header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Pilotażowe rozwiązanie we włoskim systemie emerytalnym

Para seniorow na uroczystosci 1

dr Joanna Plak

Od 1 maja 2017 r. do 31.12.2018 r. we Włoszech trwa etap testowania nowych „świadczeń okołoemerytalnych”: APE Sociale i APE Volontario.

APE Sociale (anticipo pensionistico) jest swoistego rodzaju zaliczką, o którą mogą wnioskować osoby w wieku minimum 63 lat, bez ustalonego prawa do emerytury, legitymujący się stażem pracy minimum 30-36 lat, zaliczający się do jednej z wymienionych grup:

bezrobotni pobierający zasiłek od minimum 3 miesięcy, którzy zostali zwolnieni z pracy (także w wyniku zwolnień grupowych); niepełnosprawni w minimum 74%; opiekunowie zajmujący się przez minimum pół roku członkami rodziny, niepełnosprawnymi w znacznym stopniu (współmałżonek, rodzice, dzieci); osoby wykonujące zawody wpisane na specjalną listę pod warunkiem ich wykonywania przez minimum 6 lat w sposób ciągły (m.in. górnicy, budowlańcy, operatorzy dźwigów, grabarze, kierowcy w transporcie publicznym- autobusy, kolej, kierowcy ciężarówek, pielęgniarki i położne pracujące w trybie zmianowym, wychowawcy w przedszkolach i żłobkach, tragarze, opiekunowie osób niesamodzielnych, osoby segregujące odpady, niewykwalifikowany personel sprzątający). Świadczenie wypłacane jest co miesiąc (nie dłużej niż przez 3 lata i 7 miesięcy) w wysokości równej emeryturze wyliczonej w momencie złożenia wniosku (o ile wynosi ona poniżej 1500 Euro) lub w wysokości 1500 Euro (jeżeli wyliczona emerytura jest równa lub wyższa od tej wartości). Świadczenie wiąże się z brakiem możliwości wykonywania pracy, z wyjątkiem pracy umożliwiającej uzyskanie maksymalnych zarobków w wysokości: 8000 Euro rocznie w przypadku pracowników najemnych i 4800 Euro rocznie w przypadku pracowników autonomicznych. W przypadku śmierci świadczeniobiorcy, świadczenie nie podlega dziedziczeniu.

APE Volontario (anticipo finanziario a garanzia pensionistica) to rodzaj pożyczki udzielanej przez bank przyszłemu emerytowi, w którym zabezpieczeniem spłaty będzie emerytura. O pożyczkę mogą ubiegać się osoby w wieku minimum 63 lat, ze stażem pracy wynoszącym minimum 20 lat, bez ustalonego prawa do emerytury lub świadczenia z tytułu niepełnosprawności; w przypadku których wartość przyszłej emerytury, pomniejszonej o raty spłacanej pożyczki (APE Volontario), wyniesie co najmniej 1,4 - krotność minimalnej emerytury wypłacanej z systemu powszechnego. Pożyczka jest wypłacana w miesięcznych ratach przez okres minimum 6 miesięcy a maksimum 3 lat i 7 miesięcy. Minimalna kwota pożyczki wynosi 150 Euro miesięcznie. Maksymalna, odpowiednio: 75% miesięcznej wartości netto świadczenia przy wypłatach trwających powyżej 36 miesięcy; 80% - przy wypłatach od 24 do 36 miesięcy; 85% przy wypłatach od 12 do 24 miesięcy i 90% przy wypłatach nie dłuższych niż 12 miesięcy. Pożyczka będzie spłacana od momentu uzyskania uprawnień do emerytury, w formie comiesięcznych potrąceń (maksymalnie przez okres 20 lat w 240 ratach). Pobieranie pożyczki można łączyć z wykonywaniem pracy.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Bolący kręgosłup - porady

  Jak dbać o swój kręgosłup każdego dnia? Długotrwała praca przed komputerem sprawia, że potrafimy na długi czas zastygać w jednej pozycji. Dochodzą do tego prace domowe, które wykonujemy przygarbieni i pochyleni. To wszystko stanowi dla naszego kręgosłupa olbrzymie wyzwanie i obciążenie. Jak chronić swój kręgosłup podczas codziennych czynności, wyjaśnia dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeuta z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy. Śmiało możemy zaryzykować stwierdzenie, że większość z nas ma lub będzie miała problemy z kręgosłupem.

  Więcej…  
 • Ile powinniśmy spać?

  Zapotrzebowanie na określoną ilość snu zmienia się wraz z wiekiem – im jesteśmy starsi, tym zwykle mniej go potrzebujemy. Sen to niezbędne źródło regeneracji organizmu, a jego niedobór może negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia, w tym również narząd wzroku. Co grozi naszym oczom z powodu niewyspania? I w jaki sposób możemy przyczyniać się do korygowania wady wzroku podczas snu? Na te pytania odpowiada dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  Więcej…  
 • Bezpłatne konsultacje stomatologiczne w marcu

  Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to doskonała okazja, aby przypomnieć o darmowych konsultacjach stomatologicznych, z których przez cały miesiąc można korzystać w ponad 70 gabinetach stomatologicznych partnerujących z należącą do Procter & Gamble marką Oral-B.

  Codzienna higiena jamy ustnej jest kluczem nie tylko do pięknego, zdrowego uśmiechu, lecz również do naszego zdrowia.

  Więcej…  
 • Starzenie się skóry

  Współczesny styl życia, a stan naszej skóry za 20 lat Kampania „interAKTYWNIE po zdrowie”

  Starzenie się skóry to proces, który zdeterminowany jest przez dwa główne czynniki - genetyczne (wrodzone) oraz środowiskowe. Pierwsze z nich oznaczają naturalne zmiany funkcji biologicznych w naszym organizmie, a dotyczą m.in. zmniejszenia aktywności komórek oraz ich zdolności do regeneracji. W drugiej grupie, znajdują się czynniki zewnętrzne (m.in. wpływ promieniowania słonecznego, dymu nikotynowego, smogu, czy stresu), które dodatkowo przyspieszają ten pierwszy mechanizm.

  Więcej…  
 • Choroby jamy ustnej

  20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, najważniejsze „święto” stomatologiczne, podczas którego eksperci przypominają o znaczeniu zdrowia jamy ustnej. Jest się czym martwić – stan uzębienia Polaków jest jednym z najgorszych w całej Europie.

  Próchnica pierwszą przyczyną bezzębia w Polsce. Próchnica to najczęstsza choroba jamy ustnej atakująca nasze zęby.

  Więcej…  
 • Zapalenie krtani

  Nie trać głosu – idź do foniatry. Najgorsze co można zrobić dla swojego głosu w trakcie zapalenia krtani i chrypki to szeptać lub podwyższać natężenie głosu. Najlepiej nie mówić wcale, a jeśli to konieczne należy starać się mówić normalnym głosem. Jeśli zmiana głosu jest trwała trzeba udać się do foniatry.

  - Mówienie szeptem w takim stanie bardzo obciąża fałdy głosowe – wyjaśnia Karolina Gos- Niewęgłowska, foniatra z CM Medyceusz.

  Co może pomóc w trakcie zapalenia krtani? Nawilżanie gardła, inhalacje z soli fizjologicznej.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Ogólnopolska Karta Seniora

Ogólnopolska Karta Seniora powstała z inicjatywy krakowskiego stowarzyszenia Manko. Może ją otrzymać każda osoba, która ukończyła 60 lat.

Więcej…

Test na depresję

Test na depresję – do samodzielnego wykonania

 1. Niewiele mnie interesuje i mało rzeczy sprawia mi przyjemność
 • Nigdy 0 pkt
 • Od czasu do czasu – 1 pkt
 • Mniej więcej przez 50% czasu – 2 pkt
 • Prawie codziennie – 3 pkt
Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie