header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Dodatkowa renta dla seniora

senior na laweczce

Renta dożywotnia – oferta dla seniorów

dr Joanna Plak

 

Seniorzy, będący właścicielami nieruchomości (dom, mieszkanie), jednocześnie borykający się z problemami finansowymi mogą skorzystać z oferty jednego z funduszy hipotecznych oferujących produkt pod nazwą „renta dożywotnia”. Oferta jest skierowana także do właścicieli zadłużonych nieruchomości. Muszą się oni jednak liczyć z niższą wartością świadczenia.

Senior podpisuje umowę z funduszem, przekazując mu prawo do nieruchomości w zamian za wypłatę comiesięcznego świadczenia. Mimo, że nie jest już właścicielem domu/mieszkania ma prawo do dożywotniego zamieszkiwania w nim. Wysokość świadczenia zależy od miejsca zamieszkania, wartości nieruchomości, jej stanu technicznego, wiek i płeć seniora. Największe świadczenie mają szansę uzyskać mężczyźni w wieku 65+, mieszkańcy dużych miast. Żyją oni statystycznie krócej od swoich rówieśniczek, więc renta będzie wypłacana przez krótszy okres czasu. Nieruchomości w dużych miastach, zwłaszcza w atrakcyjne lokalizacji, są również wyżej wyceniane niż ich odpowiedniki w małych miastach. Średnia wysokość renty dożywotniej to około 1 tys. zł . Z reguły fundusz odlicza od tej kwoty wysokość czynszu ( w przypadku mieszkań), który przekazuje do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Senior musi natomiast pamiętać o samodzielnym opłacaniu pozostałych wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania, jak np. opłata za media, prąd, gaz, wodę.

W jaki sposób można ubiegać się o rentę dożywotnią? Senior musi skontaktować się z wybranym funduszem hipotecznym. Zostaje mu przydzielony doradca , który poprowadzi seniora przez cały proces związany z zawarciem umowy o rentę dożywotnią. Nieruchomość zostaje wyceniona przez rzeczoznawcę. Fundusz przedstawia warunki finansowe. Jeśli klient jest zainteresowany następuje podpisanie umowy notarialnej. Koszty rzeczoznawcy i notariusza pokrywa fundusz, potrącając je potem z wartości świadczenia. Przed podpisaniem umowy notarialnej zalecane jest skontaktowanie się z prawnikiem. Należy również wziąć pod uwagę, że fundusze hipoteczne nie podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, co oznacza że w razie ich upadłości senior nie ma gwarancji dalszej wypłaty świadczenia.

Jeżeli senior się rozmyśli i będzie chciał rozwiązać umowę musi liczyć się z licznymi przeszkodami. Z reguły wiąże się to z wykupieniem nieruchomości (wraz z odsetkami) i ze zwrotem dotychczas otrzymanych środków.

Alternatywą dla renty dożywotniej miał być odwrócony kredyt hipoteczny. Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym weszła w życie w 2014 roku. Na mocy ustawy umowy z osobami starszymi, zainteresowanym produktem, mogły zawierać: banki, oddziały banków zagranicznych, instytucje kredytowe i ich oddziały. Instytucje stawały się właścicielami nieruchomości po śmierci właściciela, a nie jak w przypadku renty dożywotniej- w trakcie jego życia. Na mocy zawartej umowy bank wypłaca seniorowi środki finansowe. Senior może odstąpić od umowy w przeciągu 30 dni od jej zawarcia. Może także (jako kredytobiorca) spłacić pobrane środki w dowolnym terminie. Z uwagi na rygorystyczne zapisy ustawy i niską opłacalność, banki nie są zainteresowane wprowadzeniem takiego produktu do swojej oferty.

osiedle bloki

Produkty omówione w artykule mogą być szczególnie atrakcyjne dla samotnych seniorów.
W przypadku seniorów posiadających rodziny (dzieci, wnuki) mieszkanie jest najczęściej najcenniejszą rzeczą, którą mogą oferować swoim bliskim po śmierci.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Przeciwwskazania pójścia do dentysty

  Masz zaplanowaną wizytę u dentysty, a na miejscu okazuje się, że nie możesz przystąpić do zabiegu? To możliwe! Dowiedz się, w jakiej sytuacji lepiej wizytę przełożyć lub poinformować o swoim stanie stomatologa.

  Menstruacja

  Termin usunięcia zęba ustalony w oparciu o cykl miesiączkowy? To całkiem rozsądny pomysł. Mimo że ekstrakcje zębów są na ogół w pełni bezpiecznymi procedurami, to warto zachować środki ostrożności, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia groźnych powikłań.

  Przykładowo, eksperci doradzają, by podczas miesiączki unikać zabiegów chirurgicznych np. ekstrakcji zębów mądrości (tzw. dłutowanie),

  Więcej…  
 • Długotrwała diagnostyka

  Adam SokalKiedy diagnoza wymaga czasu – monitorowanie EKG w złożonych przypadkach arytmii.

  Dlaczego niektóre arytmie wymagają długotrwałej diagnostyki, jakie badania i metody można zaoferować pacjentom ze złożonymi zaburzeniami rytmu serca i co nowego w polskich badaniach klinicznych – mówi dr hab. Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Dr hab. Adam Sokal,

  Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu,

  Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

  Nie wszystkie zaburzenia rytmu serca są groźne i wymagają leczenia, ale niektóre rodzaje arytmii grożą kalectwem bądź śmiercią – czy łatwo je odróżnić?

  Więcej…  
 • Nasze zęby jesienią

  Choć wydaje się, że pory roku nie mają bezpośredniego wpływu na stan naszego zdrowia, w rzeczywistości jest inaczej! Szczególnie jesień i zima są niebezpieczne dla zębów. 
  Sezonowe obniżenie nastroju, które następuje podczas jesieni i zimy, związane jest ze spadkiem poziomu serotoniny w organizmie. Pogarsza się nasze samopoczucie, mamy mniej energii i jesteśmy bardziej ospali – w konsekwencji mamy większą ochotę na przykład na słodycze, które szkodzą zębom.
  Jesienne i zimowe dni to czas, który w powszechnej opinii nie sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. Więcej…  
 • Jak leczyć zęby bez bólu?

  Roma Markiewicz PiotrowskaZapytaj stomatologa: Jak leczyć zęby bez bólu? Poznaj nowoczesne możliwości komfortowego oraz bezbolesnego leczenia zębów i pozbądź się raz na zawsze strachu przed dentystą.

  Zdrowe i zadbane zęby to pragnienie wielu osób. Niestety strach przed bólem, który od najmłodszych lat nieodłącznie kojarzy się z wizytą u stomatologa często uniemożliwia realizację tego marzenia. Warto jednak wiedzieć, że istnieją nowe rozwiązania, które sprawiają, że zabiegi dentystyczne nie muszą już być okupione strachem i cierpieniem.

  Więcej…  
 • Cukrzyca - codzienne życie

  Dorota ZozulinskaCukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba, którą Światowa Organizacja Zdrowia uznała za epidemię XXI wieku. W Polsce obecnie cierpi na nią ok. 3 mln Polaków, ale liczba chorych stale rośnie, co ma związek m.in. ze starzeniem się społeczeństwa.
  Pomimo rosnącej skali problemu, polscy pacjenci wciąż nie mają dostępu do najlepszych opcji terapeutycznych, które są standardem opieki diabetologicznej na świecie.

  Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się hiperglikemią, czyli wysokim stężeniem glukozy we krwi.

  Więcej…  
 • Cukrzyca cichy wróg

  Pracujesz na siedząco, odpoczywasz w bezruchu, jesz zbyt dużo i nieregularnie, nie unikasz niezdrowych potraw, słodyczy? Lekarze z Centrów Medycznych Medyceusz w Łodzi przestrzegają: to prosta droga do cukrzycy, choroby, która jest trudna do rozpoznania i zwykle przez wiele lat rozwija się bezobjawowo. Nie dokucza, nie boli, ale po cichu niszczy organizm.

  Cukrzycę typu 2 nazywa się epidemią XXI wieku – to jedna z najgroźniejszych i najczęstszych chorób cywilizacyjnych. W Polsce cierpi na nią około 3 mln osób, na świecie ponad 400 mln.

  Więcej…  
 • Ogólnopolski Dzień Seniora 14 listopada 2018

  Aktywność fizyczna najlepszym lekiem na problemy zdrowotne w każdym wieku. W 2050 roku w Polsce liczba osób w wieku 65+ wzrośnie do blisko 12 milionów. Choć długość życia rośnie, nie podnosi się jego jakość, a jedną z przyczyn jest brak aktywności fizycznej wśród seniorów. Bezruch obniża ich sprawność fizyczną oraz zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych chorób sercowo-naczyniowych, które są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce.  

  W zdrowym ciele zdrowy ruch

  Systematycznie podejmowana aktywność zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych, poprawia koordynację ruchową, jak również wspomaga pracę mózgu, w tym opóźnia proces demencji, poprawia też jakość snu i ogólne samopoczucie. 

  Więcej…  

Aktualności seniora

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów- jest to przewlekła choroba stawów powodująca ból oraz zaburzenie ich funkcji. Przebiega ona z okresami zaostrzeń i remisji, finalnie może prowadzić do niepełnosprawności.

Więcej…

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów- występuje z reguły po 40 roku życia. W jej wyniku dochodzi do niszczenia chrząstki stawowej i przebudowy tkanki kostnej. Obejmuje od jednego do kilku stawów.

Więcej…

Osteoporoza choroba kości

Osteoporoza – jest to choroba kości, charakteryzująca się obniżeniem masy tkanki kostnej oraz zmianami w ich strukturze, prowadzącymi do zwiększonej podatności na złamania.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie