ONZ w sprawie starości

{jcomments on}Organizacja Narodów Zjednoczonych docenia wkład osób starszych w rozwój społeczeństw. W jednym z ustanowionych dekretów określa szereg praw i przywilejów, które winny przysługiwać tej grupie społecznej. Organizacja ustanowiła Plan Działań W Kwestii Starzenia Się Społeczeństw przez Światowe Zgromadzenie Na Temat Starości, który jest zgodny z rezolucją 37/51 jeszcze z 3 grudnia 1982 roku.

Specjaliści opracowujący dokumenty, których celem jest zagwarantowanie godnej starości dla seniorów poszczególnych krajów, dostrzegli, że istnieją ogromne różnice w sytuacji osób starszych z różnych regionów i pomiędzy poszczególnymi jednostkami. Właśnie owe różnice wymuszają konieczność zastosowania odmiennych rozwiązań.

Zauważono, że we wszystkich państwach seniorzy dożywają w coraz większej liczbie i lepszym zdrowiu zaawansowanego wieku. Z tej przyczyny należy podjąć działania aktywizujące osoby starsze do uczestnictwa w bieżącym życiu społecznym. Seniorzy mają być zachęcani do przyczyniania się do rozwoju społecznego.

ONZ uchwaliła szereg zasad w sprawie osób starszych. Ponadto zachęca rządy do wdrażania tychże. Uchwalono, że seniorzy powinni mieć dostęp do zasobów żywności, wody, schronienia, odzieży i opieki lekarskiej. Zaznaczono także, iż powinni mieć możliwość znalezienia zatrudnienia i innych form zarobkowania, które współwystępują ze świadczeniami wynikającymi z zabezpieczenia dochodów w formie np. emerytury. Zaznaczono także, iż seniorzy mają prawo do decydowania o terminie i tempie rezygnacji z pracy, ponadto zauważono potrzebę angażowania osób starszych w programy edukacyjne i szkoleniowe.

ONZ podkreśla jak istotna jest aktywizacja seniorów w życiu społecznym. Powinni oni mieć możliwość zakładania ruchów i stowarzyszeń osób starszych. Uznano, że seniorzy powinni mieć warunki, które umożliwią im rozwój potencjału w nich drzemiącego.
Osoby starsze powinny mieć dostęp do zasobów społeczeństw z dziedziny edukacji, kultury, duchowości i rekreacji.

To tylko część z postanowień ONZ w sprawie osób starszych. Rządy poszczególnych państw coraz częściej wdrażają te zasady, co wpływa korzystnie na rozwój całych społeczeństw.

Katarzyna Matczuk