header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Formy usług opiekuńczych

Opieka domowa nad seniorem cz.II

dr Joanna Plak

Usługi opiekuńcze oferowane przez prywatne firmy

Rodzaje opiekunów

Asystent domowy- do jego obowiązków należy wsparcie seniorów w miarę samodzielnych i o dosyć dobrym stanie zdrowia, w wykonywaniu codziennych czynności, jak sprzątanie, gotowanie, zrobienie zakupów, wykupienie lekarstw. Asystent domowy powinien być osobą mobilną, posiadającą praw jazdy oraz samochód. Warto zwrócić uwagę na fakt, że asystent domowy nie musi mieć ukończonych kursów związanych z opieką nad seniorem.

Opiekun medyczny – powinien posiadać certyfikat potwierdzający zdanie egzaminu państwowego.

Opiekun medyczny w odróżnieniu od asystenta powinien odbyć przynajmniej roczną praktykę opiekuńczą w przystosowanych do tego placówkach. Zakres jego obowiązków jest szerzy niż w przypadku asystenta. Opiekun powinien umieć ocenić stan zdrowia podopiecznego i w sytuacji pogorszenia skonsultować się z lekarzem. Do jego obowiązków należy także m.in. podawanie leków, zrobienie zastrzyku, prowadzenie profilaktyki przeciwodleżynowej, wykonanie prostego masażu, zmiana pieluch itp.

Opieka pielęgniarska- jest świadczona przez pielęgniarki i stanowi uzupełnienie opieki sprawowanej przez opiekuna medycznego lub asystenta domowego.

Formy usług opiekuńczych

Opieka może być sprawowana w wymiarze godzinowym- dziennym, całodobowym lub w porze nocnej.

W przypadku opieki godzinowej firmy z reguły zastrzegają sobie minimalną liczbę godzin na jaką mogą wynająć opiekunkę, aby było to dla nich opłacalne ( nie mniej niż 3).

Opieka w porze nocnej dotyczy seniorów, wymagających opieki całodobowej, którymi w dzień zajmują się członkowie rodzin. Jest ona lepiej płatna niż opieka dzienna.

Opieka całodobowa wiąże się najczęściej z zamieszkaniem u seniora. Koszt takiej usługi jest porównywalny do pobytu w całodobowej wyspecjalizowanej placówce, z tym że opieka jest sprawowana na zasadzie wyłączności.

Firmy oferują również warianty opiekuńcze: weekendowe, świąteczne i losowe mające na celu odciążyć opiekunów w sytuacjach, w których oni sami wymagają doraźnego wsparcia i wytchnienia w opiece nad swoim bliskim.

Teleopieka

Jest to forma opieki popularna w innych krajach UE, mniej w Polsce. Jej założeniem jest zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjenta i w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia zgłoszenie tego faktu do odpowiednich służb medycznych.

Przykłady takich rozwiązań? Opaska na ręku seniora monitorująca czy senior nie upadł, urządzenie monitorujące pracę serca i przekazujące informacje o wszelkich nieprawidłowościach do dyspozytora, czujniki mierzące poziom cukru we krwi, czujniki mierzące ciśnienie, system przypominający o braniu leków, czujniki gazu/przeciw zalaniu wodą/przeciwpożarowe. W najprostszej wersji- przycisk umożliwiający wezwanie pomocy w sytuacji zagrożenia życia.

Można skorzystać z kilku urządzeń lub ograniczyć się do jednego, najbardziej potrzebnego seniorowi. Im więcej urządzeń zostanie włączonych do systemu teleopieki tym koszt abonamentu miesięcznego będzie wyższy. Teleopieka jest alternatywą dla osób, których nie stać na systematyczne opłacanie opiekunki i którzy nie mogą liczyć na całodobowe wsparcie członków rodziny.

Wszystkie formy usług opiekuńczych wymienione w artykule mają na celu wesprzeć seniora w codziennym funkcjonowaniu, umożliwić mu jak najdłuższe samodzielne funkcjonowanie w dobrze znanym środowisku domowym i opóźnić konieczność jego przejścia do wyspecjalizowanych placówek świadczących opiekę całodobową.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Kardiowerter defibrylator

  Adam SokalWszczepiany pacjentom o wysokim ryzyku nagłego zatrzymania krążenia kardiowerter-defibrylator (ICD) ostrzeże i zainterweniuje w przypadku wystąpienia groźnej dla życia arytmii komorowej. Jak działa urządzenie ratujące życie, jak przygotować się do zabiegu, czy życie po wszczepieniu wygląda inaczej – mówi dr hab. med. Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Dr hab. med. Adam Sokal

  Pracownia Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

  Panie Docencie, co to jest ICD?

  Więcej…  
 • Abonament medyczny

  Marek KubickiJak trwoga to do… innej placówki medycznej. Czego nie dają nam abonamenty? 

  94% badanych z wykupionym abonamentem medycznym lub innym ubezpieczeniem zdrowotnym i tak opłaca dodatkowe wizyty u lekarzy specjalistów – wynika z najnowszego raportu „Prywatna oraz publiczna służba zdrowia – opinie Polaków nt. jakości świadczonych usług”, zrealizowanego na zlecenie Centrum Medycznego Damiana *1. Czy opieka medyczna oparta na abonamencie to faktycznie dobry wybór, kiedy zależy nam na wizycie u specjalisty i nie chcemy długo czekać?

  Więcej…  
 • Wiosenne przeziębienie

  Rano cieszysz się słońcem za oknem, więc z radością zakładasz lżejsze ubrania, a czapkę rzucasz w kąt. Po wyjściu z domu przekonujesz się, że wcale nie grzeje tak bardzo, jak ci się wydawało i w efekcie wracasz z przeziębieniem? Wczesną wiosną to częsty scenariusz. Jak nie dać się infekcji i co robić, by nie przerodziła się w poważniejsze dolegliwości?

  Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprawiają, że chętnie spędzamy czas na dworze i przerzucamy się na lżejsze ubrania.

  Więcej…  
 • Jak dbać o protezy zębowe?

  7 zasad pielęgnacji nie tylko dla seniorów. Protezy zębowe – częściowe lub całkowite - to najpowszechniejsza metoda rekonstrukcji braków zębowych. Jednak wielu ich użytkowników nie wie, że oba typy uzupełnień wymagają odpowiedniej troski. Oto kilka rad, które pomogą zadbać o protezę i utrzymać ją w dobrym stanie przez lata.

  1. Dbaj o higienę całej jamy ustnej, nie tylko o protezę!

  Najważniejszą zasadą dla posiadaczy protezy jest ich właściwa higiena i pielęgnacja. W przypadku protezy ruchomej należy pamiętać o tym, by codziennie, a najlepiej po każdym posiłku, dbać o jej czystość.

  Więcej…  
 • Refundacja usunięcia zaćmy

  Justyna KrowickaOd miesiąca do nawet pół roku - tyle wynosi czas oczekiwania na zwrot kosztów zabiegów usunięcia zaćmy przez NFZ, wykonywanych w ramach ustawy transgranicznej. Najszybciej pieniądze otrzymują pacjenci z terenu woj. mazowieckiego, najdłużej muszą czekać ci z woj. śląskiego.

  Polscy pacjenci, którzy nie chcą czekać na operację usunięcia zaćmy w kraju, chętnie korzystają z oferty czeskich klinik.

  Więcej…  
 • Zespół leniwego jelita

  Chcesz być fit na wiosnę, a przy tym czuć się lekko i zdrowo? Wspomóż pracę leniwych jelit! Czasami mamy wrażenie, że nasz układ pokarmowy pracuje zbyt wolno. Sprzyja temu siedzący tryb życia, brak ruchu w czasie wolnym, stres oraz nadmiar żywności wysoko przetworzonej w diecie. Jak temu zaradzić by odzyskać nową energię?

  Zespół leniwego jelita jest dolegliwością cywilizacyjną, która dotyka wielu osób. Uwarunkowana jest przede wszystkim stylem życia, jaki obecnie prowadzimy.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Lipidogram - badanie

Lipidogram jest to badanie mające na celu określenie gospodarki tłuszczowej w organizmie. Pomaga określić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, w tym miażdżycy.

Więcej…

Pełnomocnik dla seniora

Bywają sytuacje w życiu seniora (najczęściej spowodowane problemami zdrowotnymi, w tym niepełnosprawnością), w których potrzebuje pomocy innych osób w załatwianiu swoich spraw. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza w załatwianiu spraw w urzędach, konieczne jest posiadanie pełnomocnika.

Więcej…

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie