracy, wychowywania dzieci.
  • Wnuki, rodzeństwo, dzieci przyjęte na wychowanie przed osiągnięciem pełnoletności (oprócz rodzin zastępczych i rodzinnego domu dziecka)– jeśli spełniają warunki jak dzieci własne i zostały przyjęte na wychowanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego (nie dotyczy śmierci wskutek wypadku), jednocześnie nie mają prawa do renty po biologicznych rodzicach.

Wysokość renty rodzinnej kształtuje się następująco:

  • Jedna uprawniona osoba otrzymuje 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu
  • Dwie osoby - 90% świadczenia
  • Trzy  i więcej osób uprawnionych - 95% świadczenia.seniorzy.PL

seniorzy.PL