Zdrowe serce Seniora

Z wiekiem zwiększa się ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe. Związane jest to ze zmianami jakie zachodzą w naczyniach krwionośnych - stają się dłuższe, sztywniejsze, grubsze i bardziej kręte. Wpływ na kondycję serca ma jednak jeszcze wiele czynników, na które mamy większy wpływ i które możemy starać się wyeliminować z naszej codzienności. Jak w takim razie powinniśmy o siebie zadbać by zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby serca?

Zmiany jakie zachodzą w naczyniach sprawiają, że w starszym wieku wiele osób cierpi z powodu podwyższonego ciśnienia tętniczego, co z kolei prowadzi do kolejnego zagrożenia – udaru mózgu. Dlatego tak ważne jest by w starszym wieku szczególnie zwrócić uwagę na potrzeby układu krążenia.

Właściwe odżywianie i ruch

Otyłość i nadwaga zwiększają ryzyko chorób serca. Są to czynniki, które mogą wywołać nadciśnienie i cukrzycę – tego nie lubi nasze serce. Dbajmy więc o utrzymanie zdrowej wagi ciała, nie dopuszczajmy do nadwagi. Jak to zrobić? Zdrowe odżywianie i ruch to podstawa. Są to także elementy, które pozytywnie wpływają na kondycję układu krążenia.

Codzienny spacer bez względu na pogodę to konieczność – pół godziny spaceru dziennie będzie miało zbawienny wpływ na cały nasz organizm. Ruch także poprawia samopoczucie, zwiększa sprawność umysłową, zmniejsza napięcia i zdenerwowanie.

Dieta powinna być urozmaicona, bogata w antyoksydanty (witaminy A, C, E, B6 i B12, selen, kwas foliowy oraz sód, potas, wapń, magnez i żelazo). Spożywajmy więc produkty pełnoziarniste, ryby, wątróbkę, mięso indyka, kasze, soję, natkę pietruszki, fasolę, jaja, szpinak i orzechy. Niewskazane jest używanie dużej ilości soli.

serce seniora

Odpoczynek i unikanie stresu

Odpoczynek i właściwa ilość snu jest niezmiernie ważna. Pozwala na właściwą regenerację organizmu, a z kolei wypoczęty organizm lepiej radzi sobie z chorobami i ma większą odporność.

Stres generalnie źle działa na cały nasz organizm. Spróbuj nauczyć się relaksować i zapanować nad gniewem, unikaj sytuacji nerwowych. Stres wiąże się także z napadami złości a wybuchy złości dość często mogą być przyczyną wystąpienia zawału serca.

Badania kontrolne

Pamiętaj o kontrolnych badaniach i wizytach lekarskich – szczególnie jeśli ktoś w Twojej rodzinie chorował na serce. Warto też mierzyć sobie ciśnienie, aby w porę zauważyć jeśli zaczyna się ono niebezpiecznie podnosić.

Nie pal!

Najgorzej szkodzi naszemu sercu palenie papierosów. Jeśli chcesz chronić swoje serce – rzuć palenie! Unikaj także przebywania w zadymionych pomieszczeniach – bierne palenie jest także niebezpieczne. Palenie zwiększa także ryzyko zachorowania na raka.

W wieku 60+ ryzyko chorób serca wzrasta. Zwróćmy więc szczególną uwagę na potrzeby naszego organizmu – zadbajmy o siebie i cieszmy się zdrowiem i dobrą formą!

Artykuł przygotowany przez: https://apteka-amica.pl