header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Tabu w PRL Kino Przytulne

Kino Przytulne ŁDK zaprasza na wyjątkowe pokazy krótkometrażowych filmów, pochodzących z bogatych zbiorów Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Dzięki najnowszym możliwościom technicznym, wszystkie materiały będziemy mogli zaprezentować po cyfrowej rekonstrukcji obrazu i dźwięku jakości ultra HD.

W lutym kolejny zestaw filmów, poruszających tematy kontrowersyjne, niewygodne i zakazane, niepasujące do pozytywnych realiów PRL-u.

Tabu w PRL, cześć 2 – UŻYWKI I NAŁOGI:

Ostrzegamy, Trucizna!

(1950) reż. Zbigniew Kuźmiński (17 minut)

Film oświatowy ostrzega przed tragicznymi skutkami nadużywania alkoholu. Na przykładzie prowadzonych w okresie Polski Ludowej programów walki z alkoholizmem twórcy ukazują jego zgubny wpływ na życie jednostek w społeczeństwie. Film wskazuje na zagrożenia, które powoduje spożywanie wódki, takie jak: niszczenie organów organizmu ludzkiego, negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i życie rodzinne, niezdolność do pracy, czy wypadki samochodowe. Twórcy zwracają uwagę na to jak duże straty społeczne i jak wiele tragedii ludzkich jest skutkiem nadużywania alkoholu i nakłania do wspólnej walki z alkoholizmem. Głos lektora uzupełniony został krótkimi uwagami ze strony występujących postaci, członków komitetu do walki z alkoholizmem. Obraz wzbogacają animowane zdjęcia biologicznych narządów organizmu ludzkiego, ukazujących negatywny wpływ alkoholu na zdrowie człowieka.

Twarz wroga

(1965) reż. Edward Etler (10 minut)

Film ukazuje sugestywny obraz "twarzy" groźnego wroga ludzi - alkoholu.

Nie pal papierosów

(1969) reż. Jerzy Popiel-Popiołek (12 minut)

Film demonstruje szereg doświadczeń świadczących o szkodliwości palenia tytoniu.

Z powodu papierosa

(1966) reż. Edward Etler (9 minut)

Film edukacyjny ostrzegający przed zgubnymi skutkami beztroskiego obchodzenia się z niedopałkiem papierosa. Komentator uzmysławia słuchaczom, że może on stać się przyczyną pożaru.

Przyszłość

(1981) reż. Marek Koterski (40 minut)

Film o Monarze. Bardzo twarde, nieraz drastyczne rozmowy Marka Kotańskiego z pacjentami ośrodka odwykowego. Dokumentalna opowieść o ludziach pogrążonych w nałogu narkotycznym. Film o młodych narkomanach, którzy podjęli próbę wydobycia się z tego straszliwego kręgu uzależnienia. Ich ostatnią szansą na życie jest pobyt w Monarze - Młodzieżowym Ośrodku Leczenia Narkomanów k/Gawrolina, prowadzonym przez psychologa Marka Kotańskiego. Ten utalentowany wychowawca związał swe życie z młodymi narkomanami, jest z nimi, by mogli żyć, żyć bez śmiercionośnych dawek narkotyku. Film dając obraz bytowania w Monarze członków zespołu, odkrywa przede wszystkim ich wnętrza. Kontakt Kotańskiego ze swymi podopiecznymi uzmysławia wartość jaką stanowić może człowiek dla drugiego człowieka.

POKAZY: 17 lutego godz.19.00, 19 lutego godz.16.30, 20 lutego godz.18.30.

Bilety w cenie 12 złotych (na cały zestaw filmów) do nabycia 20 minut przed każdym pokazem, przed salą kina (płatność gotówką).

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Białe zęby i piękny uśmiech

  Roma Markiewicz PiotrowskaDowiedz się czy wybielanie zębów jest bezpieczne, jakie metody są skuteczne i czy można wybielić zęby w domu?

  Piękny i olśniewający bielą zębów uśmiech to marzenie wielu osób. Ładne i zdrowe zęby to gwarancja nie tylko zadbanego wyglądu, ale również dobrego samopoczucia i pewności siebie. Obecnie promienny uśmiech to wizytówka osób atrakcyjnych, dbających o zdrowie i urodę oraz odnoszących sukcesy.

  Więcej…  
 • Jak opóźnić rozwój zaćmy?

  Według najświeższych danych Międzynarodowej Organizacji Zdrowia WHO, zaćma może być odpowiedzialna za nawet połowę przypadków utraty wzroku na świecie. Dane te mogą być zatrważające, biorąc pod uwagę jak wiele osób cierpi dziś na początkowe lub bardziej rozwinięte stadium zaćmy. I choć w dalszym ciągu największy odsetek choroby stanowią przypadki tzw. zaćmy starczej, spowodowanej naturalnym starzeniem się oka i ogólnym pogorszeniem się stanu zdrowia organizmu, wiele wskazuje na to że tryb życia oraz inne, niepowiązane bezpośrednio ze wzrokiem choroby mogą przyczynić się w dużej mierze do przyspieszenia rozwoju zaćmy.

  Więcej…  
 • Powody wymiany okularów

  Pogłębienie wady wzroku, zniszczenia, moda – powody wymiany okularów.

  Według wyników raportu „Polak z wadą wzroku” *1, 59% osób kupujących okulary korekcyjne, decyduje się na nowe oprawki wraz ze szkłami raz na 2-5 lat. Same szkła statystycznie są wymieniane częściej, jednak blisko 1/4 ankietowanych ciągle korzysta z pierwszego zakupionego modelu.

  Więcej…  
 • Woda z szałwii i aloesu

  Woda z liści szałwii lekarskiej czy aloesu zwyczajnego jest alternatywą dla tradycyjnych toników do twarzy, które mogą zawierać sztuczne składniki i zatykać pory. Nasza cera po ich użyciu jest oczyszczona, odświeżona i nawilżona. Poza tym szałwia i aloes łagodzą podrażnienia i stany zapalne, a także zwalczają bakterie i wolne rodniki.

  Szałwia lekarska.

  Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa salvere, czyli leczyć.

  Więcej…  
 • Zespół przewlekłego zmęczenia

  Joanna PietronIdziesz wcześnie spać, przesypiasz 7-8 godzin, a mimo to rano wstajesz zmęczony, niewyspany i rozdrażniony? W ciągu dnia nie masz energii, złe samopoczucie utrudnia ci normalne funkcjonowanie, a bezsilność i frustracja narastają… Znasz to? Nie ignoruj problemu – to może być zespół chronicznego zmęczenia. Co to jest i skąd się bierze – na te pytania odpowiada lek. med. Joanna Pietroń, internista z Centrum Medycznego Damiana.

  Więcej…  
 • Cukrzyca - Uwaga na serce

  Krzysztof StrojekDlaczego osoby z cukrzycą typu 2 częściej chorują na serce? Jak diabetyk może chronić się przed zawałem serca, udarem mózgu i niewydolnością serca? Co nowego w badaniach i wytycznych naukowych? Odpowiada prof. Krzysztof Strojek, Kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych
  i Diabetologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Konsultant Krajowy w dziedzinie Diabetologii.

  Nie tylko poziom insuliny

  Więcej…  

Aktualności seniora

Jaskra

Jaskra- test podatności na zachorowanie, do samodzielnego wykonania. W celu zweryfikowania prawdopodobieństwa zachorowania na jaskrę należy dopowiedzieć na dziesięć pytań i przyznać sobie punkty przypisane do danej odpowiedzi za każdą odpowiedz pozytywną.

Więcej…

Test Amslera

Test Amslera- służy do samodzielnego zdiagnozowania zwyrodnienia plamki żółtej. W celu przystąpienia do testu należy na gładkiej kartce papieru narysować kwadrat o bokach 10 cm i podzielić go na małe kwadraciki o bokach 5 milimetrów, a następnie narysować dużą, czarną kropkę w środku kwadratu.

Więcej…

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów- jest to przewlekła choroba stawów powodująca ból oraz zaburzenie ich funkcji. Przebiega ona z okresami zaostrzeń i remisji, finalnie może prowadzić do niepełnosprawności.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Nowości

Wyszukiwanie