header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Życie w pojedynkę gdy zostajesz sam

samotny senior Jan

Smutek, samotność, melancholia czy radość, samodzielność i energia życiowa – życie w pojedynkę może być różne. Od naszego nastawienia zależy czy będzie radosne czy smutne.

Gdy zostajesz sam

Choć zdecydowana większość ludzi marzy o tym, by zestarzeć się z ukochaną osobą u boku, życie pisze swoje scenariusze. Śmierć małżonka czy rozwód rozbijają życie na kawałki, które następnie z mozołem trzeba poskładać.

Gdy to się uda i życie nabiera względnej stabilizacji przychodzi codzienność. Dorosłe dzieci mają swoje życie, a czas na emeryturze sprzyja refleksjom. Zastanawiamy się co zrobiliśmy źle, co chcielibyśmy zrobić inaczej. Czasu nie cofniemy, to co się wydarzyło już przebrzmiało. Życie potoczyło się swoim torem. Zostaliśmy sami w domu z refleksją: co dalej? Jak nadać życiu sens? Czy mam jeszcze jakiś cel w życiu?

Wielu z nas dochodzi do smutnych wniosków zamykając się coraz bardziej w czterech ścianach, często borykając się z problemami zdrowotnymi, finansowymi. Zdaje się, że życie biegnie gdzieś indziej, że wypadliśmy z pędzącego pociągu i nikomu nie jesteśmy potrzebni. Co dalej?

Znajdź sens

Dobrze, więc jesteśmy sami. Nie znaczy to jednak, że mamy się pogrążyć w marazmie i czekać na kres życia. Przeciwnie, przypomnijmy sobie co chcieliśmy zawsze robić, ale nie mieliśmy czasu. Teraz go mamy! Czy stoi coś na przeszkodzie byśmy właśnie teraz zaczęli spełniać marzenia? Zacznijmy od małych kroków. Często myślimy: ale jak to tak, mam iść sam na spacer? Muszę mieć towarzystwo.

Nieprawda, możesz iść sam na spacer, do kina, teatru na koncert. I możesz miło spędzić czas nie mając nikogo ze sobą. Co więcej, może poznasz nowych ludzi. Każdy wiek jest dobry na poznanie przyjaciół.

Wyznacz sobie małe cele: w tym tygodniu idę trzy razy na spacer, w piątek do kina. Niech to będą małe przyjemności, na które będziesz czekać. I niech one nie będą uzależnione od innych ludzi.

Warto ustalić sobie pewien schemat życia, jakieś rytuały, które sprawią, że dzień będzie miał porządek, a nie będzie ciągnącym się czasem bez celu.

Wyjdź do ludzi

To, że żyjesz samodzielnie nie znaczy, że masz stać się samotnikiem. W każdym, nawet niewielkim mieście działają kluby seniora. Tam można spotkać ludzi w swoim wieku, którzy mają pasje, zainteresowania, problemy i różne doświadczenia. W większych miastach jest jeszcze łatwiej o ciekawe zajęcia dla seniorów.

Warto też podróżować. I nie muszą to być drogie wycieczki. W wielu miastach działa PTTK, które oferuje ciekawe wycieczki jedno- i kilkudniowe. I tu można wybrać się samodzielnie, wszak jedziemy w grupie i z przewodnikiem.

A co jeśli z natury nie nawiązujemy łatwo znajomości? To nie szkodzi temu, by przebywać wśród innych, nabywać doświadczeń. Możemy iść do teatru i nawet z nikim nie rozmawiać, ale wyjdziemy z naszych czterech ścian i będziemy uczestnikami ciekawego wydarzenia.

Podstawą jest to, abyśmy stworzyli sobie nową, samodzielną strefę komfortu. Nie ma być ona samotnią. Ma być nowym światem, w którym będziemy się czuć dobrze, w którym będziemy mieć małe cele i radości. Światem, w którym naszego nastroju nie będziemy uzależniać od obecności innych ludzi. Kto wie, kto zechce wejść w tak zabudowaną naszą strefę komfortu?

seniorzy.PL

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Bank komórek macierzystych

  Dzięki komórkom macierzystym i regeneracyjnym, nasz organizm regeneruje komórki, tkanki i narządy. Pozwolenie Ministra Zdrowia na bankowanie komórek macierzystych, które pobrano z tkanki tłuszczowej, uzyskał pierwszy szpital w Polsce. Dzięki umieszczeniu ich w parach ciekłego azotu (-196 st.C.) mogą być wykorzystane w przyszłości.

  Komórki macierzyste regenerują organizm.

  Dzięki komórkom macierzystym i regeneracyjnym, zdolność do częściowej odnowy, mają narządy (wątroba, nerki, trzustka, płuca), naczynia, nerwy, mięśnie czy kości.

  Więcej…  
 • Niewidzialny nos

  Dobra jakość widzenia to komfort, o który powinniśmy szczególnie zabiegać – wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka, a ponad 80% informacji docierających do nas z otoczenia to właśnie bodźce wzrokowe. Aby ich percepcja nie wprowadzała nas w ciągłe zdezorientowanie, ludzie oko „nie zauważa” wszystkiego. O tym co pomijamy i dlaczego – opowiada Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  Niewidzialny nos

  Jak często, nie patrząc w lustro, zauważasz swój nos? Prawdopodobnie… nigdy. Dlaczego, skoro znajduje się tuż przed naszymi oczami?

  Więcej…  
 • Bolące nogi

  Pamiętasz dzień, kiedy ostatni raz bolały Cię nogi? Było gorące, letnie popołudnie, wyszłaś z pracy i udałaś się na długi spacer. Po powrocie do domu poczułaś ból i zauważyłaś opuchnięcie nóg. Machnęłaś jednak na to ręką i założyłaś, że powodem dyskomfortu są po prostu wysokie temperatury. Popełniłaś jednak dwa podstawowe błędy – czy wiesz jakie?

  Czy to na pewno ból nóg?                                                            

  Odpowiedź na powyższe pytanie dla każdej z nas wydaje się oczywista. „Tak, bolą mnie nogi, odczuwam dyskomfort i coraz częściej zauważam opuchliznę po całym dniu pracy i realizacji obowiązków oraz pasji”.

  Więcej…  
 • Zmęczenie, starzenie się, a może jednak choroba?

  Rusza nowa kampania edukacyjna dedykowana chorobom krwi i szpiku, w tym nowotworom hematologicznym. Jak często złe samopoczucie zdarza nam się tłumaczyć zmęczeniem, przeziębieniem czy starzeniem się? Tempo życia i ilość obowiązków niejednokrotnie sprawiają, że ignorujemy pierwsze objawy choroby, przypisując je chwilowemu spadkowi formy czy wiekowi. Niespecyficzne objawy chorób krwi – zmęczenie, utrata masy ciała, nocne poty, gorączka – bywają szczególnie mylące.

  Więcej…  
 • Marokański zabieg Hammam

  Marokański zabieg Hammam, który pielęgnuje i oczyszcza, możemy wykonać sami w domu. Masaż rękawicą z ziarnistej tkaniny i czarnym mydłem, złuszcza naskórek, wygładza ciało i pobudza krążenie. Dzięki bogatej w minerały glince, skóra będzie odżywiona i ujędrniona. Zastosowany na koniec olej arganowy nawilży skórę, poprawi jej elastyczność i złagodzi podrażnienia.

  Rytuał Hammam, z którego od wieków korzystają Marokańczycy, odnawia nie tylko ciało, ale i umysł. Do jego wykonania potrzebne są następujące produkty:

  Więcej…  
 • Targi Seniora w Krakowie

  Zapraszamy na II Targi Seniora, które odbędą się w dniach od 5 do 6 października 2018 r. w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 w Krakowie - najnowocześniejszym centrum targowo-konferencyjnym w Polsce.
  Ze względu na duże zainteresowanie po pierwszej edycji, postanowiliśmy poszerzyć dotychczasowy program o nowe wydarzenia. Planujemy, że w tegorocznym spotkaniu weźmie udział od 4 do 5 tys. osób (zarówno seniorów jak i ich rodzin) oraz ponad 100 wystawców.

  Więcej…  
 • Pajączki na nogach

  Dla większości kobiet pajączki, czyli widoczne pod skórą rozszerzone naczynia włosowate, to przede wszystkim problem natury estetycznej. Temat powraca zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, kiedy możemy zrezygnować z ciepłych ubrań, cieszyć się wyższymi temperaturami i rozpocząć planowanie wyjazdów wakacyjnych. Należy jednak pamiętać, że pajączki mają przede wszystkim związek ze zdrowiem – to sygnał, że naczynia krwionośne nie działają prawidłowo.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Zamienniki Viagry – pompki próżniowe

Jest to dosyć skuteczna metoda wspomagania leczenia impotencji. Urządzenie składa się z cylindra, pompki oraz pierścieni zaciskających.

Więcej…

Zamienniki Viagry – MUSE (docewkowy system leczący zaburzenia wzwodu)

Metoda MUSE polega na tym, że substancja (prostaglandyna E1) jest wprowadzana bezpośrednio do cewki moczowej za pomocą specjalnego aplikatora.

Więcej…

Zamienniki Viagry – zastrzyki

Jest to metoda inwazyjna z użyciem środków farmakologicznych przypisanych przez urologa. Pacjent samodzielnie wstrzykuje lek przed stosunkiem (maksymalnie 20 minut wcześniej) za pomocą specjalnego pena.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie