header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Życie w pojedynkę gdy zostajesz sam

samotny senior Jan

Smutek, samotność, melancholia czy radość, samodzielność i energia życiowa – życie w pojedynkę może być różne. Od naszego nastawienia zależy czy będzie radosne czy smutne.

Gdy zostajesz sam

Choć zdecydowana większość ludzi marzy o tym, by zestarzeć się z ukochaną osobą u boku, życie pisze swoje scenariusze. Śmierć małżonka czy rozwód rozbijają życie na kawałki, które następnie z mozołem trzeba poskładać.

Gdy to się uda i życie nabiera względnej stabilizacji przychodzi codzienność. Dorosłe dzieci mają swoje życie, a czas na emeryturze sprzyja refleksjom. Zastanawiamy się co zrobiliśmy źle, co chcielibyśmy zrobić inaczej. Czasu nie cofniemy, to co się wydarzyło już przebrzmiało. Życie potoczyło się swoim torem. Zostaliśmy sami w domu z refleksją: co dalej? Jak nadać życiu sens? Czy mam jeszcze jakiś cel w życiu?

Wielu z nas dochodzi do smutnych wniosków zamykając się coraz bardziej w czterech ścianach, często borykając się z problemami zdrowotnymi, finansowymi. Zdaje się, że życie biegnie gdzieś indziej, że wypadliśmy z pędzącego pociągu i nikomu nie jesteśmy potrzebni. Co dalej?

Znajdź sens

Dobrze, więc jesteśmy sami. Nie znaczy to jednak, że mamy się pogrążyć w marazmie i czekać na kres życia. Przeciwnie, przypomnijmy sobie co chcieliśmy zawsze robić, ale nie mieliśmy czasu. Teraz go mamy! Czy stoi coś na przeszkodzie byśmy właśnie teraz zaczęli spełniać marzenia? Zacznijmy od małych kroków. Często myślimy: ale jak to tak, mam iść sam na spacer? Muszę mieć towarzystwo.

Nieprawda, możesz iść sam na spacer, do kina, teatru na koncert. I możesz miło spędzić czas nie mając nikogo ze sobą. Co więcej, może poznasz nowych ludzi. Każdy wiek jest dobry na poznanie przyjaciół.

Wyznacz sobie małe cele: w tym tygodniu idę trzy razy na spacer, w piątek do kina. Niech to będą małe przyjemności, na które będziesz czekać. I niech one nie będą uzależnione od innych ludzi.

Warto ustalić sobie pewien schemat życia, jakieś rytuały, które sprawią, że dzień będzie miał porządek, a nie będzie ciągnącym się czasem bez celu.

Wyjdź do ludzi

To, że żyjesz samodzielnie nie znaczy, że masz stać się samotnikiem. W każdym, nawet niewielkim mieście działają kluby seniora. Tam można spotkać ludzi w swoim wieku, którzy mają pasje, zainteresowania, problemy i różne doświadczenia. W większych miastach jest jeszcze łatwiej o ciekawe zajęcia dla seniorów.

Warto też podróżować. I nie muszą to być drogie wycieczki. W wielu miastach działa PTTK, które oferuje ciekawe wycieczki jedno- i kilkudniowe. I tu można wybrać się samodzielnie, wszak jedziemy w grupie i z przewodnikiem.

A co jeśli z natury nie nawiązujemy łatwo znajomości? To nie szkodzi temu, by przebywać wśród innych, nabywać doświadczeń. Możemy iść do teatru i nawet z nikim nie rozmawiać, ale wyjdziemy z naszych czterech ścian i będziemy uczestnikami ciekawego wydarzenia.

Podstawą jest to, abyśmy stworzyli sobie nową, samodzielną strefę komfortu. Nie ma być ona samotnią. Ma być nowym światem, w którym będziemy się czuć dobrze, w którym będziemy mieć małe cele i radości. Światem, w którym naszego nastroju nie będziemy uzależniać od obecności innych ludzi. Kto wie, kto zechce wejść w tak zabudowaną naszą strefę komfortu?

seniorzy.PL

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Poranne dolegliwości bólowe oczu

  Poranne dolegliwości bólowe oczu mogą być spowodowane chorobą, zmęczeniem lub nieprawidłowym korzystaniem z okularów. Co nam „mówią” nasze oczy, dlaczego odczuwamy ból po przebudzeniu i w jaki sposób szybka diagnoza wpływa na jakość leczenia? Odpowiadają eksperci Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej - dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista oraz Grzegorz Romanik, optyk i optometrysta.

  Ból oczu – oznaka groźnej choroby?

  Oczy odpowiadają za przekazywanie do mózgu zdecydowanej większości bodźców z otaczającej nas rzeczywistości, a ich prawidłowe funkcjonowanie umożliwia wykonywanie codziennych obowiązków.

  Więcej…  
 • Kolagen i elastyna

  Aby zabezpieczyć i zregenerować swoje delikatne tkanki, które ulegają uszkodzeniu podczas poruszania się na twardej powierzchni, ślimaki wydzielają specjalny śluz. Ze względu na zawartość alantoiny, kolagenu, elastyny czy kwasu glikolowego, wykorzystywany jest on do produkcji kremów.

  Jak odkryto właściwości?

  W latach 80tych rodzina Bascunan, która prowadziła w Chile farmę ślimaków z gatunku Helix aspersa odkryła, iż ich śluz wykazuje działanie dermatologiczne. Ręce osób, które pracowały na farmie, miały bardziej miękki naskórek, a przecięcia goiły się na nich szybko, nie zostawiając infekcji, ani blizn.

  Więcej…  
 • Otyłość

  Coraz większa liczba osób zmaga się z nieprawidłową masą ciała. Jak pokazują badania ponad 1/3 Polaków boryka się z nadwagą, a 17% choruje na otyłość *1. Powszechnie uważa się, że w większości przypadków problem można wyeliminować za pomocą zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. Tymczasem, podstawowym źródłem problemu jest zakłócenie równowagi energetycznej w organizmie chorego oraz regulacji w spożywaniu pokarmów. Powyższe czynniki nie wynikają z zaniedbań ze strony pacjentów, ale stanowią objawy choroby.

  Więcej…  
 • Odpowiednio dobrany sprzęt rehabilitacyjny

  Każdy przypadek niepełnosprawności jest inny, dlatego rynek obfituje w różnorodne przyrządy i urządzenia rehabilitacyjne, posiadające niezliczoną ilość funkcji. Podczas wybierania sprzętu, który ma nam pomóc w osiągnięciu sprawności lub ułatwić codzienne funkcjonowanie należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

  Pierwszym i kluczowym czynnikiem, determinującym wybór sprzętu rehabilitacyjnego jest jego przyszły użytkownik.

  Więcej…  
 • Jak wybielić zęby

  Przebarwienia na zębach przybierają na sile wraz z wiekiem, ale również na skutek naszych złych nawyków. Podpowiadamy, co robić, aby zachować biały uśmiech na dłużej.

  Nie wszystko wybielisz

  Nasz kolor zębów zależy nie tylko od nawyków, ale również genów. To jaki kolor będzie miała zębina odpowiedzialna za odcień zęba, to kwestia genetyki. Wtedy sprawdzą się tylko profesjonalne metody stosowane u dentysty. Co ważne, wybieleniu nie podlegają licówki, wypełnienia, korony oraz mosty. Weź to pod uwagę, że wszystkie te obszary mogą się wyróżniać spośród reszty wybielonych zębów.

  Więcej…  
 • Kurza ślepota nazywana ślepotą zmierzchową

  Ślepota zmierzchowa, potocznie określana „kurzą ślepotą”, objawia się słabszym widzeniem po zmroku. Schorzenie może być niezmiernie uciążliwe w trakcie wykonywania codziennych obowiązków, np. podczas prowadzenia samochodu, a jego skutki – niebezpieczne nie tylko dla nas samych. Jak radzić sobie z tą przypadłością – tłumaczy dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  Dlaczego „kurza”?

  Potoczna nazwa schorzenia nawiązuje do kury, która właśnie po zmroku przestaje widzieć.

  Więcej…  
 • Nazwy mogą uratować Ci życie

  • CRP, CA 19-9 czy GGTP to skróty, których niestety nie znamy, a mogą uratować życie.
  • Warto o nich pamiętać w trakcie wykonywania badań profilaktycznych.
  • Wczesne wykrycie problemu ma kluczowe znaczenie w powrocie do zdrowia.

  Mnogość terminów medycznych i specjalistycznych, z którymi spotykamy się u lekarza, może przyprawić o zawrót głowy. Zwłaszcza jeżeli z niektórymi z nich stykamy się po raz pierwszy.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Zapalenie trzustki

Zapalenie trzustki może mieć charakter ostry lub przewlekły. Występuje z reguły po 40 roku życia. Jej podstawowym objawem jest dotkliwy, przeszywający ból w górnej części brzucha, który utrzymuje się kilka dni.

Więcej…

Zapaść krążeniowa

Zapaść krążeniowa jest to ostra niewydolność krążenia prowadząca do znacznego obniżenia ciśnienia krwi oraz zmniejszenia jej dopływu do mózgu, mogących doprowadzić do zgonu.

Więcej…

Zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych

Zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych – to ostra infekcja układu nerwowego spowodowana przez wirusy, bakterie, pasożyty lub grzyby.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie