Niebezpieczne rośliny w Polsce

konwalia majowa Convallaria majalis

Wiosną i latem, gdy pogoda sprzyja spacerom, można się natknąć na różne ciekawe i zachwycające urodą rośliny. Uroda ta jednak może być śmiertelnie niebezpieczna. Niektóre z roślin są zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Spacery leśnymi i polnymi ścieżkami przywodzą na myśl sielankowe życie wiejskie, dalekie od trosk i kłopotów dnia codziennego.

Pozwalają oderwać się od problemów. To dlatego tak kochamy obcować z naturą i do niej ciągniemy, jednak natura potrafi być niebezpieczna, nawet na wydawało by się bezpiecznej, polnej łące.

Barszcz Sosnowskiego

W mediach od wielu lat, rokrocznie, ostrzega się przed niebezpiecznymi roślinami. Wśród nich prym wiedzie Barszcz Sosnowskiego. Ta roślina uprawiana była dawniej jako pasza dla zwierząt. Największe jej skupiska są na wschodzie Polski. Zanim zorientowano się, jakie niesie niebezpieczeństwo zdążyła się ona rozsiać niemal w całym kraju. Barszcz Sosnowskiego kwitnie w miesiącach letnich i wtedy jest najbardziej niebezpieczny, gdyż działanie parzące rośliny potęgowane jest przez upalną pogodę.  Co ciekawe, roślina ta traci swoje niebezpieczne właściwości w nocy i po zmroku.

Kontakt z Barszczem Sosnowskiego prowadzi do poważnych poparzeń skóry, które mogą nawet spowodować zgon. Należy być szczególnie ostrożnym, gdyż wygląd tej rośliny jest bardzo podobny do kopru, co może prowadzić do dramatycznych pomyłek.

Konwalia majowa

Wydawać by się mogło, że popularne konwalie nie mogą być groźne, szczególnie, że ich zapach jest niemal hipnotyzujący. Tymczasem okazuje się, że konwalie są śmiertelnie trujące. Zarówno kwiatostan, jak i liście oraz owoce zjedzone przez człowieka mogą prowadzić do poważnego zatrucia, a nawet śmierci. Oczywiście zazwyczaj nie jemy kwiatów, jednak drobne owoce konwalii mogą stanowić pokusę dla niedoświadczonych zbieraczy i być powodem poważnych komplikacji zdrowotnych.

Tojad mocny

Roślina ta występuje na terenie całego kraju. Jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych roślin, jakie u nas występują. Atakuje ona układ nerwowy, prowadząc do zawału serca, a nawet paraliżu. Jest tak toksyczna, że nie tylko jej jedzenie jest niewskazane, ale nawet dotykanie jej czy wąchanie. Trojad mocny był dawniej najpopularniejszą trucizną, jaką stosowano chcąc pozbyć się wrogów. Niektórzy nazywali go nawet „roślinnym arszenikiem”.

Pokrzyk wilcza jagoda

Zwykle nie jemy tego, czego nie znamy. Jednak pokrzyk wilcza jagoda może być zjedzona przez pomyłkę. Rośnie bowiem na krzakach, a swoim kolorem przypomina czarną porzeczkę lub borówkę amerykańską. Dla nieostrożnych zbieraczy może stanowić poważne zagrożenie, gdyż spożycie owoców tego krzewu grozi zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego, nerwowego, a nawet do śmierci. Dawka śmiertelna dla dorosłej osoby to 15-20 owoców. Składnikiem, który jest przyczyną niebezpieczeństwa tej rośliny jest atropina, która powoduje blokadę mięśni gładkich, a w konsekwencji prowadzi do śpiączki atropinowej.

Dziś do zatruć roślinami dochodzi stosunkowo rzadko. Najczęściej w wyniku pomyłki lub nierozwagi. Jeśli już dojdzie do zjedzenia niebezpiecznej rośliny trzeba wezwać pogotowie, a w międzyczasie usiłować sprowokować wymioty, by jak najmniej trujących substancji zostało wchłoniętych. Oczywiście wymiotów nie należy prowokować u osób, które są nieprzytomne, gdyż może dojść do zachłyśnięcia.

Podstawową zasadą bezpieczeństwa jest: nie jedz niczego, czego nie znasz, a jeśli masz wątpliwości, czy dana roślina jest tą, za którą ją masz, lepiej zostaw ją w spokoju.

seniorzy.PL