Duża różnica wieku w związku

Roznica wieku w zwiazku 

Gdy senior zwiąże się z dużo młodszą kobietą, a seniorka z dużo młodszym mężczyzną.

Część I

dr Joanna Plak

Związki z dużą różnicą wieku między partnerami są coraz częstsze. Co więcej nie budzą już takiego zdziwienia i niechęci jak kiedyś. Zmieniają się czasy, zmienia się mentalność ludzi, co prawda nie wszystkich i nie wszędzie, ale jednak. Niemniej związki partnerów z dużą różnicą wieku wciąż budzą zainteresowanie i są przedmiotem analizy psychologów, dziennikarzy i innych członków społeczeństwa.

W Internecie/czasopismach można znaleźć wiele wskazówek dla osób żyjących w takim związku. Z jakimi zatem problemami muszą się zmierzyć partnerzy i jakie profity mogą czerpać ze związku?

Problemy

Brak akceptacji ze strony rodziny oraz znajomych

Taka sytuacja dotyczy częściej związku w którym młoda kobieta związała się z dużo starszym mężczyzną. „Życzliwe” osoby uświadamiają jej, że zmarnowała sobie życie, traci najlepsze lata u boku kogoś kto niedługo będzie wymagał opieki. Członkowie rodziny starszego partnera również próbują mu wytłumaczyć, że jest to chwilowy kaprys kobiety, że jest zainteresowana jego majątkiem, że będzie go zdradzać z młodszymi. Jeśli starszy partner jest wdowcem, rodzina i znajomi mogą mu zarzucać, że nie potrafi uszanować pamięci o żonie. Starsze kobiety, które wiążą się z młodszym mężczyzną również nie mają łatwo. Oprócz złośliwych docinków, mogą doświadczyć niechęci lub wręcz agresji ze strony dzieci, które chciałyby żeby babcia zajęła się wnukami, a nie romansowała na stare lata. Oczywiście zdarzają się także piękne przykłady, w których rodzina i znajomi szanują prawo swoich bliskich do szczęścia. Niemniej związki z dużą różnicą wieku muszą liczyć się z wystąpieniem mniej lub bardziej złośliwych komentarzy, także wśród bliskich osób.

Wygląd zewnętrzny i aktywność fizyczna

Młodość jest ładna i przyjemna dla oka. Starość – mniej. Kobiety starzeją się szybciej niż mężczyźni i wcześniej widać u nich oznaki upływającego czasu. Niemniej obecne czasy sprzyjają kultywowaniu młodego, zdrowego wyglądu i przedłużaniu swojej atrakcyjności fizycznej do późnej dojrzałości. Przemysł kosmetyczny, zabiegi odmładzające i ujędrniające, medycyna estetyczna. Te branże są otwarte na potrzeby osób chcących jak najdłużej być atrakcyjnymi dla siebie i swoich partnerów. Warto jednak pamiętać, by starzeć się z godnością i by nie czynić sensu życia z dbałości o własną atrakcyjność. Osoba, która zdecydowała się na związek ze starszym partnerem akceptuje jego fizyczność. Jest świadoma zmian, które zachodzą w organizmie w miarę starzenia się. Nie ma więc sensu za wszelką cenę walczyć z upływem czasu. Osoby starsze są coraz dłużej aktywne fizycznie i nie ustępują młodszym w wielu dziedzinach. Partnerzy mogą wspólnie jeździć na wycieczki rowerowe, zwiedzać obce kraje, jeździć na nartach czy rolkach, żeglować. Jeżeli dana osoba przez całe życie była aktywna fizycznie, również w późnej dojrzałości będzie potrafiła dotrzymać kroku młodszemu parterowi. Jeżeli natomiast stan zdrowia nie pozwala starszemu partnerowi na bycie aktywnym można wypracować inne rozwiązania, np. umożliwić młodszemu partnerowi wyjazd na narty lub żagle ze znajomymi raz lub dwa razy do roku, by mógł w dalszym ciągu realizować swoje pasje bez szkody dla związku.

Pieniądze, nieruchomości, samochody

Osoby, które związały się ze starszym partnerem często są posądzane o materializm. Wydaje się oczywiste, że atrakcyjność starszego partnera przejawia się w jego zasobach finansowych oraz rzeczowych. Członkowie rodzin seniorów obawiają się, że młody partner planuje pozbawić ich prawa do majątku i po śmierci współmałżonka zgarnąć wszystko dla siebie. W społeczeństwie utrwalił się obraz bogatego starszego mężczyzny z uwieszoną na jego ramieniu młodą, atrakcyjną kobietą. Rzeczywistość nie jest już taka zerojedynkowa. Owszem w społeczeństwie można spotkać i takie związki. Jednak sporo jest związków, w których młodsza partnerka rozwija swój biznes lub wykonuje prestiżowy zawód i wiąże się ze starszym mężczyzną ponieważ odpowiada jej jego doświadczenie, zaradność życiowa, której nie zauważa u swoich rówieśników. Należy podkreślić, że osoby starsze zgromadziły pewne zasoby, które mogą imponować młodszym. Ale są to nie tylko zasoby finansowe, ale również doświadczenie i mądrość życiowa, dojrzałość, odpowiedzialność, skłonność do empatii. Ponadto istnieje takie rozwiązanie prawne jak intercyza. Niekoniecznie należy z niego korzystać, ale można je zaproponować i zobaczyć z jaką reakcją drugiej strony się spotka.

Stan zdrowia

W przypadku związków z dużą różnicą wieku należy uwzględnić, że jeden z partnerów wcześniej zacznie podupadać na zdrowiu i będzie potrzebował wsparcia drugiej osoby w zakresie zaspokojenia jego potrzeb zdrowotnych i opiekuńczych. Zdrowy i aktywny tryb życia prowadzony w młodości oraz dojrzałym wieku przyczyni się do przedłużenia sprawności oraz opóźnienia momentu niesamodzielności starszego partnera. Jednak w życiu każdego nadejdzie moment w którym będzie wymagał pomocy innych. Taki moment jest trudny dla związku, gdyż z równorzędności w relacjach partnerzy przechodzą do relacji, w której jeden z partnerów jest słabszy. Z wiekiem wzrasta ryzyko wielochorobowości. Część z chorób może wymagać hospitalizacji, inne pobytu w wyspecjalizowanych placówkach. W przypadku chorób przewlekłych, w wyniku których chory jest zdany na pomoc innych, może pojawić się zniechęcenie, zmęczenie związane z opieką nad schorowanym partnerem. Oczywiście może zdarzyć się, że młodszy partner zachoruje i będzie wymagał opieki, jednak z reguły sytuacja jest odwrotna. Niestety nie wszystkie związki wychodzą z tej próby zwycięsko. Dla niektórych par z dużą różnicą wieku ta przeszkoda jest nie do pokonania.

Życie seksualne i dzieci

Wraz z wiekiem spada poziom libido, nasilają się problemy z potencją i maleje płodność. O ile mężczyzna jest gotowy do płodzenia dzieci przez bardzo długi okres czasu, o tyle zdolność kobiet do poczęcia dziecka dramatycznie spada po 40 roku życia. Młode kobiety wiążące się ze starszym partnerem z zasady chcą mieć wspólne dzieci. Dla młodych mężczyzn wiążących się ze starszą kobietą nie jest to priorytetem. W związkach z dużą różnicą wieku zgranie seksualne partnerów jest pewnym wyzwaniem. Młodsza kobieta (z reguły) ma większą chęć na sex niż starszy partner. Ponadto planuje mieć jeszcze dzieci. Starszy partner może mieć problemy z potencją oraz może czuć niechęć do posiadania (kolejnych) dzieci. Jednocześnie czuje silny nacisk, by sprostać obu zadaniom, co może pogłębiać problemy z potencją. Mężczyźni mający młodsze partnerki często nadużywają środków leczniczych wspomagających potencję, byle tylko udowodnić swojej kobiecie własną męskość i zatrzymać ją przy sobie. To dlatego całkiem dobrze ma się handel podróbkami Viagry, leku dostępnego tylko na receptę. Mężczyzna kupujący taki specyfik z nielegalnego źródła nie wie co w nim jest, a często zawartość takiego „leku” może poważnie zagrozić jego zdrowiu a nawet życiu. W przypadku par z dużą różnicą wieku kwestie seksualne oraz posiadania dzieci powinny zostać omówione we wczesnych etapach związku. Jeśli starszy partner nie chce mieć więcej dzieci nie ma sensu mieć nadziei, że zmieni zdanie. Trzeba również liczyć się z faktem, że częstotliwość stosunków seksualnych może być niesatysfakcjonująca dla jednej ze stron. Chociaż zdarzają się wyjątki. Młodsi partnerzy mogą mieć mniejsze libido, zbliżone do poziomu starszych partnerów i wtedy nie są potrzebne żadne kompromisy. W pozostałych sytuacjach należy wspólnie (także z pomocą specjalisty) wypracować rozwiązanie zadawalające obie strony.