LGBT FILM FESTIVAL 2017

kino przytulne maj

Ósma edycja LGBT Film Festival, największego w Polsce święta kina spod znaku lesbian, gay, bisexual, transgender.

Na pokazach zostaną zaprezentowane obrazy najnowsze i dobrze przyjęte na międzynarodowych festiwalach (nie tylko tych LGBT). Różnorodne pod względem tematycznym i formalnym produkcje, które prowokowały do dyskusji widzów na całym świecie. Widzowie będą mieli okazje zobaczyć unikalne tytuły, które nigdy nie trafią do szerokiej dystrybucji. W niektórych miastach oprócz filmowych pokazów widzowie będą mogli uczestniczyć w specjalnych wydarzeniach towarzyszących.

Lista kin w Polsce, w których odbędzie się 8. LGBT Film Festival:

Warszawa , Kinoteka PKiN
Poznań, Kino Muza

Łódź, Kino Bodo i Kino Przytulne
Katowice, Centrum Sztuki Filmowej i Kino Kosmos
Gdańsk, Klub Żak
Wrocław, DKF Politechnika i Kino Nowe Horyzonty
Kraków, Kino Pod Baranami
Repertuar Kina Przytulnego TUTAJ

ARTYKUŁ OSIEMNASTY

4 V godz.20.00 i 13 V godz.18.45
Pełnometrażowy dokument, w którym stawiamy pytanie o to, dlaczego w Polsce nie udało się wprowadzić prawa umożliwiającego formalizację związków jednopłciowych? Tytuł nawiązuje do art. 18 Konstytucji RP, zgodnie z którym ochronie podlega małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, co dla wielu przeciwników nowych regulacji jest równoznaczne z brakiem możliwości jakiegokolwiek uregulowania kwestii związków osób tej samej płci.
W filmie wzięło udział wielu wybitnych ekspertów, m.in.: prof. Ewa Łętowska, prof. Monika Płatek, Agnieszka Graff, prof. Lew Starowicz, Agnieszka Holland.
„Artykuł osiemnasty” to nie tylko głos na temat praw osób LGBT+, ale przede wszystkim rozmowa o polskiej demokracji i stanie debaty publicznej w ówczesnej Polsce.
reż: Bartosz Staszewski, scen: Hubert Sobecki, Sławomir Wodzyński, zdj: Bartosz Staszewski, Inga Pawłowska, wywiady: Ewa Tomaszewicz, Sławomir Wodzyński.

75', Polska 2017, dokument
Premiera podczas 8. LGBT Film Festival 2017

DRAG BECOMES HIM

4 V godz.18.15; 8 V godz.20.30; 11 V godz.20.00
Jerick Hoffer wyjeżdża z prowincjonalnego Portland i jako Jinkx Monsoon rzuca wyzwanie światu. Od Seattle i barów, w których zarabia parę dolarów, aż po wielki sukces i wygraną

w piątym sezonie RuPaul Drag Race. Jinkx opowiada historię kultury drag queen, własnych lęków, pragnień, radości i smutków. Międzynarodowemu uznaniu i wielkiej sławie towarzyszy opowieść o wewnętrznej przemianie, którą Jinkx rysuje na swojej twarzy pudrem i maskarą.
reż: Alex Berry, scen: Alex Berry, Basil Shadid, obs: Jerick Hoffer, zdj: Alex Berry.

82', USA 2015, dokument

 

GENDER TROUBLES. THE BUTCHES

5 V godz.20.30 i 10 V godz.16.30
„Musisz być kobieca”. Jeśli nie spełniasz tego warunku, pojawiają się kłopoty. Podwójne wykluczenie w przypadku lesbijek „butch” to problem, który z dystansem, dużą dozą humoru, a jednak całkiem na serio przedstawia „Gender Troubles: The Butches”. Społeczeństwo akceptuje tylko to, co nie wyróżnia się z tłumu. Czy kobieta les musi spełniać opresywne standardy patriarchalnego heteronormatywu? Nawet jeśli zupełnie jej z nimi nie po drodze? Historie nieheteronormatywnych kobiet, ich relacje z rodziną i bliskimi, pozycja w miejscu pracy i na osiedlu, a przede wszystkim problemy z jakimi muszą się zmierzyć we własnym środowisku, które bywa niekiedy dziwnie i ze zdwojoną mocą nieprzyjazne.
reż i scen: Lisa Plourde, obs: Lenn Heller, Sasha T. Goldberg, Stacy Reed, Alison Dailey, Lisa Plourde, Angie Evans.

55', USA 2016, dokument
Nagroda Publiczności - Paris International Lesbian & Feminist Film Festival 2016

 

 

YES, WE FUCK!

6 V godz.17.00 i 12 V godz.19.00
Sześć autentycznych opowieści o różnorodnym seksie osób z dysfunkcjami cielesnymi. Bohaterowie mają różną seksualność i preferencje, łączy ich społeczne wykluczenie i uprzedzenia. Film przedstawia historie osób, dzięki którym rozumiemy, że nikt nie ma monopolu na seks i seks należy do każdego. Pokazuje nie tylko seks jako terapię ciała, ale także pozwala lepiej zrozumieć ludzką intymność.
reż i scen: Antonio Centeno, Raúl de la Morena.

60', Hiszpania 2015, dokument
Oficjalna selekcja Sundance 2015

MOJE JEST INNE

5 V godz.20.30 i 10 V godz.16.30
Zbiorowym bohaterem filmu są rodzice i rodziny gejów i lesbijek. Słuchamy wielogłosu, z którego wyłania się obraz szoku i przerażenia w chwili, kiedy matka lub ojciec dowiadują się o homoseksualnej orientacji dziecka. Z upływem czasu, kosztem ogromnych zmagań całej rodziny przedstawianych nam w kolejnych odsłonach - postawy rodziców ewoluują. Relacje ulegają dogłębnemu przewartościowaniu, cierpienie zdaje się mieć inne źródło niż psychoseksualna orientacja dziecka. Tytułowe "Moje jest inne" zostaje opatrzone gorzkim znakiem zapytania. Śmiałe rozwiązania w warstwie formalnej podkreślają poczucie osaczenia i wyizolowania. Z przejmującej narracji wyłania się przemiana w postrzeganiu homoseksualności, jaka dokonała się w polskiej świadomości zbiorowej na przestrzeni ostatnich kilku dekad.
reż: Antoni Pałka, zdj: Michał Pałka-Keff, muz: Paweł Zawiślak, montaż: Marcin Szymański, produkcja: Kampania Przeciw Homofobii, Unlimited Film Operations.

47', Polska 2016, dokument

Premiera podczas 8. LGBT Film Festival 2017

FAIR HAVEN

5 V godz.18.30 i 10 V godz.20.30
James mieszka w domu z "demonami" oraz ojcem, który ma wobec niego wielkie plany. Po śmierci matki chłopak poddany zostaje terapii konwersyjnej (leczeniu z homoseksualizmu), która mimo starań i zapewnień terapeuty nie przynosi żadnych efektów. Tym bardziej, że na horyzoncie pojawia się dawna miłość, chłopak o którym James bardzo chciał zapomnieć. Nie pomaga terapia, nie pomaga również dziewczyna, z którą James zaczyna się umawiać. Finalnie sam musi odkryć prawdę o sobie i zaakceptować to, kim jest.
reż: Kerstin Karlhuber, scen: Jack Bryant, Kerstin Karlhuber, obs: Tom Wopat, Michael Grant, Gregory Harrison, Jennifer Taylor, Josh Green, Lily Anne Harrison, zdj: Jason Beasley, muz: Christopher Farrell.

90', USA 2016, dramat

HIV PO POLSKU

6 V godz.18.30 i 12 V godz.17.30
Pomimo zwiększającej się z roku na rok świadomości społecznej Polaków, zagadnienie chorób przenoszonych drogą płciową (STD) - a w tym HIV/AIDS - pozostaje tematem tabu, tematem zastępczym, wreszcie tematem przemilczanym. W ten sposób liczba osób narażonych na transmisję wirusa rośnie. Milczenie nie jest bowiem rozwiązaniem. Historia pokazana w filmie toczy się wokół obecności HIV/AIDS w naszym kraju. Pyta o tolerancję i społeczne nastawienie wobec tego zagadnienia, o otwartość i w końcu o lęk, którego ofiarami padają nie tylko osoby żyjące z wirusem, ale także takie, które funkcjonują w bańce niewiedzy lub ignorancji, które mówią: „Mnie to przecież nie dotyczy”.
autor: Frank Myonk, współpraca Sylwia Werner.

70', Polska 2017, dokument

Premiera podczas 8. LGBT Film Festival 2017

APRICOT GROVES

8, 10 V godz.18.45

Aram, młody Armeńczyk, który od dzieciństwa mieszka w Stanach Zjednoczonych wraca do kraju pochodzenia, żeby oświadczyć się dziewczynie. Chłopiec w ciągu jednego dnia doświadcza wielu kultur, religii, widzi kontrasty w zróżnicowanym społeczeństwie, ale największe wyzwanie jest dopiero przed nim.

reż. Pouria Heidary Oureh, obs. Hovhannes Azoyan, Samvel Sarkisyan, Maro Hakobyan.

78’, Armenia 2016, dramat

 

SAMOBÓJSTWO (SUICIDE KALE)

7, 9 V godz.18.15
Cztery lesbijki, dwie pary, jedno popołudnie, miły lunch. Co mogłoby pójść nie tak, a jednak. Na stole ląduje anonimowa kartka, a razem z nią pytanie: "Skoro wszyscy jesteśmy tacy szczęśliwi, kto chciałby popełnić samobójstwo?" Detektywistyczna zagadka zakreśla coraz szersze koła niedomówień, tajemnic, skrywanych sekretów. Ujawnia prawdziwe uczucia, które nie zawsze są przyjemne dla osób z tego małego, przyjaznego sobie grona. Komedia podejrzeń i potyczek językowych, inteligenta zabawa w grę, której główna zasada to pytanie: kim jestem ja i kim jesteś ty? W pytaniu tym nie ma słowa: my.
reż: Carly Usdin, scen: Brittani Nichols, obs: Brianna Baker, Lindsay Hicks, Hayley Huntley, Brittani Nichols, Jasika Nicole, zdj: Robin Roemer, muz: Mauricio Escamilla.

78', USA 2017, komedia

KA BODYSCAPES

5 V godz.16.30; 7 V godz.20.00; 11 V godz.18.00
Indie, mizoginia i homofobia, świat przeludniony i pełen uprzedzeń. Troje młodych bohaterów - Haris, Vishnu i Sia, walczy z uprzedzeniami wobec seksualności, cielesności i płci w patriarchalnym, heteronormatywnym społeczeństwie współczesnych Indii. Film przedstawia historię ich zmagań z codziennością oraz pragnienie bycia wolnym i szczęśliwym. Oglądamy ich walkę i chwile szczęścia, a także lęk przed całkowitym odrzuceniem i samotnością.
reż i scen: Jayan Cherian, obs: Adhithi, Tinto Arayani, Arundhathi, Nilambur Ayisha, Jason Chacko, zdj: M.J. Radhakrishnan, muz: Sunilkumar Pk.

99', Indie/USA 2016, dramat

 

POSZUKIWACZE (SEARCH ENGINES)

9 V godz.20.00 i 13 V godz.16.45
Święta, najgorsze dni w roku? Pełne udawanych uczuć i prób zachowania jakiejkolwiek diety. Z rodziną, daleko od tego, co nas ratuje na co dzień - telefonu. Bez możliwości ucieczki w komórkę musisz zmierzyć się sam ze sobą. Nie możesz liczyć nawet na niezobowiązującą pogawędkę na Grindr. Satyra na relacje społeczne, która pyta o podstawowe wartości i istotę obcowania z najbliższymi.
reż i scen: Russell Brown, obs: Joely Fisher, Natasha Gregson Wagner, Grace Folsom, Nicole Cummins, Michael Muhney, Ayumi Iizuka, zdj: Christopher Gosch, muz: Ryan Beveridge.

98', USA 2017, komedia

KIKI

8 V godz.16.45 i 12 V godz.20.30
Kiki znaczy impreza, ale nie zwyczajna, tylko taka w której możesz być tym, kim chcesz. Młodzi, czarnoskórzy nowojorczycy ze świata LGBT+ pozbywają się swoich codziennych tożsamości i wcielają w postaci, którymi chcą być. Odkrywają siebie i wolność. A potem tańczą.
25 lat od momentu, gdy voguing stał się fenomenem na skalę światową dzięki dokumentowi „Paris is burning” oraz Madonnie, która elementy tej kultury wykorzystała w teledysku do piosenki „Vogue” nowojorska scena ballroomowa diametralnie się zmieniła. Voguing przeniknął do mainstreamu, a kolorowa młodzież LGBT+ ze slumsów musiała szukać dla siebie bezpiecznej przestrzeni. Tą przestrzenią jest właśnie Kiki Scene, zupełnie nowa subkultura. Dokument pokazuje świat wielkiej radości, zabawy i śmiechu, ale też niekiedy ich konsekwencji.

reż: Sara Jordenö, scen: Sara Jordenö, Twiggy Pucci Garcon, obs: Chi Chi Mizrahi, Christopher Waldorf, Divo Pink Lady, Gia Marie Love, Izana "Zariya" Vidal, Kenneth "Symba McQueen" Soler-Rios, Twiggy Pucci Garçon, zdj: Naiti Gámez, muz: Michael Cox.

94', Szwecja/USA 2016, dokument
Nagrody: Teddy - Najlepszy Film Dokumentalny, Berlinale 2016. Nominacja: Najlepszy Film Dokumentalny, Sundance Film Festival 2016

 

POLSKI BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH (60’)

13 V godz.20.30

MÓJ KONIEC ŚWIATA
Eryk po kilku latach związku zostawia Filipa i znika bez śladu. Filip nie może poradzić sobie z nową sytuacją, odkłada całe życie na bok, czekając na jakikolwiek znak od chłopaka. Nie wie jeszcze, że nowy dzień przyniesie wiele refleksji, zmian i przełomowych decyzji. Jak długo jesteśmy w stanie walczyć o pierwszą miłość? Czy taka walka ma sens, kiedy czujemy, że wszystko już się wypaliło? Odpowiedzi na te pytania, szuka Filip, zmierzając w stronę nowego początku.
reż i scen: Kamil Krawczycki, obs: Bartosz Ostrowski, Karol Kubasiewicz, Paweł Dobek, Magdalena Kaczmarek, Lena Schimscheiner, Katarzyna Herman, zdj: Michał Kidawa, Alicja Gancarz.

33', Polska 2017, dramat

Polska premiera podczas 8. LGBT Film Festival 2017

POTRZEBA
Każdy czegoś potrzebuje... Zazwyczaj czegoś innego...
Bohater filmu odkrywa czego tak naprawdę pragnie od niego dwójka jego przyjaciół...
reż i scen: Wojciech Olchowski, obs: Przemek Furdak, Maciej Rabski,
Joanna Sobocińska, zdj: Wojciech Olchowski, muz: “Everything's Ahead”- So I'm Jo, “Gold”- Zoe.LeelA.

5', Polska 2016, obyczajowy

KIM... BUT INSIDE IN THE DARK I’M ACHING TO BE FREE
Historia Kim Lee pokazuje, że nie ma jednego przepisu na szczęście i każdy człowiek powinien sam ustalać jego reguły. Film stanowi pracę dyplomową Magdaleny Wieczorek, którą zrealizowała w Pracowni Techniki i Sztuki Operatorskiej prof. Andrzeja J. Jaroszewicza na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
reż i scen: Magdalena Wieczorek.

10', Polska 2017, dokument

 

HONOR
Inspiracją do stworzenia tego filmu było opowiadanie Marka Hłaski "Miesiąc Matki Boskiej".
Głównym bohaterem filmu jest nacjonalista, który nie zgadza się na odmienności, które według niego zaprzeczają jego ideałom. Film został zrealizowany na Akademii Sztuki w Szczecinie na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów w Pracowni Filmu Eksperymentalnego pod opieką dr hab. Huberta Czerepoka i mgr Roberta Mleczki.
reż i scen: Mateusz Żegliński, obs: Piotr Bumaj, Adam Kuzycz, Tomasz Koszański, zdj: Konrad Wujciów.

13', Polska 2016, dramat

 

 

 

 

ZAGRANICZNY BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH (75’)

6 V godz.20.00

 

APOLLO
Apollo jest zagubionym nastolatkiem w świecie ogarniętym szaleństwem kultów ciała, norm płci, wyznaczników normalności. Chce być prawdziwym mężczyzną. Mieć idealne ciało, być silnym i mieć dużego.
reż: Loic Dimitch, obs: Victor Laupin, zdj: Olivier Weinheimer, muz: Etienne DosSantos & Pascal Boudet.

8', Francja 2016, komedia, dramat


CROSSOVER
Berlin, bar, kobieta i mężczyzna. Zaczyna się historia. Napięcie rośnie z minuty na minutę. Emocje zamieniają się w pożądanie. Kto jest kim w tym erotycznym melanżu? Krótki metraż o przekraczaniu płci pisarza i performera Bernharda Kempena.
reż: Bernhard Kempen, obs: Bernhard Kempen, Malga Kubiak, Bonaventura, zdj: Daria Infanti, muz: Frankie Flowerz.

9', Niemcy 2017, obyczajowy
Premiera podczas 8. LGBT Film Festival 2017

 

CURTAIN DOWN
Niesamowita opowieść, której tematem są role społeczne, genderowe przeznaczenie, tożsamość, walka młodości ze starością, piękna z brzydotą. Curtain Down wystawia heteronormatywność na próbę sił, ale przede wszystkim szuka odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób postrzegamy płeć we współczesnym społeczeństwie?
reż: Emett Casey, obs: Tristan Scott - Behrends, Margaret Cho, Matthew Dunlop.

17', UK 2016, dramat

 

MARIO, KIKE Y DAVID
reż i scen: Miguel Lafuente, obs: Gustavo Rojo, Almagro San Miguel, Mariu Bárcena, zdj: Pancho Matienzo, muz: Diego Gómez, Juan Carlos Arribas.

20', Hiszpania 2016, dramat

LIMINA
Binarność płci jest przekleństwem. Zwłaszcza dla chłopca, który nie rozumie dlaczego nie może być dziewczynką. Alessandra, przepełniona dobrocią i empatią chce pomóc światu, mimo że ten świat nie chce dostrzec w niej człowieka.
reż: Florian Halbedl, scen: Florian Halbedl, Joshua M. Ferguson, obs: Ameko Eks Mass Carroll, Laura Mennell, Lorne Cardinal, Chelsey Reist, Jim Shield, zdj: Mark Berlet.

15', Kanada 2016, dramat