header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Impreza nie tylko dla seniorów

Elzbieta i Andrzej Lisowscy
Oferta przeszło stu wystawców z wielu branż, bezpłatne badania medyczne, mnóstwo nagród do wygrania w konkursach, koncerty i pokazy czy spotkania z wyjątkowymi gośćmi, m.in. ks. Adamem Bonieckim, Haliną Kunicką, Katarzyną Gaertner i małżeństwem Lisowskich - program drugiej edycji Targów Seniora w Krakowie zapowiada się imponująco!

Tegoroczne Targi Seniora odbędą się w dniach od 5 do 6 października 2018 roku (w godz. od 10 do 17) w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków. W ofercie wystawców nie zabraknie popularnych uzdrowisk i sanatoriów, hoteli, domów opieki, firm medycznych, zakładów opiekuńczo-leczniczych, sprzętu rehabilitacyjnego oraz nowoczesnych systemów opiekuńczo-ratunkowych. Szeroką ofertę kulturalno-warsztatową zaprezentuje również kilkanaście instytucji miejskich z Krakowa. Będą to m.in. muzea, domy kultury i Centra Aktywności Seniorów. Ponadto dla wszystkich zwiedzających, wystawcy przygotowali atrakcyjne karty rabatowe oraz zniżki na pobyty w hotelach czy sanatoriach. Do wygrania będą również wycieczki krajowe oraz zagraniczne.

Znakomici goście i niezapomniane koncerty

Wydarzenie swoją obecnością uświetnią wyjątkowi goście specjalni. Na dużej scenie odbędzie się spotkanie z ks. Adamem Bonieckim - wieloletnim redaktorem naczelnym „Tygodnika Powszechnego”, jednym z najpopularniejszych i najbardziej szanowanych duchownych w Polsce. Rozmowa poprzedzi planowaną na jesień premierę najnowszej książki „Boniecki. Rozmowy o życiu”. Podróżnicy Elżbieta i Andrzej Lisowscy, twórcy telewizyjnego „Światowca” i radiowego „Południka Cafe”, opowiedzą o kulisach swoich wypraw w najdalsze zakątki świata. Wrażeń artystycznych dostarczą z kolei autorka kilkunastu płyt, z których trzy doczekały się statusu złotych - Halina Kunicka oraz wybitna polska kompozytorka, twórczyni takich przebojów jak „Małgośka” czy „Bądź gotowy dziś do drogi” - Katarzyna Gaertner. Ponadto na zwiedzających czeka koncert muzyki perkusyjnej w wykonaniu zespołu Filharmonii Krakowskiej czy występ Orkiestry Dętej Solvay.
Podczas 2. edycji uczestnicy targów będą mogli skorzystać również z bezpłatnych badań. Sprawdzą wzrok i słuch, skorzystają z porad lekarzy innych specjalizacji. Ponadto przez dwa dni w specjalnej strefie warsztatowej odbędą się liczne wykłady poświęcone modzie, tematyce zdrowotnej, sportowej oraz zajęcia relaksacyjne. Wielu seniorów to ludzie aktywni, którzy kochają podróżować i odkrywać nowe kultury. Głównie dla nich powstanie specjalna Strefa Podróżnika, w której będzie można spotkać najpopularniejszych autorów książek podróżniczych, m.in. Elżbietę Tomczyk-Miczkę, dziennikarkę, podróżniczkę, znawczynię kultury oraz autorkę ponad 12 albumów i przewodników czy tak znanych podróżników jak Kazimierz Ludwiński czy Wawrzyniec Kuc.

