header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Problemy geriatryczne cd...

część II

dr Joanna Plak

Otępienie starcze

Otępienie starcze (demencja starcza) wynika z uszkodzeń mózgu, spowodowanych chorobami  neurodegeneracyjnymi, prowadzącymi do zwyrodnienia tkanki nerwowej. Oznacza to, że otępienie jest spowodowane chorobą mózgu o charakterze przewlekłym lub postępującym. W wyniku otępienia zaburzeniu ulegają takie funkcje poznawcze organizmu jak: pamięć, rozumienie, orientacja, myślenie, liczenie, zdolność uczenia się, język oraz ocena. Często otępienie jest mylone z chorobą Alzheimera. Chociaż to właśnie choroba Alzheimera w większości przypadków prowadzi do otępienia. 

Zgodnie z klasyfikacją ICD – 10 wyróżniamy następujące choroby prowadzące do otępienia:

-        F 00 otępienie w chorobie Alzheimera

-        F 01 otępienie pochodzenia naczyniowego

 • wielozawałowe
 • podkorowe
 • mieszane

-        F 02 otępienie w innych chorobach

 • w chorobie Picka
 • w chorobie Parkinsona
 • w chorobie Creutzfelda-Jakoba

-        F 03 otępienie bliżej nieokreślone

W ślad za wytycznymi Grupy Ekspertów Rozpoznawania Otępień (IGERO) o otępieniu możemy mówić w sytuacji, gdy u pacjenta:

-        stwierdzono obniżenie sprawności intelektualnej w zakresie minimum dwóch funkcji poznawczych z których jedną jest pamięć,

-        zaburzenia utrzymują się od co najmniej 6 miesięcy,

-        zaburzenia prowadzą do upośledzenia w funkcjonowaniu w pracy i w życiu codziennym,

-        wykluczono depresję.

Otępieniu towarzyszy osłabienie organizmu oraz pogorszenie samopoczucia, jak również drażliwość, zaburzenia nastroju i problemy z komunikowaniem się z otoczeniem.  Pacjent z otępieniem ma problemy z przypomnieniem sobie wydarzeń z niedalekiej przyszłości, imion, nazw przedmiotów, ostatnio zadanego pytania; przy czym często bardzo dobrze pamięta fakty które wydarzyły się dawno temu. Reasumując – na skutek niezdolności do samodzielnego funkcjonowania wymaga on wsparcia innych osób.

Chociaż demencja starcza jest chorobą, której częstotliwość występowania wzrasta wraz z wiekiem nie każdy musi na nią zachorować. Mniej narażone na chorobę są osoby aktywne fizycznie i psychicznie, ćwiczące swój mózg (np. poprzez rozwiązywanie krzyżówek, czy zagadek logicznych, poprzez czytanie książek). Wykonywanie tego typu działań może również opóźnić postęp choroby przy pojawieniu się jej pierwszych objawów.

Zespół słabości

Zespół słabości to: „syndrom fizjologiczny, charakteryzujący się zmniejszeniem rezerw i odporności na czynniki stresogenne, wynikający ze skumulowania się obniżonej wydolności rożnych systemów/układów fizjologicznych, co w konsekwencji prowadzi do podatności na wystąpienie niekorzystnych następstw” (Linda Fried).

Zespół słabości może być zdiagnozowany u pacjentów, u których występują przynajmniej trzy z wymienionych poniżej czynników:

-        niezamierzone zmniejszenie masy ciała, powyżej 5 kilogramów w okresie 12 miesięcy,

-        osłabienie, mierzone poprzez siłę uścisku ręki,

-        wyczerpanie,

-        spowolnienie chodu ,

-        obniżona aktywność fizyczna.

Przy wystąpieniu jednego lub dwóch czynników można mówić o zwiększonej podatności na zachorowanie na zespół słabości w bliskiej przyszłości.

Pacjenci ze zdiagnozowanym zespołem słabości są bardziej narażeni  na zachorowanie na choroby wymagające dłuższej hospitalizacji oraz na wystąpienie poważnych powikłań prowadzących nawet do śmierci.

Geriatryczny zespół jatrogenny

O geriatrycznym zespole jatrogennym możemy mówić w przypadku wystąpienia upośledzenia funkcji organizmu starszej osoby na skutek pojawienia się nowej choroby, która powstała w związku z niewłaściwym  leczeniem innych zdiagnozowanych chorób. W przypadku osób starszych najczęstszym powodem wystąpienia zespołu jatrogennego jest przypisanie pacjentowi zbyt dużej dawki leków, które wchodzą ze sobą w interakcje (jatrogenny zespół lekowy). Należy także pamiętać, że organizm osób starszych reaguje na leki inaczej niż organizm osób młodych. U osób starszych już małe dawki leków mogą powodować reakcje toksyczne. Kolejną przyczyną wystąpienia jatrogennego zespołu lekowego jest niewłaściwe zażywanie leków (np. pomijanie kolejnych dawek, mylenie dawek oraz zmiana pór przyjmowania kolejnych leków) lub wręcz rezygnacja z ich przyjmowania (głównie z powodów ekonomicznych). Osoby starsze przyjmują również wiele preparatów ziołowych wierząc w ich skuteczność. Nie pamiętają przy tym, że część z nich wpływa negatywnie na skuteczność zażywanych lekarstw. I tak np. preparaty z miłorzębu nasilają działanie leków przeciwzakrzepowych i mogą prowadzić do nadmiernych krwawień; natomiast preparaty z dziurawca osłabiają działanie leków nasercowych i antydepresyjnych. Osoby starsze nadużywają także leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych dostępnych bez recepty. Leki te przyjmowane  w nadmiarze powodują krwawienia z żołądka, czy też skoki ciśnienia i silne zawroty głowy.

W wyniku jatrogenii lekowej osoby starsze doznają takich dolegliwości jak:

-        pogorszenie sprawności psychicznej (majaczenie, depresja, nadmierna senność),

-        gwałtowne spadki ciśnienia z zasłabnięciem i upadkami,

-        zaburzenia rytmu serca na skutek wahania stężenia elektrolitów,

-        krwawienia z przewodu pokarmowego,

-        zawroty głowy,

-        utrata apetytu z nadmiernym chudnięciem.

W przypadku osób doświadczających jatrogenii lekowej, o ile nie dojdzie do jej rozpoznania, kolejne leki będą zapisywane na objawy spowodowane wcześniej zażywanymi lekami a nie chorobami. W konsekwencji osoba u której zdiagnozowano zespół jatrogenny nie tylko nie jest skutecznie leczona na żadną z chorób które doświadcza, ale dodatkowo jej życie jest zagrożone poprzez nasilenie skutków ubocznych leków wchodzących ze sobą w interakcje.

Do wielkich problemów geriatrycznych możemy zaliczyć także depresję osób starszych, której zostanie poświęcony kolejny artykuł.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Bolący kręgosłup - porady

  Jak dbać o swój kręgosłup każdego dnia? Długotrwała praca przed komputerem sprawia, że potrafimy na długi czas zastygać w jednej pozycji. Dochodzą do tego prace domowe, które wykonujemy przygarbieni i pochyleni. To wszystko stanowi dla naszego kręgosłupa olbrzymie wyzwanie i obciążenie. Jak chronić swój kręgosłup podczas codziennych czynności, wyjaśnia dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeuta z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy. Śmiało możemy zaryzykować stwierdzenie, że większość z nas ma lub będzie miała problemy z kręgosłupem.

  Więcej…  
 • Ile powinniśmy spać?

  Zapotrzebowanie na określoną ilość snu zmienia się wraz z wiekiem – im jesteśmy starsi, tym zwykle mniej go potrzebujemy. Sen to niezbędne źródło regeneracji organizmu, a jego niedobór może negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia, w tym również narząd wzroku. Co grozi naszym oczom z powodu niewyspania? I w jaki sposób możemy przyczyniać się do korygowania wady wzroku podczas snu? Na te pytania odpowiada dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  Więcej…  
 • Bezpłatne konsultacje stomatologiczne w marcu

  Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to doskonała okazja, aby przypomnieć o darmowych konsultacjach stomatologicznych, z których przez cały miesiąc można korzystać w ponad 70 gabinetach stomatologicznych partnerujących z należącą do Procter & Gamble marką Oral-B.

  Codzienna higiena jamy ustnej jest kluczem nie tylko do pięknego, zdrowego uśmiechu, lecz również do naszego zdrowia.

  Więcej…  
 • Starzenie się skóry

  Współczesny styl życia, a stan naszej skóry za 20 lat Kampania „interAKTYWNIE po zdrowie”

  Starzenie się skóry to proces, który zdeterminowany jest przez dwa główne czynniki - genetyczne (wrodzone) oraz środowiskowe. Pierwsze z nich oznaczają naturalne zmiany funkcji biologicznych w naszym organizmie, a dotyczą m.in. zmniejszenia aktywności komórek oraz ich zdolności do regeneracji. W drugiej grupie, znajdują się czynniki zewnętrzne (m.in. wpływ promieniowania słonecznego, dymu nikotynowego, smogu, czy stresu), które dodatkowo przyspieszają ten pierwszy mechanizm.

  Więcej…  
 • Choroby jamy ustnej

  20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, najważniejsze „święto” stomatologiczne, podczas którego eksperci przypominają o znaczeniu zdrowia jamy ustnej. Jest się czym martwić – stan uzębienia Polaków jest jednym z najgorszych w całej Europie.

  Próchnica pierwszą przyczyną bezzębia w Polsce. Próchnica to najczęstsza choroba jamy ustnej atakująca nasze zęby.

  Więcej…  
 • Zapalenie krtani

  Nie trać głosu – idź do foniatry. Najgorsze co można zrobić dla swojego głosu w trakcie zapalenia krtani i chrypki to szeptać lub podwyższać natężenie głosu. Najlepiej nie mówić wcale, a jeśli to konieczne należy starać się mówić normalnym głosem. Jeśli zmiana głosu jest trwała trzeba udać się do foniatry.

  - Mówienie szeptem w takim stanie bardzo obciąża fałdy głosowe – wyjaśnia Karolina Gos- Niewęgłowska, foniatra z CM Medyceusz.

  Co może pomóc w trakcie zapalenia krtani? Nawilżanie gardła, inhalacje z soli fizjologicznej.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Ogólnopolska Karta Seniora

Ogólnopolska Karta Seniora powstała z inicjatywy krakowskiego stowarzyszenia Manko. Może ją otrzymać każda osoba, która ukończyła 60 lat.

Więcej…

Test na depresję

Test na depresję – do samodzielnego wykonania

 1. Niewiele mnie interesuje i mało rzeczy sprawia mi przyjemność
 • Nigdy 0 pkt
 • Od czasu do czasu – 1 pkt
 • Mniej więcej przez 50% czasu – 2 pkt
 • Prawie codziennie – 3 pkt
Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie