Renta z tytułu niezdolności do pracy

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie ubezpieczonej, która spełniła jednocześnie następujące warunki:

  1. Została uznana za niezdolną do pracy, co oznacza że całkowicie lub częściowo straciła zdolność do wykonywania pracy na skutek naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje, że ją odzyska w wyniku przekwalifikowania. Całkowitą niezdolność do pracy orzeka się w przypadku utracenia zdolności do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Częściową niezdolność do pracy orzeka się w przypadku utracenia zdolności do wykonywania pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami.
  1. Osiągnęła wymagany okres składkowy i nieskładkowy, którego wartość zależy od wieku w jakim powstała niezdolność do pracy i wynosi odpowiednio:
  • 1 rok – w przypadku gdy niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
  • 2 lata – w przypadku gdy niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
  • 3 lata – w przypadku gdy niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
  • 4 lata – w przypadku gdy niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
  • 5 lat – w przypadku gdy niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
  1. Niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych lub nieskładkowych albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Osoba uznana za trwale niezdolną do pracy, spełniająca powyższe wymagania, uzyskuje prawo do renty stałej; zaś osoba uznana za czasowo niezdolną do pracy, która spełnia powyższe wymagania, uzyskuje prawo do renty okresowej.

Wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wylicza się uwzględniając:

  • 24% kwoty bazowej,
  • po 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
  • po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
  • po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia, w którym rencista osiągnąłby wymagany wiek emerytalny - docelowo 67 lat.

Wysokość renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 75% wysokości renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

seniorzy.PL