header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Dodatkowa renta dla seniora

senior na laweczce

Renta dożywotnia – oferta dla seniorów

dr Joanna Plak

 

Seniorzy, będący właścicielami nieruchomości (dom, mieszkanie), jednocześnie borykający się z problemami finansowymi mogą skorzystać z oferty jednego z funduszy hipotecznych oferujących produkt pod nazwą „renta dożywotnia”. Oferta jest skierowana także do właścicieli zadłużonych nieruchomości. Muszą się oni jednak liczyć z niższą wartością świadczenia.

Senior podpisuje umowę z funduszem, przekazując mu prawo do nieruchomości w zamian za wypłatę comiesięcznego świadczenia. Mimo, że nie jest już właścicielem domu/mieszkania ma prawo do dożywotniego zamieszkiwania w nim. Wysokość świadczenia zależy od miejsca zamieszkania, wartości nieruchomości, jej stanu technicznego, wiek i płeć seniora. Największe świadczenie mają szansę uzyskać mężczyźni w wieku 65+, mieszkańcy dużych miast. Żyją oni statystycznie krócej od swoich rówieśniczek, więc renta będzie wypłacana przez krótszy okres czasu. Nieruchomości w dużych miastach, zwłaszcza w atrakcyjne lokalizacji, są również wyżej wyceniane niż ich odpowiedniki w małych miastach. Średnia wysokość renty dożywotniej to około 1 tys. zł . Z reguły fundusz odlicza od tej kwoty wysokość czynszu ( w przypadku mieszkań), który przekazuje do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Senior musi natomiast pamiętać o samodzielnym opłacaniu pozostałych wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania, jak np. opłata za media, prąd, gaz, wodę.

W jaki sposób można ubiegać się o rentę dożywotnią? Senior musi skontaktować się z wybranym funduszem hipotecznym. Zostaje mu przydzielony doradca , który poprowadzi seniora przez cały proces związany z zawarciem umowy o rentę dożywotnią. Nieruchomość zostaje wyceniona przez rzeczoznawcę. Fundusz przedstawia warunki finansowe. Jeśli klient jest zainteresowany następuje podpisanie umowy notarialnej. Koszty rzeczoznawcy i notariusza pokrywa fundusz, potrącając je potem z wartości świadczenia. Przed podpisaniem umowy notarialnej zalecane jest skontaktowanie się z prawnikiem. Należy również wziąć pod uwagę, że fundusze hipoteczne nie podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, co oznacza że w razie ich upadłości senior nie ma gwarancji dalszej wypłaty świadczenia.

Jeżeli senior się rozmyśli i będzie chciał rozwiązać umowę musi liczyć się z licznymi przeszkodami. Z reguły wiąże się to z wykupieniem nieruchomości (wraz z odsetkami) i ze zwrotem dotychczas otrzymanych środków.

Alternatywą dla renty dożywotniej miał być odwrócony kredyt hipoteczny. Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym weszła w życie w 2014 roku. Na mocy ustawy umowy z osobami starszymi, zainteresowanym produktem, mogły zawierać: banki, oddziały banków zagranicznych, instytucje kredytowe i ich oddziały. Instytucje stawały się właścicielami nieruchomości po śmierci właściciela, a nie jak w przypadku renty dożywotniej- w trakcie jego życia. Na mocy zawartej umowy bank wypłaca seniorowi środki finansowe. Senior może odstąpić od umowy w przeciągu 30 dni od jej zawarcia. Może także (jako kredytobiorca) spłacić pobrane środki w dowolnym terminie. Z uwagi na rygorystyczne zapisy ustawy i niską opłacalność, banki nie są zainteresowane wprowadzeniem takiego produktu do swojej oferty.

osiedle bloki

Produkty omówione w artykule mogą być szczególnie atrakcyjne dla samotnych seniorów.
W przypadku seniorów posiadających rodziny (dzieci, wnuki) mieszkanie jest najczęściej najcenniejszą rzeczą, którą mogą oferować swoim bliskim po śmierci.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Bolący kręgosłup - porady

  Jak dbać o swój kręgosłup każdego dnia? Długotrwała praca przed komputerem sprawia, że potrafimy na długi czas zastygać w jednej pozycji. Dochodzą do tego prace domowe, które wykonujemy przygarbieni i pochyleni. To wszystko stanowi dla naszego kręgosłupa olbrzymie wyzwanie i obciążenie. Jak chronić swój kręgosłup podczas codziennych czynności, wyjaśnia dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeuta z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy. Śmiało możemy zaryzykować stwierdzenie, że większość z nas ma lub będzie miała problemy z kręgosłupem.

  Więcej…  
 • Ile powinniśmy spać?

  Zapotrzebowanie na określoną ilość snu zmienia się wraz z wiekiem – im jesteśmy starsi, tym zwykle mniej go potrzebujemy. Sen to niezbędne źródło regeneracji organizmu, a jego niedobór może negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia, w tym również narząd wzroku. Co grozi naszym oczom z powodu niewyspania? I w jaki sposób możemy przyczyniać się do korygowania wady wzroku podczas snu? Na te pytania odpowiada dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  Więcej…  
 • Bezpłatne konsultacje stomatologiczne w marcu

  Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to doskonała okazja, aby przypomnieć o darmowych konsultacjach stomatologicznych, z których przez cały miesiąc można korzystać w ponad 70 gabinetach stomatologicznych partnerujących z należącą do Procter & Gamble marką Oral-B.

  Codzienna higiena jamy ustnej jest kluczem nie tylko do pięknego, zdrowego uśmiechu, lecz również do naszego zdrowia.

  Więcej…  
 • Starzenie się skóry

  Współczesny styl życia, a stan naszej skóry za 20 lat Kampania „interAKTYWNIE po zdrowie”

  Starzenie się skóry to proces, który zdeterminowany jest przez dwa główne czynniki - genetyczne (wrodzone) oraz środowiskowe. Pierwsze z nich oznaczają naturalne zmiany funkcji biologicznych w naszym organizmie, a dotyczą m.in. zmniejszenia aktywności komórek oraz ich zdolności do regeneracji. W drugiej grupie, znajdują się czynniki zewnętrzne (m.in. wpływ promieniowania słonecznego, dymu nikotynowego, smogu, czy stresu), które dodatkowo przyspieszają ten pierwszy mechanizm.

  Więcej…  
 • Choroby jamy ustnej

  20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, najważniejsze „święto” stomatologiczne, podczas którego eksperci przypominają o znaczeniu zdrowia jamy ustnej. Jest się czym martwić – stan uzębienia Polaków jest jednym z najgorszych w całej Europie.

  Próchnica pierwszą przyczyną bezzębia w Polsce. Próchnica to najczęstsza choroba jamy ustnej atakująca nasze zęby.

  Więcej…  
 • Zapalenie krtani

  Nie trać głosu – idź do foniatry. Najgorsze co można zrobić dla swojego głosu w trakcie zapalenia krtani i chrypki to szeptać lub podwyższać natężenie głosu. Najlepiej nie mówić wcale, a jeśli to konieczne należy starać się mówić normalnym głosem. Jeśli zmiana głosu jest trwała trzeba udać się do foniatry.

  - Mówienie szeptem w takim stanie bardzo obciąża fałdy głosowe – wyjaśnia Karolina Gos- Niewęgłowska, foniatra z CM Medyceusz.

  Co może pomóc w trakcie zapalenia krtani? Nawilżanie gardła, inhalacje z soli fizjologicznej.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Ogólnopolska Karta Seniora

Ogólnopolska Karta Seniora powstała z inicjatywy krakowskiego stowarzyszenia Manko. Może ją otrzymać każda osoba, która ukończyła 60 lat.

Więcej…

Test na depresję

Test na depresję – do samodzielnego wykonania

 1. Niewiele mnie interesuje i mało rzeczy sprawia mi przyjemność
 • Nigdy 0 pkt
 • Od czasu do czasu – 1 pkt
 • Mniej więcej przez 50% czasu – 2 pkt
 • Prawie codziennie – 3 pkt
Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie