header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Problemy geriatryczne cd...

część II

dr Joanna Plak

Otępienie starcze

Otępienie starcze (demencja starcza) wynika z uszkodzeń mózgu, spowodowanych chorobami  neurodegeneracyjnymi, prowadzącymi do zwyrodnienia tkanki nerwowej. Oznacza to, że otępienie jest spowodowane chorobą mózgu o charakterze przewlekłym lub postępującym. W wyniku otępienia zaburzeniu ulegają takie funkcje poznawcze organizmu jak: pamięć, rozumienie, orientacja, myślenie, liczenie, zdolność uczenia się, język oraz ocena. Często otępienie jest mylone z chorobą Alzheimera. Chociaż to właśnie choroba Alzheimera w większości przypadków prowadzi do otępienia. 

Zgodnie z klasyfikacją ICD – 10 wyróżniamy następujące choroby prowadzące do otępienia:

-        F 00 otępienie w chorobie Alzheimera

-        F 01 otępienie pochodzenia naczyniowego

 • wielozawałowe
 • podkorowe
 • mieszane

-        F 02 otępienie w innych chorobach

 • w chorobie Picka
 • w chorobie Parkinsona
 • w chorobie Creutzfelda-Jakoba

-        F 03 otępienie bliżej nieokreślone

W ślad za wytycznymi Grupy Ekspertów Rozpoznawania Otępień (IGERO) o otępieniu możemy mówić w sytuacji, gdy u pacjenta:

-        stwierdzono obniżenie sprawności intelektualnej w zakresie minimum dwóch funkcji poznawczych z których jedną jest pamięć,

-        zaburzenia utrzymują się od co najmniej 6 miesięcy,

-        zaburzenia prowadzą do upośledzenia w funkcjonowaniu w pracy i w życiu codziennym,

-        wykluczono depresję.

Otępieniu towarzyszy osłabienie organizmu oraz pogorszenie samopoczucia, jak również drażliwość, zaburzenia nastroju i problemy z komunikowaniem się z otoczeniem.  Pacjent z otępieniem ma problemy z przypomnieniem sobie wydarzeń z niedalekiej przyszłości, imion, nazw przedmiotów, ostatnio zadanego pytania; przy czym często bardzo dobrze pamięta fakty które wydarzyły się dawno temu. Reasumując – na skutek niezdolności do samodzielnego funkcjonowania wymaga on wsparcia innych osób.

Chociaż demencja starcza jest chorobą, której częstotliwość występowania wzrasta wraz z wiekiem nie każdy musi na nią zachorować. Mniej narażone na chorobę są osoby aktywne fizycznie i psychicznie, ćwiczące swój mózg (np. poprzez rozwiązywanie krzyżówek, czy zagadek logicznych, poprzez czytanie książek). Wykonywanie tego typu działań może również opóźnić postęp choroby przy pojawieniu się jej pierwszych objawów.

Zespół słabości

Zespół słabości to: „syndrom fizjologiczny, charakteryzujący się zmniejszeniem rezerw i odporności na czynniki stresogenne, wynikający ze skumulowania się obniżonej wydolności rożnych systemów/układów fizjologicznych, co w konsekwencji prowadzi do podatności na wystąpienie niekorzystnych następstw” (Linda Fried).

Zespół słabości może być zdiagnozowany u pacjentów, u których występują przynajmniej trzy z wymienionych poniżej czynników:

-        niezamierzone zmniejszenie masy ciała, powyżej 5 kilogramów w okresie 12 miesięcy,

-        osłabienie, mierzone poprzez siłę uścisku ręki,

-        wyczerpanie,

-        spowolnienie chodu ,

-        obniżona aktywność fizyczna.

Przy wystąpieniu jednego lub dwóch czynników można mówić o zwiększonej podatności na zachorowanie na zespół słabości w bliskiej przyszłości.

Pacjenci ze zdiagnozowanym zespołem słabości są bardziej narażeni  na zachorowanie na choroby wymagające dłuższej hospitalizacji oraz na wystąpienie poważnych powikłań prowadzących nawet do śmierci.

Geriatryczny zespół jatrogenny

O geriatrycznym zespole jatrogennym możemy mówić w przypadku wystąpienia upośledzenia funkcji organizmu starszej osoby na skutek pojawienia się nowej choroby, która powstała w związku z niewłaściwym  leczeniem innych zdiagnozowanych chorób. W przypadku osób starszych najczęstszym powodem wystąpienia zespołu jatrogennego jest przypisanie pacjentowi zbyt dużej dawki leków, które wchodzą ze sobą w interakcje (jatrogenny zespół lekowy). Należy także pamiętać, że organizm osób starszych reaguje na leki inaczej niż organizm osób młodych. U osób starszych już małe dawki leków mogą powodować reakcje toksyczne. Kolejną przyczyną wystąpienia jatrogennego zespołu lekowego jest niewłaściwe zażywanie leków (np. pomijanie kolejnych dawek, mylenie dawek oraz zmiana pór przyjmowania kolejnych leków) lub wręcz rezygnacja z ich przyjmowania (głównie z powodów ekonomicznych). Osoby starsze przyjmują również wiele preparatów ziołowych wierząc w ich skuteczność. Nie pamiętają przy tym, że część z nich wpływa negatywnie na skuteczność zażywanych lekarstw. I tak np. preparaty z miłorzębu nasilają działanie leków przeciwzakrzepowych i mogą prowadzić do nadmiernych krwawień; natomiast preparaty z dziurawca osłabiają działanie leków nasercowych i antydepresyjnych. Osoby starsze nadużywają także leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych dostępnych bez recepty. Leki te przyjmowane  w nadmiarze powodują krwawienia z żołądka, czy też skoki ciśnienia i silne zawroty głowy.

W wyniku jatrogenii lekowej osoby starsze doznają takich dolegliwości jak:

-        pogorszenie sprawności psychicznej (majaczenie, depresja, nadmierna senność),

-        gwałtowne spadki ciśnienia z zasłabnięciem i upadkami,

-        zaburzenia rytmu serca na skutek wahania stężenia elektrolitów,

-        krwawienia z przewodu pokarmowego,

-        zawroty głowy,

-        utrata apetytu z nadmiernym chudnięciem.

W przypadku osób doświadczających jatrogenii lekowej, o ile nie dojdzie do jej rozpoznania, kolejne leki będą zapisywane na objawy spowodowane wcześniej zażywanymi lekami a nie chorobami. W konsekwencji osoba u której zdiagnozowano zespół jatrogenny nie tylko nie jest skutecznie leczona na żadną z chorób które doświadcza, ale dodatkowo jej życie jest zagrożone poprzez nasilenie skutków ubocznych leków wchodzących ze sobą w interakcje.

Do wielkich problemów geriatrycznych możemy zaliczyć także depresję osób starszych, której zostanie poświęcony kolejny artykuł.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Gdzie kupić dobre okulary?

  Ponad 70% badanych dokonuje zakupów okularów korekcyjnych w prywatnych salonach optycznych, jednak przeciwsłoneczne niestety nadal najchętniej kupujemy w supermarkecie. Więcej informacji o preferencjach zakupowych klientów przedstawia raport „Polak z wadą wzroku” *1. Jego wyniki komentuje Małgorzata Leszczyńska, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  U optyka-rzemieślnika najchętniej

  Więcej…  
 • Mięśniak wielkości pomarańczy

  W obecnych czasach w „sieci” można znaleźć odpowiedź na prawie każde pytanie. Sięganie po łatwo dostępne informacje spowodowane chęcią zebrania wiadomości o potencjalnej chorobie wynika głównie ze strachu lub wstydu związanego z wizytą u specjalisty czy też konieczności czekania na wizytę lekarską. Tak właśnie 15 % Polek za pierwszą pomoc uznaje internet*1. O co najczęściej pytają Polki na forach internetowych i czego nie wiedzą o mięśniakach macicy? Odpowiadamy wspólnie z ginekologiem dr hab. Sławomirem Woźniakiem, ekspertem portalu „Zdrowa ONA”.

  Więcej…  
 • Jesienno zimowa depresja

  Brak słońca, krótkie dni, do tego chłód i wiatr mogą być przyczyną depresji jesienno-zimowej. Aby poprawić sobie nastrój należy znaleźć czas na relaks, uprawiać sport, a także właściwie się odżywiać. Pomocne będą również preparaty homeopatyczne, których działanie i bezpieczeństwo, potwierdzono badaniami klinicznymi.

  Co pogarsza nasz nastrój podczas zimy?

  Więcej…  
 • Prywatna klinika neurologiczna

  Dziesięć lat temu rozpoczęła działalność pierwsza na Śląsku prywatna klinika neurologiczna. Neuro-Care Clinic specjalizuje się w leczeniu i rehabilitacji chorób neurologicznych, takich, jak m.in. choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, stany po udarach, wszelkie zespoły bólowe: głowy, kręgosłupa, kończyn. Dziś z pomocy placówki korzystają pacjenci nie tylko z całej Polski, ale i z zagranicy. Założycielką i kierownikiem medycznym placówki jest dr n. med. Gabrielę Kłodowską.

  Więcej…  
 • Olej musztardowy na włosy

  Gorczyca kojarzona jest głównie jako składnik musztardy. Jednak z jej nasion tłoczy się olej musztardowy, który wykorzystywany jest w medycynie i kosmetyce. Zawiera kwasy tłuszczowe Omega, witaminy i minerały. Pobudza mikrokrążenie skóry głowy, dzięki czemu składniki odżywcze lepiej się wchłaniają. Pełni rolę naturalnego środka na porost włosów, który je nawilża i nadaje połysk.

  Gorczyca sarepska.

  Dla większości osób gorczyca, która należy do rodziny kapustowatych, kojarzy się z produkcją musztardy.

  Więcej…  
 • Jak dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów?

  Magdalena Szela SlowikSzczotkowanie zębów to niezwykle ważna oraz bezsprzecznie podstawowa czynność związana z higieną jamy ustnej. Niestety często nie przykładamy uwagi do odpowiedniego doboru szczoteczki do zębów, a przy wyborze pasty kierujemy się głównie obietnicami producentów, zamieszczanymi na opakowaniach. Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując pastę i szczoteczkę, aby odpowiednio zadbać o jamę ustną?

  Więcej…  

Aktualności seniora

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów- jest to przewlekła choroba stawów powodująca ból oraz zaburzenie ich funkcji. Przebiega ona z okresami zaostrzeń i remisji, finalnie może prowadzić do niepełnosprawności.

Więcej…

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów- występuje z reguły po 40 roku życia. W jej wyniku dochodzi do niszczenia chrząstki stawowej i przebudowy tkanki kostnej. Obejmuje od jednego do kilku stawów.

Więcej…

Osteoporoza choroba kości

Osteoporoza – jest to choroba kości, charakteryzująca się obniżeniem masy tkanki kostnej oraz zmianami w ich strukturze, prowadzącymi do zwiększonej podatności na złamania.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie