header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Poraj - zdrowy szczęśliwy Senior

Porajski senior

Jak być zdrowym i szczęśliwym w dojrzałym wieku? Jak pomóc osobom w wieku 50+, którym zabrakło motywacji i energii do życia. Jak wejść na poziom pozytywnych wibracji i wstawać codziennie z energią i radością.

Jak przestać myśleć, że na coś w życiu jest za późno lub za późno by realizować swoje pasje. Na te i inne wątpliwości starała się przekazać cenną wiedzę z dziedziny gerontopedagogiki, goszcząca w Poraju Katarzyna Dorosz.

Na zaproszenie posła do Parlamentu Europejskiego Marka Plury i wójt Gminy Poraj Katarzyny Kaźmierczak z pasjonującym wykładem, którego motywem i sensem przewodnim było: Jak odnaleźć siłę życia?, gościła w Poraju Katarzyna Dorosz. Wykładowczyni przybyła ze Stanów Zjednoczonych. Spotkanie, które odbyło się we wtorek 12 marca w sali widowiskowo-kinowej „Bajka” w Poraju, w formie warsztatów, adresowane było głównie do seniorów oraz osób niepełnosprawnych. Jednak wszystkie osoby, które zechciały uczestniczyć w tym wydarzeniu wyszły z pewnością z przebudowaną wartością samego siebie i choćby w jakimś stopniu ze zmianą swojego nastawienia do życia. Poraj spotkanie z senioramiWykładowczyni, w blisko dwugodzinnej aktywnej prelekcji, przekazywała wiedzę zebranym w sali widowiskowo-kinowej „Bajka” w Poraju, głównie przedstawicielom kół seniorów z Poraja, Żarek Letniska, Choronia i Jastrzębia oraz paniom z KGW „Malwy”, „Choronianki”, „Kalina” i „Natalinki”. Na prelekcji zauważyć można było także: wójt Katarzynę Kaźmierczak, dyrektor GOK Magdalenę Ryziuk – Wilk, kierownik ZEAS w Poraju Annę Sochę-Korendo czy radną Dagmarę Superson – Kosztyłę. Cały projekt ma na celu promocję zdrowia, zdrowych nawyków oraz uświadomienie, że wprowadzenie niewielkich zmian do codziennej rutyny może znacznie zwiększyć witalność. Każdy uczestnik wykładu mógł dowiedzieć jak odnaleźć w sobie radość życia. Jak pomóc sobie, aby żyć nie tylko dłużej, ale też pełniej i szczęśliwiej. Jak zadbać o swój mózg i swoje serce. O tym czy się to uda, najczęściej decydujemy my sami. Z uwagi na to, że jedną z metod aktywnego życia jest głośny śpiew, uczestnicy wykonali na koniec wspólne: „Zielony mosteczek” i „Szła dzieweczka”. 

logo UG PorajKatarzyna Dorosz od 8 lat jest członkiem Rady ds. Polityki Senioralnej w Polsce, a także ekspertem ds. seniorów w Parlamencie Europejskim oraz w Washington DS w USA. Jest także autorką książek: „Siła życia”, „Droga do szczęścia. Radość życia człowieka dojrzałego”,„101 sentencji na każdy dzień”. Dla osób w wieku 50+ założyła i prowadzi telewizję internetową www.Acti50.tv oraz czasopismo „Radość z życia”. Jest również terapeutką w zakresie Kinezjologii Edukacyjnej i Inteligencji Emocjonalnej P. Dennisona. Mieszka w Kalifornii, gdzie prowadzi działalność dziennikarską, terapeutyczną i badawczą. Od wielu lat jej wykłady i warsztaty aktywizujące dla osób dojrzałych wzbogacają jakość ich życia na całym świecie. Interaktywna formuła tych zajęć pomaga w zachowaniu dobrostanu fizycznego i psychicznego poprzez zmianę niekorzystnych nawyków, gimnastykę ciała i umysłu, zdrowy ruch i odżywianie się, dbanie o własną emocjonalność i wspierające relacje społeczne, odnajdywanie i rozwój talentów.

 

Świąteczny nastrój u seniorów z Choronia

Seniorzy Choron

Dzień Kobiet, Dzień Mężczyzny i zbliżający się wkrótce okres Świąt Wielkiej Nocy były okazją do uroczystego spotkania w Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Były życzenia od władz gminy i wspólne chwile w dobrych nastrojach.

W środę 13 marca, świętowali seniorzy z chorońskiego oddziału PZERiI. Władze koła, któremu szefuje Barbara Skóra, zorganizowały po raz kolejny wspólne spotkanie z okazji niedawnego Dnia Kobiet, Dnia Mężczyzny i zbliżającego się okresu Świat Wielkiej Nocy. Przy wspólnym stole i przy rozmowach nie zabrakło przedstawicieli samorządu, wśród których byli: wójt Katarzyna Kaźmierczak, radni Ewa Masłoń i Bartosz Rajczyk, sołtys Edward Mizera, dyrektor GOK Magdalena Ryziuk – Wilk i kierownik Andrzej Kozłowski, którzy złożyli paniom i panom życzenia, wręczając słodkie upominki. Miłym gestem była wzajemna pamięć członków koła o sobie, gdyż panie wręczyły również upominki panom i odwrotnie, z okazji świąt. Nie zapomniano także o solenizantach i jubilatach. Najważniejsza, jednak była rodzinna, ciepła i miła atmosfera towarzysząca spotkaniu. Seniorzy wyśmienicie spędzili czas tego dnia, zapominając choć na chwilę o troskach dnia codziennego.

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Bolący kręgosłup - porady

  Jak dbać o swój kręgosłup każdego dnia? Długotrwała praca przed komputerem sprawia, że potrafimy na długi czas zastygać w jednej pozycji. Dochodzą do tego prace domowe, które wykonujemy przygarbieni i pochyleni. To wszystko stanowi dla naszego kręgosłupa olbrzymie wyzwanie i obciążenie. Jak chronić swój kręgosłup podczas codziennych czynności, wyjaśnia dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeuta z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy. Śmiało możemy zaryzykować stwierdzenie, że większość z nas ma lub będzie miała problemy z kręgosłupem.

  Więcej…  
 • Ile powinniśmy spać?

  Zapotrzebowanie na określoną ilość snu zmienia się wraz z wiekiem – im jesteśmy starsi, tym zwykle mniej go potrzebujemy. Sen to niezbędne źródło regeneracji organizmu, a jego niedobór może negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia, w tym również narząd wzroku. Co grozi naszym oczom z powodu niewyspania? I w jaki sposób możemy przyczyniać się do korygowania wady wzroku podczas snu? Na te pytania odpowiada dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  Więcej…  
 • Bezpłatne konsultacje stomatologiczne w marcu

  Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to doskonała okazja, aby przypomnieć o darmowych konsultacjach stomatologicznych, z których przez cały miesiąc można korzystać w ponad 70 gabinetach stomatologicznych partnerujących z należącą do Procter & Gamble marką Oral-B.

  Codzienna higiena jamy ustnej jest kluczem nie tylko do pięknego, zdrowego uśmiechu, lecz również do naszego zdrowia.

  Więcej…  
 • Starzenie się skóry

  Współczesny styl życia, a stan naszej skóry za 20 lat Kampania „interAKTYWNIE po zdrowie”

  Starzenie się skóry to proces, który zdeterminowany jest przez dwa główne czynniki - genetyczne (wrodzone) oraz środowiskowe. Pierwsze z nich oznaczają naturalne zmiany funkcji biologicznych w naszym organizmie, a dotyczą m.in. zmniejszenia aktywności komórek oraz ich zdolności do regeneracji. W drugiej grupie, znajdują się czynniki zewnętrzne (m.in. wpływ promieniowania słonecznego, dymu nikotynowego, smogu, czy stresu), które dodatkowo przyspieszają ten pierwszy mechanizm.

  Więcej…  
 • Choroby jamy ustnej

  20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, najważniejsze „święto” stomatologiczne, podczas którego eksperci przypominają o znaczeniu zdrowia jamy ustnej. Jest się czym martwić – stan uzębienia Polaków jest jednym z najgorszych w całej Europie.

  Próchnica pierwszą przyczyną bezzębia w Polsce. Próchnica to najczęstsza choroba jamy ustnej atakująca nasze zęby.

  Więcej…  
 • Zapalenie krtani

  Nie trać głosu – idź do foniatry. Najgorsze co można zrobić dla swojego głosu w trakcie zapalenia krtani i chrypki to szeptać lub podwyższać natężenie głosu. Najlepiej nie mówić wcale, a jeśli to konieczne należy starać się mówić normalnym głosem. Jeśli zmiana głosu jest trwała trzeba udać się do foniatry.

  - Mówienie szeptem w takim stanie bardzo obciąża fałdy głosowe – wyjaśnia Karolina Gos- Niewęgłowska, foniatra z CM Medyceusz.

  Co może pomóc w trakcie zapalenia krtani? Nawilżanie gardła, inhalacje z soli fizjologicznej.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Ogólnopolska Karta Seniora

Ogólnopolska Karta Seniora powstała z inicjatywy krakowskiego stowarzyszenia Manko. Może ją otrzymać każda osoba, która ukończyła 60 lat.

Więcej…

Test na depresję

Test na depresję – do samodzielnego wykonania

 1. Niewiele mnie interesuje i mało rzeczy sprawia mi przyjemność
 • Nigdy 0 pkt
 • Od czasu do czasu – 1 pkt
 • Mniej więcej przez 50% czasu – 2 pkt
 • Prawie codziennie – 3 pkt
Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie