header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Smog co roku zabija 7 mln ludzi

smog elektrocieplownia

Z powodu smogu w samej Europie umiera rocznie ok. 440 tysięcy osób. 10% z tej zatrważającej liczby to obywatele Polski. Tak wysoki odsetek śmiertelności sprawia, że naukowcy na całym świecie biją na alarm i zgodnie powtarzają – wiele chorób, z którymi dziś się zmagamy to efekt oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

 

Skąd ta trucizna?

Do powstania smogu dochodzi wskutek wymieszania powietrza z zanieczyszczeniami i spalinami będącymi efektem działalności człowieka. Głównymi czynnikami wywołującymi to niekorzystne zjawisko są fabryki oraz kotły opalane węglem, drewnem oraz innymi paliwami stałymi. Za jego pojawienie się odpowiada również pogoda, klimat oraz ukształtowanie terenu. Miejscowości leżące w kotlinach i dolinach są w zdecydowanie gorszej sytuacji aniżeli te położone na otwartych przestrzeniach – ciężka mgła zalega w dużych zagłębieniach i nawet w czasie wietrznych okresów, trudno jej się pozbyć.

Życie w smogu trudniejsze niż myślisz

Epidemiolog, Michał Krzyżanowski, profesor wizytujący w King’s College London, ostrzega, że tylko przez jeden z rodzajów trujących pyłów zawartych w smogu – PM 2.5, można nabawić się szeregu chorób. A takich substancji w powietrzu, jest dziś wiele więcej.

Trujące wyziewy wydobywające się z kotłów opalanych węglem powodują nie tylko zawały serca, ale prowadzą także do wylewu krwi do mózgu i są bezpośrednią przyczyną raka płuc i tchawicy. Każdy kto oddycha zanieczyszczonym powietrzem może stale odczuwać przewlekłe zmęczenie i osłabienie. Nawracające, uporczywe bóle głowy, problemy z koncentracją, pamięcią i możliwością skupienia uwagi to również następstwa życia wśród trujących wyziewów.

Warto zauważyć, że smog może również prowadzić do obniżenia się nastroju u ludzi, co w konsekwencji może zakończyć się depresją. Wiele się mówi także o bezpośrednim wpływie smogu na rozwój choroby Alzheimera.

Smog to nie żarty

W ostatnich latach WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) uznała zanieczyszczenie powietrza za najpoważniejsze zagrożenie środowiskowe dla zdrowia publicznego we współczesnym świecie. Nic dziwnego – sama Polska wydaje ok. 8.2 miliarda euro rocznie tytułem kosztów zdrowotnych związanych z emisją szkodliwych pyłów
będących efektem spalania m.in. węgla, jak wynika z raportu Heal Polska. Zdaniem prof. Krzyżanowskiego to swego rodzaju kuriozum, ponieważ państwo przeznacza ogromne środki na leczenie chorób, których po prostu mogłoby nie być, gdybyśmy byli tylko bardziej dalekowzroczni.

Państwo włącza się do walki

Ministerstwo Środowisko w tym roku wdrożyło w życie program „Czyste powietrze” mający na celu poprawę efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery z istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Inicjatywa w dużej mierze opiera się na dofinansowywaniu wymiany takich urządzeń grzewczych jak kotły węglowe, kotły na biomasę, piece kaflowe, kominki, piece wolnostojące (tzw. „kozy”) oraz trzony kuchenne na:

 • kotły na paliwa stałe
 • węzły cieplne
 • systemy ogrzewania elektrycznego
 • kotły olejowe
 • kotły gazowe kondensacyjne
 • pompy ciepła powietrzne
 • pompy ciepła odbierające ciepło z gruntu lub wody wraz z przyłączami

Program wspierają m.in. producenci urządzeń grzewczych, którzy dysponują realnymi danymi na temat zmniejszania emisji szkodliwych substancji wymiana starego kotła na nowe i ekologiczne urządzenie. Wielu z nich na tym nie poprzestaje – takie firmy jak Immergas Polska dokładają wszelkich starań by ich dystrybutorzy oraz instalatorzy mieli szeroką wiedzę na temat urządzeń, z którymi pracują oraz byli dokładnie poinformowani o zaletach wymiany starych kotłów. Dlatego w każdym punkcie sprzedaży, akredytowanym przez Immergas, oprócz fachowych porad, zainteresowani mogą zaczerpnąć wiedzy o tym jak zmniejszy się emisja szkodliwych substancji do atmosfery
i dlaczego nowy, regularnie przeglądany kocioł jest bardziej ekologiczny i oszczędny.

Każdy z nas może podjąć walkę, w której stawką jest zdrowie własne i swoich bliskich. Mamy realny wpływ na to jakim powietrzem oddychamy i czy będziemy chorować na wiele schorzeń, których dziś bez problemu można uniknąć. Dziś ta walka jest zdecydowanie łatwiejsza. I tańsza.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Zgrzytasz zębami w nocy?

  Zgrzytanie zębami to poważna dolegliwość, która może dotyczyć aż 10 proc. dorosłej populacji. Obolała szczęka, gorsza estetyka i kondycja zębów, ich utrata, chroniczne bóle głowy, niekorzystny wpływ na samopoczucie oraz zdrowie ogólne – to tylko niektóre z grożących konsekwencji. Jak uporać się z problemem?

  Skąd wiedzieć, że cierpisz na bruksizm?

  Bruksizm to dość powszechne zaburzenie pracy stawu skroniowo-żuchwowego, które przejawia się niekontrolowanym zgrzytaniem i zaciskaniem zębów. Występuje zarówno u dorosłych (najczęściej między 25. a 44 r.ż.), jak i dzieci.

  Więcej…  
 • Okulary przywracają młodość

  Wyraźny obraz widziany z każdej odległości to komfort, na który w pewnym wieku mało kto może sobie pozwolić. Korzystanie z kilku par okularów, które zapewnią odpowiednie widzenie od dali do bliży jest dość uciążliwe. Co można zrobić, aby doskonale widzieć niezależnie od wieku? Czy można pozbyć się często używanej po 40-stce „drugiej pary okularów do czytania” ?

  Narząd wzroku jest jednym z najważniejszych dla człowieka, bo dzięki niemu odczytujemy ogromną ilość bodźców określających otoczenie i warunkujących postrzeganie świata. Nasze oczy dostarczają nam wielu informacji o odległościach, kształtach, ruchu oraz barwach. Dobry wzrok jest niezbędny w każdej pracy zawodowej.

  Więcej…  
 • Walentynki a nasze serce

  Każdego dnia „bije” 100 tysięcy razy. Przez całe życie wielokrotnie więcej - ponad 3,5 miliarda. W godzinę toczy ponad 300 litrów krwi. Dzięki jego niezmordowanej pracy żyjemy. Serce - symbol miłości, którego - jak na ironię – większość Polaków nie kocha. Specjaliści CM Medyceusz w Walentynki radzą, jak i dlaczego trzeba dbać o serce?

  Serce wtłacza w nas życie – niemal dosłownie. Jest naszą wewnętrzną pompą, pozwalającą zamienić w płucach odtlenowaną krew z żył i tętnicami tchnąć ją natlenowaną do najdalszych zakątków ciała. Bez tego procesu nie da się żyć. Co robić zatem, aby utrzymywać serce w dobre formie?

  Więcej…  
 • Przebarwienia na skórze

  Ciemniejsze plamy na skórze to dla wielu kobiet przyczyna dyskomfortu, powodująca utratę pewności siebie. Przebarwienia na twarzy czy dekolcie, choć mogą zostać ukryte pod warstwą makijażu, nie znikają samoistnie – do tego potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja. Czym charakteryzują się te zmiany oraz jak sobie z nimi radzić, podpowiada Olga Kamińska, Training Manager marki Biologique Recherche.

  Dlaczego przebarwienia pojawiają się na naszej skórze?

  Więcej…  
 • Jak zadbać o gładkość naszych stóp?

  Gdy nasze pięty są zrogowaciałe najczęściej sięgamy po tradycyjne pumeksy, które jednak są mało praktyczne. Warto postawić na marokański pumeks Hammam, który wytwarza się z bogatej w minerały, glinki czerwonej. Dzięki wygodnej rączce, wyżłobionym rowkom, a także odpowiedniej wielkości i twardości - pozwoli cieszyć się gładkimi stopami.

  Więcej…  
 • Kolonoskopia wirtualna

  Zauważasz u siebie dolegliwości takie jak krwawienia z odbytu, utrzymującą się biegunkę, ból czy parcie na stolec? Nie lekceważ ich i nie traktuj jak wirtualnych problemów. Mogą bowiem zwiastować realną chorobę – nawet raka jelita grubego. W diagnozie może pomóc wirtualna kolonoskopia. Na czym polega to badanie i kiedy warto je wykonać?

  Co to jest wirtualna kolonoskopia i kiedy dobrze ją wykonać?

  Więcej…  

Aktualności seniora

Chroniczne zmęczenie i senność

W Polsce choruje na cukrzycę trzy miliony osób. Co powinno zaniepokoić i zmobilizować nas do sprawdzenia ryzyka zachorowania? Test do samodzielnego zmierzenia ryzyka zachorowania na cukrzycę.

Więcej…

Ból brzucha

Kłujący ból brzucha – w zależności od lokalizacji bólu i jego natężenia może sugerować wystąpienie różnych poważnych chorób; zwłaszcza, jeżeli towarzyszą mu dodatkowe objawy, takie jak gorączka czy wymioty. Co oznacza ból występujący w poniżej opisanych miejscach?

Więcej…

Badania wątrobowe

Próby wątrobowe jest to badanie z krwi, mające na celu ocenić stan wątroby. Osoby w przypadku których zachodzi podejrzenie co do nieprawidłowego funkcjonowania lub uszkodzenia tego narządu są kierowane na badania oznaczające poziom: ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Bilirubiny całkowitej, ChE.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie