header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Tabu w PRL Kino Przytulne

Kino Przytulne ŁDK zaprasza na wyjątkowe pokazy krótkometrażowych filmów, pochodzących z bogatych zbiorów Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Dzięki najnowszym możliwościom technicznym, wszystkie materiały będziemy mogli zaprezentować po cyfrowej rekonstrukcji obrazu i dźwięku jakości ultra HD.

W lutym kolejny zestaw filmów, poruszających tematy kontrowersyjne, niewygodne i zakazane, niepasujące do pozytywnych realiów PRL-u.

Tabu w PRL, cześć 2 – UŻYWKI I NAŁOGI:

Ostrzegamy, Trucizna!

(1950) reż. Zbigniew Kuźmiński (17 minut)

Film oświatowy ostrzega przed tragicznymi skutkami nadużywania alkoholu. Na przykładzie prowadzonych w okresie Polski Ludowej programów walki z alkoholizmem twórcy ukazują jego zgubny wpływ na życie jednostek w społeczeństwie. Film wskazuje na zagrożenia, które powoduje spożywanie wódki, takie jak: niszczenie organów organizmu ludzkiego, negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i życie rodzinne, niezdolność do pracy, czy wypadki samochodowe. Twórcy zwracają uwagę na to jak duże straty społeczne i jak wiele tragedii ludzkich jest skutkiem nadużywania alkoholu i nakłania do wspólnej walki z alkoholizmem. Głos lektora uzupełniony został krótkimi uwagami ze strony występujących postaci, członków komitetu do walki z alkoholizmem. Obraz wzbogacają animowane zdjęcia biologicznych narządów organizmu ludzkiego, ukazujących negatywny wpływ alkoholu na zdrowie człowieka.

Twarz wroga

(1965) reż. Edward Etler (10 minut)

Film ukazuje sugestywny obraz "twarzy" groźnego wroga ludzi - alkoholu.

Nie pal papierosów

(1969) reż. Jerzy Popiel-Popiołek (12 minut)

Film demonstruje szereg doświadczeń świadczących o szkodliwości palenia tytoniu.

Z powodu papierosa

(1966) reż. Edward Etler (9 minut)

Film edukacyjny ostrzegający przed zgubnymi skutkami beztroskiego obchodzenia się z niedopałkiem papierosa. Komentator uzmysławia słuchaczom, że może on stać się przyczyną pożaru.

Przyszłość

(1981) reż. Marek Koterski (40 minut)

Film o Monarze. Bardzo twarde, nieraz drastyczne rozmowy Marka Kotańskiego z pacjentami ośrodka odwykowego. Dokumentalna opowieść o ludziach pogrążonych w nałogu narkotycznym. Film o młodych narkomanach, którzy podjęli próbę wydobycia się z tego straszliwego kręgu uzależnienia. Ich ostatnią szansą na życie jest pobyt w Monarze - Młodzieżowym Ośrodku Leczenia Narkomanów k/Gawrolina, prowadzonym przez psychologa Marka Kotańskiego. Ten utalentowany wychowawca związał swe życie z młodymi narkomanami, jest z nimi, by mogli żyć, żyć bez śmiercionośnych dawek narkotyku. Film dając obraz bytowania w Monarze członków zespołu, odkrywa przede wszystkim ich wnętrza. Kontakt Kotańskiego ze swymi podopiecznymi uzmysławia wartość jaką stanowić może człowiek dla drugiego człowieka.

POKAZY: 17 lutego godz.19.00, 19 lutego godz.16.30, 20 lutego godz.18.30.

Bilety w cenie 12 złotych (na cały zestaw filmów) do nabycia 20 minut przed każdym pokazem, przed salą kina (płatność gotówką).

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Rehabilitacja po udarze mózgu

  Średnio co osiem minut atakuje kolejną osobę. Rocznie walczy z nim około 70 tys. Polaków. Blisko 60% chorych umiera w ciągu pierwsze roku, a 25% wszystkich chorych stanowią osoby poniżej 40 roku życia. To zatrważające dane, które dotyczą udaru mózgu. Choroby, która niespodziewanie może odebrać nam wszystko.

  Zaburzenia mowy, wzroku, pogorszenie koordynacji ruchowej to tylko niektóre ze zniszczeń, jakie w naszym organizmie powoduje udar mózgu. Najczęściej atakuje w nocy i może zostać niezauważony lub zbagatelizowany, co niestety zmniejsza szansę na całkowity powrót do zdrowia.

  Więcej…  
 • Probiotyki dla zdrowia

  Probiotyki to niezbędny element jesienno-zimowej profilaktyki. Nie tylko dbają o zdrowie jelit i wzmacniają układ odpornościowy, ale coraz częściej ukazują się badania potwierdzające ich korzystny wpływ na zdrowie zębów. Innowacyjne probiotyki mogłyby pomóc m.in. w walce z próchnicą.

  Superbakterie do walki z próchnicą?

  Sezon infekcji za pasem, niezbędne więc będą probiotyki, czyli żywe kultury bakterii lub drożdży, które spełniają bardzo ważną rolę i stosowane w odpowiedniej ilości wpływają korzystnie na zdrowie organizmu.

  Więcej…  
 • Pierwsze oznaki prezbiopii

  Czy prezbiopia jest chorobą? Jakie są objawy prezbiopii i czy można jej zapobiec?

  Niestety trzeba jasno powiedzieć, że prezbiopia jest nieunikniona i wcześniej czy później jej objawy pojawią się u każdego z nas. Nie jest to jednak choroba, a nieuchronny proces wynikający z fizjologii i efekt naturalnych zmian zachodzących w narządzie wzroku. Z badań wynika, że 98 proc. Polaków po czterdziestce ma problemy ze wzrokiem polegające na znacznym pogorszeniu ostrości widzenia. Aż 94 proc. badanych stwierdziło, że musi odsuwać tekst od oczu, żeby go przeczytać, ponieważ z bliska widzi rozmazane i nieczytelne litery*.

  Więcej…  
 • Jak widzą Polacy po 55. roku życia?

  Jak wynika z najnowszych badań zrealizowanych na zlecenie Vision Express przez IQS Rynek i Opinia blisko 80% osób powyżej 55. roku życia ma wadę wzroku lub chorobę oczu. Alarmujące jest to, że aż 55% respondentów nie badało się u specjalisty w ciągu ostatniego roku. Zaburzenia widzenia często są nie tylko naturalnym skutkiem starzenia, ale mogą świadczyć o rozwoju poważnych chorób oczu, takich jak jaskra, AMD, zaćma lub choroby ogólnoustrojowej w tym cukrzycy i nadciśnienia tętniczego.

  Więcej…  
 • Cukrzyca jak sobie z nią radzić

  Mandaryna Fot Voyo BakiewiczPiosenkarka Marta Wiśniewska o tym, że choruje na cukrzycę typu 1 dowiedziała się, gdy była w ciąży. Z chorobą zmaga się już 15 lat i zdecydowała się opowiedzieć, jak rozwój medycyny wpływa na życie chorych z cukrzycą, jakie znaczenie mają dla nich innowacje oraz czego im brakuje. Diagnoza choroby przewlekłej jest trudnym momentem – jak Pani życie zmieniło się po diagnozie cukrzycy typu 1? Czy musiała Pani zmienić swoje plany?

  Więcej…  
 • Jesienna chandra, jak z nią walczyć

  Wiosną i latem czujemy przypływ energii i motywacji – przechodzimy na diety, stajemy się bardziej aktywni, rozwijamy zainteresowania, odkrywamy nowe smaki, odpoczywamy, remontujemy mieszkanie i odliczamy dni do długo wyczekiwanego urlopu. Gdy przychodzi jesień, a wraz z nią dni stają się coraz krótsze, a pogoda powoli przestaje rozpieszczać, dopada nas zniechęcenie i spadek nastroju. Jak z nimi walczyć i móc jak najdłużej „zatrzymać lato”?

  Więcej…  
 • Każdy Pacjent jest inny

  Zalecenia i stanowiska towarzystw naukowych są bardzo potrzebne – podsumowują najnowszą wiedzę naukową i wnioski z praktyki klinicznej oraz pomagają lekarzom podejmować trafne decyzje terapeutyczne. Nie należy jednak trzymać się ich bezwzględnie – w każdym przypadku i bez zastrzeżeń – stwierdzili eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego podczas XXII Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Krakowie.

  Wytyczne - uwaga na pułapki!

  Rola zaleceń towarzystw naukowych jest w medycynie bardzo ważna.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Scyntygrafia

Scyntygrafia – jest to badanie bazujące na promieniowaniu gamma, służące do obrazowania narządów i do oceny ich funkcji (jak np. przepływu krwi przez dany narząd).

Więcej…

Metoda Holtera

Metoda Holtera - badanie wykorzystywane jest w diagnozowaniu chorób serca. Umożliwia rejestrowanie pracy serca w trakcie wykonywania codziennych czynności, przez 24 godziny na dobę.

Więcej…

Karetki – rodzaje

Podstawowe (P) - najczęściej spotykane. Zespół składa się z minimum dwóch ratowników medycznych/pielęgniarek, bez lekarza. Jeżeli żadna z osób nie posiada uprawnień do prowadzenia karetek, trzecią osobą jest kierowca.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie