header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Życie w pojedynkę gdy zostajesz sam

samotny senior Jan

Smutek, samotność, melancholia czy radość, samodzielność i energia życiowa – życie w pojedynkę może być różne. Od naszego nastawienia zależy czy będzie radosne czy smutne.

Gdy zostajesz sam

Choć zdecydowana większość ludzi marzy o tym, by zestarzeć się z ukochaną osobą u boku, życie pisze swoje scenariusze. Śmierć małżonka czy rozwód rozbijają życie na kawałki, które następnie z mozołem trzeba poskładać.

Gdy to się uda i życie nabiera względnej stabilizacji przychodzi codzienność. Dorosłe dzieci mają swoje życie, a czas na emeryturze sprzyja refleksjom. Zastanawiamy się co zrobiliśmy źle, co chcielibyśmy zrobić inaczej. Czasu nie cofniemy, to co się wydarzyło już przebrzmiało. Życie potoczyło się swoim torem. Zostaliśmy sami w domu z refleksją: co dalej? Jak nadać życiu sens? Czy mam jeszcze jakiś cel w życiu?

Wielu z nas dochodzi do smutnych wniosków zamykając się coraz bardziej w czterech ścianach, często borykając się z problemami zdrowotnymi, finansowymi. Zdaje się, że życie biegnie gdzieś indziej, że wypadliśmy z pędzącego pociągu i nikomu nie jesteśmy potrzebni. Co dalej?

Znajdź sens

Dobrze, więc jesteśmy sami. Nie znaczy to jednak, że mamy się pogrążyć w marazmie i czekać na kres życia. Przeciwnie, przypomnijmy sobie co chcieliśmy zawsze robić, ale nie mieliśmy czasu. Teraz go mamy! Czy stoi coś na przeszkodzie byśmy właśnie teraz zaczęli spełniać marzenia? Zacznijmy od małych kroków. Często myślimy: ale jak to tak, mam iść sam na spacer? Muszę mieć towarzystwo.

Nieprawda, możesz iść sam na spacer, do kina, teatru na koncert. I możesz miło spędzić czas nie mając nikogo ze sobą. Co więcej, może poznasz nowych ludzi. Każdy wiek jest dobry na poznanie przyjaciół.

Wyznacz sobie małe cele: w tym tygodniu idę trzy razy na spacer, w piątek do kina. Niech to będą małe przyjemności, na które będziesz czekać. I niech one nie będą uzależnione od innych ludzi.

Warto ustalić sobie pewien schemat życia, jakieś rytuały, które sprawią, że dzień będzie miał porządek, a nie będzie ciągnącym się czasem bez celu.

Wyjdź do ludzi

To, że żyjesz samodzielnie nie znaczy, że masz stać się samotnikiem. W każdym, nawet niewielkim mieście działają kluby seniora. Tam można spotkać ludzi w swoim wieku, którzy mają pasje, zainteresowania, problemy i różne doświadczenia. W większych miastach jest jeszcze łatwiej o ciekawe zajęcia dla seniorów.

Warto też podróżować. I nie muszą to być drogie wycieczki. W wielu miastach działa PTTK, które oferuje ciekawe wycieczki jedno- i kilkudniowe. I tu można wybrać się samodzielnie, wszak jedziemy w grupie i z przewodnikiem.

A co jeśli z natury nie nawiązujemy łatwo znajomości? To nie szkodzi temu, by przebywać wśród innych, nabywać doświadczeń. Możemy iść do teatru i nawet z nikim nie rozmawiać, ale wyjdziemy z naszych czterech ścian i będziemy uczestnikami ciekawego wydarzenia.

Podstawą jest to, abyśmy stworzyli sobie nową, samodzielną strefę komfortu. Nie ma być ona samotnią. Ma być nowym światem, w którym będziemy się czuć dobrze, w którym będziemy mieć małe cele i radości. Światem, w którym naszego nastroju nie będziemy uzależniać od obecności innych ludzi. Kto wie, kto zechce wejść w tak zabudowaną naszą strefę komfortu?

seniorzy.PL

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Cellulit - jaka dieta?

  Stosowanie nawet najbardziej skutecznych sposobów na cellulit, takich jak kremy antycellulitowe czy uprawianie sportu, jednocześnie przy nieodpowiednim odżywianiu, nie pozwoli nam cieszyć się gładką skórą. Jakie produkty należy więc ograniczyć lub wyeliminować, a jakie powinny znaleźć się w naszej diecie, aby pozbyć się cellulitu?

  Jak ważna jest dieta?

  Likwidacja cellulitu jest niemożliwa bez odpowiednio dobranej diety. Jednak - z drugiej strony - niewłaściwy jadłospis może szybko zniweczyć efekty naszej dotychczasowej pielęgnacji antycellulitowej.

  Więcej…  
 • Okulary przeciwsłoneczne dobre i tanie

  Czy Polacy wiedzą, na co zwracać uwagę podczas kupowania okularów przeciwsłonecznych? Co jest dla nas najważniejsze przy wyborze? Dla niespełna 50% ankietowanych priorytetem jest cena oraz obecność filtrów UV. Wyniki najnowszego raportu „Polak z wadą wzroku” *1 komentuje Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  Cena i filtry na pierwszym miejscu

  Krajowa Rzemieślnicza Izba Optyczna zleciła przeprowadzenie badania, w którym sprawdziła tendencje Polaków z wadą wzroku przy wyborze produktów optycznych oraz, związane z tym, ich doświadczenia zakupowe.

