header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Nowa ustawa antylichwiarska

Bezpieczeństwo konsumentów, ale… nie wszystkich. Nie tylko branża pożyczkowa potrzebuje nadzoru. W uzasadnieniu projektu ustawy antylichwiarskiej, która jest szeroko dyskutowana i która ma zmienić zasady panujące na rynku pożyczkowym, czytamy m.in. o konsumentach, którzy zaciągnęli pożyczkę na 6500 zł, spłacali ją 17 lat, a odsetki, które im naliczono przekroczyły 1,2 mln złotych. Takich przykładów jest mnóstwo. Ministerstwo Sprawiedliwości chce ograniczyć skalę nadużyć. Proponuje zatem nowe przepisy, które zakładają m.in. zmniejszenie pozaodsetkowych kosztów pożyczek oraz objęcie firm pożyczkowych nadzorem. Problem w tym, że nie tylko branża pożyczkowa potrzebuje nadzoru.

O nadużyciach mówi się od dawna również w branży hipoteki odwróconej i rent dożywotnich, ale fundusze hipoteczne czekają na ustanowienie nadzoru od kilku lat.

Pozaodsetkowe koszty pożyczek doprowadziły do bankructwa niejednego Kowalskiego. Profesjonalne firmy pożyczkowe od dawna upominały się o uregulowanie rynku w taki sposób, by ukrócić nieuczciwe praktyki. I choć eksperci przestrzegają, że w propozycjach Ministerstwa Sprawiedliwości jest sporo sprzeczności, a nawet niezgodności z regulacjami europejskimi, to nowe przepisy mają szansę zmienić rynek na tyle, by konsumenci czuli się bezpieczniej. Jedną z branż, która również upomina się o nadzór oraz nowe regulacje jest branża hipoteki odwróconej i rent dożywotnich. Tutaj również mówi się o nadużyciach. I choć nie chodzi o spłatę odsetek i rosnących rat kredytów, to skutki oszustw „na hipotekę odwróconą” mogą być znacznie groźniejsze. Ceną, którą seniorzy płacą za „pseudoumowy” podpisywane z „pseudofirmami” lub osobami prywatnymi jest bowiem utrata mieszkania.

Komentarz Roberta Majkowskiego, Prezesa Funduszu Hipotecznego DOM

Cieszy chęć uregulowania rynku pożyczkowego i niwelowania nieuczciwych oraz nieetycznych praktyk, które są niestety jego częścią. Warto jednak pamiętać, że bezpieczeństwo dotyczące kwestii finansowych należy się wszystkim konsumentom, a dobre praktyki powinny dotyczyć większości „wrażliwych” produktów i usług finansowych - nie tylko pożyczek. Istotne jest to, by konsumenci mieli zapewnioną ochronę prawną w przypadku korzystania z produktów i usług, które dziś nazywane są mianem „wrażliwych”. Wrażliwych, ponieważ niedostatecznie uregulowanych prawnie i nie zawsze nadzorowanych przez Państwo. Pamiętajmy zatem o hipotece odwróconej i rentach dożywotnich, które funkcjonują w Polsce od ponad 10 lat i są oferowane zarówno przez profesjonalne fundusze hipoteczne, ale również przez podmioty nieetyczne lub osoby prywatne nieposiadające odpowiedniej wiedzy i kompetencji do podpisywania tego rodzaju umów. Pamiętajmy, że rynek hipoteki odwróconej również upomina się o nadzór i stosowne przepisy.

Propozycje nowych regulacji, dotyczące rynku pożyczkowego, zakładają szereg zmian w obowiązujących już ustawach. Jednymi z nich są zmiany polegające na zaostrzeniu przepisów karnych za działania, które firmy pożyczkowe stosowały w sprzeczności z ustawą o kredycie konsumenckim. Odnosząc jednak tę kwestię do rynku hipoteki odwróconej – warto przypomnieć, że w naszym przypadku nie ma nawet ustawy, która dotyczyłaby renty dożywotniej. Brak regulacji prowadzi do nadużyć, które psują renomę profesjonalnych podmiotów. To, czy dana firma lub osoba prywatna jest w stanie wywiązać się z przyjętych wobec seniorów zobowiązań, czy jest w stanie dożywotnio, bezpiecznie i rzetelnie wypłacać obiecane w umowach świadczenia nie podlega żadnej ocenie. Nie ma organów i odpowiednich narzędzi, które sprawdzałyby, czy dany podmiot jest w stanie wywiązać się z umowy renty dożywotniej. Senior jest pozostawiony sam sobie w dokonaniu bardzo trudnej oceny, która będzie rzutowała na całe jego życie. To nie jest zdrowa sytuacja. Profesjonalne fundusze hipoteczne od lat stosują Zasady Dobrych Praktyk, ale ta regulacja to zdecydowanie za mało.

W ramach proponowanych w ustawie antylichwiarskiej zapisów poszerzony ma zostać nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad firmami pożyczkowymi. Liczę na to, że branża hipoteki odwróconej również doczeka się stosownego nadzoru. Postulujemy o to od 2009 roku, a objęcie nadzorem branży pożyczkowej daje mi nadzieję, że wreszcie doczekamy się zmian i na naszym rynku. Tym bardziej, że zarówno UOKiK, Rzecznik Praw Obywatelskich i wielu przedstawicieli Rządu oraz Parlamentu wskazuje na konieczność uregulowania rynku rent dożywotnich.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Bolący kręgosłup - porady

  Jak dbać o swój kręgosłup każdego dnia? Długotrwała praca przed komputerem sprawia, że potrafimy na długi czas zastygać w jednej pozycji. Dochodzą do tego prace domowe, które wykonujemy przygarbieni i pochyleni. To wszystko stanowi dla naszego kręgosłupa olbrzymie wyzwanie i obciążenie. Jak chronić swój kręgosłup podczas codziennych czynności, wyjaśnia dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeuta z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy. Śmiało możemy zaryzykować stwierdzenie, że większość z nas ma lub będzie miała problemy z kręgosłupem.

  Więcej…  
 • Ile powinniśmy spać?

  Zapotrzebowanie na określoną ilość snu zmienia się wraz z wiekiem – im jesteśmy starsi, tym zwykle mniej go potrzebujemy. Sen to niezbędne źródło regeneracji organizmu, a jego niedobór może negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia, w tym również narząd wzroku. Co grozi naszym oczom z powodu niewyspania? I w jaki sposób możemy przyczyniać się do korygowania wady wzroku podczas snu? Na te pytania odpowiada dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  Więcej…  
 • Bezpłatne konsultacje stomatologiczne w marcu

  Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to doskonała okazja, aby przypomnieć o darmowych konsultacjach stomatologicznych, z których przez cały miesiąc można korzystać w ponad 70 gabinetach stomatologicznych partnerujących z należącą do Procter & Gamble marką Oral-B.

  Codzienna higiena jamy ustnej jest kluczem nie tylko do pięknego, zdrowego uśmiechu, lecz również do naszego zdrowia.

  Więcej…  
 • Starzenie się skóry

  Współczesny styl życia, a stan naszej skóry za 20 lat Kampania „interAKTYWNIE po zdrowie”

  Starzenie się skóry to proces, który zdeterminowany jest przez dwa główne czynniki - genetyczne (wrodzone) oraz środowiskowe. Pierwsze z nich oznaczają naturalne zmiany funkcji biologicznych w naszym organizmie, a dotyczą m.in. zmniejszenia aktywności komórek oraz ich zdolności do regeneracji. W drugiej grupie, znajdują się czynniki zewnętrzne (m.in. wpływ promieniowania słonecznego, dymu nikotynowego, smogu, czy stresu), które dodatkowo przyspieszają ten pierwszy mechanizm.

  Więcej…  
 • Choroby jamy ustnej

  20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, najważniejsze „święto” stomatologiczne, podczas którego eksperci przypominają o znaczeniu zdrowia jamy ustnej. Jest się czym martwić – stan uzębienia Polaków jest jednym z najgorszych w całej Europie.

  Próchnica pierwszą przyczyną bezzębia w Polsce. Próchnica to najczęstsza choroba jamy ustnej atakująca nasze zęby.

  Więcej…  
 • Zapalenie krtani

  Nie trać głosu – idź do foniatry. Najgorsze co można zrobić dla swojego głosu w trakcie zapalenia krtani i chrypki to szeptać lub podwyższać natężenie głosu. Najlepiej nie mówić wcale, a jeśli to konieczne należy starać się mówić normalnym głosem. Jeśli zmiana głosu jest trwała trzeba udać się do foniatry.

  - Mówienie szeptem w takim stanie bardzo obciąża fałdy głosowe – wyjaśnia Karolina Gos- Niewęgłowska, foniatra z CM Medyceusz.

  Co może pomóc w trakcie zapalenia krtani? Nawilżanie gardła, inhalacje z soli fizjologicznej.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Ogólnopolska Karta Seniora

Ogólnopolska Karta Seniora powstała z inicjatywy krakowskiego stowarzyszenia Manko. Może ją otrzymać każda osoba, która ukończyła 60 lat.

Więcej…

Test na depresję

Test na depresję – do samodzielnego wykonania

 1. Niewiele mnie interesuje i mało rzeczy sprawia mi przyjemność
 • Nigdy 0 pkt
 • Od czasu do czasu – 1 pkt
 • Mniej więcej przez 50% czasu – 2 pkt
 • Prawie codziennie – 3 pkt
Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie