Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Konstancińska tężnia solankowa

Konstancin teznia 1

Tężnia solankowa mieszcząca się na terenie Uzdrowiska Konstancin-Zdrój w tamtym roku obchodziła jubileusz 40-lecia.

Dziś jest najbardziej rozpoznawalnym i charakterystycznym z wszystkich obiektów Uzdrowiska.

Ze względu na swe właściwości lecznicze jest doskonale znana mieszkańcom Mazowsza jak również kuracjuszom z terenu całej Polski. Wydobywana z głębokości 1742 metrów solanka, od lat zrzesza tysiące fanów, którzy czują się tu jak nad morzem. Tężnie solankowe, inaczej gradiernie, to znana od wielu lat forma haloterapii - leczenia uzdrowiskowego, w którym wykorzystywana jest sól w różnych postaciach. Tężnie to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny, które pierwotnie służyły do zagęszczania solanki w toku produkcji soli konsumpcyjnej i leczniczej. Pierwsze tężnie produkcyjne powstały już w XVII wieku. Z czasem jednak zauważono, że powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, powstającym wskutek jej obciekania przez elementy gradierni i naturalnego odparowywania. Inhalacje tak bogatym w mikroelementy powietrzem zaczęto stosować w różnego typu kuracjach. Historia tężni solankowych wykorzystywanych w lecznictwie sięga XIX wieku.

Budowa tężni w Konstancinie

- Historia konstancińskiej tężni sięga 1965 roku, kiedy to odkryto w Konstancinie złoża leczniczej solanki. 9 lat później – w 1974 roku rozpoczęto wznoszenie i budowę tężni, które trwały 4 lata. Konstrukcję zbudowali górale, a mieszkańcy Konstancina osobiście zaangażowali się w zbiórkę tarniny. Zakończenie pierwszej części budowy oraz uroczyste otwarcie tężni solankowej nastąpiło w 1978 roku. W latach 1979-1980 dobudowano część drugą, a całość ukończono w lipcu 1980 r. Od tej pory, z wyłączeniem okresów zimowych, tężnia działa nieprzerwanie już od 40 lat i jest drugą (po tężni w Ciechocinku) najstarszą tężnią w Polsce – mówi Andrzej Szczygielski, ekspert i pasjonat konstancińskiej tężni solankowej a jednocześnie członek Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina-Jeziorny.

Jak to działa?

Jak opisuje Andrzej Szczygielski, obiekty tężni w całości znajdują się na wolnym powietrzu. Drewniana konstrukcja tężni (rusztowanie wypełnione wiązkami wikliny) ma 6 m wysokości oraz łączną długość 40 metrów. Centralnym punktem budowli jest grzybek-inhalator, znajdujący się wewnątrz zamkniętego konstrukcją kręgu.

Solanka, pochodząca z pobliskiego źródła „Julian”, wtłaczana jest na wysokość 6 metrów i przepuszczana przez tarninowe podłoże tężni, co powoduje rozpylanie solanki na mikrokropelki. Solanka spływając po faszynie odparowuje i wytwarza swoisty mikroklimat. Umieszczone wewnątrz tężni „grzybki” w sposób mechaniczny rozpylają wodę tworząc lekką mgiełkę umożliwiającą inhalację.

Lecznicze właściwości solanki

Solanka konstancińska jest wodą leczniczą o stężeniu około 7%. Minerały znajdujące się w solance wchłaniane są przez błony śluzowe dróg oddechowych oraz skórę, uzupełniając niedobór mikroelementów w organizmie człowieka. Zawarte w powietrzu skraplającej się solanki minerały - takie jak jod, brom, wapń oraz magnez - wspomagają odbudowę i regenerację błony śluzowej górnych dróg oddechowych, łagodząc nawracające i przewlekłe stany zapalne układu oddechowego. Inhalacje przy tężni to również doskonała metoda walki z nerwicą, nadciśnieniem tętniczym, niedoczynnością tarczycy oraz alergiami. Lecznicze działanie solanki korzystnie wpływa na układ nerwowy, układ gruczołów dokrewnych oraz ogólną odporność organizmu. Systematyczne korzystanie z leczniczych właściwości solanek wskazane jest również dla wszystkich osób, które na co dzień pracują w znacznym zapyleniu, palących tytoń lub przebywają w miejscach o znacznym zanieczyszczeniu powietrza, np. w dużych aglomeracjach miejskich. Dla osób będących w stanach długotrwałego zmęczenia lub zestresowanych, kojący wpływ ma szmer przypominający szum morskich fal, wywołany spływającą po ścianach tężni solanką.

Uzdrowisko to nie tylko tężnia

Możliwość kompleksowego wykorzystania bogactwa konstancińskiej przyrody oraz walorów panującego tu mikroklimatu zapewnia położony tuż przy tężni obiekt Eva Park Life&SPA. Aby jeszcze bardziej skorzystać z dobroczynnego wpływu solanki można skorzystać ze znajdujących się w tym obiekcie basenu oraz jacuzzi solankowego, które są zasilane z naturalnego źródła solanki, mającej temperaturę 29°C, wydobywaną z własnego ujęcia, z głębokości 1750 metrów.

Prozdrowotny wpływ solanki to nie jedyny leczniczy benefit Uzdrowiska Konstancin-Zdrój. Uzdrowisko specjalizuje się bowiem w szeroko pojętej rehabilitacji. Jako jeden z nielicznych obiektów, dysponuje egzoszkieletem, który uznawany jest za najnowocześniejsze urządzenie przywracające zdolności ruchowe. Rehabilitacja z wykorzystaniem egzoszkieletu skierowana jest do pacjentów ze zmniejszoną sprawnością kończyn dolnych, osób sparaliżowanych lub z niedowładem spowodowanym schorzeniami neurologicznymi i urazami.

Osoby będące pacjentami Uzdrowiska Konstancin-Zdrój mogą skorzystać tu z bardzo bogatego wachlarza zabiegów leczniczych, rehabilitacyjnych, uzdrowiskowych oraz SPA. Pełna oferta Uzdrowiska skierowana jest do pacjentów poszukujących alternatywnych wobec farmakoterapii zabiegów leczniczych, jak i nowoczesnych metod terapeutycznych z wykorzystaniem najwyższej klasy wyposażenia, pod okiem wykwalifikowanej i doświadczonej kadry.

Ważna informacja o konstancińskiej tężni!

Od 1 kwietnia br. tężnia pracuje codziennie, w godzinach 10:00-19:00.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież