header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Pilotażowe rozwiązanie we włoskim systemie emerytalnym

Para seniorow na uroczystosci 1

dr Joanna Plak

Od 1 maja 2017 r. do 31.12.2018 r. we Włoszech trwa etap testowania nowych „świadczeń okołoemerytalnych”: APE Sociale i APE Volontario.

APE Sociale (anticipo pensionistico) jest swoistego rodzaju zaliczką, o którą mogą wnioskować osoby w wieku minimum 63 lat, bez ustalonego prawa do emerytury, legitymujący się stażem pracy minimum 30-36 lat, zaliczający się do jednej z wymienionych grup:

bezrobotni pobierający zasiłek od minimum 3 miesięcy, którzy zostali zwolnieni z pracy (także w wyniku zwolnień grupowych); niepełnosprawni w minimum 74%; opiekunowie zajmujący się przez minimum pół roku członkami rodziny, niepełnosprawnymi w znacznym stopniu (współmałżonek, rodzice, dzieci); osoby wykonujące zawody wpisane na specjalną listę pod warunkiem ich wykonywania przez minimum 6 lat w sposób ciągły (m.in. górnicy, budowlańcy, operatorzy dźwigów, grabarze, kierowcy w transporcie publicznym- autobusy, kolej, kierowcy ciężarówek, pielęgniarki i położne pracujące w trybie zmianowym, wychowawcy w przedszkolach i żłobkach, tragarze, opiekunowie osób niesamodzielnych, osoby segregujące odpady, niewykwalifikowany personel sprzątający). Świadczenie wypłacane jest co miesiąc (nie dłużej niż przez 3 lata i 7 miesięcy) w wysokości równej emeryturze wyliczonej w momencie złożenia wniosku (o ile wynosi ona poniżej 1500 Euro) lub w wysokości 1500 Euro (jeżeli wyliczona emerytura jest równa lub wyższa od tej wartości). Świadczenie wiąże się z brakiem możliwości wykonywania pracy, z wyjątkiem pracy umożliwiającej uzyskanie maksymalnych zarobków w wysokości: 8000 Euro rocznie w przypadku pracowników najemnych i 4800 Euro rocznie w przypadku pracowników autonomicznych. W przypadku śmierci świadczeniobiorcy, świadczenie nie podlega dziedziczeniu.

APE Volontario (anticipo finanziario a garanzia pensionistica) to rodzaj pożyczki udzielanej przez bank przyszłemu emerytowi, w którym zabezpieczeniem spłaty będzie emerytura. O pożyczkę mogą ubiegać się osoby w wieku minimum 63 lat, ze stażem pracy wynoszącym minimum 20 lat, bez ustalonego prawa do emerytury lub świadczenia z tytułu niepełnosprawności; w przypadku których wartość przyszłej emerytury, pomniejszonej o raty spłacanej pożyczki (APE Volontario), wyniesie co najmniej 1,4 - krotność minimalnej emerytury wypłacanej z systemu powszechnego. Pożyczka jest wypłacana w miesięcznych ratach przez okres minimum 6 miesięcy a maksimum 3 lat i 7 miesięcy. Minimalna kwota pożyczki wynosi 150 Euro miesięcznie. Maksymalna, odpowiednio: 75% miesięcznej wartości netto świadczenia przy wypłatach trwających powyżej 36 miesięcy; 80% - przy wypłatach od 24 do 36 miesięcy; 85% przy wypłatach od 12 do 24 miesięcy i 90% przy wypłatach nie dłuższych niż 12 miesięcy. Pożyczka będzie spłacana od momentu uzyskania uprawnień do emerytury, w formie comiesięcznych potrąceń (maksymalnie przez okres 20 lat w 240 ratach). Pobieranie pożyczki można łączyć z wykonywaniem pracy.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Woda z szałwii i aloesu

  Woda z liści szałwii lekarskiej czy aloesu zwyczajnego jest alternatywą dla tradycyjnych toników do twarzy, które mogą zawierać sztuczne składniki i zatykać pory. Nasza cera po ich użyciu jest oczyszczona, odświeżona i nawilżona. Poza tym szałwia i aloes łagodzą podrażnienia i stany zapalne, a także zwalczają bakterie i wolne rodniki.

  Szałwia lekarska.

  Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa salvere, czyli leczyć.

  Więcej…  
 • Zespół przewlekłego zmęczenia

  Joanna PietronIdziesz wcześnie spać, przesypiasz 7-8 godzin, a mimo to rano wstajesz zmęczony, niewyspany i rozdrażniony? W ciągu dnia nie masz energii, złe samopoczucie utrudnia ci normalne funkcjonowanie, a bezsilność i frustracja narastają… Znasz to? Nie ignoruj problemu – to może być zespół chronicznego zmęczenia. Co to jest i skąd się bierze – na te pytania odpowiada lek. med. Joanna Pietroń, internista z Centrum Medycznego Damiana.

  Więcej…  
 • Cukrzyca - Uwaga na serce

  Krzysztof StrojekDlaczego osoby z cukrzycą typu 2 częściej chorują na serce? Jak diabetyk może chronić się przed zawałem serca, udarem mózgu i niewydolnością serca? Co nowego w badaniach i wytycznych naukowych? Odpowiada prof. Krzysztof Strojek, Kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych
  i Diabetologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Konsultant Krajowy w dziedzinie Diabetologii.

  Nie tylko poziom insuliny

  Więcej…  
 • Bezpłatne badania anty-HCV

  W Polsce na przewlekłe choroby wątroby choruje ponad 400-500 tys. osób. Z czego jedną z najczęściej występujących jest alkoholowa choroba wątroby. Drugą co do częstości przyczyną przewlekłych chorób wątroby jest zakażenie wirusem HCV (hepatitis C virus) i wirusem HBV (hepatitis B virus). Samo zakażenie wirusem WZW typu C może dotyczyć w Polsce ponad 200 tys. osób. Każdego roku z powodu chorób wątroby umiera ok. 6-7 tys. osób, a śmiertelność w Polsce jest ponad dwukrotnie wyższa wśród mężczyzn niż wśród kobiet.

  Więcej…  
 • Aparat ortodontyczny po 40+

  Magdalena Szela SlowikCoraz więcej osób po 40 roku życia decyduje się na spełnienie swojego marzenia o pięknym uśmiechu. 30 lat temu założenie aparatu ortodontycznego nie było takie proste. Nawet jeśli braliśmy pod uwagę tego rodzaju leczenie, często nie mogliśmy sobie na nie pozwolić z uwagi na brak środków finansowych, czy dostępu do odpowiednich specjalistów.

  Więcej…  
 • Krzywe zęby - co robić

  Nierówne zęby to coś więcej niż tylko kwestia estetyki. Ma to wpływ na wiele innych aspektów m.in. zdrowotnych, z których możesz nie zdawać sobie sprawy! Stomatolog przypomina, dlaczego prosty zgryz jest tak istotny.

  Łatwiejsza higiena zębów

  Dokładna higiena jamy ustnej u osób z nieprawidłowym zgryzem to wyzwanie. Wady takie jak np. stłoczenia zębów powodują, że trudniej dotrzeć szczoteczką, a nawet nicią do zakamarków, usunąć resztki jedzenia i gromadzącą się na zębach płytkę nazębną.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Jaskra

Jaskra- test podatności na zachorowanie, do samodzielnego wykonania. W celu zweryfikowania prawdopodobieństwa zachorowania na jaskrę należy dopowiedzieć na dziesięć pytań i przyznać sobie punkty przypisane do danej odpowiedzi za każdą odpowiedz pozytywną.

Więcej…

Test Amslera

Test Amslera- służy do samodzielnego zdiagnozowania zwyrodnienia plamki żółtej. W celu przystąpienia do testu należy na gładkiej kartce papieru narysować kwadrat o bokach 10 cm i podzielić go na małe kwadraciki o bokach 5 milimetrów, a następnie narysować dużą, czarną kropkę w środku kwadratu.

Więcej…

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów- jest to przewlekła choroba stawów powodująca ból oraz zaburzenie ich funkcji. Przebiega ona z okresami zaostrzeń i remisji, finalnie może prowadzić do niepełnosprawności.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie