header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Opiekun Seniora 2018”!

Opiekun seniora 2018 plakat 1

Szukamy najlepszych Opiekunów w konkursie „Opiekun Seniora 2018”! Kandydatów można zgłaszać w trzech kategoriach:

 • · Opiekun Seniora
 • · Wolontariusz
 • · Przyjaciel Seniora

Tytuł Opiekuna Seniora 2018 roku czeka nie tylko na profesjonalnych opiekunów seniorów, ale również na pracowników służby zdrowia: lekarzy rodzinnych, pielęgniarki, geriatrów oraz na działaczy społecznych zaangażowanych w poprawę jakości życia seniorów.

Spokojna starość we własnym domu

W europejskim społeczeństwie przybywa seniorów, a powiększająca się populacja osób starszych to duże wyzwanie dla krajowej gospodarki, polityki zdrowotnej i społecznej. Jak pokazują liczne badania i publikacje naukowe, osoby starsze najlepiej czują się w ostatnich latach życia, gdy przebywają we własnym domu w otoczeniu rodziny i przyjaciół *1. Przeprowadzka do Domu Opieki często wiąże się z dużym stresem i trudnościami w adaptacji do nowej rzeczywistości, co potrafi pogorszyć stan zdrowia seniora.

Zauważyło to wiele europejskich państw, między innymi Niemcy czy Wielka Brytania, gdzie w szczególny sposób dofinansowuje się domową opiekę nad starszymi osobami w ramach „Ambulante Pflege” i „domicilary care”. W Polsce to rozwiązanie jest jednak rzadko stosowane, a seniorzy częściej zamieszkują w Domach Opieki Społecznej czy przebywają w szpitalach, gdy nikt bliski nie jest w stanie udzielić im pomocy.

Do opieki nad seniorami często nie potrzeba osób o wysokich kwalifikacjach lecz dobrych w praktyce i doświadczonych. Na zachodzie opiekunem medycznym często zostają tak zwani młodzi seniorzy, którzy po odpowiednim przeszkoleniu sprawują opiekę odpłatnie. Oni jak nikt inny rozumieją potrzeby swoich podopiecznych, gwarantują znacznie wyższy poziom empatii, lepsze zrozumienie kulturowe i pokoleniowe. Wszystko to czyni opiekę znacznie efektywniejszą - zarówno pod względem medycznym, społecznym, jak i ekonomicznym – mówi dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Osoby starsze często żyją same – ważne, aby nie czuły się osamotnione. W codziennych obowiązkach towarzyszą im dzieci, wnukowie, czy sprawniejsi przyjaciele w podobnym wieku. Czasami wystarcza drobny, miły gest, aby poprawić samopoczucie seniorom: pomoc w zakupach, wsparcie przy ubraniu się czy przygotowanie filiżanki herbaty. W konkursie „Opiekun Seniora 2018” organizatorzy pragną nagrodzić wszystkich tych, których wkład w poprawę dobrostanu seniorów jest nieoceniony, a którzy na co dzień pozostają niewidoczni.

Opiekunowie, wolontariusze, przyjaciele seniorów - czekamy na Was!

Aby zgłosić do konkursu opiekuna bądź wolontariusza, należy wysłać zgłoszenie poprzez formularz zamieszczony na plakacie.

Organizatorzy konkursu wyłonią 15 kandydatów (po 5 osób w każdej kategorii). Ich profile pojawią się na stronie Konkursu. O ostatecznym wyborze laureatów w każdej kategorii zadecyduje Jury w składzie:

 • Jolanta Kwaśniewska, Prezeska Fundacji „Porozumienie bez Barier”
 • prof. Tomasz Kostka, Konsultant Krajowy w dziedzinie geriatrii
 • prof. Maria Barcikowska, Dyrektor Instytutu Medycyny Doświadczalnej
  i Klinicznej PAN, kierownik Zespołu Kliniczno-Badawczego Chorób Zwyrodnieniowych CUN IMDiK PAN
 • prof. Barbara Bień kieronik Kliniki Geriatrii UM w Białymstoku, konsultant województwa podlaskiego w dziedzinie geriatrii
 • Celina Maciejewska, Rzecznik ds. seniorów
 • Marta Parafińska, Dyrektor Operacyjny, Promedica24
 • Monika Wysocka, Redaktor naczelna portalu „Czas dla Seniora”, współorganizator konkursu

Organizatorem konkursu Opiekun Seniora 2018 jest wydawca portalu „Czas dla Seniora” oraz Fundacja „Porozumienie bez Barier” Jolanty Kwaśniewskiej. Ambasadorką konkursu została Beata Tadla, a partnerem merytorycznym firma Promedica24.

*1 Esther Iecovich, Aging in place: From theory to practice, 2014.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Kardiowerter defibrylator

  Adam SokalWszczepiany pacjentom o wysokim ryzyku nagłego zatrzymania krążenia kardiowerter-defibrylator (ICD) ostrzeże i zainterweniuje w przypadku wystąpienia groźnej dla życia arytmii komorowej. Jak działa urządzenie ratujące życie, jak przygotować się do zabiegu, czy życie po wszczepieniu wygląda inaczej – mówi dr hab. med. Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Dr hab. med. Adam Sokal

  Pracownia Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

  Panie Docencie, co to jest ICD?

  Więcej…  
 • Abonament medyczny

  Marek KubickiJak trwoga to do… innej placówki medycznej. Czego nie dają nam abonamenty? 

  94% badanych z wykupionym abonamentem medycznym lub innym ubezpieczeniem zdrowotnym i tak opłaca dodatkowe wizyty u lekarzy specjalistów – wynika z najnowszego raportu „Prywatna oraz publiczna służba zdrowia – opinie Polaków nt. jakości świadczonych usług”, zrealizowanego na zlecenie Centrum Medycznego Damiana *1. Czy opieka medyczna oparta na abonamencie to faktycznie dobry wybór, kiedy zależy nam na wizycie u specjalisty i nie chcemy długo czekać?

  Więcej…  
 • Wiosenne przeziębienie

  Rano cieszysz się słońcem za oknem, więc z radością zakładasz lżejsze ubrania, a czapkę rzucasz w kąt. Po wyjściu z domu przekonujesz się, że wcale nie grzeje tak bardzo, jak ci się wydawało i w efekcie wracasz z przeziębieniem? Wczesną wiosną to częsty scenariusz. Jak nie dać się infekcji i co robić, by nie przerodziła się w poważniejsze dolegliwości?

  Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprawiają, że chętnie spędzamy czas na dworze i przerzucamy się na lżejsze ubrania.

  Więcej…  
 • Jak dbać o protezy zębowe?

  7 zasad pielęgnacji nie tylko dla seniorów. Protezy zębowe – częściowe lub całkowite - to najpowszechniejsza metoda rekonstrukcji braków zębowych. Jednak wielu ich użytkowników nie wie, że oba typy uzupełnień wymagają odpowiedniej troski. Oto kilka rad, które pomogą zadbać o protezę i utrzymać ją w dobrym stanie przez lata.

  1. Dbaj o higienę całej jamy ustnej, nie tylko o protezę!

  Najważniejszą zasadą dla posiadaczy protezy jest ich właściwa higiena i pielęgnacja. W przypadku protezy ruchomej należy pamiętać o tym, by codziennie, a najlepiej po każdym posiłku, dbać o jej czystość.

  Więcej…  
 • Refundacja usunięcia zaćmy

  Justyna KrowickaOd miesiąca do nawet pół roku - tyle wynosi czas oczekiwania na zwrot kosztów zabiegów usunięcia zaćmy przez NFZ, wykonywanych w ramach ustawy transgranicznej. Najszybciej pieniądze otrzymują pacjenci z terenu woj. mazowieckiego, najdłużej muszą czekać ci z woj. śląskiego.

  Polscy pacjenci, którzy nie chcą czekać na operację usunięcia zaćmy w kraju, chętnie korzystają z oferty czeskich klinik.

  Więcej…  
 • Zespół leniwego jelita

  Chcesz być fit na wiosnę, a przy tym czuć się lekko i zdrowo? Wspomóż pracę leniwych jelit! Czasami mamy wrażenie, że nasz układ pokarmowy pracuje zbyt wolno. Sprzyja temu siedzący tryb życia, brak ruchu w czasie wolnym, stres oraz nadmiar żywności wysoko przetworzonej w diecie. Jak temu zaradzić by odzyskać nową energię?

  Zespół leniwego jelita jest dolegliwością cywilizacyjną, która dotyka wielu osób. Uwarunkowana jest przede wszystkim stylem życia, jaki obecnie prowadzimy.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Lipidogram - badanie

Lipidogram jest to badanie mające na celu określenie gospodarki tłuszczowej w organizmie. Pomaga określić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, w tym miażdżycy.

Więcej…

Pełnomocnik dla seniora

Bywają sytuacje w życiu seniora (najczęściej spowodowane problemami zdrowotnymi, w tym niepełnosprawnością), w których potrzebuje pomocy innych osób w załatwianiu swoich spraw. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza w załatwianiu spraw w urzędach, konieczne jest posiadanie pełnomocnika.

Więcej…

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie