header


Dobre buty dla seniora

stare buty

Badacze odkryli, że 80% seniorów nosi złe obuwie. Jest ono niedopasowane do stóp, niewygodne, zrobione z niewłaściwych materiałów. Tymczasem odpowiednie obuwie znacznie podnosi nie tylko komfort, ale i stan zdrowia seniorów.

 

Złe buty szkodzą zdrowiu

Choć wydaje się, że przecież to tylko buty, to hiszpańscy badacze mają na ten temat inne zdanie – ich obserwacje potwierdziły, że seniorzy, którzy noszą nieodpowiednie obuwie doświadczają więcej komplikacji zdrowotnych ale także częściej cierpią z powodu bólu.

W trakcie życie stopy się zmieniają. Stają się szersze, zmienia się ich masa mięśniowa, a także napięcie skóry. Seniorzy cierpiąc na typowe dla ich wieku choroby przewlekłe odczuwają ich skutki także na stopach.

Naukowcy chcąc sprawdzić, jaki wpływ na jakość życia seniorów ma dobrze dobrane obuwie, przeprowadzili obserwację na grupie seniorów. Okazało się, że ci seniorzy, którzy nosili niewygodne obuwie nie tylko cierpieli częściej z powodów bólowych, ale także nie uprawiali sportu, zażywali mniej ruchu i mieli większe problemy ze zdrowiem, niż ci seniorzy, którzy nosili wygodne obuwie.

Niewygodne buty powodują bowiem wiele problemów zdrowotnych takich jak płaskostopie, nadmierne rogowacenie skóry, deformację kości stóp oraz paznokci. Wszystkie te dolegliwości sprawiają, że seniorzy niechętnie podejmują wysiłek fizyczny związany z aktywnością ruchową, co wpływa negatywnie nie tylko na stan ich stóp, ale na kondycję całego organizmu. Ruch to życie, dlatego tak ważne jest, by seniorzy mieli komfort poruszania się także poprzez zapewnienie sobie wygodnego obuwia, które nie stanie się przyczynkiem do rezygnacji z aktywności.

Jak wybrać dobre buty?

Największym problemem dla stóp jest moda, której najczęściej ulegają kobiety. To one noszą buty na obcasach, niejednokrotnie z wąskimi noskami. Takie buty noszone przez całe życie na starość powodują deformację kości stóp z czym może się wiązać ich bolesność. Częste u kobiet są bowiem halluksy, które niejednokrotnie wymagają leczenia operacyjnego.

Jakie warunki powinno spełniać obuwie, aby było komfortowe dla osoby starszej? Przede wszystkim stopa powinna w butach być swobodna. Musimy mieć możliwość poruszania palcami. Cholewka powinna być zrobiona z naturalnych, przewiewnych materiałów, które nie zaburzają krążenia w stopie. Oczywiście najlepsza jest skóra naturalna, której jest wiele rodzajów. Niestety obuwie z naturalnej skóry jest droższe niż z jej syntetycznych odpowiedników, ale warto zainwestować w lepsze obuwie przez wgląd na własne zdrowie.

Podeszwa butów musi być elastyczna, by niepotrzebnie nie usztywnia w nienaturalny sposób stopy. W środku buta powinny znajdować się materiały, które wchłaniają wilgoć, by stopa nie była mokra od potu. Obuwie musi ponadto chronić stopę przed urazami, wilgocią i chłodem. Obuwie letnie powinno zapewniać stopie swobodę i przewiew, a jednocześnie tak leżeć na nodze, by było niemal niewyczuwalne.

Lepiej jest, gdy obuwie jest szyte a nie klejone, głównie ze względu na jego trwałość.

Wybór odpowiedniego obuwia jest istotny nie tylko ze względów zdrowotnych. Człowiek noszący wygodne buty nie martwi się otarciami, bólami. Obuwie go nie ogranicza, przeciwnie staje się sprzymierzeńcem na długich spacerach czy innych rodzajach aktywności, jakie senior chce podejmować.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Skóra twarzy jak o nią zadbać?

  Skóra twarzy jest napięta, pomarszczona i przesuszona? Winą możesz obarczyć mydło. Stosowany przez nasze babcie i prababcie kosmetyk w gruncie rzeczy szkodzi naszej urodzie. Co dzieje się podczas kontaktu skóry z mydłem i jak prawidłowo pielęgnować twarz? Przeczytaj rady kosmetologa.

  Skóra to skomplikowana struktura, ma wiele mechanizmów, które umożliwiają jej ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, jak drobnoustroje, toksyny i zanieczyszczenia. Najważniejszym z nich jest tzw. kwaśny płaszcz ochronny skóry, który utrzymuje jej nawilżenie i nie dopuszcza do namnażania się niebezpiecznych bakterii.

  Więcej…  
 • Apteki internetowe – leki w sieci

  Choć stacjonarnych aptek w Polsce nie brakuje, kupowanie leków, suplementów diety i środków medycznych przez internet staje się coraz popularniejsze. Klientów kusi przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu oraz pieniędzy. Eksperci Trusted Shops, firmy oferującej gwarancję zwrotu pieniędzy klientom sklepów internetowych radzą, jak z głową robić zakupy w e-aptekach.

  - Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, jakie rodzaje produktów możemy zamówić w takich sklepach – wyjaśnia Marcin Jędrzejak, Ekspert ds. prawa z Trusted Shops.

  Więcej…  
 • Duszności - czy jest się czego bać?

  Atak duszności zawsze jest niepokojący. Człowiek zaczyna mieć problem ze złapaniem powietrza w płuca, płycej oddycha, akcja serca zwalnia. Może pojawić się uczucie paniki.

  Przyczyny

  Duszności mogą mieć charakter ostry, przedostry i przewlekły.

  Przedostre duszności mogą być spowodowane min. zapaleniem płuc, chorobą wieńcową czy wysiękiem do osierdzia. Ostre duszności występują zwykle nagle, w ciągu kilku minut. Ich przyczyną może być min. zatorowość płucna, odma opłucnowa, astma, utkwienie ciała obcego, dławica piersiowa, zawał serca, niewydolność serca, nerwica.

  Więcej…  
 • Nie przestawaj się ruszać!

  Ruch to życie – nie zapominaj o tym jesienią!

  Odpocznę sobie

  Lekarze nieustannie powtarzają, że obok zdrowego odżywania, ruch jest najważniejszym z czynników wpływających na stan naszego zdrowia. Aktywność fizyczna ma wpływ na wszystko to, co się dzieje w organizmie. Dawniej ruch był oczywisty i nie zastanawiano się, czy jest wystarczający. Praca związana z pozyskaniem żywności, przemieszczanie się, i zwykła codzienność pozbawiona dzisiejszych udogodnień zwykle sprawiały, że przeciętny człowiek miał wystarczającą ilość ruchu, by pozostać w dobrej kondycji.

  Więcej…  
 • Zapalenie skóry z powodu radioterapii

  Radioterapia, niszcząca komórki nowotworowe, powodować może popromienne zapalenie skóry. Występują wówczas oparzenia, suchość, zaczerwienienie, świąd czy złuszczanie i pękanie naskórka. Do zmniejszenia stanu zapalnego zaleca się stosowanie preparatów łagodzących.

  Na czym polega radioterapia?

  aguastop

  Więcej…  
 • Piękne i zdrowe nogi

  Co roku w ciepłe dni marzysz o tym, by założyć krótką spódniczkę lub szorty, ale powstrzymują cię widoczne na nogach niedoskonałości? Nie jesteś sama – według badań aż 72% Polek skarży się na dolegliwości związane z niewydolnością żył kończyn dolnych, w tym żylaki. Nie znaczy to jednak, że jesteś skazana na noszenie ubrań o długości maxi. Obecnie dzięki nowoczesnym zabiegom o piękno swoich nóg, ale i zdrowie można zadbać w zaledwie 15 minut. Leczenie warto zaplanować właśnie teraz, w sezonie jesienno-zimowym.

  Więcej…  
 • Ochrona skóry jesienią

  Jesień może być piękna, ciepła i słoneczna, albo mroźna, z deszczem i roztopionym śniegiem. Kiedy rano wychodzisz z domu jest przymrozek, a kiedy wracasz, temperatura sięga kilkunastu stopni i świeci słońce. Niezależnie od tego, jaka akurat aura panuje za oknem – o jednym nie powinnaś zapominać – o właściwej pielęgnacji. Wraz z ekspertem przygotowaliśmy 10 ważnych wskazówek, jak właściwie zadbać o skórę jesienią. Zobaczcie naszą jesienno-zimową checklistę!

  Więcej…  

Aktualności seniora

Uremia

Uremia to zespół dolegliwości wielu narządów, do którego dochodzi w wyniku ich uszkodzenia przez substancje toksyczne upośledzające pracę nerek.

Więcej…

Uraz akustyczny

Uraz akustyczny  jest to uszkodzenie słuchu na skutek dużego hałasu. Może on mieć charakter ostry (na skutek eksplozji, wystrzału z broni) lub przewlekły. Uraz ostry objawia się bólem, krwawieniem z ucha, szumem, znacznym upośledzeniem słuchu.

Więcej…

Dodatek za tajne nauczanie

Dodatek za tajne nauczanie przysługuje nauczycielom, którzy przez 1 września 1939 r. nauczali po polsku w szkołach polskich w III Rzeszy oraz na terenie byłego Wolnego Miasta Gdańska, jak również nauczycielom którzy w  czasie okupacji prowadzili tajne nauczanie.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie