header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Mrożona herbata z grejpfrutem

Mrozona herbata z grejpfrutem

Herbata mrożona - co tak naprawdę w sobie kryje?

Ile razy w trakcie upalnego dnia sięgaliśmy po kupne, mrożone herbaty w nadziei, że będzie to lepszy wybór niż inne, gazowane i słodkie napoje. Niestety, jak się okazuje składy popularnych Ice Tea to również… sama woda i cukier. Ile tak naprawdę jest herbaty w herbacie i jakimi dodatkowymi substancjami zaskakują nas producenci?

Na pierwszy miejscu woda, później nie jest już tak zdrowo. Cukier, syrop glukozowo- fruktozowy, barwnik, sorbinian potasu, benzoesan sodu oraz cytryniany sodu. A tytułowa herbata? Często jej zawartość waha się między 0,1% do „aż” 0,29%. Chcąc więc zadbać o swoje zdrowie, najlepiej jest przygotować mrożoną herbatę w domu. Całość zajmie nam kilkanaście minut, a nasz organizm będzie wdzięczny za zrezygnowanie z kolejnej dawki cukru.

Klasyczne Ice Tea

Najbardziej klasyczna wersja popularnej mrożonej herbaty.

Składniki:

 • Herbata Akbar Pure Ceylon
 • Limonka
 • Liście świeżej mięty
 • Kostki lodu
 • Opcjonalnie miód lub brązowy cukier

Przygotowanie:

Herbatę wrzucamy do dzbanka zimnej wody i odstawiamy na godzinę. Po tym czasie odcedzamy liście herbaciane. Do naparu dodajemy pokrojoną w plasterki limonkę, świeże liście mięty, kostki lodu. Jeśli lubimy słodsze napoje możemy dosłodzić herbatę brązowym cukrem lub miodem.

Mrożona herbata z grejpfrutem

Grejpfruty są niskokaloryczne oraz mają niski indeks glikemiczny. To również doskonałe źródło witaminy C oraz sposób na obniżenie złego cholesterolu. Dodatkowo są niezwykle smaczne, warto więc przygotować na ich bazie herbatę mrożoną.

Składniki:

 • Herbata Akbar Pure Ceylon
 • 3 grejpfruty
 • Liście mięty
 • Kostki lodu
 • Opcjonalnie miód lub brązowy cukier

Przygotowanie:

Herbatę parzymy na zimno – do dzbanka zimnej wody dodajemy liście herbaciane i pozostawiamy na godzinę. Po tym czasie odcedzamy liście, a do naparu dodajemy sok z 2 ½ grejpfrutów. Dodajemy kostki lodu i, jeśli preferujemy słodsze napoje, brązowy cukier lub miód. Dekorujemy cząstkami pozostałego owocu i liśćmi mięty.

Mango Ice Tea

Ten niezwykle smaczny i słodki owoc pochodzi z Indii. Jego dodatek pozwoli uzyskać słodką herbatę, której nie potrzeba będzie już dodatkowo dosładzać np. miodem.

Składniki:

 • Herbata Akbar Pure Ceylon
 • Mango
 • Kostki lodu
 • Liście mięty

Przygotowanie:

Herbatę zalewamy zimną wodą i odstawiamy na godzinę. Po tym czasie odcedzamy liście. Do naparu dodajemy zblendowane mango. Dokładnie mieszamy, dodajemy kostki lodu i zdobimy liśćmi mięty.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Światowy Dzień Mycia Rąk

  Magdalena Szela SlowikŚwiatowy Dzień Mycia Rąk, przypadający 15 października, został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, a jego celem jest edukacja w zakresie prawidłowej higieny. Ta prosta czynność, wykonywana w odpowiedni sposób, może nas uchronić przed wieloma infekcjami oraz chorobami. Z tej okazji ekspert akcji „Nie musi ci to przeszkadzać”, stomatolog Magdalena Szela-Słowik, przypomina kilka ważnych zasad związanych z odpowiednią higieną dłoni.

  Więcej…  
 • Migotanie przedsionków

  Zbigniew KalarusKażdego dnia u wielu naszych pacjentów rozpoznajemy różne rodzaje arytmii. Wśród nich migotanie przedsionków (atrial fibrillation, AF), uznawane za jeden z najpowszechniejszych i najgroźniejszych w skutkach rodzajów zaburzeń rytmu serca. AF występuje u 2-4% społeczeństwa, w tym nawet wśród 10% osób po 70 roku życia - migotanie przedsionków to powszechny problem naszych rodziców i dziadków, poważny problem społeczny – mówi prof. Zbigniew Kalarus, Kierownik Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.

  Więcej…  
 • Polak z wadą wzroku

  Według wyników najnowszego raportu „Polak z wadą wzroku” *1, aż 91 proc. badanych deklarujących problemy z widzeniem stosuje jedną z dostępnych współcześnie metod korekcji wzroku, z czego 93 proc. uczestników badania wskazało na okulary. W jakich sytuacjach Polacy ich używają, a kiedy z nich rezygnują (np. dla własnej wygody)? Aż 92 proc. respondentów wskazało, że najczęściej sięga po nie podczas korzystania z komputera.

  Więcej…  
 • Zaćma metody leczenia

  Walka z zaćmą, czyli jedną z najczęściej występujących i operowanych chorób oczu na świecie toczy się dziś bardzo zacięcie. Przyczyn jej występowania jest wiele, podobnie jak grup osób, które mogą być chorobą zagrożone. Wśród tych, którzy najczęściej doświadczają zaćmy znajdują się jednak osoby starsze, po 50 roku życia, u których naturalne procesy starzenia się organizmu mogą przyspieszać rozwój choroby i prowadzić do stadium choroby wymagającego natychmiastowej interwencji chirurgicznej. W samej Polsce na zaćmę może cierpieć dziś nawet milion osób, przy czym wielu z nich nie jest do końca świadomych istnienia choroby – jej powolny rozwój może trwać nawet kilka lat, bez większych objawów.

  Więcej…  
 • Zawał - podstawowe informacje

  Od lat polską kardiologię interwencyjną stawia się za wzór w medycynie europejskiej i światowej. Mamy wspaniałe sukcesy w leczeniu zawałów. Skąd więc pesymistyczne prognozy, mówiące o tym, że w ciągu pierwszego roku od zawału w Polsce umrze co piąty pacjent? *1

  Rzeczywiście, mimo znaczącego postępu naukowo-technologicznego w medycynie, choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym: miażdżyca, choroba niedokrwienna i niewydolność serca od lat stanowią pierwszą przyczynę zgonów w Polsce.

  Więcej…  
 • Cukrzyca

  Dorota Zozulinska

  Wśród Polaków rośnie liczba zachorowań na cukrzycę, pomimo to chorzy wciąż nie mają dostępu do nowych opcji terapeutycznych, dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb. O tym, co z tego powodu tracą pacjenci, a jak mogłoby zmienić się ich życie dzięki innowacyjnym lekom oraz oczekiwaniu na nowe opcje terapeutyczne lekarzy i pacjentów opowiada Prof. Dorota Zozulińska – Ziółkiewicz, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Oddziału Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

  Więcej…  
 • Afta jak leczyć

  Nie zawsze mają wyraźną przyczynę, ale sprzyja im m.in. spadek odporności, niedobór witamin, stres, a nawet antybiotykoterapia czy predyspozycje rodzinne. Afty - choć to na ogół łagodne i drobne zmiany w jamie ustnej - potrafią uprzykrzyć życie i wywołać intensywny, dokuczliwy ból. Jak się ich pozbyć?

  Czym jest afta?

  Czym są afty? - Afty to niewielkie, bolesne owrzodzenia występujące pojedynczo lub grupami na błonie śluzowej jamy ustnej m.in. wewnętrznej stronie policzka, warg, a nawet języka. Wyglądem przypominają nadżerki pokryte białym nalotem i otoczone rumieniowatym, zapalnym obrzeżem.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Choroba Leśniewskiego

Choroba Leśniewskiego – Crohna to przewlekłą choroba układu pokarmowego , która prowadzi do bliznowacenia ścian jelita. Choroba może przebiegać przez długo czas bezobjawowo.

Więcej…

Spirometria

Spirometria – jest to badanie służące ocenie wydolności oddechowej. W trakcie jego trwania możliwe jest wykonanie próby farmakologicznej, istotnej przy doborze leków na astmę.

Więcej…

Scyntygrafia

Scyntygrafia – jest to badanie bazujące na promieniowaniu gamma, służące do obrazowania narządów i do oceny ich funkcji (jak np. przepływu krwi przez dany narząd).

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie