header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Problemy geriatryczne cd...

część II

dr Joanna Plak

Otępienie starcze

Otępienie starcze (demencja starcza) wynika z uszkodzeń mózgu, spowodowanych chorobami  neurodegeneracyjnymi, prowadzącymi do zwyrodnienia tkanki nerwowej. Oznacza to, że otępienie jest spowodowane chorobą mózgu o charakterze przewlekłym lub postępującym. W wyniku otępienia zaburzeniu ulegają takie funkcje poznawcze organizmu jak: pamięć, rozumienie, orientacja, myślenie, liczenie, zdolność uczenia się, język oraz ocena. Często otępienie jest mylone z chorobą Alzheimera. Chociaż to właśnie choroba Alzheimera w większości przypadków prowadzi do otępienia. 

Zgodnie z klasyfikacją ICD – 10 wyróżniamy następujące choroby prowadzące do otępienia:

-        F 00 otępienie w chorobie Alzheimera

-        F 01 otępienie pochodzenia naczyniowego

 • wielozawałowe
 • podkorowe
 • mieszane

-        F 02 otępienie w innych chorobach

 • w chorobie Picka
 • w chorobie Parkinsona
 • w chorobie Creutzfelda-Jakoba

-        F 03 otępienie bliżej nieokreślone

W ślad za wytycznymi Grupy Ekspertów Rozpoznawania Otępień (IGERO) o otępieniu możemy mówić w sytuacji, gdy u pacjenta:

-        stwierdzono obniżenie sprawności intelektualnej w zakresie minimum dwóch funkcji poznawczych z których jedną jest pamięć,

-        zaburzenia utrzymują się od co najmniej 6 miesięcy,

-        zaburzenia prowadzą do upośledzenia w funkcjonowaniu w pracy i w życiu codziennym,

-        wykluczono depresję.

Otępieniu towarzyszy osłabienie organizmu oraz pogorszenie samopoczucia, jak również drażliwość, zaburzenia nastroju i problemy z komunikowaniem się z otoczeniem.  Pacjent z otępieniem ma problemy z przypomnieniem sobie wydarzeń z niedalekiej przyszłości, imion, nazw przedmiotów, ostatnio zadanego pytania; przy czym często bardzo dobrze pamięta fakty które wydarzyły się dawno temu. Reasumując – na skutek niezdolności do samodzielnego funkcjonowania wymaga on wsparcia innych osób.

Chociaż demencja starcza jest chorobą, której częstotliwość występowania wzrasta wraz z wiekiem nie każdy musi na nią zachorować. Mniej narażone na chorobę są osoby aktywne fizycznie i psychicznie, ćwiczące swój mózg (np. poprzez rozwiązywanie krzyżówek, czy zagadek logicznych, poprzez czytanie książek). Wykonywanie tego typu działań może również opóźnić postęp choroby przy pojawieniu się jej pierwszych objawów.

Zespół słabości

Zespół słabości to: „syndrom fizjologiczny, charakteryzujący się zmniejszeniem rezerw i odporności na czynniki stresogenne, wynikający ze skumulowania się obniżonej wydolności rożnych systemów/układów fizjologicznych, co w konsekwencji prowadzi do podatności na wystąpienie niekorzystnych następstw” (Linda Fried).

Zespół słabości może być zdiagnozowany u pacjentów, u których występują przynajmniej trzy z wymienionych poniżej czynników:

-        niezamierzone zmniejszenie masy ciała, powyżej 5 kilogramów w okresie 12 miesięcy,

-        osłabienie, mierzone poprzez siłę uścisku ręki,

-        wyczerpanie,

-        spowolnienie chodu ,

-        obniżona aktywność fizyczna.

Przy wystąpieniu jednego lub dwóch czynników można mówić o zwiększonej podatności na zachorowanie na zespół słabości w bliskiej przyszłości.

Pacjenci ze zdiagnozowanym zespołem słabości są bardziej narażeni  na zachorowanie na choroby wymagające dłuższej hospitalizacji oraz na wystąpienie poważnych powikłań prowadzących nawet do śmierci.

Geriatryczny zespół jatrogenny

O geriatrycznym zespole jatrogennym możemy mówić w przypadku wystąpienia upośledzenia funkcji organizmu starszej osoby na skutek pojawienia się nowej choroby, która powstała w związku z niewłaściwym  leczeniem innych zdiagnozowanych chorób. W przypadku osób starszych najczęstszym powodem wystąpienia zespołu jatrogennego jest przypisanie pacjentowi zbyt dużej dawki leków, które wchodzą ze sobą w interakcje (jatrogenny zespół lekowy). Należy także pamiętać, że organizm osób starszych reaguje na leki inaczej niż organizm osób młodych. U osób starszych już małe dawki leków mogą powodować reakcje toksyczne. Kolejną przyczyną wystąpienia jatrogennego zespołu lekowego jest niewłaściwe zażywanie leków (np. pomijanie kolejnych dawek, mylenie dawek oraz zmiana pór przyjmowania kolejnych leków) lub wręcz rezygnacja z ich przyjmowania (głównie z powodów ekonomicznych). Osoby starsze przyjmują również wiele preparatów ziołowych wierząc w ich skuteczność. Nie pamiętają przy tym, że część z nich wpływa negatywnie na skuteczność zażywanych lekarstw. I tak np. preparaty z miłorzębu nasilają działanie leków przeciwzakrzepowych i mogą prowadzić do nadmiernych krwawień; natomiast preparaty z dziurawca osłabiają działanie leków nasercowych i antydepresyjnych. Osoby starsze nadużywają także leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych dostępnych bez recepty. Leki te przyjmowane  w nadmiarze powodują krwawienia z żołądka, czy też skoki ciśnienia i silne zawroty głowy.

W wyniku jatrogenii lekowej osoby starsze doznają takich dolegliwości jak:

-        pogorszenie sprawności psychicznej (majaczenie, depresja, nadmierna senność),

-        gwałtowne spadki ciśnienia z zasłabnięciem i upadkami,

-        zaburzenia rytmu serca na skutek wahania stężenia elektrolitów,

-        krwawienia z przewodu pokarmowego,

-        zawroty głowy,

-        utrata apetytu z nadmiernym chudnięciem.

W przypadku osób doświadczających jatrogenii lekowej, o ile nie dojdzie do jej rozpoznania, kolejne leki będą zapisywane na objawy spowodowane wcześniej zażywanymi lekami a nie chorobami. W konsekwencji osoba u której zdiagnozowano zespół jatrogenny nie tylko nie jest skutecznie leczona na żadną z chorób które doświadcza, ale dodatkowo jej życie jest zagrożone poprzez nasilenie skutków ubocznych leków wchodzących ze sobą w interakcje.

Do wielkich problemów geriatrycznych możemy zaliczyć także depresję osób starszych, której zostanie poświęcony kolejny artykuł.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Teranostyka

  Teranostyka, czyli ścisłe połączenie diagnostyki i terapii w celu dobrania do potrzeb konkretnego pacjenta celowanego leczenia - bezpiecznego i skutecznego jednocześnie, to przyszłość medycyny –
  w tym medycyny nuklearnej. Medycyna personalizowana, teranostyka i medycyna precyzyjna to obecnie najczęściej powtarzane pojęcia, charakteryzujące medycynę przyszłości. Filozofia teranostyczna będzie coraz bardziej powszechna, zwłaszcza w onkologii – prognozują eksperci Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

  Diagnostyka + terapia

  Pojęcie „teranostyka” sformułowano w oparciu o połączenie dwóch słów: terapia i diagnostyka.

  Więcej…  
 • Jakie składniki redukują cellulit

  Kofeina oraz ekstrakty z bluszczu, ruszczyka kolczastego, kasztanowca, bylicy boże drzewko i alg to składniki, jakie powinien zawierać krem na cellulit. Rozbijają one komórki tłuszczowe, usuwają toksyny i poprawiają krążenie, dzięki czemu mogą redukować tzw. skórkę pomarańczową.

  1. 1. Bluszcz pospolity.

  W składzie preparatów na cellulit znajdować się może bluszcz pospolity, czyli wiecznie zielone pnącze oplatające drzewa i ściany. Zawiera on flawonoidy, saponiny i polifenole, które poprawiają mikrokrążenie krwi i odprowadzanie limfy spod skóry, dlatego zapobiegają powstawaniu obrzęków. Składniki te wpływają także na rozbijanie komórek tłuszczowych, wspomagają metabolizm i przyspieszają spalanie tłuszczu.

  Więcej…  
 • Łuszczycowe zapalenie stawów

  Wieloletnie opóźnienia diagnostyczne skazują pacjentów chorych na ŁZS na niebezpieczne powikłania zdrowotne i konsekwencje na całe życie – apelują eksperci kampanii „ŁZS Podwójny cios”.

  Sześć miesięcy zgodnie z zaleceniami EULAR to czas, w którym łuszczycowe zapalenie stawów powinno zostać zdiagnozowane, aby uniknąć życia w bólu – podkreśla Monika Zientek prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”. Niestety tak się nie dzieje. Od momentu wystąpienia pierwszych objawów ze strony stawów do postawienia prawidłowej diagnozy mija często nawet 5 lat.*1 - To zdecydowanie za długo.

  Więcej…  
 • Udar mózgu, jak się chronić?

  SENIORZE,
  CHROŃ SIĘ PRZED UDAREM!

  Andrzej PrzybylskiUdar mózgu to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Najczęstsze są udary niedokrwienne (85%). Ryzyko wystąpienia takiego udaru rośnie aż pięciokrotnie u pacjentów z migotaniem przedsionków, arytmią charakterystyczną dla wieku podeszłego. Warto wiedzieć, jak się chronić przed powikłaniami migotania przedsionków i uniknąć udaru mózgu – radzi ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Podstępny wróg, cichy zabójca

  Więcej…  
 • Okulary czy soczewki na wakacje?

  Okres wakacyjny dla wielu Polaków kojarzy się z wypoczynkiem nad morzem. Jak powinny zaplanować taki wyjazd osoby z wadą wzroku? Lepiej spędzić urlop z okularami korekcyjnymi czy soczewkami kontaktowymi? Podpowiada Grzegorz Romanik, optyk i optometrysta oraz ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  Zalety okularów

  Wakacje nad Bałtykiem to dla wielu z nas plan na najcieplejsze miesiące roku. Jednak każda osoba z wadą wzroku, która wybiera się nad wodę, boryka się z tym samym problemem – okulary czy soczewki kontaktowe?

  Więcej…  
 • Pielęgnacja stóp latem

  Obecnie chodzimy z odsłoniętymi stopami, dlatego szczególnie warto zadbać o ich świeżość i gładkość. W tym celu można moczyć je w wodzie z rozpuszczonym ałunem potasowym, który hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za przykry zapach potu. Zrogowaciałego i martwego naskórka pozbędziemy się dzięki marokańskiemu pumeksowi z glinki czerwonej.

  Wymagający czas dla stóp.

  Stopy są taką samą wizytówką człowieka jak twarz czy dłonie, co jest szczególnie istotne podczas lata. Kiedy temperatura rośnie zwykle chodzimy bez skarpetek czy rajstop, w sandałach i japonkach.

  Więcej…  
 • Towarzystwo Medycyny Nuklearnej

  Eksperci: powikłań zabiegów elektroterapii całkowicie nie wyeliminujemy, ale możemy diagnozować je wcześniej i leczyć skuteczniej:

  Zaktualizujmy wskazania do refundacji w badaniach obrazowych!

  Kardiologiczne układy wszczepialne mają duży wpływ na poprawę rokowania pacjentów ze złożonymi postaciami arytmii. Ta metoda terapii zaburzeń rytmu serca, choć skuteczna, niesie ze sobą ryzyko komplikacji, które, ze względu na skalę, stanowią poważne wyzwanie kliniczne.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Zamienniki Viagry – pompki próżniowe

Jest to dosyć skuteczna metoda wspomagania leczenia impotencji. Urządzenie składa się z cylindra, pompki oraz pierścieni zaciskających.

Więcej…

Zamienniki Viagry – MUSE (docewkowy system leczący zaburzenia wzwodu)

Metoda MUSE polega na tym, że substancja (prostaglandyna E1) jest wprowadzana bezpośrednio do cewki moczowej za pomocą specjalnego aplikatora.

Więcej…

Zamienniki Viagry – zastrzyki

Jest to metoda inwazyjna z użyciem środków farmakologicznych przypisanych przez urologa. Pacjent samodzielnie wstrzykuje lek przed stosunkiem (maksymalnie 20 minut wcześniej) za pomocą specjalnego pena.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie