Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

W lutym pokochaj siebie!

POS Lodz budynek

LIRYCZNA POCZTA WALENTYNOWA - Pokochaj siebie, napisz wiersz! Niechaj w miesiącu lutym storogrecka lira zachęci wszystkich poetów do napisania wiersza miłosnego. Adresatem przyszłego utworu, uczyńcie Drodzy Seniorzy, osobę płci męskiej lub żeńskiej. Szanowni Państwo, piszcie wiersze miłosne, które 14 lutego zostaną wywieszone na naszej specjalnej tablicy.

Jeśli jednak Muza poskąpi Wam weny, to przynajmniej powiedzcie komuś w dniu Świętego Walentego – kocham, lubię, szanuję… Wiersze przyjmujemy w Sekretariacie, bez zapisów.

11-15 lutego ENERGIA-RUCH-SZTUKA

Zapraszamy na tydzień kreatywnych warsztatów dla dzieci 8-11 lat.

Codziennie zapraszamy na inne zajęcia z wykwalifikowanymi instruktorami.

Na wszystkie dni są oddzielne zapisy:

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

telefon: 42 688 14 18

11 lutego /poniedziałki/ DZIENNIKI KAROLEWSKIE.

Cykl spotkań dla seniorów z pogranicza dokumentu prowadzone przez Ewę Łukasiewicz. Warstwę dokumentalną spotkań stanowić będą zebrane i opowiadane przez uczestników historie. Początkowa ich różnorodność nabierze kształtu uporządkowanych bloków tematycznych, które stanowić będą podstawę do stworzenia interaktywnej wystawy w przestrzeni filii Karolew.

Godzina: 14:00-16:00

Miejsce: Filia Karolew, Bratysławska 6a

Wstęp wolny

Obowiązują zapisy: 42 687 02 07, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

11 lutego /poniedziałek/ ŁÓDZKA ORKIESTRA IMPROWIZATORÓW

Zapraszamy na próbę otwartą Łódzkiej Orkiestry Improwizatorów.

W modernistycznej willi Karola Plihala, siedzibie Poleskiego Ośrodka Sztuki, chcemy zbudować wspólnie grupę warsztatową, w której eksperymentowanie i poszukiwanie form porozumienia muzycznego będzie wiązać się z dyskusją - otwartą wymianą myśli uczestników. Planujemy regularne spotkania i ich dźwiękową dokumentację. Eksplorowanie zbadanej i niezbadanej materii sonorystycznej, być może również specjalne wydawnictwo.

Podczas pierwszego spotkania skupimy się na umiejętności słuchania i adaptacji do krajobrazu dźwiękowego naszego otoczenia. W tym celu wykorzystamy taśmy z nagraniami terenowymi (jeśli macie zarejestrowane jakieś dźwięki zabierzcie je ze sobą, najlepiej z przenośnym odtwarzaczem).

Dźwięki przyrody czy też odgłosy miasta nie mają cech intencjonalnej struktury muzycznej. W audiosferze naszego otoczenia, najczęściej stykamy się z niesystematycznością. Zamiast dwunastu dźwięków skali chromatycznej obcujemy z nieskończonym continuum dźwięków. Podejmując próbę instrumentalnego nawiązania do charakteru nagrań, będziemy starali się przede wszystkim słuchać zachodzących zmian oraz śledzić reakcje pozostałych członków Orkiestry. „Weźmiemy w nawias system równomiernie temperowany i używanie instrumentów zgodne z wytycznymi szkolnymi.”

Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest skupienie i zaangażowanie.

Nie wymagamy żadnego wykształcenia muzycznego.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Obowiązuje zakaz grania “solówek”.

Zajęcia nie są przeznaczone dla dzieci!

miejsce: siedziba POS ul.Krzemieniecka 2a

wstęp wolny

 

11 lutego/ poniedziałek/10:00-14:00 - ENERGIA-RUCH-SZTUKA

Warsztaty kreatywne dla dzieci 8-11 lat

Koszt: 25zł/os.

Zajęcia zapoznawcze, przełamujące barierę komunikacyjną i jednoczące uczestników warsztatów. Zabawy taneczne, animacje ruchowe oraz zadania wykonywane indywidualnie i grupowo.

Przewroty, gwiazdy, fikołki… Energiczne ćwiczenia sportowe przygotowujące ciało do dalszych wyczynów. Nauka podstawowych figur akrobatycznych, które wykorzystane będą w kolejnym warsztacie.

Twórcza praca uczestników i instruktora nad układem choreograficznym, składającym się z elementów akrobatycznych oraz kroków tanecznych z poprzednich warsztatów.

Prowadzi: Patrycja Alenkuć.

miejsce: POS ul. Krzemieniecka 2a

12 lutego/ wtorek/10:00-14:00- ENERGIA-RUCH-SZTUKA

Koszt: 25zł/os.

"Awangarda zachwyt czy pogarda". Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty artystyczne łączące elementy z historii sztuki nowoczesnej oraz działania kreatywne. Po krótkim wykładzie z historii awangardy, uczestnicy tworzą w przestrzeni Poleskiego Ośrodka Sztuki dzieła inspirowane Pollock’iem, Land Artem oraz Dadaizmem. W kolejnym etapie uczestnicy przy użyciu smartfonów tworzą wspólnie obraz polismartfoniczny.

Prowadzą: Magdalena Milewska, Jola Królicka.

miejsce POS, ul Krzemieniecka 2a

13 lutego/środa/10:00-14:00 ENERGIA-RUCH-SZTUKA

Koszt: 25zł/os.

Przybliżenie specyfiki pracy aktora teatralnego. Ćwiczenia techniczne dotyczące artykulacji, wymowy i operowania głosem oraz środków wyrazu emocji i ekspresji.

Po zapoznaniu się z narzędziami pracy aktora i metodami posługiwania się nimi, czas na zadania aktorskie. Ćwiczenia pobudzające abstrakcyjne myślenie oraz niwelujące wstyd i skrępowanie. Prowadzi: Joanna Wiśniewska.

Dla zgłodniałych wrażeń po warsztatach aktorskich nadejdzie czas na doświadczenia kulinarne- porcja witamin i słodkości na deser. Prowadzi: Patrycja Alenkuć

miejsce POS ul.Krzemieniecka 2a

13 lutego/środa/18:00-20:00 UWOLNIJ SWOJĄ KREATYWNOŚĆ

Poleski Ośrodek Sztuki zaprasza na kontynuację cyklu warsztatów "Uwolnij swoją kreatywność".

Na warsztaty zapraszamy już od 30.01 do 12.06 w każdą środę w godz. 18.00–20.00 :)

Cele warsztatów:

„Uwolnij swoją kreatywność" to warsztaty dla osób, które chcą:

-dowiedzieć się, jak wykorzystać właściwości umysłu, żeby myśleć bardziej kreatywnie i lepiej wykorzystywać swoje możliwości i talenty,  

- uświadomić sobie, co ich ogranicza w kreatywnym myśleniu i jak mogą te ograniczenia skutecznie pokonać,

- zrozumieć, czym jest kreatywność i jak ją w sobie rozbudzić,

- odkryć i uświadomić sobie własny twórczy potencjał oraz unikalne zdolności,

- poznać swoje własne potrzeby i marzenia w kontekście twórczości lub kreatywnej pracy,

- za pomocą metod i narzędzi coachingowych pracować nad realizacją swoich indywidualnych celów i marzeń,

- na co dzień pracować i działać z radością, poczuciem sensu i odczuwać satysfakcję.

Warsztaty dla osób dorosłych i młodzieży od 16 roku życia.

Cena: 37 zł za spotkanie od osoby.

miejsce : POS ul. Krzemieniecka 2a

14 lutego/czwartek/9:15

Musica animae levamen” - muzyka jest lekarstwem dla duszy – Lecznicze właściwości muzyki znane są już od dawna, wykorzystuje się ją w celu: ujawnienia i rozładowania zablokowanych emocji i napięć, poprawy komunikacji, nauki odpoczynku i relaksacji, usprawnienia funkcji percepcyjno – motorycznych, uwrażliwienia na muzykę, wzmocnienia i ułatwienia rehabilitacji, procesu leczenia, poprawienia kondycji psychofizycznej, wzrostu pozytywnego nastawienia do życia i sił witalnych. Zachęcamy wszystkich zakochanych, lub pragnących się zakochać do udziału w zajęciach.

miejsce: POS filia Karolew ul.Bratysławska 6a

Walentynkowa promocja: Wstęp bezpłatny dla uczestników / Obowiązują zapisy

 

14 lutego/czwartek/ 10:00-14:00 ENERGIA-RUCH-SZTUKA

Tworzenie kukiełek do etiudy teatralnej.

Plastyczno-aktorska przygoda obejmująca stworzenie kukiełek z przedmiotów, z których na co dzień korzystamy (np. w kuchni). Jako profesjonalny aktor-lalkarz, Joasia pokaże dzieciom jak w prosty sposób wykonać lalkę teatralną, a następnie w drugiej części spotkania razem z uczestnikami warsztatów stworzą etiudę teatralną umiejętnie i profesjonalnie animując wykonane wcześniej lalki.

Prowadzi: Joanna Wiśniewska

miejsce: POS ul.Krzemieniecka 2a

14 lutego/czwartek/18:00 MIŁOŚNIE W WALENTYNKI-KOBIECE SPOTKANIA O SILE I PASJI

Co się staje, kiedy miłość wywraca świat na opak, gna w świat i nie pozwala przestać dążyć za niemożliwym?

Kobiece, więc miłe spotkanie o sile pasji do literatury, muzyki, teatru i podróży. Proste opowieści o wielkich/małych miłościach kreujących codzienność. O miłości do życia. Dla Każdej Z Nas. O Każdej z Nas. Przy Ogniu i Muzyce. W atmosferze zwierzeń. Z poczuciem humoru i dobrą herbatą.

Miłośnie.

Walentynkowo.

Spotkanie poprowadzą:

Agnieszka Cytacka – podróżuje, fotografuje i czyta bez przerw

Kamila Jaskrowska – śpiewa, muzykuje, dźwięki znajduje w ciszy

Anna Ciszowska – teatralizuje miłość od lat

Wstęp wolny.

Zapraszamy!

miejsce: POS ul. Krzemieniecka 2a

15 lutego/piątek/10:00-14:00 ENERGIA-RUCH-SZTUKA

Koszt: 25zł/os.

Warsztaty dla szalonych naukowców. Z bezpiecznych i prostych materiałów stworzymy mikstury, wulkany, lawy, a nawet chmury. Będzie kolorowo i wystrzałowo. Prowadzi: Patrycja Alenkuć

“Kraina dźwięków i fantastycznych wibracji” to warsztat, podczas którego dzieci usłyszą opowieści o dźwiękach, ich genezie, oddziaływaniu (pobudzającym lub relaksującym) i na własne oczy zobaczą, poznają i przeprowadzą eksperymenty z wibracją. Towarzyszyć temu będzie niesamowita zabawa z instrumentami muzycznymi, wodą, śpiewem i śmiechem, oraz z wyrazem zachwytu i niedowierzania na twarzach. Na koniec warsztatu wszyscy doświadczą oddziaływania dźwięków podczas krótkiego koncertu, po którym z zadowoleniem i ze zrelaksowanym ciałem przystąpimy do ostatniego punktu programu, czyli Zabawy Karaoke.

Prowadzi: Kasia Tercz

Zabawa na zakończenie artystycznego tygodnia. Wspólne śpiewanie i tańce do ulubionych dziecięcych utworów z filmów i bajek. Nadzór: Kasia Tercz i Patrycja Alenkuć.

miejsce: POS ul.Krzemieniecka 2a

15lutego/piątek/18:00 III Przegląd Pokazów Multimedialnych Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Łódzkiego.

Zapraszamy do udziału w przeglądzie pokazów multimedialnych, których tematyką jest przyroda. W naturze znaleźć można bogatą różnorodność tematów, dlatego też każdy z członków Polskiego Związku ma swoją ulubioną część przyrody, którą pokazuje na swoich fotografiach. Jedni pragną pokazać urodę pejzaży skąpanych w mgłach, inni dokumentują fascynujące życie dużych zwierząt, jeszcze inni znajdują piękno w tym czego na pierwszy rzut oka nie widać – w mikroświecie. Autorzy pokazów to amatorzy z wieloletnim stażem i doświadczeniem terenowym, uczestnicy wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, a także laureaci konkursów krajowych i międzynarodowych. Związek Polskich Fotografów Przyrody od 20 lat zrzesza amatorów fotografii przyrodniczej z całej Polski. Do Okręgu Łódzkiego należy blisko 40 osób różnych profesji i wieku, ale mających jedną wspólną pasję – podglądanie i fotografowanie przyrody.

Pokazy będą urozmaicone specjalnie dobraną muzyką

miejsce: POS filia Karolew ul Bratysławska 6a

wstęp wolny

15 lutego/piątek/18:30 KOBIETA PRZEKLĘTA-ARCHETYP CZAROWNICY W KULTURZE ZACHODNIOEUROPEJSKIEJ

Zapraszamy na kolejny wykład z serii o kobiecie w kulturze. Tym razem przedmiotem spotkania będzie postać czarownicy w literaturze, filmie, baśniach. Czarownica traktowana jako archetyp, co za sobą niesie jej postać dla współczesnej kobiety. Wykład będzie ilustrowany fragmentami spektaklu „Skazane na ogień”. Spotkania mają charakter niezobowiązującego klubu dyskusyjnego, przy kominku i herbacie. Jest to ciekawa propozycja na spędzenie zimowego piątkowego wieczoru. Zapraszamy wszystkich, którzy interesują się szeroko rozumianą kobiecością w aspekcie kulturotwórczym.

Dorota Bielska - artystka współpracująca z Poleskim Ośrodkiem Sztuki, reżyserka teatralna, teatrolożka, wykłada w PWST we Wrocławiu oraz na Uniwersytecie Łódzkim, reżyseruje spektakle dla dzieci i dla dorosłych w teatrach instytucjonalnych i instytucjach kultury m.in. Instytucie Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, ostatnie premiery: Sierść i skakanka ’2018, Rok-Krok’2018 DT, Woman power, czyli święta Hildegarda z Bingen - Grand Prix Festiwalu MONOart Oleśnica 2016, uzyskała nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za najlepszy debiut, stypendystka programu MKiDN „Aktywność obywatelska”, wieloletnia właścicielka dobrze prosperującej firmy eventowej, streetartystka, szczudlarka, instruktorka teatralna z wieloletnim doświadczeniem, autorka nagradzanych projektów unijnych dot. edukacji artystycznej i profilaktyki, autorka scenariuszy i producentka spektakli, autorka publikowanych artykułów naukowych, kobieta w procesie, interesuje się technikami rozwoju osobistego, od wielu lat prowadząc i sama uczestnicząc w warsztatach rozwojowych i artystycznych, przeszła kilkuletni cykl warsztatowej pracy własnej metodą psychodramy, prowadzi kręgi kobiet, aktualnie w trakcie szkolenia z Dramaterapii. Łączy działania artystyczne ze ścieżką osobistego rozwoju, a sztukę rozumie wielowymiarowo. Mama dwójki dzieci.

Miejsce: POS ul. Krzemieniecka 2a

wstęp wolny

16 lutego/sobota/11:00-15:00 WARSZTATY Z KALIGRAFII-FRAKTURA

prowadzący: Daniel Dostal

Zapisy: mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przy zapisach prosimy o wpisanie w temat wiadomości nazwy miasta, napisanie paru słów o swojej motywacji do nauki kaligrafii, koniecznie proszę zostawić numer kontaktowy i ewentualnie przedstawić własne potrzeby związane z nauką kaligrafii.

miejsce: POS ul. Krzemieniecka 2a

wstęp:100pln

16 lutego/sobota/12:00 FAMILIJNE WARSZTATY WALENTYNKOWE

Zapraszamy na walentynkowe spotkanie familijne. Zawsze warto znaleźć okazję, by pomówić i pośpiewać o miłości. Zabierzcie ze sobą dzieci, seniorów rodu, ciecie i wujków, słowem całe rodziny! Przybądźcie tłumnie, będzie u nas ciekawie i przyjemnie.

W programie:

  • miłosne konkursy familijne,
  • plastyczne warsztaty serduszkowe,
  • wspólne stworzenie wielkiego serca z intencjami,
  • konkurs na najlepsze życzenia miłosne,
  • opowieść o zwyczajach miłosnych w różnych kulturach i postaci św. Walentego,
  • koncert piosenek i pieśni miłosnych a na koniec fantastyczna zabawa karaoke.

Wstęp 5zł/os

Miejsce: POS ul. Krzemieniecka 2a.

Płatność w dniu warsztatów.

Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież