Dieta w czasie menopauzy

Choć żywienie ma zasadniczy wpływ na nasze zdrowie przez całe życie, to są okresy, kiedy  poprawa jakości i sposobów odżywiania się może wpłynąć na zmiany, jakie zachodzą w organizmie. Menopauza jest takim momentem w życiu, kiedy warto zmodyfikować nawyki żywieniowe w trosce o swój organizm.

Trudne zmiany

Menopauza to niełatwy czas dla większości kobiet. Zmniejszona produkcja estrogenów ma kolosalny wpływ na funkcjonowanie. Zmienia się niemal wszystko: skóra traci jędrność, kości stają się słabsze, metabolizm zwalnia, pojawia się zmęczenie, uderzenia gorąca, a także problemy związane z życiem intymnym. Tym zmianom towarzyszą także zmiany w sferze psychicznej. Kobiety w czasie menopauzy mają większe skłonności do depresji.

Wszystkiemu winny jest spadek estrogenów. Wiele kobiet nie umie sobie poradzić z tymi zmianami, które w konsekwencji niosą ze sobą pierwsze zmarszczki, skłonność do przybierania na wadze, a także kompleksy w relacjach damsko-męskich.

Dieta dobra na wszystko

Mówiąc o diecie nie mamy na myśli kwestii odchudzania się.

Chodzi o taki sposób odżywiania, który sprawia, że czujemy się lepiej, a zmiany, jakie generuje menopauza stają się mniej uciążliwe. Choć od dawna wiemy, że prawidłowe odżywianie wpływa na zdrowie w sposób fundamentalny, to zwykle bagatelizujemy tą wiedzę, jedząc byle co. Tymczasem składniki odżywcze, jakie dostarczamy organizmowi są budulcami naszego ciała.

W czasie menopauzy przede wszystkim powinnyśmy wzbogacić naszą dietę w wapń, witaminę D oraz fitohormony. Wapń konieczny jest do wzmocnienia kości, które stają się bardziej kruche. Produkty bogate w wapń to przede wszystkim nabiał. Witamina D, na którą w czasie menopauzy jest zwiększone zapotrzebowanie, jest wytwarzana w organizmie samoistnie pod wpływem oddziaływania na skórę promieni słonecznych. Niestety, w Polsce przez większą część roku ekspozycja na słońce jest zbyt mała, by uzupełnić niedobory, dlatego należy stosować suplementację.

Niezwykle ważne jest także to, by nie zapominać o sercu. Należy odrzucić niezdrowe tłuszcze, by w ich miejsce wstawić tłuste ryby morskie i oleje roślinne. Ryby są bezcennym źródłem kwasów omega-3, które wpływają znacząco nie tylko na zmniejszenie cholesterolu, ale także na sprawność umysłową.

Nie należy także zapominać o owocach i warzywach, które są źródłem wielu witamin, wpływających pozytywnie nie tylko na zdrowie i samopoczucie, ale także poprawiają nasz wygląd.

Bardzo ważne są także grube kasze, ciemne pieczywo oraz orzechy i nasiona. Kasze i pieczywo poprawiają przemianę materii, a orzechy i nasiona wpływają na sprawność mózgu.

Fitohormony

Naukowcy, obserwując zjawisko menopauzy u kobiet na całym świecie, zauważyli, że Japonki o wiele łagodniej przechodzą przez przekwitanie. W poszukiwaniu źródła tego fenomenu, doszli do wniosku, że ogromny wpływ na dobre samopoczucie mieszkanek Japonii mają fitohormony, których bogatym źródłem jest soja – bardzo rozpowszechniona w tym kraju. Fitohormony to bowiem roślinne odpowiedniki kobiecych estrogenów. Ich spadek w czasie menopauzy może być uzupełniany roślinnymi odpowiednikami. Oczywiście nie jest możliwe wyrównanie strat poprzez dietę, ale zmniejszenie utraty ilości hormonów dzięki spożywaniu produktów bogatych w fitohormony, może w widocznym stopniu poprawić jakość życia w tym trudnym okresie.

Odpowiednio skomponowana dieta, oparta na nieprzetworzonych produktach znacząco wpływa na to, w jaki sposób przechodzimy przez okres menopauzy. Nawet zmiany w metabolizmie możemy złagodzić poprzez zmniejszenie ilości spożywanych kalorii i uzupełnieniem diety  produkty bogate w składniki odżywcze. Nie zapominajmy także o ruchu – warto znaleźć sport, który będzie nam odpowiadał i trenować, gdyż to nie tylko poprawia kondycję organizmu, ale także powoduje wyzwalanie endorfin – hormonów szczęścia. Zamiast zatem martwić się utratą estrogenów, popracujmy nad pozyskaniem endorfin i dobrym samopoczuciem dzięki diecie, która będzie inna, ale nadal niezwykle smaczna.