Forman, Quinn i kino afrykańskie w czerwcu w Iluzjonie

W czerwcu w cyklu MISTRZOWIE KINA Iluzjon zaprasza kinomaniaków do przypomnienia sobie dorobku Miloša Formana. W dniach 2-28 czerwca na ekranie Iluzjonu zagości 9 filmów wyreżyserowanych przez Formana, począwszy od fabularnego debiutu z 1963 roku „Czarny Piotruś" po ostatnie dzieło Mistrza „Duchy Goi" wyprodukowane w 2009 roku.

Wyświetlimy zarówno filmy Czechosłowackie, jak i te, które powstały już po osiedleniu się twórcy w Stanach Zjednoczonych. Wśród nich znalazły się obrazy docenione zarówno przez widzów, jak i krytyków, takie jak „Miłość blondynki", wielokrotnie nagradzany „Amadeusz", „Hair", czy „Lot nad kukułczym gniazdem" z genialną rolą Jacka Nicholsona. Uzupełnieniem przeglądu będzie najnowszy dokument Miloša Šmídmajera, którego bohaterem jest słynny reżyser: „Miloš Forman: co cię nie zabije..."

3 czerwca przypada 10 rocznica śmierci Anthony'ego Quinna - wybitnego aktora obdarzonego charyzmatyczną osobowością, niezapomnianego odtwórcy jednej z najbarwniejszych postaci w historii kina – Alexisa Zorby z filmu Michaela Cacoyannisa. Z tej okazji duża część czerwcowego repertuaru Iluzjonu będzie poświęcona właśnie jemu. Od 2 do 21 czerwca w dziewięciu obrazach przypomnimy sylwetkę niezapomnianego cyrkowca z „La Strady" Felliniego, (nagrodzonego Oscarem) Paula Gauguina w „Pasji życia" Vincente Minellego, żywiołowego Greka z filmu „Grek Zorba" czy zdradzonego męża z sensacyjnego dramatu Tony'ego Scotta „Odwet".

W cyklu FILMY CZARNEGO LĄDU przedstawiamy naszym widzom kilka filmów z lat 1964–1988 reprezentujących kinematografię krajów afrykańskich. Afryka Północna to obecnie rejon, w którym dochodzi do ważnych wydarzeń mogących zmienić społeczne i polityczne oblicze tych krajów. Warto więc przypomnieć filmy obrazujące procesy, jakie zachodziły w krajach afrykańskich na przestrzeni trzech dekad, w okresie gdy formowały się struktury społeczne – dziś w wielu krajach kwestionowane i obalane. Kino z całą pewnością miało wielki wpływ na formowanie się świadomości obywatelskiej i narodowościowej, zarówno grup etnicznych jak i jednostek. Wiele problemów podejmowanych przez zaangażowanych politycznie i społecznie filmowców afrykańskich do dziś pozostało aktualnych i nierozwiązanych. Warto zatem spojrzeć na tę egzotyczną dla nas kinematografię, jako źródło wiedzy o trapiących te społeczeństwa kłopotach ale także, jako wyraz pragnienia dokonania radykalnych zmian w ich świadomości, mentalności i poziomie życiowych aspiracji. W cyklu tym wyświetlimy m.in. marokańskie „Krwawe gody", senegalską „Bransoletkę z brązu", egipski „Grzech Azizy" czy powstały w Algierii wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach dramat „Kronika lat pożogi".

Czerwiec to kolejna dawka filmów polskich z napisami angielskimi i hiszpańskimi. Tym razem w cyklu THE BEST OF POLISH MOVIES prawdziwa uczta kinomana, bo w programie znalazły się takie hity polskiej kinematografii jak „Wodzirej", sensacyjny „Nowy Jork, czwarta rano" czy genialny debiut Wiesława Saniewskiego „Nadzór". Projekcje odbywają się w każdą środę o 20.00.

Natomiast 14 czerwca zapraszamy na ostatnie w tym roku akademickim spotkanie edukacyjne z teatrem w kinie organizowane we wspólnym cyklu Filmoteki Narodowej oraz Teatru Narodowego KINO/TEATR. Tym razem wyświetlimy polską produkcję z 2003 roku „Ubu król" Piotra Szulkina. Film, oparty na wątkach słynnego tekstu Alfreda Jarry'ego, rozgrywa się „w Polsce, czyli nigdzie" i jest szyderczym portretem tyranii, prowadzącej do destrukcji i chaosu to jednocześnie popis aktorstwa w wykonaniu Jana Peszka i Katarzyny Figury.

Prelekcję przed filmem wygłosi krytyk literacki – Jan Gondowicz.

Szczegóły w załącznikach oraz na www.fn.org.pl

Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej

Biblioteka Narodowa, al. Niepodległości 213, wejście A

Bilety do nabycia w kasie kina Iluzjon w cenie 11 – 13 zł

tel.: 22 646 12 60 (czynny na pół godziny przed pierwszym seansem)