Ostrożnie z reklamami

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne przeprowadziło badania, z których wynika, że seniorzy dziesięciokrotnie łatwiej zapamiętują nieprawdziwe informacje. Dodatkowo udowodniono, że wierzą oni w prawdziwość fałszywych danych dziesięciokrotnie bardziej niż młodsi.

Eksperyment opisano w Journal of Experimental Psychology. Badaniom poddano dwie grupy osób: 24 starszych i 24 młodych. Uczestników poddano serii pamięciowych testów, które opracowano w taki sposób, by móc oszacować, w jakim stopniu badani podatni są na oszustwa.

Oto przebieg badania:
1. Grupom wręczono zestawy powiązanych ze sobą par słów, np. kolano, kość.
2. Wręczono grupom nową listę par wyrazów. Jedne z nich były identyczne, inne zupełnie różne, jeszcze inne zawierały jedno ze słów z pierwszej listy, drugi zaś wyraz by odmienny.

Seniorzy dziesięciokrotnie częściej błędnie rozpoznawały pary z drugiej listy jako identyczne z pierwszymi.
- W czasie testu osoby starsze konsekwentnie zapamiętywały listy niepoprawnie, nawet wówczas, gdy miały więcej czasu na ich „przestudiowanie". Uczestnicy mieli szanse powiedzieć „pas", jeśli nie byli pewni odpowiedzi, ale osoby starsze rzadko korzystały z tej opcji bardzo często się myląc - relacjonuje gazeta.

Na wynik badań miały niewątpliwy wpływ kłopoty i pamięcią i niechęć do ujawnienia swojej niewiedzy. Z tych powodów seniorzy w większym stopniu narażeni są na oszustwa. Osoby starsze mogą jednak skutecznie bronić się przed manipulacjami handlarzy, ekspedientów, agentów ubezpieczeniowych.