Wyjazd? Dziękuję, nie stać mnie.

seniorzy para na spacerze 1

Wyjście do restauracji, kina, teatru, wyjazd na wakacje, zakup ksiązki, płyty – to przyjemności, na które większości polskich seniorów nie stać.

Emerytowane przyjemności

O tym, że polskim seniorom brakuje na lekarstwa, a czasem na podstawowe środki potrzebne do życia, wszyscy słyszeliśmy. O przyjemności w tym kontekście trudno pytać, ale tym razem właśnie o nich kilka słów. Według danych statystycznych 20% seniorów nie przeznacza żadnych środków na przyjemności. 33% seniorów wydaje poniżej 100 zł miesięcznie na przyjemności. Jak więc cieszą się życiem seniorzy?

Zdecydowana większość z nich – 86% - czyta ksiązki i czasopisma. Chciałoby się dodać, że dobrze, że mamy biblioteki ogólnodostępne, bo ceny książek zapewne stanowiły by kolejną barierę w dostępie do nich.

Do ulubionych przyjemności emerytów należy także oglądanie telewizji (62%) oraz spacery.

Wakacje

Dane statystyczne pokazują, że większość seniorów chętnie wyjechała by na wakacje, jednak nie mają na to środków. Jeszcze 5 lat temu ponad połowa emerytów nie była nigdy za granicą. Obecnie wyjazdy emerytów są częstsze, jednak zagraniczne podróże zwykle wybierane są poza sezonem, ze względu na cenę. Emeryci wybierają także kraje, w których wakacje są stosunkowo tanie. Większość emerytów, którzy dysponują środkami na wyjazd wybiera Polskę na cel swojej podróży.

Szukając dobrych cen wyjazdów, warto zajrzeć do tych biur podróży, które oferują wycieczki dedykowane seniorom. W szukaniu atrakcyjnych ofert pomagają także Uniwersytety Trzeciego Wieku.

Proste marzenia

Seniorzy mają zwykle niewygórowane marzenia: wyjść do kina, teatru, filharmonii. Chociaż raz w roku. Tego typu przyjemności są dla nich trudne do zrealizowania, nie tylko ze względu na cenę biletu, ale także na dojazd. W wielu miastach nie funkcjonuje komunikacja miejsca, a taksówki są drogie.

- Teatr…ja marzę o tym, żebym mogła pojechać sama do przychodni, gdy trzeba. Teraz to muszę taksówkę brać i jadę do połowy drogi, wysiadam i dalej idę pieszo, żeby mniej płacić. – mówi 76 - letnia Lidia, która mieszka w niewielkim mieście powiatowym. – A z przyjemności, czasem kupię sobie banana albo bułkę słodką. Takie przyjemności mam.

W takim kontekście trudno się dziwić frustracji wielu seniorów, którzy zostawieni są sami sobie.

Nigdy nie jest za późno…

W odpowiedzi na potrzeby seniorów powstają różne inicjatywy. Jedną z ciekawszych jest ta, zaproponowana przez pielęgniarkę osób starszych. Wpadła ona na pomysł stworzenia platformy spotkań seniorów ze sponsorami. Idea pomysłu polega na tym, by seniorzy opowiadali o swoich marzeniach, a osoby chcące pomóc, realizowały je. To dopiero projekt, ale pokazuje dobrą drogę, jaką należy podążać. Czasem trzeba tak niewiele. Bilet na spektakl, do kina, zaproszenie na obiad – tu nie trzeba wielkich środków sponsorskich. Każdy, kto chciałby pomóc, miałby możliwość.

Seniorzy rzadko mówią o swoich marzeniach. Nieczęsto korzystają z przyjemności. Zwykle przyzwyczajeni do trudów życia, nawet nie biorą pod uwagę tego, że mogli by pójść do filharmonii czy wziąć udział w  koncercie. Dlatego pomysły takie, jak platforma spotkań są znakomite do nawiązania relacji międzypokoleniowej z korzyścią dla obu stron. 

seniorzy.PL