Śmieszno-straszny luty w Iluzjonie

W lutym w Iluzjonie będzie strasznie i śmiesznie, klasycznie i nowocześnie - a to wszystko za sprawą różnorodności tematycznych, jakie przygotowaliśmy na ten miesiąc dla widzów.

Rozpoczniemy spotkaniem z nieporadnym inspektorem policji – Clouseau, który w komediowym cyklu będzie zmagał się z przestępcami ostrzącymi sobie zęby na klejnot zwany „różową panterą". Postać tę znakomicie wykreował Peter Sellers, wymyślił ją zaś Blade Edwards – i to właśnie śmierć reżysera w grudniu ubiegłego roku stała się przyczynkiem do przygotowania cyklu POŻEGNANIA – BLAKE EDWARDS 1922-2010. W ramach przeglądu wyświetlimy, wspomnienie już wcześniej cztery części przygód inspektora Clouseau – Różowa pantera, Strzał w ciemności, Powrót różowej pantery oraz Zemstę różowej pantery, a ponadto inspirowaną automobilowym wyścigiem Nowy Jork-Paryż Wielki wyścig oraz jeden z niewielu w dorobku reżysera thrillerów Próba terroru. Przegląd potrwa od 1 do 16 lutego.

Straszyć będziemy natomiast filmami z przygotowanego przez nas cyklu HORROR – KLASYKA GATUNKU (8-17 lutego), w którym znalazły się pierwowzory obecnych filmów grozy o wampirach i potworach. Sięgnęliśmy do mistrzów gatunku: Toda Browninga, z którego dorobku pokażemy Dziwolągi oraz Księcia Draculę z niezapomnianą kreacją Beli Lugosi; a także Rogera Cormana oraz jego adaptacji poematu Edgara Allana Poe „Kruk". W cyklu nie zabraknie również Frankensteina Jamesa Whale'a ora Mumii Karla Freuda z 1931 roku.

W lutym filmowo pożegnamy zmarłego w styczniu KRZYSZTOFA KOLBERGERA. Sylwetkę znakomitego aktora przypomnimy w sześciu obrazach m.in. we wstrząsającej wizji świata obozowego - Kornblumenblau, w Kontrakcie, za który otrzymał nagrodę aktorską w Koszalinie w 1981 r. oraz w kolejnej adaptacji prozy Poli Gojawiczyńskiej – Dziewczęta z Nowolipek w reżyserii Barbary Sass. Przegląd potrwa w dniach 4-19 lutego.

Zaprosimy także na garść klasyki w MISTRZOWSKIM TRYPTYKU LUISA BUÑUELA, w którym znalazły się tak znakomite filmy jak Viridiana, Anioł Zagłady i Widmo wolności.

A w drugiej połowie miesiąca na ekranie Iluzjonu zagości cykl DOBRE, BO POLSKIE – 2010 PRÓBA PODSUMOWANIA (19-27 lutego), który gromadzi najlepsze i najbardziej docenione przez widzów i krytyków polskie premiery roku 2010. A wśród nich zobaczymy m.in. Matkę Teresę od kotów, drugi film Marcina Wrony – Chrzest, wstrząsającą opowieść o poświęceniu w obrazie Feliksa Falka Joanna oraz korektę z życia – Erratum.

Szczegóły na www.fn.org.pl

Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej

Biblioteka Narodowa, al. Niepodległości 213, wejście A

Bilety do nabycia w kasie kina Iluzjon w cenie 11 zł

tel.: 22 646 12 60 (czynny na pół godziny przed pierwszym seansem)