header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Opiekunka z ogłoszenia

Opieka nad seniorka 1

Opieka domowa nad seniorem cz.I

dr Joanna Plak

Opieka domowa dofinansowana przez jest dostępna jedynie dla osób, które spełnią rygorystyczne kryteria, w tym dochodowe. Przykładem usług finansowanych przez NFZ jest długoterminowa opieka pielęgniarska dostępna dla osób przewlekle chorych lub trwale niesprawnych, którzy uzyskali max 40 punktów na 100 w skali Bartel (skala Bartel została omówiona w artykule poświęconym Całościowej Ocenie Geriatrycznej).

Seniorzy chcący skorzystać z tej formy opieki muszą zatem szukać ofert dostępnych na rynku i sfinansować je z własnych środków. Na rynku funkcjonuje wiele firm, które specjalizują się w usługach opiekuńczych dla osób starszych, polegających głównie na wynajmowaniu opiekunek. W przypadku takiej usługi minimalny koszt pracy opiekunki w przeliczeniu na godzinę to około 16 zł. Taniej zapłacimy za wykupiony pakiet usług, np. dwie - trzy wizyty w tygodniu lub opiekę miesięczną z zamieszkaniem. Koszt ostatniego rozwiązania to około 3-4 tys. Senior może zdecydować się także na zatrudnienie opiekunki z ogłoszenia. W tym przypadku musi się liczyć z kosztem około 30 zł za godzinę. Dodatkowo płatna jest praca w dni wolne oraz opieka nad cięższymi przypadkami zdrowotnymi. Takie stawki obowiązują w większych miastach, w małych miejscowościach koszt usługi może być o 10 zł niższy. Seniorzy mogą również zdecydować się na wykupienie usług opiekuńczych w formie teleopieki. Miesięczny abonament wynosi od 100 do 800 zł. W niniejszym artykule zostaną pokrótce omówione powyższe formy sprawowania opieki nad seniorem w warunkach domowych.

Na co powinien zwrócić senior decydujący się na zatrudnienie opiekunki z ogłoszenia? Jakie są zalety i zagrożenia związane ze skorzystaniem z takiej usługi?

Zalety:

 1. Duży wybór. Na popularnych portalach internetowych z ogłoszeniami o pracę znajduje się wiele ogłoszeń osób zainteresowanych podjęciem zatrudnienia w charakterze opiekunki osoby starszej. Ogłoszenia są również zamieszczane na tablicach ogłoszeń w blokach; na słupach i latarniach; w okolicy przychodni, szpitali.
 2. Dostępność. Opiekunka z ogłoszenia jest dostępna praktycznie „od zaraz”. Osoby, które się ogłaszają często są gotowe podjąć pracę „już”. Można je zatrudnić na dłuższy okres, jak również doraźnie w miarę potrzeb.
 3. Możliwość obniżenia kosztów. Pracą w charakterze opiekunki seniora są zainteresowane również Ukrainki. Ich usługi mogą być tańsze. Dodatkowo za niewielką dopłatą senior może liczyć na posprzątanie mieszkania, czy zrobienie zakupów.
 4. Elastyczność. Jeżeli osoba z ogłoszenia nie odpowiada seniorowi może zrezygnować z jej usług i zatrudnić kolejną, bez ponoszenia zbędnych kosztów.

Zagrożenia:

 1. Zapewnienie bezpieczeństwa. Najlepiej zatrudnić osobę, która posiada referencje lub została polecona przez znajomych. Zdarzają się przypadki, że opiekunka próbuje wymusić na seniorze przepisanie spadku lub go systematycznie okrada.
 2. Forma zatrudnienia. Jeżeli opiekunka nie prowadzi działalności gospodarczej, a pracuje na czarno trzeba uwzględnić, że skorzystanie z jej usług jest przestępstwem, karanym grzywną.
 3. Zapewnienie ciągłości opieki. Zatrudnianie opiekunki z ogłoszenia wiąże się również z ryzykiem braku ciągłości w sprawowaniu opieki. Jeżeli opiekunka zachoruje lub znajdzie lepszą pracę, senior pozostanie bez opieki.
 4. Kompetencje. Opiekunki z ogłoszenia nie zawsze posiadają wymagane kompetencje. Może się okazać, że w sytuacji nagłego pogorszenia stanu zdrowia podopiecznego nie będą wiedziały jak postąpić.

W kolejnej części artykułu zostaną omówione usługi opiekuńcze świadczone przez firmy prywatne oraz w formie teleopieki.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Kardiowerter defibrylator

  Adam SokalWszczepiany pacjentom o wysokim ryzyku nagłego zatrzymania krążenia kardiowerter-defibrylator (ICD) ostrzeże i zainterweniuje w przypadku wystąpienia groźnej dla życia arytmii komorowej. Jak działa urządzenie ratujące życie, jak przygotować się do zabiegu, czy życie po wszczepieniu wygląda inaczej – mówi dr hab. med. Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Dr hab. med. Adam Sokal

  Pracownia Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

  Panie Docencie, co to jest ICD?

  Więcej…  
 • Abonament medyczny

  Marek KubickiJak trwoga to do… innej placówki medycznej. Czego nie dają nam abonamenty? 

  94% badanych z wykupionym abonamentem medycznym lub innym ubezpieczeniem zdrowotnym i tak opłaca dodatkowe wizyty u lekarzy specjalistów – wynika z najnowszego raportu „Prywatna oraz publiczna służba zdrowia – opinie Polaków nt. jakości świadczonych usług”, zrealizowanego na zlecenie Centrum Medycznego Damiana *1. Czy opieka medyczna oparta na abonamencie to faktycznie dobry wybór, kiedy zależy nam na wizycie u specjalisty i nie chcemy długo czekać?

  Więcej…  
 • Wiosenne przeziębienie

  Rano cieszysz się słońcem za oknem, więc z radością zakładasz lżejsze ubrania, a czapkę rzucasz w kąt. Po wyjściu z domu przekonujesz się, że wcale nie grzeje tak bardzo, jak ci się wydawało i w efekcie wracasz z przeziębieniem? Wczesną wiosną to częsty scenariusz. Jak nie dać się infekcji i co robić, by nie przerodziła się w poważniejsze dolegliwości?

  Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprawiają, że chętnie spędzamy czas na dworze i przerzucamy się na lżejsze ubrania.

  Więcej…  
 • Jak dbać o protezy zębowe?

  7 zasad pielęgnacji nie tylko dla seniorów. Protezy zębowe – częściowe lub całkowite - to najpowszechniejsza metoda rekonstrukcji braków zębowych. Jednak wielu ich użytkowników nie wie, że oba typy uzupełnień wymagają odpowiedniej troski. Oto kilka rad, które pomogą zadbać o protezę i utrzymać ją w dobrym stanie przez lata.

  1. Dbaj o higienę całej jamy ustnej, nie tylko o protezę!

  Najważniejszą zasadą dla posiadaczy protezy jest ich właściwa higiena i pielęgnacja. W przypadku protezy ruchomej należy pamiętać o tym, by codziennie, a najlepiej po każdym posiłku, dbać o jej czystość.

  Więcej…  
 • Refundacja usunięcia zaćmy

  Justyna KrowickaOd miesiąca do nawet pół roku - tyle wynosi czas oczekiwania na zwrot kosztów zabiegów usunięcia zaćmy przez NFZ, wykonywanych w ramach ustawy transgranicznej. Najszybciej pieniądze otrzymują pacjenci z terenu woj. mazowieckiego, najdłużej muszą czekać ci z woj. śląskiego.

  Polscy pacjenci, którzy nie chcą czekać na operację usunięcia zaćmy w kraju, chętnie korzystają z oferty czeskich klinik.

  Więcej…  
 • Zespół leniwego jelita

  Chcesz być fit na wiosnę, a przy tym czuć się lekko i zdrowo? Wspomóż pracę leniwych jelit! Czasami mamy wrażenie, że nasz układ pokarmowy pracuje zbyt wolno. Sprzyja temu siedzący tryb życia, brak ruchu w czasie wolnym, stres oraz nadmiar żywności wysoko przetworzonej w diecie. Jak temu zaradzić by odzyskać nową energię?

  Zespół leniwego jelita jest dolegliwością cywilizacyjną, która dotyka wielu osób. Uwarunkowana jest przede wszystkim stylem życia, jaki obecnie prowadzimy.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Lipidogram - badanie

Lipidogram jest to badanie mające na celu określenie gospodarki tłuszczowej w organizmie. Pomaga określić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, w tym miażdżycy.

Więcej…

Pełnomocnik dla seniora

Bywają sytuacje w życiu seniora (najczęściej spowodowane problemami zdrowotnymi, w tym niepełnosprawnością), w których potrzebuje pomocy innych osób w załatwianiu swoich spraw. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza w załatwianiu spraw w urzędach, konieczne jest posiadanie pełnomocnika.

Więcej…

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie