header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Dobre buty dla seniora

stare buty

Badacze odkryli, że 80% seniorów nosi złe obuwie. Jest ono niedopasowane do stóp, niewygodne, zrobione z niewłaściwych materiałów. Tymczasem odpowiednie obuwie znacznie podnosi nie tylko komfort, ale i stan zdrowia seniorów.

 

Złe buty szkodzą zdrowiu

Choć wydaje się, że przecież to tylko buty, to hiszpańscy badacze mają na ten temat inne zdanie – ich obserwacje potwierdziły, że seniorzy, którzy noszą nieodpowiednie obuwie doświadczają więcej komplikacji zdrowotnych ale także częściej cierpią z powodu bólu.

W trakcie życie stopy się zmieniają. Stają się szersze, zmienia się ich masa mięśniowa, a także napięcie skóry. Seniorzy cierpiąc na typowe dla ich wieku choroby przewlekłe odczuwają ich skutki także na stopach.

Naukowcy chcąc sprawdzić, jaki wpływ na jakość życia seniorów ma dobrze dobrane obuwie, przeprowadzili obserwację na grupie seniorów. Okazało się, że ci seniorzy, którzy nosili niewygodne obuwie nie tylko cierpieli częściej z powodów bólowych, ale także nie uprawiali sportu, zażywali mniej ruchu i mieli większe problemy ze zdrowiem, niż ci seniorzy, którzy nosili wygodne obuwie.

Niewygodne buty powodują bowiem wiele problemów zdrowotnych takich jak płaskostopie, nadmierne rogowacenie skóry, deformację kości stóp oraz paznokci. Wszystkie te dolegliwości sprawiają, że seniorzy niechętnie podejmują wysiłek fizyczny związany z aktywnością ruchową, co wpływa negatywnie nie tylko na stan ich stóp, ale na kondycję całego organizmu. Ruch to życie, dlatego tak ważne jest, by seniorzy mieli komfort poruszania się także poprzez zapewnienie sobie wygodnego obuwia, które nie stanie się przyczynkiem do rezygnacji z aktywności.

Jak wybrać dobre buty?

Największym problemem dla stóp jest moda, której najczęściej ulegają kobiety. To one noszą buty na obcasach, niejednokrotnie z wąskimi noskami. Takie buty noszone przez całe życie na starość powodują deformację kości stóp z czym może się wiązać ich bolesność. Częste u kobiet są bowiem halluksy, które niejednokrotnie wymagają leczenia operacyjnego.

Jakie warunki powinno spełniać obuwie, aby było komfortowe dla osoby starszej? Przede wszystkim stopa powinna w butach być swobodna. Musimy mieć możliwość poruszania palcami. Cholewka powinna być zrobiona z naturalnych, przewiewnych materiałów, które nie zaburzają krążenia w stopie. Oczywiście najlepsza jest skóra naturalna, której jest wiele rodzajów. Niestety obuwie z naturalnej skóry jest droższe niż z jej syntetycznych odpowiedników, ale warto zainwestować w lepsze obuwie przez wgląd na własne zdrowie.

Podeszwa butów musi być elastyczna, by niepotrzebnie nie usztywnia w nienaturalny sposób stopy. W środku buta powinny znajdować się materiały, które wchłaniają wilgoć, by stopa nie była mokra od potu. Obuwie musi ponadto chronić stopę przed urazami, wilgocią i chłodem. Obuwie letnie powinno zapewniać stopie swobodę i przewiew, a jednocześnie tak leżeć na nodze, by było niemal niewyczuwalne.

Lepiej jest, gdy obuwie jest szyte a nie klejone, głównie ze względu na jego trwałość.

Wybór odpowiedniego obuwia jest istotny nie tylko ze względów zdrowotnych. Człowiek noszący wygodne buty nie martwi się otarciami, bólami. Obuwie go nie ogranicza, przeciwnie staje się sprzymierzeńcem na długich spacerach czy innych rodzajach aktywności, jakie senior chce podejmować.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Kolagen i elastyna

  Aby zabezpieczyć i zregenerować swoje delikatne tkanki, które ulegają uszkodzeniu podczas poruszania się na twardej powierzchni, ślimaki wydzielają specjalny śluz. Ze względu na zawartość alantoiny, kolagenu, elastyny czy kwasu glikolowego, wykorzystywany jest on do produkcji kremów.

  Jak odkryto właściwości?

  W latach 80tych rodzina Bascunan, która prowadziła w Chile farmę ślimaków z gatunku Helix aspersa odkryła, iż ich śluz wykazuje działanie dermatologiczne. Ręce osób, które pracowały na farmie, miały bardziej miękki naskórek, a przecięcia goiły się na nich szybko, nie zostawiając infekcji, ani blizn.

  Więcej…  
 • Otyłość

  Coraz większa liczba osób zmaga się z nieprawidłową masą ciała. Jak pokazują badania ponad 1/3 Polaków boryka się z nadwagą, a 17% choruje na otyłość *1. Powszechnie uważa się, że w większości przypadków problem można wyeliminować za pomocą zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. Tymczasem, podstawowym źródłem problemu jest zakłócenie równowagi energetycznej w organizmie chorego oraz regulacji w spożywaniu pokarmów. Powyższe czynniki nie wynikają z zaniedbań ze strony pacjentów, ale stanowią objawy choroby.

  Więcej…  
 • Odpowiednio dobrany sprzęt rehabilitacyjny

  Każdy przypadek niepełnosprawności jest inny, dlatego rynek obfituje w różnorodne przyrządy i urządzenia rehabilitacyjne, posiadające niezliczoną ilość funkcji. Podczas wybierania sprzętu, który ma nam pomóc w osiągnięciu sprawności lub ułatwić codzienne funkcjonowanie należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

  Pierwszym i kluczowym czynnikiem, determinującym wybór sprzętu rehabilitacyjnego jest jego przyszły użytkownik.

  Więcej…  
 • Jak wybielić zęby

  Przebarwienia na zębach przybierają na sile wraz z wiekiem, ale również na skutek naszych złych nawyków. Podpowiadamy, co robić, aby zachować biały uśmiech na dłużej.

  Nie wszystko wybielisz

  Nasz kolor zębów zależy nie tylko od nawyków, ale również genów. To jaki kolor będzie miała zębina odpowiedzialna za odcień zęba, to kwestia genetyki. Wtedy sprawdzą się tylko profesjonalne metody stosowane u dentysty. Co ważne, wybieleniu nie podlegają licówki, wypełnienia, korony oraz mosty. Weź to pod uwagę, że wszystkie te obszary mogą się wyróżniać spośród reszty wybielonych zębów.

  Więcej…  
 • Kurza ślepota nazywana ślepotą zmierzchową

  Ślepota zmierzchowa, potocznie określana „kurzą ślepotą”, objawia się słabszym widzeniem po zmroku. Schorzenie może być niezmiernie uciążliwe w trakcie wykonywania codziennych obowiązków, np. podczas prowadzenia samochodu, a jego skutki – niebezpieczne nie tylko dla nas samych. Jak radzić sobie z tą przypadłością – tłumaczy dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  Dlaczego „kurza”?

  Potoczna nazwa schorzenia nawiązuje do kury, która właśnie po zmroku przestaje widzieć.

  Więcej…  
 • Nazwy mogą uratować Ci życie

  • CRP, CA 19-9 czy GGTP to skróty, których niestety nie znamy, a mogą uratować życie.
  • Warto o nich pamiętać w trakcie wykonywania badań profilaktycznych.
  • Wczesne wykrycie problemu ma kluczowe znaczenie w powrocie do zdrowia.

  Mnogość terminów medycznych i specjalistycznych, z którymi spotykamy się u lekarza, może przyprawić o zawrót głowy. Zwłaszcza jeżeli z niektórymi z nich stykamy się po raz pierwszy.

  Więcej…  
 • Glinka marokańska - bogactwo minerałów dla skóry

  Glinka Rhassoul z Maroko zawiera wiele minerałów, dlatego stosowana jest na twarz i ciało, jako maseczka i peeling oczyszczająco-odżywczy. Działa przeciwstarzeniowo i spłyca zmarszczki. Zalecana jest do cery trądzikowej, wrażliwej i naczynkowej. Dodatkowo może spełniać funkcję naturalnego szamponu do włosów.

  Glinka marokańska w kosmetyce.

  We wschodniej części Maroka, na skraju średniego Atlasu, występują złoża glinki, która od starożytności stosowana jest, przez mieszkańców Afryki Północnej i niektórych regionów Bliskiego Wschodu.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Zapaść krążeniowa

Zapaść krążeniowa jest to ostra niewydolność krążenia prowadząca do znacznego obniżenia ciśnienia krwi oraz zmniejszenia jej dopływu do mózgu, mogących doprowadzić do zgonu.

Więcej…

Zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych

Zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych – to ostra infekcja układu nerwowego spowodowana przez wirusy, bakterie, pasożyty lub grzyby.

Więcej…

Zespół przewlekłego zmęczenia

Zespół przewlekłego zmęczenia – dochodzi do niego wskutek przeciążenia psychicznego i/lub fizycznego organizmu (najczęściej na skutek obciążającej pracy).

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie