Rehabilitacja kolagenem - nowoczesna terapia dla osób starszych

Posiada niezwykłą w świecie biologii wytrzymałość mechaniczną. To dzięki niemu nasz organizm może przenosić tak ogromne siły i jest odporny na wiele szkodliwych czynników. Kolagen - białko, które nadaje naszemu ciału właściwy kształt. W naszym ciele struktury kolagenowe walczą na pierwszej linii frontu, a ich najgroźniejszym przeciwnikiem jest czas. Już po 25 roku życia zaczyna nam brakować tej ważnej cząsteczki.

Starzenie się stawów bywa bardzo bolesnym procesem. Pojawiła się jednak furtka umożliwiająca opóźnienie, a nawet odwrócenie tego zjawiska.

Kolagen jest najpopularniejszym białkiem w ludzkim ciele. Największą jego zawartością cechują się struktury układu ruchu (kości - 23%, chrząstka - 50%, ścięgna i więzadła - aż do 86%!), w następnej kolejności skóra, ściany naczyń krwionośnych, rogówka oka. Białko kolagenowe jest niezwykle wytrzymałe mechanicznie, odporne na rozciąganie i odkształcanie. Włókienko o średnicy 1mm jest w stanie utrzymać obciążenie aż 10 kilogramów! Włókna kolagenowe tworzą w naszym organizmie sieci, będące podporą strukturalną dla wszystkich narządów wewnętrznych. To obecność kolagenu sprawia, że nasze kości i stawy przenoszą tak duże obciążenia, nasze narządy są we właściwych miejscach, a nasza skóra jest w stanie ochronić wrażliwe struktury wewnętrzne.

W naszym ciele zachodzi nieustanny obrót kolagenem. W wyniku obciążeń związanych z codzienną aktywnością włókna kolagenowe zużywają się, a białko w nich zawarte ulega rozkładowi. Rezerwa niezwykle ważnych dla naszego zdrowia cząstek kolagenu krąży w płynie pozakomórkowym i jest stale wykorzystywana do odbudowy powstałych mikrouszkodzeń.

Niestety już po 25. roku życia bilans kolagenowy ludzkiego organizmu zaczyna być ujemny. Oznacza to, że zużywamy więcej kolagenu, niż nasze ciało jest w stanie wyprodukować. Z wiekiem syntezowane przez nasze komórki włókna kolagenowe są również gorszej jakości, a co za tym idzie mają krótszą żywotność i mniejszą wytrzymałość.

Dlatego właśnie z wiekiem często zaczynamy odczuwać dolegliwości związane z układem ruchu. Mikrouszkodzenia chrząstki, ścięgien i więzadeł nawarstwiają się w czasie, co często prowadzi do powstania zmian zwyrodnieniowych, objawiających się bólem nie tylko w trakcie aktywności fizycznej, ale często również przy wykonywaniu codziennych czynności.

Nic dziwnego więc, że naukowcy w ostatnich latach zainteresowali się rozwojem badań nad możliwościami zastosowania tego niezwykłego białka w lecznictwie. Okazuje się jednak, że proteiny nie są zbyt wdzięcznymi cząsteczkami do zastosowania w medycynie. "Białka przyjmowane drogą doustną ulegają procesowi trawienia w układzie pokarmowym. Dlatego dostępne w aptekach suplementy kolagenowe mają słabą skuteczność - mówi Tomasz Paprzycki, fizjoterapeuta z Kliniki Rehabilitacji Kolagenowej ÆTERNA w Poznaniu - Dobrym przykładem jest tutaj inne białko - insulina, która przecież nie może być przyjmowana drogą doustną i trzeba ją sobie wstrzykiwać."

Niedawno polscy naukowcy opracowali żele kolagenowe o nowej strukturze. Okazuje się, że wysoce aktywne biologicznie cząsteczki kolagenu zawarte w tych preparatach mają zdolność przenikania przez barierę ludzkiej skóry, co umożliwia ich stosowanie lokalizacyjne. Preparaty żelowego kolagenu rehabilitacyjnego na poziomie molekularnym wpływają na naprawę ubytków strukturalnych w stawach, dzięki temu stosuje się je w terapii różnego rodzaju bólu stawów, choroby zwyrodnieniowej czy dolegliwości reumatycznych.

Żelem kolagenowym nie wystarczy się jednak po prostu posmarować. Ze względu na duży rozmiar cząstek białka i jego utrudnione przenikanie do jam stawowych powstał szereg terapii kolagenowych łączących klasyczne techniki fizjoterapeutyczne ze specjalistycznym wtłoczeniem kolagenu do miejsc jego finalnego działania. Niedawno w Poznaniu powstała pierwsza klinika specjalizująca się terapiami z użyciem aktywnego kolagenu rehabilitacyjnego.