Polityka i miłość

Influencerów reprezentować będzie znana blogerka modowa Krystyna Bałakier z prelekcją o tym jak stylowo wyglądać w wieku 50+. Organizatorzy nie unikają też podejmowania poważnych tematów. Pierwszego dnia w południe zapraszają na debatę poświęconą polityce senioralnej z udziałem przedstawicieli samorządów Krakowa I Małopolski. Będzie okazja nie tylko do wysłuchania przedstawicieli władzy, ale też zadania trudnych pytań w sprawach dotyczących problemów dotykających osób z najstarszej grupy społecznej.
Znajdzie się też czas na osobiste refleksje. Z prelekcją „Srebrne tabu?! O przyjaźni, miłości, seksualności w wieku dojrzałym” wystąpi dr Monika Mularska-Kucharek. Prelegentka jest autorką książek popularno-naukowych (m.in. „Co Dobrego?! Poezjoterapia”), doktorem socjologii, terapeutą i trenerem umiejętności psychospołecznych. Od wielu lat realizuje warsztaty dla osób starszych z zakresu rozwoju kompetencji interpersonalnych oraz radzenia sobie z trudnościami dnia codziennego.
Występom i prelekcjom towarzyszyć będą trzy wystawy fotograficzne. Będzie też możliwość przetestowania sprzętu elektronicznego i motoryzacyjnego a w specjalnej strefie miejskiej złożenia ważnych wniosków, np. do wydania Krakowskiej Karty Miejskiej. Warto więc pamiętać o zabraniu dokumentów osobistych.

Wydarzenie dla całej rodziny

Wydarzenie będzie miało charakter międzypokoleniowy. Organizatorzy zapraszają do siebie wszystkich chętnych seniorów wraz z rodzinami; każdy znajdzie z pewnością coś atrakcyjnego dla siebie. Wstęp na targi jest bezpłatny. Patronat honorowy nad II Targami Seniora® objął Jacek Krupa - Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa.
Miejsce: EXPO Kraków, ul. Galicyjska 9.
Komunikacja: Organizatorzy zapewniają dojazd specjalnie oznakowanymi autobusami MPK z Ronda Czyżyńskiego, Ronda Dywizjonu 308, przystanków: M1 Nowohucka oraz Centralna.
Więcej szczegółów, komunikacja, lista wystawców oraz agenda programu znajdują się na stronie internetowej: www.targiseniora.krakow.pl

SCENA GŁÓWNA

Piątek. 5 października

10.30-11.00. Spektakl sceniczny „Kocham Wolność”. Teatr po Latach z Centrum Kultury w Świątnikach Górnych.

11.00-13.00. Spotkanie z gościem specjalnym. Rozmowa z ks. Adamem Bonieckim przed premierą książki „Boniecki. Rozmowy o życiu”.
„Niezwykły ksiądz w inspirującej rozmowie z dziennikarką „Tygodnika Powszechnego” Anną Goc odsłania swoje życie i opowiada o doświadczeniach, które go uformowały” - wyd. Znak.

13.00-14.30. Debata poświęcona tematyce senioralnej pod patronatem Marszałka Małopolski Jacka Krupy i Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

14.30-15.00. Występ Klubowej Grupy POETICA z Klubu Dukat Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.
Poetica to amatorska grupa artystyczna o charakterze teatralnym, w przeważającej części złożona z seniorów - mieszkańców osiedla Grębałów.

15.00-16.15. Spotkanie z gościem specjalnym. Występ Katarzyny Gartner, kompozytorki i pianistki, twórczyni takich przebojów jak „Małgośka” czy „Bądź gotowy dziś do drogi”.
Przeniesiony z przestrzeni Teatru „Groteska” do przestrzeni publicznej cykl spotkań z największymi osobistościami ze świata kultury. Można będzie posłuchać największych przebojów Artystki oraz dowiedzieć się więcej na temat odbywających się w Grotesce spotkań w ramach cyklu Kod Mistrzów.

16.15-16.30. Ogłoszenie wyników konkursów.

16.30-17.00. „Wysocki. Powrót do ZSRR” - Teatr Nowy Proxima. Piosenki ze spektaklu  „Wysocki. Powrót do ZSRR” w reż. Piotra Siekluckiego.

 

Sobota. 6 października

10.30-11.00. Występ Ryszarda Haby wraz z jego Haba Percussion Group Filharmonii Krakowskiej.
Koncert muzyki perkusyjnej, w trakcie którego zabrzmią kompozycje latynoamerykańskie i muzyka współczesna. Ryszard Haba jest pierwszym kotlistą i kierownikiem grupy perkusyjnej orkiestry FK.

11.00-11.30. Centra Aktywności Seniorów Kraków. Prezentacja seniorskich zespołów muzycznych, tanecznych i wokalnych.

11.30-12.00. Prezentacja.

12.00-12.30. Koncert muzyki popularnej i rozrywkowej w wykonaniu Orkiestry Dętej Solvay. Centrum Kultury Podgórza.

12.30-13.00. Pokaz mody dla seniorów.

13.00-14.00. Spektakl „Ożenek” wg. Mikołaja Gogola w wykonaniu Grupy Teatralnej Seniorów.
Wariacja na podstawie sztuki Mikołaja Gogola - historia miłosnych perypetii Jędrka, krakowskiego rozwodnika poszukującego żony. Co się dzieje, kiedy seniorzy poszukują miłości przy pomocy nowych technologii oraz na portalach randkowych? Jak kończy się korzystanie z pomocy swatki?

14.00-15.00. Goście specjalni. Spotkanie z Elżbietą i Andrzejem Lisowskimi, krakowskimi dziennikarzami i podróżnikami. Twórcami telewizyjnych magazynów dla TVP: „Światowiec”, „Z plecakiem i walizką” oraz etnologicznych reportaży z Azji. Lisowscy są autorami przewodników, audycji radiowych i setek artykułów prasowych. Ich ostatnio wydana książka to „POŁUDNIKI SZCZĘŚCIA”.

15.00-16.15. Gość specjalny. Koncert Haliny Kunickiej, autorki kilkunastu płyt, z których trzy doczekały się statusu złotych. Do jej największych przebojów należą „Orkiestry dęte”, „Niech no tylko zakwitną jabłonie”, „Lato, lato czeka”, „Od nocy do nocy”, „To były piękne dni”. Występ artystki połączony będzie z rozmową na scenie, m.in. na temat jej książki „Świat nie jest taki zły” i spotkanie z widzami.

16.15-16.30. Ogłoszenie wyników konkursów.

16.30-17.00. Centra Aktywności Seniorów Kraków. Prezentacja seniorskich zespołów muzycznych, tanecznych i wokalnych.

 

STREFA OTWARTYCH WARSZTATÓW

Piątek. 5 października

10.30-13.00. Konferencja Polska Press Grupa.
Dieta w chorobach serca. Wykład dr n. med. Agnieszki Ostachowskiej-Gąsior, adiunkt w Zakładzie Higieny i Dietetyki UJ.

Zwyrodnienia ortopedyczne - objawy, dieta, leczenie. Wykład dr. n. med. Marka Kulisia z Oddziału Ortopedii i Rehabilitacji Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Ziołolecznictwo. Jak bezpiecznie i skutecznie korzystać z naturalnych leków - prezentacja firmy Herbapol.

Najczęstsze zakażenia wieku podeszłego. Wykład dr hab. n. med. Jadwigi Wójkowskiej-Mach z Katedry Mikrobiologii UJ Collegium Medicum w Krakowie.

Wielolekowość w leczeniu seniorów i związane z tym zagrożenia - wykład dr Krzysztofa Czarnobilskiego, lekarza-geriatry, zastępcy dyr. szpitala MSWIA w Krakowie.

13.00-13.30. Przerwa

13.30-14.00. Warsztat psychologiczny. „Jak pokonać zmartwienia” - prelekcja Grażyny Koniecznej.

14.00-14.30. Prelekcja podróżnicza. Piotr Filrej - „Na wschód od Krakowa… góra tajemnic się chowa”.
Piotr Firlej jest kreatywnym inicjatorem turystyki. Mieszkaniec Tuchowa, związany z Pogórzem Karpackim. Przewodnik beskidzki, pilot wycieczek, geograf.

14.30-15.30. Prelekcja podróżnicza. Kazimierz Ludwiński - „Wyspa Szczęśliwych Dzieci - jachtem dookoła świata”.
Ludwiński miał dwadzieścia kilka lat, gdy wraz z braćmi zbudował rzemieślniczą metodą katamaran żaglowy - „Wyspę szczęśliwych dzieci”. Pływanie na nim bracia rozpoczęli w 1979 r. Stan wojenny zastał ich w Afryce Zachodniej. Zmienili plany i nie wrócili do kraju… Tak rozpoczyna się ta fascynująca opowieść.

15.30-16.30. Pokaz Muzeum PRL. Prezentacja powstającej trasy turystycznej „Podziemna Nowa Huta”.

16.30-17.00. Projekcje krótkometrażowych filmów prezentujących zbiory Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
O zabytkach opowiadają pracownicy MHMK. Seria „Muzealne opowieści”, prezentacja jubileuszowych wystaw czasowych „Krakowski Hejnał Wolności” z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Sobota. 6 października      

11.00-11.30. Prelekcja Stowarzyszenia Manko, wydawcy Magazynu Głos Seniora.
Stowarzyszenie jest organizatorem i jedynym dystrybutorem Ogólnopolskiej Karty Seniora, która uprawnia do zniżek w ponad 1 300 firmach. Stowarzyszenie działa od ponad 20 lat, z sukcesami realizując wiele kampanii społecznych, w tym m.in. Lokal bez papierosa, Życie zaczyna się po 60-tce i wiele innych.

11.30.-12.00. Prelekcja „Aktywny i bezpieczny senior to nowoczesne technologie”.
Krajowe i europejskie doświadczenia w świadczeniu usług teleopieki; potrzeby i oczekiwania użytkowników (seniorzy, opiekunowie, rodzina).

12.00-12.30. „Fizjoterapeuta radzi seniorom" - Bartosz Majchrzyk, Uzdrowisko Kraków Swoszowice.

12.30-13.00. „Lepszy wzrok, to lepsze życie” - prelekcja dr Andrzeja Siwka o wczesnym diagnozowaniu zaćmy oraz nowatorskich metodach jej leczenia.

13.00-13.30. Warsztaty. „Dojrzała elegancja” - o tym jak stylowo wyglądać w wieku 50+ opowie blogerka modowa Krystyna Bałakier.

13.30-14.00. Prelekcja sportowa. „CrossFit. Codzienny trening także dla seniorów”.

14.00.-14.30. Prelekcja i pokaz. „Korzyści płynące z jogi i aromaterapii” - Kasia Stryczniewicz.
Prelegentka ukończyła kursu w International Sivananda Centre w Tyrolu. Prowadzi w Krakowie studio KASIA RAW, łącząc pasję do jogi z olejkami eterycznymi i tworząc autorskie produkty.

14.30-15.30. Warsztat. „Srebrne tabu?! O przyjaźni, miłości, seksualności w wieku dojrzałym” - dr Monika Mularska-Kucharek.
Prelegentka jest autorką książek popularno-naukowych (m.in. „Co Dobrego?! Poezjoterapia”), doktorem socjologii, terapeutą i trenerem umiejętności psychospołecznych. Od wielu lat realizuje warsztaty dla osób starszych z zakresu rozwoju kompetencji interpersonalnych oraz radzenia sobie z trudnościami dnia codziennego, których głównym celem jest poprawa jakości życia.

15.30-16.00. Przerwa

16.00-16.30. Prelekcja podróżnicza. „Podziemia turystyczne w Polsce” - Albin Marciniak.
Prelegent jest Prezesem Klubu Podróżników „Śródziemie”, od 9 lat organizuje slajdowiska podróżnicze. Dziennikarz, fotograf i radiowiec.

16.30-17.00. Prelekcja podróżnicza. „Na krawędzi kontynentów. Arktyczny Ural i Siła Życia” - Wawrzyniec Kuc.
Wawrzyniec Kuc - Architekt SARP, współwłaściciel biura projektów TEAM s.c. w Busku-Zdroju i główny projektant, nauczyciel akademicki, wykładowca w Krakowskiej Akademii im. A. Frycza-Modrzewskiego, podróżnik. Założyciel grupy Traveler4x4.

MIEJSKA STREFA POKAZÓW

Strefa zlokalizowana przy stoiskach jednostek Urzędu Miasta Krakowa: domów kultury, muzeów i teatrów.

Piątek. 5 października

10.00-11.00. Zajęcia rękodzielnicze: origami, gazetowe kwiaty, malowanie kamieni. Centa Aktywności Seniorów.

11.00-13.00. Uczestnicy targów pod okiem koronczarek poznają podstawy koronki klockowej - najstarszej i najtrudniejszej techniki koronkarskiej oraz spróbują samodzielnie stworzyć proste wzory. Dla najbardziej zaangażowanych uczestników warsztatów przewidziano upominki - zestaw ozdób choinkowych wykonanych techniką koronki klockowej przez prowadzącą oraz uczestniczki Warsztatów Rękodzieła Artystycznego „Czar nici”. Centrum Kultury Podgórza.

13.00-13.40. Kurs obsługi smartfona i tabletu. Krakowskie Forum Kultury.

13.40-14.30. Warsztaty artystyczne w oparciu o techniki takie jak malarstwo i grafika. Bunkier Sztuki.

14.30-16.00. Ekspozycja prezentująca rodzaje uzbrojenia charakterystyczne dla okresu I poł. XX wieku. Muzeum Armii Krajowej.                      

16.00-17.00. Wykonywanie robótek ręcznych i drobnych prac rekonstrukcyjnych. Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki.

Sobota. 6 października

10.00-11.00. Zajęcia rękodzielnicze: origami, gazetowe kwiaty, malowanie kamieni. Centra Aktywności Seniorów.

11.00-12.30. Warsztaty decoupage na sklejkach drewnianych i doniczkach. Ośrodek Kultury Nowa Huta. Ośrodek Kultury Nowa Huta.

12.30-13.00. Kurs obsługi smartfona i tabletu. Krakowskie Forum Kultury.

13.00-14.30. Warsztaty z quillingu - techniki z rodzaju papieroplastyki (zwanej też papierowym filigranem), polegającej na nawijaniu wąskich pasków papieru w kształt spiralnej sprężyny i odpowiednim jej formowaniu, celem tworzenia przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych. Nowohuckie Centrum Kultury.

14.30-16.00. Warsztaty rysunku i malarstwa dla każdego kto ma ochotę pracować nad rozwojem własnych plastycznych talentów. Nowohuckie Centrum Kultury.

16.00 -17.00. Wykonywanie robótek ręcznych i drobnych prac rekonstrukcyjnych. Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Światowy Dzień Mycia Rąk

  Magdalena Szela SlowikŚwiatowy Dzień Mycia Rąk, przypadający 15 października, został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, a jego celem jest edukacja w zakresie prawidłowej higieny. Ta prosta czynność, wykonywana w odpowiedni sposób, może nas uchronić przed wieloma infekcjami oraz chorobami. Z tej okazji ekspert akcji „Nie musi ci to przeszkadzać”, stomatolog Magdalena Szela-Słowik, przypomina kilka ważnych zasad związanych z odpowiednią higieną dłoni.

  Więcej…  
 • Migotanie przedsionków

  Zbigniew KalarusKażdego dnia u wielu naszych pacjentów rozpoznajemy różne rodzaje arytmii. Wśród nich migotanie przedsionków (atrial fibrillation, AF), uznawane za jeden z najpowszechniejszych i najgroźniejszych w skutkach rodzajów zaburzeń rytmu serca. AF występuje u 2-4% społeczeństwa, w tym nawet wśród 10% osób po 70 roku życia - migotanie przedsionków to powszechny problem naszych rodziców i dziadków, poważny problem społeczny – mówi prof. Zbigniew Kalarus, Kierownik Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.

  Więcej…  
 • Polak z wadą wzroku

  Według wyników najnowszego raportu „Polak z wadą wzroku” *1, aż 91 proc. badanych deklarujących problemy z widzeniem stosuje jedną z dostępnych współcześnie metod korekcji wzroku, z czego 93 proc. uczestników badania wskazało na okulary. W jakich sytuacjach Polacy ich używają, a kiedy z nich rezygnują (np. dla własnej wygody)? Aż 92 proc. respondentów wskazało, że najczęściej sięga po nie podczas korzystania z komputera.

  Więcej…  
 • Zaćma metody leczenia

  Walka z zaćmą, czyli jedną z najczęściej występujących i operowanych chorób oczu na świecie toczy się dziś bardzo zacięcie. Przyczyn jej występowania jest wiele, podobnie jak grup osób, które mogą być chorobą zagrożone. Wśród tych, którzy najczęściej doświadczają zaćmy znajdują się jednak osoby starsze, po 50 roku życia, u których naturalne procesy starzenia się organizmu mogą przyspieszać rozwój choroby i prowadzić do stadium choroby wymagającego natychmiastowej interwencji chirurgicznej. W samej Polsce na zaćmę może cierpieć dziś nawet milion osób, przy czym wielu z nich nie jest do końca świadomych istnienia choroby – jej powolny rozwój może trwać nawet kilka lat, bez większych objawów.

  Więcej…  
 • Zawał - podstawowe informacje

  Od lat polską kardiologię interwencyjną stawia się za wzór w medycynie europejskiej i światowej. Mamy wspaniałe sukcesy w leczeniu zawałów. Skąd więc pesymistyczne prognozy, mówiące o tym, że w ciągu pierwszego roku od zawału w Polsce umrze co piąty pacjent? *1

  Rzeczywiście, mimo znaczącego postępu naukowo-technologicznego w medycynie, choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym: miażdżyca, choroba niedokrwienna i niewydolność serca od lat stanowią pierwszą przyczynę zgonów w Polsce.

  Więcej…  
 • Cukrzyca

  Dorota Zozulinska

  Wśród Polaków rośnie liczba zachorowań na cukrzycę, pomimo to chorzy wciąż nie mają dostępu do nowych opcji terapeutycznych, dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb. O tym, co z tego powodu tracą pacjenci, a jak mogłoby zmienić się ich życie dzięki innowacyjnym lekom oraz oczekiwaniu na nowe opcje terapeutyczne lekarzy i pacjentów opowiada Prof. Dorota Zozulińska – Ziółkiewicz, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Oddziału Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

  Więcej…  
 • Afta jak leczyć

  Nie zawsze mają wyraźną przyczynę, ale sprzyja im m.in. spadek odporności, niedobór witamin, stres, a nawet antybiotykoterapia czy predyspozycje rodzinne. Afty - choć to na ogół łagodne i drobne zmiany w jamie ustnej - potrafią uprzykrzyć życie i wywołać intensywny, dokuczliwy ból. Jak się ich pozbyć?

  Czym jest afta?

  Czym są afty? - Afty to niewielkie, bolesne owrzodzenia występujące pojedynczo lub grupami na błonie śluzowej jamy ustnej m.in. wewnętrznej stronie policzka, warg, a nawet języka. Wyglądem przypominają nadżerki pokryte białym nalotem i otoczone rumieniowatym, zapalnym obrzeżem.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Choroba Leśniewskiego

Choroba Leśniewskiego – Crohna to przewlekłą choroba układu pokarmowego , która prowadzi do bliznowacenia ścian jelita. Choroba może przebiegać przez długo czas bezobjawowo.

Więcej…

Spirometria

Spirometria – jest to badanie służące ocenie wydolności oddechowej. W trakcie jego trwania możliwe jest wykonanie próby farmakologicznej, istotnej przy doborze leków na astmę.

Więcej…

Scyntygrafia

Scyntygrafia – jest to badanie bazujące na promieniowaniu gamma, służące do obrazowania narządów i do oceny ich funkcji (jak np. przepływu krwi przez dany narząd).

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie