header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Życie w pojedynkę gdy zostajesz sam

samotny senior Jan

Smutek, samotność, melancholia czy radość, samodzielność i energia życiowa – życie w pojedynkę może być różne. Od naszego nastawienia zależy czy będzie radosne czy smutne.

Gdy zostajesz sam

Choć zdecydowana większość ludzi marzy o tym, by zestarzeć się z ukochaną osobą u boku, życie pisze swoje scenariusze. Śmierć małżonka czy rozwód rozbijają życie na kawałki, które następnie z mozołem trzeba poskładać.

Gdy to się uda i życie nabiera względnej stabilizacji przychodzi codzienność. Dorosłe dzieci mają swoje życie, a czas na emeryturze sprzyja refleksjom. Zastanawiamy się co zrobiliśmy źle, co chcielibyśmy zrobić inaczej. Czasu nie cofniemy, to co się wydarzyło już przebrzmiało. Życie potoczyło się swoim torem. Zostaliśmy sami w domu z refleksją: co dalej? Jak nadać życiu sens? Czy mam jeszcze jakiś cel w życiu?

Wielu z nas dochodzi do smutnych wniosków zamykając się coraz bardziej w czterech ścianach, często borykając się z problemami zdrowotnymi, finansowymi. Zdaje się, że życie biegnie gdzieś indziej, że wypadliśmy z pędzącego pociągu i nikomu nie jesteśmy potrzebni. Co dalej?

Znajdź sens

Dobrze, więc jesteśmy sami. Nie znaczy to jednak, że mamy się pogrążyć w marazmie i czekać na kres życia. Przeciwnie, przypomnijmy sobie co chcieliśmy zawsze robić, ale nie mieliśmy czasu. Teraz go mamy! Czy stoi coś na przeszkodzie byśmy właśnie teraz zaczęli spełniać marzenia? Zacznijmy od małych kroków. Często myślimy: ale jak to tak, mam iść sam na spacer? Muszę mieć towarzystwo.

Nieprawda, możesz iść sam na spacer, do kina, teatru na koncert. I możesz miło spędzić czas nie mając nikogo ze sobą. Co więcej, może poznasz nowych ludzi. Każdy wiek jest dobry na poznanie przyjaciół.

Wyznacz sobie małe cele: w tym tygodniu idę trzy razy na spacer, w piątek do kina. Niech to będą małe przyjemności, na które będziesz czekać. I niech one nie będą uzależnione od innych ludzi.

Warto ustalić sobie pewien schemat życia, jakieś rytuały, które sprawią, że dzień będzie miał porządek, a nie będzie ciągnącym się czasem bez celu.

Wyjdź do ludzi

To, że żyjesz samodzielnie nie znaczy, że masz stać się samotnikiem. W każdym, nawet niewielkim mieście działają kluby seniora. Tam można spotkać ludzi w swoim wieku, którzy mają pasje, zainteresowania, problemy i różne doświadczenia. W większych miastach jest jeszcze łatwiej o ciekawe zajęcia dla seniorów.

Warto też podróżować. I nie muszą to być drogie wycieczki. W wielu miastach działa PTTK, które oferuje ciekawe wycieczki jedno- i kilkudniowe. I tu można wybrać się samodzielnie, wszak jedziemy w grupie i z przewodnikiem.

A co jeśli z natury nie nawiązujemy łatwo znajomości? To nie szkodzi temu, by przebywać wśród innych, nabywać doświadczeń. Możemy iść do teatru i nawet z nikim nie rozmawiać, ale wyjdziemy z naszych czterech ścian i będziemy uczestnikami ciekawego wydarzenia.

Podstawą jest to, abyśmy stworzyli sobie nową, samodzielną strefę komfortu. Nie ma być ona samotnią. Ma być nowym światem, w którym będziemy się czuć dobrze, w którym będziemy mieć małe cele i radości. Światem, w którym naszego nastroju nie będziemy uzależniać od obecności innych ludzi. Kto wie, kto zechce wejść w tak zabudowaną naszą strefę komfortu?

seniorzy.PL

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Nasze zęby jesienią

  Choć wydaje się, że pory roku nie mają bezpośredniego wpływu na stan naszego zdrowia, w rzeczywistości jest inaczej! Szczególnie jesień i zima są niebezpieczne dla zębów. 
  Sezonowe obniżenie nastroju, które następuje podczas jesieni i zimy, związane jest ze spadkiem poziomu serotoniny w organizmie. Pogarsza się nasze samopoczucie, mamy mniej energii i jesteśmy bardziej ospali – w konsekwencji mamy większą ochotę na przykład na słodycze, które szkodzą zębom.
  Jesienne i zimowe dni to czas, który w powszechnej opinii nie sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. Niskie temperatury nie zachęcają do wychodzenia z domu, przez co część osób w ogóle rezygnuje z ruchu. Więcej…  
 • Jak leczyć zęby bez bólu?

  Roma Markiewicz PiotrowskaZapytaj stomatologa: Jak leczyć zęby bez bólu? Poznaj nowoczesne możliwości komfortowego oraz bezbolesnego leczenia zębów i pozbądź się raz na zawsze strachu przed dentystą.

  Zdrowe i zadbane zęby to pragnienie wielu osób. Niestety strach przed bólem, który od najmłodszych lat nieodłącznie kojarzy się z wizytą u stomatologa często uniemożliwia realizację tego marzenia. Warto jednak wiedzieć, że istnieją nowe rozwiązania, które sprawiają, że zabiegi dentystyczne nie muszą już być okupione strachem i cierpieniem.

  Więcej…  
 • Cukrzyca - codzienne życie

  Dorota ZozulinskaCukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba, którą Światowa Organizacja Zdrowia uznała za epidemię XXI wieku. W Polsce obecnie cierpi na nią ok. 3 mln Polaków, ale liczba chorych stale rośnie, co ma związek m.in. ze starzeniem się społeczeństwa.
  Pomimo rosnącej skali problemu, polscy pacjenci wciąż nie mają dostępu do najlepszych opcji terapeutycznych, które są standardem opieki diabetologicznej na świecie.

  Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się hiperglikemią, czyli wysokim stężeniem glukozy we krwi.

  Więcej…  
 • Cukrzyca cichy wróg

  Pracujesz na siedząco, odpoczywasz w bezruchu, jesz zbyt dużo i nieregularnie, nie unikasz niezdrowych potraw, słodyczy? Lekarze z Centrów Medycznych Medyceusz w Łodzi przestrzegają: to prosta droga do cukrzycy, choroby, która jest trudna do rozpoznania i zwykle przez wiele lat rozwija się bezobjawowo. Nie dokucza, nie boli, ale po cichu niszczy organizm.

  Cukrzycę typu 2 nazywa się epidemią XXI wieku – to jedna z najgroźniejszych i najczęstszych chorób cywilizacyjnych. W Polsce cierpi na nią około 3 mln osób, na świecie ponad 400 mln.

  Więcej…  
 • Ogólnopolski Dzień Seniora 14 listopada 2018

  Aktywność fizyczna najlepszym lekiem na problemy zdrowotne w każdym wieku. W 2050 roku w Polsce liczba osób w wieku 65+ wzrośnie do blisko 12 milionów. Choć długość życia rośnie, nie podnosi się jego jakość, a jedną z przyczyn jest brak aktywności fizycznej wśród seniorów. Bezruch obniża ich sprawność fizyczną oraz zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych chorób sercowo-naczyniowych, które są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce.  

  W zdrowym ciele zdrowy ruch

  Więcej…  
 • Cukrzyca cicha epidemia

  Anna SliwinskaAnna Śliwińska:

  „Największym problemem w walce z cichą epidemią cukrzycy jest… cisza”

  Nawet kilkaset tysięcy osób w Polce nie wie, że choruje na cukrzycę. Gros z 3 milionów pacjentów, którzy mają postawioną diagnozę, nie leczy się zgodnie z zaleceniami. Wielkim wyzwaniem pozostaje dostęp do optymalnej terapii i opieki, zwłaszcza osób z cukrzycą typu 2 oraz tych, które nie przekroczyły 75. roku życia i nie mogą liczyć na choćby część darmowych leków.

  Więcej…  
 • Marokański zabieg Hammam

  Do wykonania marokańskiego zabiegu pielęgnacyjnego Hammam, który odnawia nie tylko ciało, ale i umysł, niezbędne jest czarne mydło (oczyszcza), glinka (odżywia), jak i olej arganowy (nawilża). Dzięki żelowi pod prysznic, który zawiera te 3 składniki, możemy skorzystać z zalet zabiegu, we własnej łazience.

  Na czym polega zabieg Hammam?

  Słowo „Hammam” oznacza publiczną łaźnię, która pełni w Maroku ważną rolę. Mieszkańcy tego kraju, od wieków, poddają się w niej zabiegowi pielęgnacyjnemu, który odnawia nie tylko ciało, ale i umysł. Polega na oczyszczeniu, złuszczeniu, odżywieniu i nawilżeniu skóry.

  Do jego wykonania potrzebne jest:

  Czarne mydło (oczyszczenie).

  Oryginalne mydło Savon Noir wytwarzane jest w Maroko, tradycyjnymi metodami, z czarnych oliwek i oleju oliwnego. 

  Więcej…  

Aktualności seniora

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów- występuje z reguły po 40 roku życia. W jej wyniku dochodzi do niszczenia chrząstki stawowej i przebudowy tkanki kostnej. Obejmuje od jednego do kilku stawów.

Więcej…

Osteoporoza choroba kości

Osteoporoza – jest to choroba kości, charakteryzująca się obniżeniem masy tkanki kostnej oraz zmianami w ich strukturze, prowadzącymi do zwiększonej podatności na złamania.

Więcej…

Choroba uchyłkowa

Choroba uchyłkowa polega na występowaniu w przewodzie pokarmowym nieprawidłowych, charakterystycznych zagłębień (uchyłków).

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie