Duża różnica wieku w związku II

Gdy Senior zwiąże się z dużo młodszą kobietą, a seniorka z dużo młodszym mężczyzną
cz.II

dr Joanna Plak

W poprzedniej części artykułu omówiono problemy, jakie mogą wystąpić w związkach z dużą różnicą wieku. W drugiej części zostaną przedstawione korzyści, jakie może przynieść taka relacja.

Doświadczenie życiowe

W związkach z dużą różnicą wieku młodszy partner może korzystać z doświadczenia życiowego starszego.

Starsze osoby więcej przeżyły, stąd mogą służyć radą zarówno w sferze zawodowej, jak i w rozwiązywaniu problemów dotyczących codziennego życia. Taka relacja może być korzystna dla obu stron, o ile starszy partner będzie mentorem młodszego, a nie osobą forsującą swoje poglądy i narzucającą gotowe rozwiązania.

Stabilna sytuacja materialna

Starsze osoby mają z reguły ustabilizowaną sytuację materialną. Dowodem na to jest posiadanie stałej pracy, mieszkania, samochodu, odłożonych oszczędności. Młodszy partner, zwłaszcza będący w początkowej fazie swojej kariery zawodowej, dopiero gromadzi dobra materialne. Stabilna sytuacja finansowa starszego małżonka może umożliwić mu bardziej świadome kierowanie swoją karierą zawodową. Oznacza to, że nie będzie musiał podejmować „każdej” pracy, a będzie mógł szukać zatrudnienia w branży która jest powiązana z jego zatrudnieniem lub zainteresowaniami.

Brak rywalizacji w obszarze zawodowym

Starsze osoby mają z reguły ustabilizowaną sytuację zawodową. Wypracowały swoją pozycję na rynku pracy i wiedzą w jakim kierunku chcą rozwijać swoją karierę. Młodsze osoby, zwłaszcza znajdujące się na początku swojej ścieżki zawodowej, muszą wypracować swoją markę, określić ścieżkę kariery, zdecydować w jakim kierunku chcą się rozwijać. W małżeństwach rówieśników często dochodzi do kłótni na tle zawodowym, zwłaszcza jeśli to kobieta odnosi większe sukcesy na rynku pracy. Starszy partner nie musi rywalizować z młodszym, gdyż jego pozycja zawodowa jest już zdefiniowana. Może zatem wspierać młodszego partnera i dawać mu cenne wskazówki.

Znajomość potrzeb i mniejsza skłonność do zdrad

W związkach z dużą różnicą wieku, w których mężczyzna jest starszy, niewątpliwą zaletą jest to , że ma on większe doświadczenie w interpretacji potrzeb kobiet i wie jak może im sprostać. Jest to cenna umiejętność, nie tylko w sferze seksualnej. Starszy partner ma również mniejszą skłonność do zdrad, ponieważ „zdążył się wyszumieć” i bardziej dąży do stabilizacji niż do szukania kolejnych przygód. Starsze kobiety, będące w związku z młodszym partnerem, są z reguły dosyć aktywne seksualnie, znają swoje potrzeby i potrafią komunikować czego oczekują. Są również bardziej cierpliwe i wyrozumiałe niż młode kobiety, co jest atrakcyjne dla młodszego partnera. Jeśli tym cechom towarzyszy pewność siebie i brak zaborczości, taki związek może być bardzo udany i długotrwały.

Oparcie emocjonalne w trudnych chwilach

Starsi partnerzy mogą być solidnym oparciem emocjonalnym dla młodszych. Bazując na swoim doświadczeniach mogą wspierać ich radą. Ich spojrzenie na wiele spraw jest bardziej stonowane. Nie ulegają tak łatwo emocjom. Wiele kwestii, które wywołują u młodszych partnerów silne reakcje, oni potrafią przyjąć na spokojnie i racjonalnie ocenić. Wiedzą, że to co w młodym wieku może wydawać się porażką (np. utrata pracy) w dłuższej perspektywie czasowej może przerodzić się w sukces (np. założenie własnej działalności gospodarczej).

Związki z dużą różnicą wieku, podobnie jak związki rówieśnicze, mają swoje wady i zalety. Wiele osób twierdzi, że problemów jest więcej niż korzyści. Czy tak jest rzeczywiście? Nawet jeśli tak, to rosnąca liczba długotrwałych związków z dużą różnicą wieku dowodzi, że partnerzy chcą i potrafią się z nimi uporać.