Kamienica na Nalewkach, Gościnnie Marian Opania

kamienicananalewkach fot przemyslaw szydlo

W dniach 20-24 października Teatr Żydowski zaprasza na rozpoczęcie sezonu 2016/2017 spektaklem „Kamienica na Nalewkach” w reżyserii Gołdy Tencer i Szymona Szurmieja.

To widowisko ukazujące codzienne życie Żydów zamieszkujących jedną z kamienic na słynnej przed wojną ulicy Nalewki. Pokaz 21 października odbędzie się z gościnnym udziałem Mariana Opani. To nie pierwszy raz, kiedy Marian Opania pojawi się w tym spektaklu: razem z Szymonem Szurmiejem bawili publiczność swoimi wspaniałymi skeczami w telewizyjnej wersji widowiska z 2000 roku czy podczas Festiwalu Warszawa Singera i 200. pokazu tegoż przedstawienia w Teatrze Żydowskim. W pozostałe dni również możemy spodziewać się gości specjalnych.

Bohaterowie spektaklu są postaciami charakterystycznymi dla tamtych czasów, a podwórko kamienicy to ich mały świat, oddzielna i mieniąca się wszelkimi odcieniami życia galaktyka. Nalewki były dla Żydów tym czym dla Polaków jest Marszałkowska. Dzięki muzyce, pieśniom i piosenkom poznajemy kawałek tej wspólnej, polsko-żydowskiej przeszłości. Przemieszanie form oraz różnorodność stylów pozwala ukazać bohaterów jako ludzi nam współczesnych, obarczonych tymi samymi problemami, przeżywającymi identyczne radości, smutki i gniew.

Jest tutaj szkoła tańca i dobrych manier, są kłótnie plotkarek, wieczory szabasowe, można tu spotkać ulicznych śpiewaków i wybitnych muzyków podwórkowych kapel. Większość opowiadanych w spektaklu dowcipów, powiedzonek i przysłów wywodzi się z miejsc podobnych Nalewkom.

Termin: 20-24 października 2016 r. (spektakle wystawiane są codziennie o 19.00, w niedziele o 18.00)

Miejsce: gościnnie w Klubie Dowództwa Garnizonu przy alei Niepodległości 141A

Czas trwania: 2h 35min (z przerwą)

Bilety: 50-60 zł

Rezerwacja biletów pod numerem tel.: (22) 526 20 34, (22) 526 20 32, (22) 850 64 50 lub 51 i

Scenariusz: Ryszard Marek Groński, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer

Reżyseria: Szymon Szurmiej, Gołda Tencer

Scenografia: Ewa Łaniecka

Choreografia: Tomasz Tworkowski

Kierownik muzyczny: Janusz Tylman

Asystent reżysera: Barbara Szeliga

Obsada: Marcin Błaszak, Rafał Dajbor, Ewa Dąbrowska, Waldemar Gawlik, Katarzyna Gordyczukowska, Ryszard Kluge, Grzegorz Kulikowski, Małgorzata Majewska, Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Izabella Rzeszowska, Wanda Siemaszko, Piotr Sierecki, Monika Soszka, Barbara Szeliga, Alina Świdowska, Gołda Tencer, Małgorzata Trybalska, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Wojciech Wiliński, Ernestyna Winnicka, Piotr Wiszniowski, Jolanta Pankowska, Iwona Pachońska.

Od 1971 roku siedziba Teatr Żydowskiego mieściła się przy Placu Grzybowskim 12/16. Budynek został wybudowany specjalnie pod działalność teatralną dzięki dotacji JOINT. W czerwcu 2016 r. w zespół aktorski oraz publiczność pozbawiono dostępu do dotychczasowej siedziby. Przedstawienia Teatru Żydowskiego odbywały się w czerwcu w plenerze, na Placu Grzybowskim, a spektakle Festiwalu Singera gościły na deskach Teatru Kwadrat, Teatru Polskiego i innych instytucji. Właściwa dedykowana Teatrowi siedziba miałaby zostać wybudowana w ciągu kilku lat w okolicach Placu Grzybowskiego. Zanim powstanie nowa siedziba docelowa, od października Teatr Żydowski będzie mieścić się Fabryce Trzciny przy Otwockiej 14 na warszawskiej Pradze, o czym poinformował w środę 21 września br. Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy. Nowa siedziba, pomimo że nie jest tą docelową, wymaga modernizacji, dlatego do czasu jej zakończenia spektakle wystawiane będą w Klubie Dowództwa Garnizonu przy alei Niepodległości 141A i w Warszawskiej Operze Kameralnej przy alei „Solidarności” 76B.