header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Smog co roku zabija 7 mln ludzi

smog elektrocieplownia

Z powodu smogu w samej Europie umiera rocznie ok. 440 tysięcy osób. 10% z tej zatrważającej liczby to obywatele Polski. Tak wysoki odsetek śmiertelności sprawia, że naukowcy na całym świecie biją na alarm i zgodnie powtarzają – wiele chorób, z którymi dziś się zmagamy to efekt oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

 

Skąd ta trucizna?

Do powstania smogu dochodzi wskutek wymieszania powietrza z zanieczyszczeniami i spalinami będącymi efektem działalności człowieka. Głównymi czynnikami wywołującymi to niekorzystne zjawisko są fabryki oraz kotły opalane węglem, drewnem oraz innymi paliwami stałymi. Za jego pojawienie się odpowiada również pogoda, klimat oraz ukształtowanie terenu. Miejscowości leżące w kotlinach i dolinach są w zdecydowanie gorszej sytuacji aniżeli te położone na otwartych przestrzeniach – ciężka mgła zalega w dużych zagłębieniach i nawet w czasie wietrznych okresów, trudno jej się pozbyć.

Życie w smogu trudniejsze niż myślisz

Epidemiolog, Michał Krzyżanowski, profesor wizytujący w King’s College London, ostrzega, że tylko przez jeden z rodzajów trujących pyłów zawartych w smogu – PM 2.5, można nabawić się szeregu chorób. A takich substancji w powietrzu, jest dziś wiele więcej.

Trujące wyziewy wydobywające się z kotłów opalanych węglem powodują nie tylko zawały serca, ale prowadzą także do wylewu krwi do mózgu i są bezpośrednią przyczyną raka płuc i tchawicy. Każdy kto oddycha zanieczyszczonym powietrzem może stale odczuwać przewlekłe zmęczenie i osłabienie. Nawracające, uporczywe bóle głowy, problemy z koncentracją, pamięcią i możliwością skupienia uwagi to również następstwa życia wśród trujących wyziewów.

Warto zauważyć, że smog może również prowadzić do obniżenia się nastroju u ludzi, co w konsekwencji może zakończyć się depresją. Wiele się mówi także o bezpośrednim wpływie smogu na rozwój choroby Alzheimera.

Smog to nie żarty

W ostatnich latach WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) uznała zanieczyszczenie powietrza za najpoważniejsze zagrożenie środowiskowe dla zdrowia publicznego we współczesnym świecie. Nic dziwnego – sama Polska wydaje ok. 8.2 miliarda euro rocznie tytułem kosztów zdrowotnych związanych z emisją szkodliwych pyłów
będących efektem spalania m.in. węgla, jak wynika z raportu Heal Polska. Zdaniem prof. Krzyżanowskiego to swego rodzaju kuriozum, ponieważ państwo przeznacza ogromne środki na leczenie chorób, których po prostu mogłoby nie być, gdybyśmy byli tylko bardziej dalekowzroczni.

Państwo włącza się do walki

Ministerstwo Środowisko w tym roku wdrożyło w życie program „Czyste powietrze” mający na celu poprawę efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery z istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Inicjatywa w dużej mierze opiera się na dofinansowywaniu wymiany takich urządzeń grzewczych jak kotły węglowe, kotły na biomasę, piece kaflowe, kominki, piece wolnostojące (tzw. „kozy”) oraz trzony kuchenne na:

 • kotły na paliwa stałe
 • węzły cieplne
 • systemy ogrzewania elektrycznego
 • kotły olejowe
 • kotły gazowe kondensacyjne
 • pompy ciepła powietrzne
 • pompy ciepła odbierające ciepło z gruntu lub wody wraz z przyłączami

Program wspierają m.in. producenci urządzeń grzewczych, którzy dysponują realnymi danymi na temat zmniejszania emisji szkodliwych substancji wymiana starego kotła na nowe i ekologiczne urządzenie. Wielu z nich na tym nie poprzestaje – takie firmy jak Immergas Polska dokładają wszelkich starań by ich dystrybutorzy oraz instalatorzy mieli szeroką wiedzę na temat urządzeń, z którymi pracują oraz byli dokładnie poinformowani o zaletach wymiany starych kotłów. Dlatego w każdym punkcie sprzedaży, akredytowanym przez Immergas, oprócz fachowych porad, zainteresowani mogą zaczerpnąć wiedzy o tym jak zmniejszy się emisja szkodliwych substancji do atmosfery
i dlaczego nowy, regularnie przeglądany kocioł jest bardziej ekologiczny i oszczędny.

Każdy z nas może podjąć walkę, w której stawką jest zdrowie własne i swoich bliskich. Mamy realny wpływ na to jakim powietrzem oddychamy i czy będziemy chorować na wiele schorzeń, których dziś bez problemu można uniknąć. Dziś ta walka jest zdecydowanie łatwiejsza. I tańsza.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Kardiowerter defibrylator

  Adam SokalWszczepiany pacjentom o wysokim ryzyku nagłego zatrzymania krążenia kardiowerter-defibrylator (ICD) ostrzeże i zainterweniuje w przypadku wystąpienia groźnej dla życia arytmii komorowej. Jak działa urządzenie ratujące życie, jak przygotować się do zabiegu, czy życie po wszczepieniu wygląda inaczej – mówi dr hab. med. Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Dr hab. med. Adam Sokal

  Pracownia Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

  Panie Docencie, co to jest ICD?

  Więcej…  
 • Abonament medyczny

  Marek KubickiJak trwoga to do… innej placówki medycznej. Czego nie dają nam abonamenty? 

  94% badanych z wykupionym abonamentem medycznym lub innym ubezpieczeniem zdrowotnym i tak opłaca dodatkowe wizyty u lekarzy specjalistów – wynika z najnowszego raportu „Prywatna oraz publiczna służba zdrowia – opinie Polaków nt. jakości świadczonych usług”, zrealizowanego na zlecenie Centrum Medycznego Damiana *1. Czy opieka medyczna oparta na abonamencie to faktycznie dobry wybór, kiedy zależy nam na wizycie u specjalisty i nie chcemy długo czekać?

  Więcej…  
 • Wiosenne przeziębienie

  Rano cieszysz się słońcem za oknem, więc z radością zakładasz lżejsze ubrania, a czapkę rzucasz w kąt. Po wyjściu z domu przekonujesz się, że wcale nie grzeje tak bardzo, jak ci się wydawało i w efekcie wracasz z przeziębieniem? Wczesną wiosną to częsty scenariusz. Jak nie dać się infekcji i co robić, by nie przerodziła się w poważniejsze dolegliwości?

  Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprawiają, że chętnie spędzamy czas na dworze i przerzucamy się na lżejsze ubrania.

  Więcej…  
 • Jak dbać o protezy zębowe?

  7 zasad pielęgnacji nie tylko dla seniorów. Protezy zębowe – częściowe lub całkowite - to najpowszechniejsza metoda rekonstrukcji braków zębowych. Jednak wielu ich użytkowników nie wie, że oba typy uzupełnień wymagają odpowiedniej troski. Oto kilka rad, które pomogą zadbać o protezę i utrzymać ją w dobrym stanie przez lata.

  1. Dbaj o higienę całej jamy ustnej, nie tylko o protezę!

  Najważniejszą zasadą dla posiadaczy protezy jest ich właściwa higiena i pielęgnacja. W przypadku protezy ruchomej należy pamiętać o tym, by codziennie, a najlepiej po każdym posiłku, dbać o jej czystość.

  Więcej…  
 • Refundacja usunięcia zaćmy

  Justyna KrowickaOd miesiąca do nawet pół roku - tyle wynosi czas oczekiwania na zwrot kosztów zabiegów usunięcia zaćmy przez NFZ, wykonywanych w ramach ustawy transgranicznej. Najszybciej pieniądze otrzymują pacjenci z terenu woj. mazowieckiego, najdłużej muszą czekać ci z woj. śląskiego.

  Polscy pacjenci, którzy nie chcą czekać na operację usunięcia zaćmy w kraju, chętnie korzystają z oferty czeskich klinik.

  Więcej…  
 • Zespół leniwego jelita

  Chcesz być fit na wiosnę, a przy tym czuć się lekko i zdrowo? Wspomóż pracę leniwych jelit! Czasami mamy wrażenie, że nasz układ pokarmowy pracuje zbyt wolno. Sprzyja temu siedzący tryb życia, brak ruchu w czasie wolnym, stres oraz nadmiar żywności wysoko przetworzonej w diecie. Jak temu zaradzić by odzyskać nową energię?

  Zespół leniwego jelita jest dolegliwością cywilizacyjną, która dotyka wielu osób. Uwarunkowana jest przede wszystkim stylem życia, jaki obecnie prowadzimy.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Lipidogram - badanie

Lipidogram jest to badanie mające na celu określenie gospodarki tłuszczowej w organizmie. Pomaga określić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, w tym miażdżycy.

Więcej…

Pełnomocnik dla seniora

Bywają sytuacje w życiu seniora (najczęściej spowodowane problemami zdrowotnymi, w tym niepełnosprawnością), w których potrzebuje pomocy innych osób w załatwianiu swoich spraw. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza w załatwianiu spraw w urzędach, konieczne jest posiadanie pełnomocnika.

Więcej…

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie