Zasiłek opiekuńczy

Przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym w sytuacji, w której nie mogą wykonywać pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

  • zdrowym dzieckiem (własnym lub przysposobionym) w wieku do 8 roku życia, w sytuacji gdy nieprzewidzianie zamknięto żłobek, przedszkole, szkołę do której dziecko uczęszczało; lub w sytuacji porodu/choroby/pobytu w szpitalu małżonka stale opiekującego się dzieckiem, jeśli uniemożliwia mu to sprawowanie opieki;
  • chorym dzieckiem do ukończenia 14 roku życia;
  • innym chorym członkiem rodziny (małżonek, rodzice, rodzic dziecka, ojczym, macocha, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo).

Prawo do zasiłku opiekuńczego nabywa się bez okresu wyczekiwania. Warunkiem jego przyznania jest brak innych członków rodziny mogących sprawować opiekę. Ten warunek nie dotyczy opieki nad dziećmi do 2 roku życia. W sytuacji gdy dziecko nie ukończyło 8 lat zasiłek opiekuńczy może być przyznany także rodzicom, którzy nie zawarli małżeństwa.

Zasiłek przysługuje przez okres niewykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki, maksymalnie przez 60 dni w roku jeśli opieka jest sprawowania nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat lub nad chorym dzieckiem w wieku do 14 lat lub przez 14 dni w roku, jeśli opieka jest sprawowana nad dzieckiem powyżej 14 roku życia lub nad innym chorym członkiem rodziny. Łączny okres opieki nie może przekroczyć 60 dni w roku.

W sytuacji, w której matka dziecka do 8 tygodni po porodzie: przebywa w szpitalu i nie może sprawować opieki nad dzieckiem lub posiada orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji/orzeczenie o niepełnosprawności w znacznym stopniu i nie może opiekować się dzieckiem lub porzuciła dziecko po porodzie to ojciec lub inny członek rodziny sprawujący opiekę nad dzieckiem nabywa prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w wymiarze do 8 tygodni.

Wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80% podstawy wymiaru. W przypadku pracowników podstawą wymiaru jest miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy kalendarzowych przed powstaniem niezdolności do pracy lub za pełne miesiące ubezpieczenia, jeśli niezdolność powstała przed upływem 12 miesięcy ubezpieczenia. W przypadku osób nie będących pracownikami podstawę wymiaru stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy przed powstaniem niezdolności do pracy.

seniorzy.PL