header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Dyskopatia – czy można ją leczyć?

Dyskopatia u seniorow

Dyskopatia – jakie są jej przyczyny i objawy? Jak ją leczyć?

To jedna z najczęstszych chorób kręgosłupa, dość często występująca u seniorów (ale nie tylko). Może nie powodować poważnych objawów, ale czasami uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Na czym dokładnie polega dyskopatia, jak ją zdiagnozować i leczyć?

Dyskopatia – przyczyny

Kręgosłup każdego z nas ma dość skomplikowaną budowę – składa się nie tylko z kostnych kręgów, ale i wypełnień między nimi, czyli specjalnych krążków (zwanych dyskami). Mają one bardzo ważne zadanie – amortyzują kręgosłup i łączy kręgi. To dzięki nim możliwe jest chodzenie czy choćby siadanie.

Dyskopatia to po prostu zwyrodnienie krążków międzykręgowych, czyli stopniowe pogarszanie się ich składu. Niektóre osoby sądzą, że zwyrodnienie dotyka tylko osoby starsze, ale to nieprawda – proces zaczyna się u każdego już w okresie dojrzewania! Jednak dopiero z czasem, gdy zmiany zwyrodnieniowe zaczynają się nasilać (zazwyczaj u osób między 30 a 50 rokiem życia) i dochodzi do skomplikowanych zaburzeń (między innymi do pęknięcia włókien pierścienia oraz przesunięcia jądra miażdżystego do tyłu), pojawiają się poważne dolegliwości bólowe.

Warto w tym miejscu dodać, że dyskopatia zazwyczaj jest efektem siedzącego trybu życia albo urazów. Nasze społeczeństwo rusza się coraz mniej – mamy samochody, siedzącą pracę, a i czas wolny zazwyczaj spędzamy przed telewizorem. Krążki międzykręgowe nie przepadają za takim stylem życia – aby być zdrowe, potrzebują ciągłego ruchu. Gdy zatem im go nie dostarczamy, efektem jest ból, czasem nawet bardzo silny. Gdy uszkodzony mocno dysk naciska na korzenie nerwów, dochodzi do zjawiska zwanego rwą kulszową. Wiąże się ona z koszmarnym, trudnym do opisania bólem.

Dodatkowo prawdopodobieństwo wystąpienia dyskopatii rośnie u osób chorujących na osteoporozę, otyłych oraz tych, które często doświadczają wibracji związanych z jazdą samochodem, czyli zawodowych kierowców.

Dyskopatia – objawy

Nie boli cię kręgosłup? To wcale nie oznacza, że na 100% nie masz dyskopatii – często przebiega ona bezobjawowo, a pacjenci dowiadują się o chorobie podczas badania z innej przyczyny. Najczęściej jednak nie jest tak „kolorowo” i choroba objawia się poważnymi dolegliwościami bólowymi.

Ból może mieć bardzo różny charakter. Może być on przewlekły i nasilający się albo występujący nagle – ten drugi jest zazwyczaj bardzo ostry. Zdecydowanie najczęściej boli w okolicach lędźwiowo – krzyżowych, znacznie rzadziej dokucza odcinek piersiowy. Co ważne, zdarza się, że ból promieniuje albo do jednej nogi albo do obu. Dodatkowo u wielu chorych pojawiają się dodatkowe dolegliwości – mrowienie, utrata czucia czy nawet drętwienie, a także ból brzucha czy wzdęcia lub biegunki. Jeśli z kolei mamy do czynienia z dyskopatią szyjną, osoba chora może odczuwać na przykład silne zawroty głowy.

Dyskopatia – diagnostyka

Zdiagnozowanie dyskopatii wymaga zarówno badania przedmiotowego – czyli zbadania przez lekarza, jak i badań obrazowych. Wystarczający jest rentgen, tomograf komputerowy albo rezonans magnetyczny.

Dyskopatia – czy można ją leczyć?

Leczenie dyskopatii nie jest proste – najczęściej opiera się na połączeniu fizjoterapii, zmiany stylu życia oraz odpowiednich leków, dzięki których chory lub chora jest w stanie funkcjonować bez bólu. Jeśli i to nie zadziała (co dzieje się rzadko), lekarz może skierować pacjenta z dyskopatią na zabieg zwany dekompresją laserową. W najbardziej zaawansowanych przypadkach choroby stosuje się natomiast operację lub usunięcie krążka międzykręgowego.

seniorzy.PL

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Kardiowerter defibrylator

  Adam SokalWszczepiany pacjentom o wysokim ryzyku nagłego zatrzymania krążenia kardiowerter-defibrylator (ICD) ostrzeże i zainterweniuje w przypadku wystąpienia groźnej dla życia arytmii komorowej. Jak działa urządzenie ratujące życie, jak przygotować się do zabiegu, czy życie po wszczepieniu wygląda inaczej – mówi dr hab. med. Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Dr hab. med. Adam Sokal

  Pracownia Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

  Panie Docencie, co to jest ICD?

  Więcej…  
 • Abonament medyczny

  Marek KubickiJak trwoga to do… innej placówki medycznej. Czego nie dają nam abonamenty? 

  94% badanych z wykupionym abonamentem medycznym lub innym ubezpieczeniem zdrowotnym i tak opłaca dodatkowe wizyty u lekarzy specjalistów – wynika z najnowszego raportu „Prywatna oraz publiczna służba zdrowia – opinie Polaków nt. jakości świadczonych usług”, zrealizowanego na zlecenie Centrum Medycznego Damiana *1. Czy opieka medyczna oparta na abonamencie to faktycznie dobry wybór, kiedy zależy nam na wizycie u specjalisty i nie chcemy długo czekać?

  Więcej…  
 • Wiosenne przeziębienie

  Rano cieszysz się słońcem za oknem, więc z radością zakładasz lżejsze ubrania, a czapkę rzucasz w kąt. Po wyjściu z domu przekonujesz się, że wcale nie grzeje tak bardzo, jak ci się wydawało i w efekcie wracasz z przeziębieniem? Wczesną wiosną to częsty scenariusz. Jak nie dać się infekcji i co robić, by nie przerodziła się w poważniejsze dolegliwości?

  Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprawiają, że chętnie spędzamy czas na dworze i przerzucamy się na lżejsze ubrania.

  Więcej…  
 • Jak dbać o protezy zębowe?

  7 zasad pielęgnacji nie tylko dla seniorów. Protezy zębowe – częściowe lub całkowite - to najpowszechniejsza metoda rekonstrukcji braków zębowych. Jednak wielu ich użytkowników nie wie, że oba typy uzupełnień wymagają odpowiedniej troski. Oto kilka rad, które pomogą zadbać o protezę i utrzymać ją w dobrym stanie przez lata.

  1. Dbaj o higienę całej jamy ustnej, nie tylko o protezę!

  Najważniejszą zasadą dla posiadaczy protezy jest ich właściwa higiena i pielęgnacja. W przypadku protezy ruchomej należy pamiętać o tym, by codziennie, a najlepiej po każdym posiłku, dbać o jej czystość.

  Więcej…  
 • Refundacja usunięcia zaćmy

  Justyna KrowickaOd miesiąca do nawet pół roku - tyle wynosi czas oczekiwania na zwrot kosztów zabiegów usunięcia zaćmy przez NFZ, wykonywanych w ramach ustawy transgranicznej. Najszybciej pieniądze otrzymują pacjenci z terenu woj. mazowieckiego, najdłużej muszą czekać ci z woj. śląskiego.

  Polscy pacjenci, którzy nie chcą czekać na operację usunięcia zaćmy w kraju, chętnie korzystają z oferty czeskich klinik.

  Więcej…  
 • Zespół leniwego jelita

  Chcesz być fit na wiosnę, a przy tym czuć się lekko i zdrowo? Wspomóż pracę leniwych jelit! Czasami mamy wrażenie, że nasz układ pokarmowy pracuje zbyt wolno. Sprzyja temu siedzący tryb życia, brak ruchu w czasie wolnym, stres oraz nadmiar żywności wysoko przetworzonej w diecie. Jak temu zaradzić by odzyskać nową energię?

  Zespół leniwego jelita jest dolegliwością cywilizacyjną, która dotyka wielu osób. Uwarunkowana jest przede wszystkim stylem życia, jaki obecnie prowadzimy.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Lipidogram - badanie

Lipidogram jest to badanie mające na celu określenie gospodarki tłuszczowej w organizmie. Pomaga określić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, w tym miażdżycy.

Więcej…

Pełnomocnik dla seniora

Bywają sytuacje w życiu seniora (najczęściej spowodowane problemami zdrowotnymi, w tym niepełnosprawnością), w których potrzebuje pomocy innych osób w załatwianiu swoich spraw. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza w załatwianiu spraw w urzędach, konieczne jest posiadanie pełnomocnika.

Więcej…

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie