Dodatkowa praca dla seniorów

senior malarz w pracy 1

Senior pracuje za granicą

dr Joanna Plak

Jak pokazują statystyki coraz więcej osób w wieku 50+ wyjeżdża za granicę by tam podjąć zatrudnienie. Głównym powodem takiej decyzji jest trudna sytuacja ekonomiczna, problemy ze znalezieniem pracy w kraju lub chęć „dorobienia” sobie do emerytury lub renty. Na unijnym rynku pracy jest duże zapotrzebowanie na określonych pracowników z Polski, w tym w szczególności opiekunów osób starszych oraz wykwalifikowanych pracowników fizycznych w takich zawodach jak np. monterzy, hydraulicy, spawacze.

Polscy seniorzy są cenieni za granicą za ich doświadczenie zawodowe, umiejętności, posiadane uprawnienia, sumienność w wykonywaniu powierzonych obowiązków oraz zdyscyplinowanie. Jak dowodzą statystyki duży odsetek seniorów wyjeżdżających  za granicę stanowią kobiety, podejmujące pracę w charakterze opiekunek osób starszych. Wychowały one swoje dzieci, nierzadko także wnuki, dysponują wolnym czasem i traktują pracę za granicą jako szansę na zarobienie pieniędzy umożliwiających godne życie na emeryturze. Kobiety te często miały do czynienia z opieką nad osobą starszą lub schorowaną w Polsce, pracując np. jako pielęgniarki lub opiekunki. Ich atutem jest zatem doświadczenie. Zarobki tych kobiet zależą od formy zatrudnienia, wymiaru czasu pracy, doświadczenia, zakresu obowiązków oraz znajomości języka. Niestety duży odsetek polskich seniorek podejmujących pracę za granicą nie posiada wystarczającej znajomości języka obcego i w związku z tym szuka pracy poza legalnymi źródłami. Taki rodzaj zatrudnienia powoduje, że są one pozbawione praw pracowniczych, w tym prawa do urlopu; a zakres ich obowiązków często wykracza poza obowiązki opiekunki osoby starszej.

Niewątpliwie praca za granicą może okazać się dla seniora przygodą jego życia. Żeby tak się stało najlepiej zadbać o to, by taki wyjazd był bezpieczny. Szukanie pracy na własny rachunek lub płacenie nieuczciwym pośrednikom za pomoc w jej znalezieniu nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej korzystać z pośrednictwa sprawdzonych instytucji lub osób i zadbać o poznanie podstaw języka kraju, w którym zamierzamy podjąć pracę. 

seniorzy.PL