  Więcej…  
 • Nietrzymanie moczu (inkontynencja)

  Krzysztof Kucharski ginekologNietrzymanie moczu (inkontynencja) to jedna z najbardziej wstydliwych dolegliwości zdrowotnych osób dorosłych. Zdecydowanie częściej dotyka kobiet *1, jednak zmagają się z nią również mężczyźni. Jakie są jej przyczyny, w jaki sposób możemy ją pokonać i czy wizyta u specjalisty jest konieczna, aby zwalczyć problem – odpowiada lek. med. Krzysztof Kucharski, ginekolog z Centrum Medycznego Damiana.

  W czym tkwi problem inkontynencji?

  Dolegliwość nietrzymania moczu, w zależności od płci pacjenta, posiada inne źródło i przyczynę występowania. U kobiet bardzo często pojawia się w następstwie przebytych ciąż i porodów.

   

  Więcej…  
 • Spacer najprostsza forma aktywności fizycznej

  Ładna pogoda zachęca do aktywnego spędzania czasu na zewnątrz. Jednak praca i obowiązki sprawiają, że trudno znaleźć chwilę na regularne uprawianie sportu. Ciekawym rozwiązaniem jest najbardziej naturalna i najprostsza forma aktywności fizycznej – spacer. Forma ruchu, do której nie potrzebujesz szczególnej techniki, sprzętu czy nakładów finansowych.

  Ruch wpływa zbawiennie nie tylko na naszą sylwetkę, ale również na samopoczucie. I choć nie każdy z nas ma predyspozycje do ciężkich treningów, spacer to forma ruchu, którą polubią nawet najbardziej opieszali. Dlaczego więc warto zacząć spacerować?

  Więcej…  
 • Chrońmy się przed elektrosmogiem

  Rozejrzyj się dookoła. W najbliższym otoczeniu dostrzeżesz co najmniej kilka urządzeń, które aby działać, muszą być podłączone do prądu. Komputer, telewizor, kuchenka mikrofalowa czy telefon komórkowy ułatwiają nam życie, ale też wytwarzają pole elektromagnetyczne, którego nagromadzenie tworzy tzw. elektrosmog.

  Naukowcy wciąż prowadzą badania nad wpływem fal elektromagnetycznych na nasze zdrowie. Choć nie zostało to jeszcze do końca udowodnione, podejrzewa się, że elektrosmog może być dla człowieka równie niekorzystny, jak zwyczajny smog, powstały z chemicznych zanieczyszczeń powietrza.

  Więcej…  
 • Stwardnienie rozsiane (SM)

  Nasz mózg to centrum dowodzenia całym ciałem. Zbudowany jest z miliardów komórek nerwowych, które tworzą wielką sieć połączeń. Komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym kontaktują się między sobą, a wraz z nerwami znajdującymi się w oczach, tworzą ośrodkowy układ nerwowy. Podobnie jak w przypadku przepływu informacji w sieci społecznościowej, ośrodkowy układ nerwowy stale rozmawia z samym sobą a także resztą ciała – to właśnie dzięki temu myślimy, oddychamy, czujemy, widzimy, poruszamy się.

  Więcej…  
 • Co najbardziej brudzi zęby?

  Dbając o zdrowie naszych zębów powinniśmy zwrócić również uwagę na to co jemy, zwłaszcza w okresie letnim,  kiedy dieta jest znacznie bogatsza. Za niektórymi produktami wręcz nie przepadają nasze zęby. Oto kilka wskazówek, jak możemy zadbać o kolor uzębienia i co zrobić gdy pojawią się już przebarwienia. 
  Każdy z nas ma inny odcień zębów, zależy on od grubości i zabarwienia zębiny oraz szkliwa. Jedni od urodzenia mają zęby bardziej żółte, inni mają zęby białe, które przebarwiają się wraz z wiekiem. Barwa zębów jest wypadkową naszych wewnętrznych predyspozycji oraz przyczyn zewnętrznych, związanych z naszym trybem życia, higieną i dietą.
  Więcej…  

Aktualności seniora

Mammografia

Mammografia jest to najbardziej skuteczne badanie w diagnostyce raka piersi, pozwalające na wykrycie nowotworu w bardzo wczesnym stadium. W badaniu wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie, w minimalnej dawce. 

Więcej…

Tomografia komputerowa (TK)

Tomografia komputerowa (TK) jest to badanie pozwalające na wykrycie, w krótkim czasie (od kilku sekund do paru minut), nieprawidłowości w budowie diagnozowanych narządów.

Więcej…

Rezonans magnetyczny (MRI)

Rezonans magnetyczny (MRI) to badanie, przedstawiające przekroje narządów wewnętrznych człowieka w wielu płaszczyznach. Bazuje ono na polu magnetycznym, wykorzystując magnetyczne właściwości atomów z których składa się ciało człowieka.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie