header


Dobre buty dla seniora

stare buty

Badacze odkryli, że 80% seniorów nosi złe obuwie. Jest ono niedopasowane do stóp, niewygodne, zrobione z niewłaściwych materiałów. Tymczasem odpowiednie obuwie znacznie podnosi nie tylko komfort, ale i stan zdrowia seniorów.

 

Złe buty szkodzą zdrowiu

Choć wydaje się, że przecież to tylko buty, to hiszpańscy badacze mają na ten temat inne zdanie – ich obserwacje potwierdziły, że seniorzy, którzy noszą nieodpowiednie obuwie doświadczają więcej komplikacji zdrowotnych ale także częściej cierpią z powodu bólu.

W trakcie życie stopy się zmieniają. Stają się szersze, zmienia się ich masa mięśniowa, a także napięcie skóry. Seniorzy cierpiąc na typowe dla ich wieku choroby przewlekłe odczuwają ich skutki także na stopach.

Naukowcy chcąc sprawdzić, jaki wpływ na jakość życia seniorów ma dobrze dobrane obuwie, przeprowadzili obserwację na grupie seniorów. Okazało się, że ci seniorzy, którzy nosili niewygodne obuwie nie tylko cierpieli częściej z powodów bólowych, ale także nie uprawiali sportu, zażywali mniej ruchu i mieli większe problemy ze zdrowiem, niż ci seniorzy, którzy nosili wygodne obuwie.

Niewygodne buty powodują bowiem wiele problemów zdrowotnych takich jak płaskostopie, nadmierne rogowacenie skóry, deformację kości stóp oraz paznokci. Wszystkie te dolegliwości sprawiają, że seniorzy niechętnie podejmują wysiłek fizyczny związany z aktywnością ruchową, co wpływa negatywnie nie tylko na stan ich stóp, ale na kondycję całego organizmu. Ruch to życie, dlatego tak ważne jest, by seniorzy mieli komfort poruszania się także poprzez zapewnienie sobie wygodnego obuwia, które nie stanie się przyczynkiem do rezygnacji z aktywności.

Jak wybrać dobre buty?

Największym problemem dla stóp jest moda, której najczęściej ulegają kobiety. To one noszą buty na obcasach, niejednokrotnie z wąskimi noskami. Takie buty noszone przez całe życie na starość powodują deformację kości stóp z czym może się wiązać ich bolesność. Częste u kobiet są bowiem halluksy, które niejednokrotnie wymagają leczenia operacyjnego.

Jakie warunki powinno spełniać obuwie, aby było komfortowe dla osoby starszej? Przede wszystkim stopa powinna w butach być swobodna. Musimy mieć możliwość poruszania palcami. Cholewka powinna być zrobiona z naturalnych, przewiewnych materiałów, które nie zaburzają krążenia w stopie. Oczywiście najlepsza jest skóra naturalna, której jest wiele rodzajów. Niestety obuwie z naturalnej skóry jest droższe niż z jej syntetycznych odpowiedników, ale warto zainwestować w lepsze obuwie przez wgląd na własne zdrowie.

Podeszwa butów musi być elastyczna, by niepotrzebnie nie usztywnia w nienaturalny sposób stopy. W środku buta powinny znajdować się materiały, które wchłaniają wilgoć, by stopa nie była mokra od potu. Obuwie musi ponadto chronić stopę przed urazami, wilgocią i chłodem. Obuwie letnie powinno zapewniać stopie swobodę i przewiew, a jednocześnie tak leżeć na nodze, by było niemal niewyczuwalne.

Lepiej jest, gdy obuwie jest szyte a nie klejone, głównie ze względu na jego trwałość.

Wybór odpowiedniego obuwia jest istotny nie tylko ze względów zdrowotnych. Człowiek noszący wygodne buty nie martwi się otarciami, bólami. Obuwie go nie ogranicza, przeciwnie staje się sprzymierzeńcem na długich spacerach czy innych rodzajach aktywności, jakie senior chce podejmować.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Retinopatia cukrzycowa

  Retinopatia cukrzycowa dotyka wszystkich chorych na cukrzycę typu I oraz ok. 60% pacjentów z cukrzycą typu II. To ok. 1,5 mln osób w Polsce, którym grozi ślepota – apelują eksperci z Instytutu Oka. Większość diabetyków nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, gdyż w początkowej fazie choroba przebiega całkowicie bezobjawowo. Tymczasem nieleczona retinopatia cukrzycowa jest najczęstszą przyczyną ślepoty wśród osób pomiędzy 20 a 65 r.ż. U chorych z cukrzycą w związku z występowaniem zaburzeń makro i mikrokrążenia bardzo często w różnych narządach dochodzi do szeregu powikłań, które są następstwem zarówno wahań poziomu cukru, jak i odczynu zapalnego w tkankach.

  Więcej…  
 • Masaż andullacyjny.

  Regeneracja, profilaktyka i terapia dzięki wibracji o odpowiedniej częstotliwości - to najkrótszy opis masażu andullacyjnego. Skuteczność tej technologii, od kilku lat wykorzystywanej m.in. przez profesjonalnych sportowców, polega na wprowadzeniu komórek i płynów w organizmie w mikrodrgania. Stymulowane w ten sposób naturalne mechanizmy fizjologiczne wspierają przemianę materii, stabilizują ciśnienie krwi, redukują ból oraz inne dolegliwości mięśniowe.

  Masaż to jeden z najstarszych zabiegów terapeutycznych, znany i stosowany od starożytności. O jego właściwościach leczniczych pisali ojcowie medycyny - Hipokrates, Celsus a także Galen.

  Więcej…  
 • Andropauza

  Andropauza to męskie przekwitanie. Choć o menopauzie mówi się dużo i chętnie, to o przekwitaniu mężczyzn nie wspomina się tak często. Tymczasem mężczyźni także przekwitają, choć niechętnie się do tego przyznają.

  Stopniowe przekwitanie

  Gdy u kobiety występuje menopauza, jest ona zwykle uciążliwa. Najczęściej wymaga wizyty u lekarza, ale także pomocy w radzeniu sobie z dolegliwościami. Inaczej jest u mężczyzn. Tu andropauza przebiega łagodniej, zwykle bez wiedzy zainteresowanej osoby.

  Więcej…  
 • Próchnica

  W jamie ustnej żyje około 300 gatunków bakterii, a ich łączna liczba osiąga prawie 50 miliardów, niektóre powodują próchnicę. Akademia Zdrowego Uśmiechu przez 5 lat przebadała aż 38,5 tys. przedszkolaków. Przekrojowe wyniki badań z 560 przedszkoli w Polsce pokazały, że ponad 58% przebadanych dzieci ma próchnicę.

  Próchnica to choroba bakteryjna atakująca tkanki twarde zębów. Powstaje w procesie zmiękczania szkliwa i objawia się występowaniem na zębach przebarwienia lub zmianami w strukturze zęba.

  Więcej…  
 • Przesuszona skóra

  W wakacje twoja skóra nie odpoczywa. Gdy wyjeżdżamy często zapominamy o codziennej pielęgnacji lub po prostu odpoczywamy na całego nie myśląc o swojej skórze, ograniczając się co najwyżej do kremu z filtrem. Jednak skóra człowieka jest wrażliwa na zmiany otoczenia, temperatury, środki myjące i detergenty. Sprawdź, co może cię spotkać na wakacjach i jak uniknąć problemów.

  Przesuszona skóra

  Nie musisz przejść pieszo Sahary, żeby twoja skóra stała się sucha i podrażniona.

  Więcej…  
 • Endoproteza stawu biodrowego

  Wszczepienie endoprotezy – to inaczej wstawienie jednego lub więcej sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu. Najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Jeśli ze względu na dolegliwości bólowe i ograniczoną ruchomość będziemy zmuszeni poddać się takiemu zabiegowi, warto wiedzieć jak się do niego przygotować.

  Więcej…  
 • Wino a dieta

  Dieta odchudzająca zazwyczaj kojarzy nam się z wyrzeczeniami, liczeniem kalorii i niesmacznym jedzeniem. Ciągłe nakazy i zakazy szybko nas zniechęcają i wracamy do swoich starych nawyków żywieniowych. Ale czy to prawda, że będąc na diecie musimy odmawiać sobie wszystkiego?

  Jest lato, a piękna pogoda sprzyja imprezowaniu w plenerze. Pizza, chipsy i napoje gazowane to obowiązkowe menu na tego typu przyjęciach.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Refluks żołądkowy

Refluks żołądkowo – przełykowy jest to zarzucanie zawartości żołądka do przełyku. Na jego pojawienie się wpływa: spożywanie tłustych potraw, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, urazy klatki piersiowej.

Więcej…

Reumatyzm

 

Reumatyzm – jest to choroba stawów, charakteryzująca się przewlekłym i nawracającym bólem, któremu towarzyszy obrzęk i zaczerwienienie.

Więcej…

Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa – jest to powikłanie cukrzycy, powodujące uszkodzenie naczyń krwionośnych w siatkówce oka. Może ona przebiegać praktycznie bezobjawowo,

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie