Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Kolacja rekonstrukcyjna Muzeum

Muzeum kwiaty

Królewskie menu kolacja rekonstrukcyjna oraz warsztaty kulinarne

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Aby poznać smak dań europejskich rezydencji królewskich, nie trzeba wyjeżdżać z Polski! Królewskie menu w wyjątkowej odsłonie jest prezentowane w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

W niedzielę 20 stycznia odbyła się tam kolacja rekonstrukcyjna połączona z warsztatami kulinarnymi. W eleganckiej przestrzeni Villi Intraty, przy blasku świec i z muzyką na żywo wilanowscy goście rozsmakowali się w daniach przygotowanych na podstawie oryginalnego menu jednej z królewskich uczt Leopolda II.


Wydarzenie podzielone było na dwie części – warsztaty kulinarne oraz kolację. Podczas warsztatów, sięgając do oryginalnego menu uczty wydanej 10 marca 1870 r. przez króla Belgii Leopolda II, przygotowano wykwintne dania i deser: terrinę z foie gras w klarownym auszpiku, krem z pieczonego kurczaka z trybulą oraz karmelizowany ananas z kremem weneckim. Dodatkowo – odwołując się do kuchni rodzimej – podano ostrygi po polsku. Uczestnicy wydarzenia byli tym samym nie tylko gośćmi na kolacji, ale też zaangażowanymi w przygotowanie dań uczestnikami warsztatów kulinarnych, które w Wilanowie prowadzone są od kilku lat pod okiem szefa kuchni Macieja Nowickiego. Po części warsztatowej goście zasiedli do stołu, na którym zagościły przygotowane przez nich dania. Przy blasku świec i z muzyką na żywo mogli rozsmakowywać się w XIX-wiecznych potrawach królewskich.

Inspiracją do wydarzenia był międzynarodowy program „A Place at the Royal Table”, w którym Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie brało udział w 2018 roku. Kolacja otworzyła cykl, podczas którego będzie można poznać menu europejskich dworów królewskich i arystokratycznych z okresu XIX i pierwszej połowy XX w. Kolejna kolacja rekonstrukcyjna w Wilanowie odbędzie się już w kwietniu 2019 roku.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież