header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Tabu w PRL Kino Przytulne

Kino Przytulne ŁDK zaprasza na wyjątkowe pokazy krótkometrażowych filmów, pochodzących z bogatych zbiorów Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Dzięki najnowszym możliwościom technicznym, wszystkie materiały będziemy mogli zaprezentować po cyfrowej rekonstrukcji obrazu i dźwięku jakości ultra HD.

W lutym kolejny zestaw filmów, poruszających tematy kontrowersyjne, niewygodne i zakazane, niepasujące do pozytywnych realiów PRL-u.

Tabu w PRL, cześć 2 – UŻYWKI I NAŁOGI:

Ostrzegamy, Trucizna!

(1950) reż. Zbigniew Kuźmiński (17 minut)

Film oświatowy ostrzega przed tragicznymi skutkami nadużywania alkoholu. Na przykładzie prowadzonych w okresie Polski Ludowej programów walki z alkoholizmem twórcy ukazują jego zgubny wpływ na życie jednostek w społeczeństwie. Film wskazuje na zagrożenia, które powoduje spożywanie wódki, takie jak: niszczenie organów organizmu ludzkiego, negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i życie rodzinne, niezdolność do pracy, czy wypadki samochodowe. Twórcy zwracają uwagę na to jak duże straty społeczne i jak wiele tragedii ludzkich jest skutkiem nadużywania alkoholu i nakłania do wspólnej walki z alkoholizmem. Głos lektora uzupełniony został krótkimi uwagami ze strony występujących postaci, członków komitetu do walki z alkoholizmem. Obraz wzbogacają animowane zdjęcia biologicznych narządów organizmu ludzkiego, ukazujących negatywny wpływ alkoholu na zdrowie człowieka.

Twarz wroga

(1965) reż. Edward Etler (10 minut)

Film ukazuje sugestywny obraz "twarzy" groźnego wroga ludzi - alkoholu.

Nie pal papierosów

(1969) reż. Jerzy Popiel-Popiołek (12 minut)

Film demonstruje szereg doświadczeń świadczących o szkodliwości palenia tytoniu.

Z powodu papierosa

(1966) reż. Edward Etler (9 minut)

Film edukacyjny ostrzegający przed zgubnymi skutkami beztroskiego obchodzenia się z niedopałkiem papierosa. Komentator uzmysławia słuchaczom, że może on stać się przyczyną pożaru.

Przyszłość

(1981) reż. Marek Koterski (40 minut)

Film o Monarze. Bardzo twarde, nieraz drastyczne rozmowy Marka Kotańskiego z pacjentami ośrodka odwykowego. Dokumentalna opowieść o ludziach pogrążonych w nałogu narkotycznym. Film o młodych narkomanach, którzy podjęli próbę wydobycia się z tego straszliwego kręgu uzależnienia. Ich ostatnią szansą na życie jest pobyt w Monarze - Młodzieżowym Ośrodku Leczenia Narkomanów k/Gawrolina, prowadzonym przez psychologa Marka Kotańskiego. Ten utalentowany wychowawca związał swe życie z młodymi narkomanami, jest z nimi, by mogli żyć, żyć bez śmiercionośnych dawek narkotyku. Film dając obraz bytowania w Monarze członków zespołu, odkrywa przede wszystkim ich wnętrza. Kontakt Kotańskiego ze swymi podopiecznymi uzmysławia wartość jaką stanowić może człowiek dla drugiego człowieka.

POKAZY: 17 lutego godz.19.00, 19 lutego godz.16.30, 20 lutego godz.18.30.

Bilety w cenie 12 złotych (na cały zestaw filmów) do nabycia 20 minut przed każdym pokazem, przed salą kina (płatność gotówką).

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Leczenie zaćmy w Czechach

  Ilość zoperowanych pacjentów wkrótce przekroczy 10 tys. – mówi okulistka Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie, do której od kilku lat na zabiegi usunięcia zaćmy przyjeżdżają Polacy. A na przeprowadzenie operacji za granicę decyduje się coraz więcej pacjentów, którzy mają dość czekania na zabieg w wielomiesięcznych kolejkach w kraju. Tymczasem Polskie Towarzystwo Okulistyczne protestuje przeciwko najnowszej propozycji dotyczącej ograniczenia refundacji zabiegów tego schorzenia.
  -
  Na zabieg usunięcia zaćmy miałam czekać ponad trzy lata.

  Więcej…  
 • Laserowa korekcja wzroku

  Coraz popularniejszą metodą korekcji wzroku stają się zabiegi laserowe. Czy powinniśmy traktować je jak alternatywę noszenia okularów? W jakich przypadkach możemy się na nią zdecydować, a kiedy powinniśmy z niej zrezygnować? Odpowiada dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  W czym pomoże laser?

  Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który może być wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Zaawansowana technologia pozwala w bezpieczny sposób odpowiednio ukształtować rogówkę oka.

  Więcej…  
 • Cukier żywi raka?

  Czy to prawda, że cukier żywi raka? Przyjmowanie dużych dawek witaminy C wspiera organizm w walce z nowotworem? I w końcu, czy utrata kilku kilogramów w przypadku nadwagi lub otyłości służy pacjentom onkologicznym? Wielu chorych i ich opiekunów zadaje sobie te i wiele innych pytań dotyczących żywienia w chorobie nowotworowej i poszukuje na nie odpowiedzi. W gąszczu dostępnych informacji trudno znaleźć te wiarygodne i potwierdzone głosem ekspertów. W ramach kampanii „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą” obalamy najpopularniejsze mity krążące wokół odpowiedniego żywienia w chorobie.

  Więcej…  
 • Antyperspirant ałun mineralny

  Występujący w przyrodzie ałun potasowy, czyli minerał górski, hamuje rozwój bakterii, które odpowiedzialne są za przykry zapach potu. W przeciwieństwie do soli aluminium, które znajdują się w tradycyjnych dezodorantach i antyperspirantach, nie przenika przez skórę, ani nie zatyka porów. Mogą stosować go osoby ze skórą wrażliwą i alergiczną.

  Jak działają sole aluminium?

  W wielu dezodorantach i antyperspirantach, które dostępne są w drogeriach czy aptekach, znajdują się sole aluminium, które:

  - blokują ujścia gruczołów potowych, ograniczając ich działanie

  - hamują rozmnażanie bakterii.

  Więcej…  
 • Olej CBD w przypadku depresji

  Depresja to choroba cywilizacyjna, która przybiera różne formy. Sprzedaż leków antydepresyjnych jest wysoka, jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ich skutków ubocznych. W przypadku depresji stosować można także olejki z konopi, które zawierają bezpieczny kannabidiol (CBD).

  Depresja może męczyć nas przez pół roku, bądź przez całe życie, albo też przybrać postać sezonowych zaburzeń afektywnych (SAD). Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na świecie na tą chorobę, cierpi aż 350 milionów ludzi, w każdym wieku. Dla zobrazowania skali problemu: to 10-krotność populacji naszego kraju!

  Więcej…  
 • Wirusy nie lubią zimy, to mit?

  Wśród wielu osób panuje przekonanie, że mróz zabija wirusy. Łagodne zimy to według nich powód licznych zachorowań na przeziębienie lub grypę. A jest wręcz odwrotnie! Wirusy preferują niższe temperatury – to właśnie wysokich nie lubią. Skąd się wziął ten mit? Jak chronić się przed wirusami? Jakie metody leczenia stosować?

  Mit – wirusy nie atakują w czasie mroźnej zimy

  Owszem atakują, ale my bronimy się lepiej. W mroźne dni ubieramy się ciepło i rozgrzewamy gorącą herbatą pod kocem, podświadomie stosując podstawowe zasady profilaktyki zdrowotnej. I co najważniejsze nie wychodzimy z domu, więc nie mamy się gdzie zarazić.

  Więcej…  
 • Botoks czy kwas hialuronowy

  Kwas hialuronowy i botoks to jedne z najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej ostatnich lat. W teorii znane jest nam ich odmładzające działanie, ale czy wiedzielibyśmy, który z nich byłby lepszy dla naszej cery? W jakich przypadkach lepiej zadziała botoks, a kiedy więcej korzyści przyniesie nam zastosowanie kwasu hialuronowego? O różnicach między tymi dwiema metodami i ich bezpiecznym wykorzystaniu opowiada dr n. med. Piotr Niedziałkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej „POLME” oraz kierownik Centrum Zdrowej Skóry.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry objawia się dokuczliwym swędzeniem, bardzo suchą skórą; z czasem pojawiają się czerwone plamy przypominające liszaj, a następnie skóra staje się przezroczysta.

Więcej…

Ziarnica złośliwa

Ziarnica złośliwa jest nowotworem układu chłonnego. W początkowej fazie przypomina grypę. Przebieg choroby może być zróżnicowany. To co łączy wszystkie przypadki to powiększenie i ból węzłów chłonnych.

Więcej…

Zespół Aspergera

Zespół Aspergera – jest określany jako łagodniejsza odmiana autyzmu. Osoby nim dotknięte mają tendencję do wycofywania się z kontaktów społecznych, jednak w odróżnieniu od osób z autyzmem mają lepiej rozwinięte zdolności poznawcze oraz nie doświadczają zaburzeń rozwoju mowy.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie