header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Trudny marzec dla seniorów

Kobiety marzec 1

Marzec – wiosenny i… przygnębiający. Jak poprawić sobie samopoczucie wiosną?

Choć wiosna kojarzy nam się z budzeniem świata do życia i optymizmem, dla wielu ludzi jest to trudny czas – zmiana sezonu może powodować obniżenie samopoczucia i narastające przygnębienie. Jak sobie z nim doraźnie radzić?

 1. Wychodź.

Trochę na siłę, niemal na przekór sobie. Gdy tylko zobaczysz promienie słońca za oknem, ubierz się i idź na spacer. Łatwo wpaść w przygnębienie w domu czy mieszkaniu, o wiele trudniej je utrzymać, patrząc na świat budzący się do życia. Wiele robi samo świeże powietrze – duże ilości tlenu korzystnie wpływają nie tylko na nasze zdrowie, ale i na samopoczucie.

Przydatna wskazówka: Zaplanuj codzienne spacery o konkretnych godzinach i trzymaj się wyznaczonego grafiku. Traktuj to jako swój obowiązek – już po dwóch, trzech dniach zauważysz korzyści i poprawę nastroju.

 1. Spotykaj się z ludźmi (ale tylko z tymi pozytywnymi!)

Jeśli wiecznie narzekająca sąsiadka zaprasza cię na kawę – odmów, podając jakąś wygodną wymówkę. Gdy siostra, która zawsze cię krytykuje, chce cię odwiedzić – skłam, że akurat masz inne plany. To nie jest czas na spotykanie się z ludźmi, którzy negatywnie wpłyną na twoje samopoczucie. Jeśli masz taką możliwość, unikaj ich.

Co jednak wcale nie oznacza, że masz zamknąć się w czterech ścianach! Spotykaj się z ludźmi, których lubisz i którzy pozytywnie wpływają na twój nastrój. Co szczególnie ważne – nie czekaj, aż oni cię zaproszą czy wyślą sygnał, że spotkanie było mile widziane. Wykazuj inicjatywę, napisz smsa, zadzwoń i umów się na kawę.

 1. Relaksuj się drobiazgami.

Przypomnij sobie te wszystkie drobiazgi, które sprawiają ci przyjemność. Może jest to zasadzenie ziół w doniczkach, które później przeniesiesz do ogrodu czy na działkę? Może to lampka wina i świetny film? A może dawno zapomniane hobby?

Zmuś się do działania i poprawiaj sobie humor takimi rzeczami. Z nimi jest trochę jak z prysznicem – czasem nie chce się go wziąć, ale gdy już jesteśmy w trakcie, jest cudownie przyjemnie 😉.

 1. Postaraj się wysypiać.

Brak wystarczającej ilości snu to częsty powód przygnębienia i braku sił. Jeśli więc masz z tym problem – działaj. Zmień stare, niedobre nawyki – chodź spać wcześniej, nie objadaj się na noc, śpij w ciszy i ciemności. Jeśli z kolei to nie nawyki nie pozwalają ci się wyspać, udaj się do lekarza i opowiedz mu o swoim problemie. Często łagodne leki nasenne załatwiają problem, co skutkuje pojawieniem się długo wyczekiwanej energii do życia.

 1. Zadbaj o dietę.

Przyjrzyj się swojej diecie krytycznym okiem. Czy nie jest trochę tak, że ciągle jesz te same rzeczy? Jeśli tak, to bardzo prawdopodobne jest, że brakuje ci witamin i innych składników odżywczych. Koniecznie musisz coś zmienić!

Wiosenna dieta powinna składać się z dużych porcji owoców i warzyw, a także pełnoziarnistego pieczywa, chudego mięsa, ryb i zdrowych przekąsek (którymi są na przykład orzechy). Co jednak szczególnie istotne – eksperymentuj z daniami, żeby poczuć różnorodność smaków.

Kiedy dostarczysz swojemu organizmowi tego, czego potrzebuje (mając na uwadze, że uzupełnienie braków może trochę potrwać), na pewno poczujesz napływ sił i energii.

 1. Zacznij się ruszać.

Wielokrotnie udowodniono, że codzienna porcja ruchu ma fenomenalny wpływ na mózg – nie tylko w kontekście pamięci, ale i na samopoczucia. Nieważne, czy wybierzesz basen, nordic walking czy po prostu zwykłe spacery – każda z tych aktywności poskutkuje wyrzuceniem endorfin, czyli hormonów szczęścia.

Cenna wskazówka: Jeśli nie możesz zmobilizować się do ruchu, a przy okazji czujesz się samotny/-a, zastanów się nad przygarnięciem czworonożnego przyjaciela. Spacery staną się twoim codziennym obowiązkiem, a przy okazji zawsze w domu będzie ktoś, kto szalenie ucieszy się na twój widok.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Kardiowerter defibrylator

  Adam SokalWszczepiany pacjentom o wysokim ryzyku nagłego zatrzymania krążenia kardiowerter-defibrylator (ICD) ostrzeże i zainterweniuje w przypadku wystąpienia groźnej dla życia arytmii komorowej. Jak działa urządzenie ratujące życie, jak przygotować się do zabiegu, czy życie po wszczepieniu wygląda inaczej – mówi dr hab. med. Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Dr hab. med. Adam Sokal

  Pracownia Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

  Panie Docencie, co to jest ICD?

  Więcej…  
 • Abonament medyczny

  Marek KubickiJak trwoga to do… innej placówki medycznej. Czego nie dają nam abonamenty? 

  94% badanych z wykupionym abonamentem medycznym lub innym ubezpieczeniem zdrowotnym i tak opłaca dodatkowe wizyty u lekarzy specjalistów – wynika z najnowszego raportu „Prywatna oraz publiczna służba zdrowia – opinie Polaków nt. jakości świadczonych usług”, zrealizowanego na zlecenie Centrum Medycznego Damiana *1. Czy opieka medyczna oparta na abonamencie to faktycznie dobry wybór, kiedy zależy nam na wizycie u specjalisty i nie chcemy długo czekać?

  Więcej…  
 • Wiosenne przeziębienie

  Rano cieszysz się słońcem za oknem, więc z radością zakładasz lżejsze ubrania, a czapkę rzucasz w kąt. Po wyjściu z domu przekonujesz się, że wcale nie grzeje tak bardzo, jak ci się wydawało i w efekcie wracasz z przeziębieniem? Wczesną wiosną to częsty scenariusz. Jak nie dać się infekcji i co robić, by nie przerodziła się w poważniejsze dolegliwości?

  Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprawiają, że chętnie spędzamy czas na dworze i przerzucamy się na lżejsze ubrania.

  Więcej…  
 • Jak dbać o protezy zębowe?

  7 zasad pielęgnacji nie tylko dla seniorów. Protezy zębowe – częściowe lub całkowite - to najpowszechniejsza metoda rekonstrukcji braków zębowych. Jednak wielu ich użytkowników nie wie, że oba typy uzupełnień wymagają odpowiedniej troski. Oto kilka rad, które pomogą zadbać o protezę i utrzymać ją w dobrym stanie przez lata.

  1. Dbaj o higienę całej jamy ustnej, nie tylko o protezę!

  Najważniejszą zasadą dla posiadaczy protezy jest ich właściwa higiena i pielęgnacja. W przypadku protezy ruchomej należy pamiętać o tym, by codziennie, a najlepiej po każdym posiłku, dbać o jej czystość.

  Więcej…  
 • Refundacja usunięcia zaćmy

  Justyna KrowickaOd miesiąca do nawet pół roku - tyle wynosi czas oczekiwania na zwrot kosztów zabiegów usunięcia zaćmy przez NFZ, wykonywanych w ramach ustawy transgranicznej. Najszybciej pieniądze otrzymują pacjenci z terenu woj. mazowieckiego, najdłużej muszą czekać ci z woj. śląskiego.

  Polscy pacjenci, którzy nie chcą czekać na operację usunięcia zaćmy w kraju, chętnie korzystają z oferty czeskich klinik.

  Więcej…  
 • Zespół leniwego jelita

  Chcesz być fit na wiosnę, a przy tym czuć się lekko i zdrowo? Wspomóż pracę leniwych jelit! Czasami mamy wrażenie, że nasz układ pokarmowy pracuje zbyt wolno. Sprzyja temu siedzący tryb życia, brak ruchu w czasie wolnym, stres oraz nadmiar żywności wysoko przetworzonej w diecie. Jak temu zaradzić by odzyskać nową energię?

  Zespół leniwego jelita jest dolegliwością cywilizacyjną, która dotyka wielu osób. Uwarunkowana jest przede wszystkim stylem życia, jaki obecnie prowadzimy.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Lipidogram - badanie

Lipidogram jest to badanie mające na celu określenie gospodarki tłuszczowej w organizmie. Pomaga określić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, w tym miażdżycy.

Więcej…

Pełnomocnik dla seniora

Bywają sytuacje w życiu seniora (najczęściej spowodowane problemami zdrowotnymi, w tym niepełnosprawnością), w których potrzebuje pomocy innych osób w załatwianiu swoich spraw. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza w załatwianiu spraw w urzędach, konieczne jest posiadanie pełnomocnika.

Więcej…

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie