header


Dobre buty dla seniora

stare buty

Badacze odkryli, że 80% seniorów nosi złe obuwie. Jest ono niedopasowane do stóp, niewygodne, zrobione z niewłaściwych materiałów. Tymczasem odpowiednie obuwie znacznie podnosi nie tylko komfort, ale i stan zdrowia seniorów.

 

Złe buty szkodzą zdrowiu

Choć wydaje się, że przecież to tylko buty, to hiszpańscy badacze mają na ten temat inne zdanie – ich obserwacje potwierdziły, że seniorzy, którzy noszą nieodpowiednie obuwie doświadczają więcej komplikacji zdrowotnych ale także częściej cierpią z powodu bólu.

W trakcie życie stopy się zmieniają. Stają się szersze, zmienia się ich masa mięśniowa, a także napięcie skóry. Seniorzy cierpiąc na typowe dla ich wieku choroby przewlekłe odczuwają ich skutki także na stopach.

Naukowcy chcąc sprawdzić, jaki wpływ na jakość życia seniorów ma dobrze dobrane obuwie, przeprowadzili obserwację na grupie seniorów. Okazało się, że ci seniorzy, którzy nosili niewygodne obuwie nie tylko cierpieli częściej z powodów bólowych, ale także nie uprawiali sportu, zażywali mniej ruchu i mieli większe problemy ze zdrowiem, niż ci seniorzy, którzy nosili wygodne obuwie.

Niewygodne buty powodują bowiem wiele problemów zdrowotnych takich jak płaskostopie, nadmierne rogowacenie skóry, deformację kości stóp oraz paznokci. Wszystkie te dolegliwości sprawiają, że seniorzy niechętnie podejmują wysiłek fizyczny związany z aktywnością ruchową, co wpływa negatywnie nie tylko na stan ich stóp, ale na kondycję całego organizmu. Ruch to życie, dlatego tak ważne jest, by seniorzy mieli komfort poruszania się także poprzez zapewnienie sobie wygodnego obuwia, które nie stanie się przyczynkiem do rezygnacji z aktywności.

Jak wybrać dobre buty?

Największym problemem dla stóp jest moda, której najczęściej ulegają kobiety. To one noszą buty na obcasach, niejednokrotnie z wąskimi noskami. Takie buty noszone przez całe życie na starość powodują deformację kości stóp z czym może się wiązać ich bolesność. Częste u kobiet są bowiem halluksy, które niejednokrotnie wymagają leczenia operacyjnego.

Jakie warunki powinno spełniać obuwie, aby było komfortowe dla osoby starszej? Przede wszystkim stopa powinna w butach być swobodna. Musimy mieć możliwość poruszania palcami. Cholewka powinna być zrobiona z naturalnych, przewiewnych materiałów, które nie zaburzają krążenia w stopie. Oczywiście najlepsza jest skóra naturalna, której jest wiele rodzajów. Niestety obuwie z naturalnej skóry jest droższe niż z jej syntetycznych odpowiedników, ale warto zainwestować w lepsze obuwie przez wgląd na własne zdrowie.

Podeszwa butów musi być elastyczna, by niepotrzebnie nie usztywnia w nienaturalny sposób stopy. W środku buta powinny znajdować się materiały, które wchłaniają wilgoć, by stopa nie była mokra od potu. Obuwie musi ponadto chronić stopę przed urazami, wilgocią i chłodem. Obuwie letnie powinno zapewniać stopie swobodę i przewiew, a jednocześnie tak leżeć na nodze, by było niemal niewyczuwalne.

Lepiej jest, gdy obuwie jest szyte a nie klejone, głównie ze względu na jego trwałość.

Wybór odpowiedniego obuwia jest istotny nie tylko ze względów zdrowotnych. Człowiek noszący wygodne buty nie martwi się otarciami, bólami. Obuwie go nie ogranicza, przeciwnie staje się sprzymierzeńcem na długich spacerach czy innych rodzajach aktywności, jakie senior chce podejmować.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Dzika róża? Na zdrowie!

  Nadszedł czas przeziębień. Najlepszym sposobem na ich uniknięcie jest wzmocnienie swojej odporności. Oczywiście najzdrowiej w naturalny sposób! Wystarczy się rozejrzeć, żeby znaleźć dziką różę – wyjątkową roślinę, której owoce uchronią nas przed infekcjami.

  Dzika róża - właściwości

  W Polsce dzika róża występuje pospolicie, to znaczy, że rośnie niemal wszędzie. Jest niezwykle łatwo dostępna. Przechodzimy obok niej obojętnie, nie zauważając jak wiele możemy z niej czerpać. Prozdrowotne właściwości dzikiej róży znane były już wieki temu i wykorzystywane powszechnie w leczeniu. Dawniej owoce dzikiej róży jedzono nawet na surowo!

  Więcej…  
 • Energia dla seniora bez łyka kawy

  Codzienny pośpiech, nieustanny brak czasu wynikający z konieczności wypełniania licznych obowiązków sprawiają, iż najszybszą oraz najwygodniejszą formą wyzwolenia tak potrzebnej energii jest sięgnięcie po kawę. Zawarta w niej spora dawka kofeiny skutecznie przywraca siły i pobudza do działania. Jednak zbyt częste picie wspomnianej używki może negatywnie oddziaływać na organizm.

  Więcej…  
 • Cukier sprawcą zmarszczek i trądziku

  Odstaw cukier – twoja skóra ci podziękuje! Cukier uzależnia - zdania w tej kwestii są podzielone, chociaż nawet gdyby to nie była prawda, to trudno oprzeć się sernikowi czy, teoretycznie zdrowym, ciasteczkom zbożowym. Jednak znajdziemy go nie tylko w słodyczach, jest w zasadzie wszędzie. W pieczywie, wędlinach, ketchupie… Wg kosmetologów nasza dieta powinna zawierać go jak najmniej. Dlaczego? Zasada jest prosta: im więcej jesz cukru, tym starzej wyglądasz.

  Mimo że średnia ilość spożywanego cukru na osobę maleje w ostatnich latach, to i tak wciąż jemy go za dużo.

  Więcej…  
 • Ziemia okrzemkowa i jej zastosowanie

  Ziemia okrzemkowa świetnie sprawdza się jako wychwytywacz grzybów, bakterii oraz wirusów. Inaczej nazywana jest również diatomitem, to substancja złożona głównie z glonów jednokomórkowych – okrzemek. W badaniu mikroskopowym można zauważyć, ze składa się z  rurek, które posiadają dodatkowo pory, które za pomocą ujemnego ładunku elektrycznego jest w  stanie przyciągać cząsteczki. To dlatego tak doskonale wchłania i oczyszcza organizm z negatywnych składników. Usuwa nie tylko produkty przemiany materii, ale również metale ciążki, pasożyty, wirusy, bakterie, grzyby.

  Więcej…  
 • Jak poradzić sobie z łupieżem

  Balsamy, pianki, żele, pasty, maski, lakiery i wiele innych preparatów do stylizacji włosów – jest w czym wybierać. Kiedy i dlaczego warto zachować umiar w ich stosowaniu?

  Zdrowo wyglądające, lśniące, dobrze ścięte i trwale uczesane włosy pragnie mieć nie tylko każda kobieta, ale również dbający o siebie mężczyzna. Włosy i fryzura to ważna część naszego wyglądu, na który zwraca się od razu uwagę. Producenci kosmetyków do włosów prześcigają się w dostarczaniu na rynek kolejnych produktów do higieny i pielęgnacji włosów, a także do ich stylizacji.

  Więcej…  
 • Masaż – czy zawsze bezpieczny?

  Masaż kojarzy się relaksem, odpoczynkiem, rozluźnieniem zmęczonych mięśni i pielęgnacją ciała. Niestety są takie przypadki, w których powinno się go unikać, ponieważ może być niewskazany i wywołać negatywne skutki uboczne dla naszego organizmu. Dzieje się tak na przykład w przypadku gorączki, która jest sygnałem, że nasze ciało walczy z infekcją. Wtedy wszystkie jego siły skierowane są na walkę z wirusami bądź bakteriami, natomiast masaż usprawnia przepływanie krwi i znacznie je przyspiesza, co może być dla organizmu dodatkowym – mylącym go bodźcem.

  Więcej…  
 • Kserostomia - zapobieganie

  Suchość w ustach (kserostomia), która jest skutkiem niedoboru śliny, powodować może problemy z mówieniem, połykaniem czy odczuwaniem smaku. Przyczyną tej dolegliwości może być radioterapia, przyjmowanie leków, cukrzyca, niewłaściwa dieta, używki czy podeszły wiek.

  Gdy zaczyna brakować śliny.

  Skutkiem niedoboru śliny może być zespół suchości w jamie ustnej, zwany kserostomią, który powoduje:

  Więcej…  

Aktualności seniora

Zespół sercowy X

Zespół sercowy X – jest to rodzaj choroby niedokrwiennej serca, objawiający się bólem w klatce piersiowej który powstaje zarówno podczas aktywności fizycznej, jak i w czasie spoczynku.

Więcej…

Syndrom chorego budynku

Syndrom chorego budynku – jest to zespół dolegliwości zdrowotnych, które pojawiają się w wyniku przebywania w budynku i ustępują po jego opuszczeniu.  

Więcej…

Syndrom chińskiej restauracji

Syndrom chińskiej restauracji (choroba Kwoka) – jest to alergia pokarmowa, która pojawia się po zjedzeniu dań chińskiej kuchni. Przyczyną jest prawdopodobnie nadwrażliwość na przyprawy i dodatki (jak grzyby, wodorosty, orzechy) dodawane do potraw chińskich w celu zintensyfikowania ich smaku.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie