header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Dobre buty dla seniora

stare buty

Badacze odkryli, że 80% seniorów nosi złe obuwie. Jest ono niedopasowane do stóp, niewygodne, zrobione z niewłaściwych materiałów. Tymczasem odpowiednie obuwie znacznie podnosi nie tylko komfort, ale i stan zdrowia seniorów.

 

Złe buty szkodzą zdrowiu

Choć wydaje się, że przecież to tylko buty, to hiszpańscy badacze mają na ten temat inne zdanie – ich obserwacje potwierdziły, że seniorzy, którzy noszą nieodpowiednie obuwie doświadczają więcej komplikacji zdrowotnych ale także częściej cierpią z powodu bólu.

W trakcie życie stopy się zmieniają. Stają się szersze, zmienia się ich masa mięśniowa, a także napięcie skóry. Seniorzy cierpiąc na typowe dla ich wieku choroby przewlekłe odczuwają ich skutki także na stopach.

Naukowcy chcąc sprawdzić, jaki wpływ na jakość życia seniorów ma dobrze dobrane obuwie, przeprowadzili obserwację na grupie seniorów. Okazało się, że ci seniorzy, którzy nosili niewygodne obuwie nie tylko cierpieli częściej z powodów bólowych, ale także nie uprawiali sportu, zażywali mniej ruchu i mieli większe problemy ze zdrowiem, niż ci seniorzy, którzy nosili wygodne obuwie.

Niewygodne buty powodują bowiem wiele problemów zdrowotnych takich jak płaskostopie, nadmierne rogowacenie skóry, deformację kości stóp oraz paznokci. Wszystkie te dolegliwości sprawiają, że seniorzy niechętnie podejmują wysiłek fizyczny związany z aktywnością ruchową, co wpływa negatywnie nie tylko na stan ich stóp, ale na kondycję całego organizmu. Ruch to życie, dlatego tak ważne jest, by seniorzy mieli komfort poruszania się także poprzez zapewnienie sobie wygodnego obuwia, które nie stanie się przyczynkiem do rezygnacji z aktywności.

Jak wybrać dobre buty?

Największym problemem dla stóp jest moda, której najczęściej ulegają kobiety. To one noszą buty na obcasach, niejednokrotnie z wąskimi noskami. Takie buty noszone przez całe życie na starość powodują deformację kości stóp z czym może się wiązać ich bolesność. Częste u kobiet są bowiem halluksy, które niejednokrotnie wymagają leczenia operacyjnego.

Jakie warunki powinno spełniać obuwie, aby było komfortowe dla osoby starszej? Przede wszystkim stopa powinna w butach być swobodna. Musimy mieć możliwość poruszania palcami. Cholewka powinna być zrobiona z naturalnych, przewiewnych materiałów, które nie zaburzają krążenia w stopie. Oczywiście najlepsza jest skóra naturalna, której jest wiele rodzajów. Niestety obuwie z naturalnej skóry jest droższe niż z jej syntetycznych odpowiedników, ale warto zainwestować w lepsze obuwie przez wgląd na własne zdrowie.

Podeszwa butów musi być elastyczna, by niepotrzebnie nie usztywnia w nienaturalny sposób stopy. W środku buta powinny znajdować się materiały, które wchłaniają wilgoć, by stopa nie była mokra od potu. Obuwie musi ponadto chronić stopę przed urazami, wilgocią i chłodem. Obuwie letnie powinno zapewniać stopie swobodę i przewiew, a jednocześnie tak leżeć na nodze, by było niemal niewyczuwalne.

Lepiej jest, gdy obuwie jest szyte a nie klejone, głównie ze względu na jego trwałość.

Wybór odpowiedniego obuwia jest istotny nie tylko ze względów zdrowotnych. Człowiek noszący wygodne buty nie martwi się otarciami, bólami. Obuwie go nie ogranicza, przeciwnie staje się sprzymierzeńcem na długich spacerach czy innych rodzajach aktywności, jakie senior chce podejmować.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Jak możemy ochronić się przed atakiem kleszczy?

  Słońce, wyższe temperatury, lekkie ubrania i aktywność fizyczna na łonie natury... W taki sposób możemy scharakteryzować nadejście wiosny – ulubionej pory roku wielu Polaków. Większe możliwości spędzenia wolnego czasu, niosą jednak ze sobą dodatkowe zagrożenia, wśród których szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na kleszcze. W jaki sposób skutecznie chronić nasze zdrowie? Dlaczego ukąszenie kleszcza jest dla nas niebezpieczne i kiedy warto zwrócić się o pomoc do specjalisty – odpowiada lek. med. Izabela Fengler, internista w Centrum Medycznym Damiana.

  Więcej…  
 • Wiosenne alergie

  Do wysokiej częstości występowania alergii, z jednej strony przyczynia się większa higiena i sterylność, a z drugiej duże zanieczyszczenie powietrza i narażenie na dym tytoniowy. Choć w diagnostyce alergii, punktowe testy skórne pozostają „złotym standardem”, to wiele zalet ma badanie przeciwciał we krwi. Z kolei stosunkowo nowym trendem jest tzw. molekularna diagnostyka alergii.

  Po kilku miesiącach tęsknoty za słońcem i zielenią, w końcu nadchodzą pierwsze dni wiosny. Zachwyt nad nimi wielu z nas utrudnia jednak alergia na pyłki.

  Więcej…  
 • Digitalizacja – wyzwanie dla oczu

  Cyfrowe zmęczenie wzroku to kolejna dolegliwość, dołączająca do niechlubnego grona problemów cywilizacyjnych. Cierpią na nią coraz młodsze osoby, a jej rozprzestrzenianie się jest tak szybkie jak rozwój nowoczesnych technologii. Jeśli spędzasz przed ekranem smartfona i komputera co najmniej 2 godziny dziennie i zauważasz u siebie takie objawy jak pieczenie lub swędzenie oczu, nieostre widzenie, suchość pod powiekami czy bóle głowy, ta przypadłość może dotyczyć również Ciebie.

  Więcej…  
 • Poziom glukozy we krwi

  Monika StachowiczDentystę może zainteresować teraz poziom glukozy we krwi. Powód? Plaga cukrzycy!

  Warszawa: dentyści coraz częściej pomagają diagnozować cukrzycę

  Od dentysty wrócimy ze skierowaniem na badanie poziomu glukozy we krwi? To możliwe. Coraz częściej stomatolodzy jako pierwsi zauważają symptomy nieleczonej,  a nieraz zaawansowanej cukrzycy. W jednym z warszawskich gabinetów w ciągu miesiąca jest nawet 5 takich przypadków. A to tylko wycinek gigantycznego problemu.

  Epidemia cukrzycy, także w Polsce?

  Na całym świecie rośnie liczba osób chorych na cukrzycę.

  Więcej…  
 • Łysienie

  Problem drastycznie wypadających włosów wpływa nie tylko na zmianę wyglądu, ale również na psychikę. Utrata włosów często obniża pewności siebie, jest powodem narastających kompleksów, a nawet depresji. Z problemem łysienia zmaga się coraz więcej osób. Z pomocą przychodzi nowoczesna i niechirurgiczna metoda walki z łysieniem - mikropigmentacja skóry głowy.

  Polacy, jak wynika z badań należą do czołówki najbardziej łysiejących narodów na świecie. Problem utraty włosów dotyka osoby w różnym wieku, bez względu na płeć.

  Więcej…  
 • Jaką pomóc obolałym dziąsłom?

  Choroby przyzębia, podobnie jak próchnica, są obecnie jednymi z najbardziej powszechnych schorzeń jamy stnej. W skrajnym przypadkach mogą nawet prowadzić do utraty ząba. Do ich głównych przyczyn zalicza się nieprawidłową higienę jamy ustnej, bruksizm, wady zgryzu, braki zębowe, nieprawidłową dietę, choroby ogólnoustrojowe, a także niewłaściwie wykonane wypełnienia i uzupełnienia protetyczne.

  Schorzenia przyzębia dotykają ogromną część społeczeństwa.

  Więcej…  
 • Wiosenna odnowa organizmu

  Organizm po zimie jest wyczerpany częstszymi infekcjami czy dietą bogatą w tłuszcz i węglowodany. Dlatego obecnie jest idealny czas na zmiany, na rozpoczęcie regularnej aktywności fizycznej czy przejście na zdrową dietę. Jednak wiosenną odnowę powinniśmy zacząć od badań laboratoryjnych, zarówno podstawowych (morfologia, poziom glukozy), jak i bardziej specyficznych.

  Czas na zmiany.

  Wiosna to idealny czas na zmiany! Mamy ochotę zacząć się ruszać, zdrowo odżywiać, korzystać z życia.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Afta

Afta jest to niewielkie, ale bolesne owrzodzenie jamy ustnej. Do czynników sprzyjających powstawaniu aft można zaliczyć: alergię, niewłaściwą dietę, zmęczenie, długotrwały stres, osłabienie, leki na anginę, zmiany hormonalne, źle dobrane protezy.

Więcej…

Afazja

Afazja jest to niezdolność do mówienia, dotykająca osoby które poprzednio nie miały z tym problemów. Pojawia się ona nagle, z reguły wskutek udaru powodującego niedokrwienie obszarów mózgu odpowiadających za mowę i rozumienie mowy.

Więcej…

Zatrucie alkoholem

Zatrucie alkoholem jest to stan w którym oprócz objawów charakterystycznych dla upojenia alkoholowego występują inne, zagrażające życiu objawy. Zatrucie alkoholem rozwija się w kilku fazach.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie