Jak chronić się przed upałem?

ochrona przed sloncem

Czerwiec to czas, kiedy słońce może grzać już naprawdę mocno. Wszak to już początek lata. Ciesząc się ciepłem nie można zapominać o ostrożności. Upał i intensywne promienie słoneczne mogą być bardzo groźne dla seniora.

Upał jest groźny szczególnie dla małych dzieci oraz seniorów. Wysoka temperatura oddziałuje na nasze zdrowie i samopoczucie.

Niejednokrotnie bagatelizujemy niebezpieczeństwo płynąc z przegrzania lub nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, co jest – szczególnie w podeszłym wieku – wyjątkowo lekkomyślne.

Upał wpływa bardzo znacząco na funkcjonowanie organizmu. Odczuwanie zmęczenia i znużenia może być sygnałem ostrzegawczym. W czasie gorących dni grozi nam nie tylko odwodnienie, ale także udar, wzrasta także ryzyko zawału serca.

Jak się chronić?

  • W czasie wielkich upałów najlepiej nie wychodzić z domu jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Niezbędne sprawunki załatwmy wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy temperatura nieco spada. Kategorycznie unikajmy wychodzenia z domu około południa, gdy temperatura jest najwyższa.
  • Koniecznie pijmy dużo wody. Wiele osób ma z tym problem, gdyż pije dopiero wtedy, gdy odczuwa pragnienie. To błąd. Należy wyrobić w sobie nawyk popijania wody co jakiś czas, by nie dopuścić do niezwykle groźnego odwodnienia organizmu. Warto zauważyć, że to właśnie niedostateczna ilość wody w organizmie jest często przyczyną zawałów serca, które musi pompować gęstszą krew, co sprawia, że wykonuje znacznie cięższą pracę. W połączeniu z innymi konsekwencjami odwodnienia skutki mogą być dramatyczne, dlatego pijmy wodę w czasie upałów tak często, jak się da.
  • Niezwykle ważna jest ochrona głowy. W czasie upałów nietrudno jest o udar słoneczny, dlatego nakrycie głowy jest niezbędne. Powinno być możliwie przewiewne, najlepiej w jasnych kolorach, by nie przyciągało promieni słonecznych.
  • Wiele osób bagatelizuje ochronę oczu, a okulary słoneczne stosuje dla komfortu – by słońce nie raziło w oczy. Niestety często zapominamy, że szkła powinny mieć odpowiednie filtry ochronne. Samo przyciemnienie nie chroni oczu. Niebezpieczne promienie UV nadal docierają, dlatego kupując okulary wybierajmy te, które mają odpowiednie filtry, by promienie nie uszkodziły rogówki.
  • Trzeba także koniecznie chronić skórę. To także jest często bagatelizowany element ochrony przed słońcem. Uważamy, że lekka opalenizna nam nie szkodzi. Tymczasem z roku na rok zwiększa się ilość osób zapadających na czerniaka. Wychodząc na słońce bezwzględnie konieczne jest posmarowanie wszystkich odkrytych miejsc kremem z odpowiednim filtrem ochronnym. Im wyższy filtr, tym lepiej. Nie dopuszczajmy do niebezpiecznych i nieprzyjemnych poparzeń słonecznych.

Warto wiedzieć, że naukowcy rozróżniają trzy rodzaje promieniowania słonecznego, jakie docieraja na ziemię: UVA, UVB oraz UVC. Te ostatnie zatrzymywane są przez warstwę ozonową atmosfery i nie stanowią dla nas zagrożenia. Promienie UVB natomiast docierają do skóry właściwej powodując poparzenia. Mogą przyczyniać się do powstawania nowotworów, a także uszkadzać rogówkę. Promienie UVA docierają jeszcze bardziej w głąb skóry skutkując także możliwością powstania nowotworów.

Trzeba pamiętać, że słońce to nie tylko niebezpieczeństwo. Odpowiednio dawkowane niesie wiele korzyści. Wszak dzięki promieniom słonecznym w naszym organizmie tworzy się witamina D3, której w naszym klimacie brakuje. Wytwarza się ona bowiem dzięki działaniu promieni słonecznych. Korzystajmy więc ze słonecznej aury z głową, zachowując odpowiednie środki ostrożności, by piękna pogoda była dla nas przyczyną do radości. 

seniorzy.PL