Wakacje seniora

podroz statkiem 11 

Wybierając się na wakacje warto zadbać o kilka formalności, by zarówno w Polsce, jak i za granicą czuć się bezpiecznie, a wypoczynek był komfortowy i przystosowany do oczekiwań, jakie stawiają seniorzy, szukający relaksu.

Przygotowania         

Szukając oferty dla siebie warto, poza oczywiście indywidualnymi preferencjami, zastanowić się nad możliwościami zarówno zdrowotnymi, jak i finansowymi. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że nie jest konieczne dysponowanie wielkimi środkami finansowymi, by spędzać miło czas w podróży. Przede wszystkim należy się zorientować, co oferują okoliczne, lokalne biura.

W wielu miastach, za niewielkie pieniądze można pojechać na weekendowe wycieczki, zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Wielu seniorów korzysta z tych ofert, gdyż pozwalają one na krótkie wypady, niepustoszące portfeli. Takie jednodniowe wycieczki z przewodnikiem kosztują już od kilkudziesięciu złotych.

Decydując się na wyjazd, należy liczyć siły na zamiary. Niestety, różne ograniczenia zdrowotne, nie zawsze pozwalają na uczestnictwo w określonych aktywnościach. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nawet jednodniowe zwiedzanie miasta z przewodnikiem jest męczące, szczególnie, gdy na co dzień prowadzi się życie pozbawione aktywności fizycznej. Warto skonsultować z lekarzem swoje plany. On będzie umiał podpowiedzieć, jak się przygotować i jak zapobiec możliwym problemom.

Wyjazd za granicę

Decydując się na wyjazd do innego kraju bezwzględnie należy wykupić odpowiednie ubezpieczenie oraz zgłosić się do Narodowego Funduszu Zdrowia – właściwego dla naszego miejsca zamieszkania – w celu wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta ta jest dokumentem, który daje nam prawo do korzystania z opieki medycznej za granicą, bez konieczności pokrywania kosztów tej opieki z własnych pieniędzy. Jest to bardzo istotne, gdyż różne zdarzenia związane ze zdrowiem, mogą mieć miejsce na wakacjach, a korzystanie z takiej karty sprawia, że nie musimy się martwić o koszt pomocy medycznej, z jakiej będziemy korzystać. Karta, dla osób, które są emerytami ważna jest przez 5 lat.

Wyjeżdżając za granicę trzeba też pamiętać, by nie zapomnieć o lekach, które musimy brać regularnie. Co prawda, szczególnie w Europie, będą one dostępne, ale z tymi wydawanymi na receptę może być problem. Zamiast więc skazywać się na gonitwę po aptekach, lepiej pamiętać, by wziąć ich zapas ze sobą.

Jako, że wyjazd zagraniczny wiąże się najczęściej z wyjazdem w miejsce, gdzie jest ciepło, albo nawet bardzo gorąco, trzeba koniecznie pamiętać o nakryciu głowy, uzupełnianiu płynów, a więc piciu dużej ilości wody, oraz własnym samopoczuciu. Nie opalamy się godzinami na plaży już pierwszego dnia. Musimy dać organizmowi czas na przystosowanie się do otoczenia. Szczególnie osoby cierpiące na problemy z układem krążenia powinny być ostrożne.

Wszyscy powinni także pamiętać o ochronie skóry. Ostre słońce może prowadzić do poważnych poparzeń. Stosujemy więc kremy z wysokimi filtrami słonecznymi, i eksponujemy się na słońce tylko na tyle, na ile czujemy się dobrze.

Zniżki

Wiele biur podróży kieruje swoją ofertę do seniorów, oferując im nie tylko specjalne zniżki, ale także dostosowując swoją ofertę do potrzeb osób dojrzałych. Wybierane są odpowiednie hotele, z bliskością do plaży, centrum miasteczka czy specjalnymi zabiegami dla seniorów. Jest to o tyle ważne, że nie zawsze senior ma przyjemność, z obcowania z rodzinami z dziećmi, które jak wiadomo, mogą zachowywać się głośnio i uciążliwie.

Warto także wyrobić sobie karty seniora, oferowane przez różne ośrodki. Takie karty uprawniają nas do korzystania z wielu zniżek.

Gdy już uporami się z przygotowaniami, konieczne jest jeszcze jedno: dobry nastrój. Nie martwimy się, że samolot się spóźnia, że tkwimy w korku, że w restauracji kelner każe na siebie czekać. Cieszymy się każdą chwilą i odpoczywamy. Wszak po to jedziemy na wakacje.