Kino Przytulne FILMY O ŁODZI zestaw 3

Lodz archiwum

Kino Przytulne zaprasza na wyjątkowe pokazy krótkometrażowych filmów, pochodzących z bogatych zbiorów Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.

Dzięki najnowszym możliwościom technicznym, wszystkie materiały będziemy mogli zaprezentować po cyfrowej rekonstrukcji obrazu i dźwięku jakości ultra HD.

W sierpniu proponujemy zestaw archiwalnych filmów o Łodzi, pokazujących ważne dla naszego miasta instytucje:

POLITECHNIKA ŁÓDZKA (1965), reż. Krystyna Leśniewska, 11’
Film obrazowo przedstawia historię powstania Politechniki Łódzkiej (PŁ) oraz zasady funkcjonowania wybranych wydziałów uczelni. W filmie pokazano najważniejsze wydziały - Włókienniczy oraz Elektryczny. W końcowej części pokazana jest budowa transformatorów Łódzkiej Fabryki Transformatorów " Elta".

DO KOŃCA PRZERWY ZOSTAŁO 10 MINUT (1969), reż. Leszek Skrzydło, 10’
Film przedstawia kulisy pracy obsługi personelu odpowiedzialnego za działanie sceny Teatru Wielkiego w Łodzi, podczas premiery spektaklu „Faust” autorstwa Charlesa Gounoda, która odbyła się 18 października 1969 roku. Podczas przerwy pomiędzy poszczególnymi aktami przedstawienia pokazywany jest wygląd i budowa scenografii.

PORTRET UNIWERSYTETU (1970), reż. Stanisław Grabowski, 16’
Film jest podsumowaniem 25-letniego dorobku Uniwersytetu Łódzkiego. Podzielony został na 3 części. W pierwszej części są ujęte rozmowy ze studentami odnośnie wyboru kierunku i zainteresowań, które będą miały wpływ na wybór przyszłej kariery zawodowej. Druga część filmu została poświęcona historii uczelni. We wspomnieniach prof. Tadeusza Kotarbińskiego zostały przytoczone fakty historyczne m.in. o tym, że uczelnia została powołana z zalążka i dorobku Wolnej Wszechnicy Polskiej. Ostatnia część poświęcona została naukom ścisłym, oraz podsumowano w niej 25 lat działalności uczelni (17 tysięcy dyplomów, 700 doktoratów, 110 habilitacji).

JUBILEUSZ (1978), reż. Władysław Wasilewski, 9’
Film zrealizowany z okazji 150-lecia Zakładów Przemysłu Bawełnianego im. Obrońców Pokoju, których tradycje sięgają początków Łodzi przemysłowej. Obchody jubileuszowe stanowią klamrę filmu. Treścią jego są 30-letnie dzieje fabryki, od pierwszych chwil po wyzwoleniu do dnia dzisiejszego. Jest to jednocześnie historia rozwoju przemysłu włókienniczego w Polsce Ludowej. W filmie wykorzystano materiały archiwalne WFD, "Głosu Robotniczego" i "Naszej Trybuny".

URZĄD (1987), reż. Maria Zmarz Koczanowicz, 17’
Film przedstawia pracę Działu Egzekucji Urzędu Skarbowego w Łodzi, ściągającego należności za wykroczenia i zaległości skarbowe od ludzi w trudnej sytuacji finansowej. Ukazano codzienną pracę komorników w terenie.

SZPITAL SERCEM BUDOWANY (1987), reż. Antoni Orwiński, 12’
Reportaż przedstawiający genezę i początkowe fazy budowy Pomnika-Szpitala Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Bilety w cenie 12 złotych do nabycia 20 minut przed seansem, przed salą kina (płatność gotówką).
Zapraszamy