header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

O Centrum Kultury Jidysz

Teatr Zydowski Duza scena fot.A .Wencel

Dla dzieci, seniorów i studentów - rusza nowy sezon działalności Centrum Kultury Jidysz w Warszawie

Jak co roku jesienią Centrum Kultury Jidysz rozpoczyna nowy sezon, który przynosi bogatą ofertę zajęć i warsztatów przybliżających kulturę i język jidysz. Zajęcia z języka jidysz 

i hebrajskiego, cykl spotkań z literaturą jidysz, warsztaty piosenki i kulinarne, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Żydowski Uniwersytet Otwarty – te i więcej zajęć na co dzień oferuje CKJ przy ul. Andersa 15 w Warszawie.

 

Żydowski Uniwersytet Otwarty Rok akademicki 2018/2019

 

Żydowski Uniwersytet Otwarty to interdyscyplinarne zajęcia z kultury żydowskiej,

obejmujące wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią
i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury czy sztuk wizualnych. Zajęcia prowadzone są przez wybitnych specjalistów z całej Polski i zza granicy, a grono współpracujących z uniwersytetem wykładowców jest regularnie poszerzane. Wśród nich znaleźli się już m.in: dr hab. Adam Lipszyc (PAN), prof. Jacek Leociak (PAN), dr hab. Roma Sendyka (UJ), dr hab. Agata Bielik (Uniwersytet w Nottingham), prof. Paweł Śpiewak (UW), dr Elżbieta Janicka (PAN), dr Natalia Krynicka (Sorbona), prof. Hanna Zaremska (PAN), prof. dr hab. Wojciech Burszta (Uniwersytet SWPS). Na zajęcia składa się kilka bloków tematycznych prowadzonych przez różnych wykładowców i skupionych wokół tematu przewodniego, który zmieniany jest co semestr. Program obejmuje 70 godzin akademickich zajęć uzupełnionych o spotkania z ważnymi postaciami, dyskusje, pokazy filmów oraz wizyty w instytucjach kultury i spacery tematyczne. Tematem przewodnim semestru zimowego 2018/2019 jest etnografia żydowska - zbliżenia i punkty przecięcia antropologii i studiów żydowskich. Studenci przyglądać się będą zarówno folklorowi żydowskiemu w badaniach muzyki, wierzeń czy historii ludowych, jak i obrazowi życia żydowskiego w tradycyjnych kulturach sąsiednich oraz w kulturze współczesnej. Poznają biografie badaczek i badaczy zajmujących się kulturą żydowską, a także tradycje żydowskiej etnografii i jej wielorakie związki z etnografią polską. Wśród wykładowców znajdą się m.in.: Alina Cała, Joanna Ostrowska, Olga Linkiewicz, Ewa Klekot, Bella Szwarcman-Czarnota

a wykład inauguracyjny wygłosi profesor Joanna Tokarska-Bakir. Zgłoszenia przyjmowane są do 28 września 2018 lub do wyczerpania limitu wolnych miejsc.

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku to szczególna uczelnia, stworzona przez Fundację Shalom a dziś działająca w ramach Teatru Żydowskiego Centrum Kultury Jidysz. UTW prowadzony jest
w duchu tolerancji i wzajemnego poszanowania. Już od dziesięciu lat jest miejscem nauki
i spotkań ponad 100 słuchaczy od 55 roku życia wzwyż. Stawia na wszechstronną edukację seniorów, ich rozwój duchowy i intelektualny, aktywizację umysłową i ruchową. Jego ideą jest poprawa jakości życia starszych mieszkańców Warszawy i okolic. UTW prowadzi różne formy kształcenia osób starszych, bez względu na ich dotychczasowe wykształcenie oraz pochodzenie etniczne. Specyfiką UTW jest ukierunkowanie na zajęcia o tematyce żydowskiej (dotyczące historii, kultury, tradycji i obyczajowości). 

Ponadto oferowane są kursy komputerowe, zajęcia ruchowe, warsztaty teatralne, wycinanki żydowskiej, malarstwa, pantomimy, teatr lalkowy, warsztaty genealogiczne. Można też tutaj uczyć się języków: hebrajskiego, jidysz oraz angielskiego. Program zajęć został tak skonstruowany, aby każdy z uczestników miał możliwość wyboru najciekawszych dla siebie przedmiotów, a tym samym mógł pogłębiać swoją wiedzę, rozwijać hobby oraz talenty artystyczne, a przede wszystkim wykorzystać swój potencjał. Wszystkie spotkania prowadzone są przez wyspecjalizowaną kadrę nauczycielską, którą tworzą wybitne, naukowe autorytety. 

Lektoraty jidysz i hebrajskiego

Kursy języka jidysz prowadzone są na czterech poziomach zaawansowania. Co roku można zapisać się do grupy początkującej lub kontynuować naukę na wyższym poziomie. Studenci pracują na materiałach przygotowanych przez lektorów. To nie jedyna forma nauki jidysz. Dla wszystkich tych, którzy nie mogą uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych, jest możliwość nauki języka online – poprzez interaktywną platformę Google Hangouts. W Cenrum Kultury Jidysz można też uczyć się języka hebrajskiego. Zajęcia prowadzi Regina Gromacka, która jest wieloletnią lektorką języka hebrajskiego w Instytucie Historycznym UW, oraz doświadczoną i cenioną przez studentów nauczycielką. Zajęcia prowadzone są na trzech poziomach zaawansowania.

                                                                                       

 

Warsztaty w CKJ

 

Poza zajęciami Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku, CKJ oferuje wiele rodzajów warsztatów dla wszystkich grup wiekowych.

Warsztaty kulinarne

W ramach warsztatów kulinarnych, w najbliższy piątek o godz. 17.30 na wspólne gotowanie zaprosi Machał Lachur, szef kuchni Organic Corner. Warsztaty wegetariańskiej kuchni żydowskiej pokażą tradycyjne potrawy w zaskakujących odsłonach. Przy tym można będzie się dowiedzieć, jak gotować smacznie i zdrowo.  W menu: wytrawna chała z rozmarynem i solą morską oraz hummus rozmarynowy. Warsztaty są wydarzeniem towarzyszącym TISZ Festiwalowi Żydowskiego Jedzenia / TISH Jewish Food Festival. W dniach 26-30 września w Warszawie odbędzie się I edycja TISZ, Festiwalu Żydowskiego Jedzenia. W trakcie wydarzenia organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaplanowano m.in. spacery, warsztaty, debaty, kolacje. A wszystko po to, by się spotykać, rozmawiać i wspólnie próbować żydowskiej kuchni, która nie przestaje fascynować.

Warsztaty piosenki jidysz

Warsztaty piosenki jidysz odbywają się pod okiem Teresy Wrońskiej  - kierowniczki muzycznej Teatru Żydowskiego - raz w miesiącu. Zapraszamy serdecznie zarówno tych, którzy pragną poćwiczyć jidysz, jak i tych, którzy go nie znają, ale zachwyca ich melodia tego języka.

Warsztaty dla dzieci z trenerkami dawnej Fundacji MaMa

W niedziele w CJK spotykają się dzieci w wieku lat 3-8, które pod okiem trenerek z dawnej Fundacji MaMa (Anny Pietruszki-Dróżdż i Patrycji Dołowy), zapoznają się z zagadnieniem wielokulturowości. W poprzednich latach rozmawiały na temat żydowskich legend oraz świąt, tworzyły wspólną wystawę prac plastycznych czy poznawały różne alfabety. Przybliżamy również dzieciom utwory pisane po polsku i w jidysz w formie warsztatów teatralnych prowadzonych przez artystów i aktorów.

Centrum Kultury Jidysz – informacje i zapisy

 1. ul. Andersa 15 Warszawa, Czynne od poniedziałku do piątku 9.00-17.00 lub do zakończenia ostatnich zajęć oraz w  wybrane niedziele

Zapisy i kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 409 91 00

O Centrum Kultury Jidysz

Centrum Kultury Jidysz powstało z inicjatywy Gołdy Tencer i działa dziś w ramach Teatru Żydowskiego - Centrum Kultury Jidysz.  To inicjatywa, której działania skupiają się przede wszystkim na kulturze i języku Żydów aszkenazyjskich. Chcemy o nich mówić i uczyć w sposób ciekawy, współczesny – po to, by ta ogromna i bogata spuścizna miała szansę lepiej zaistnieć we współczesnej kulturze polskiej. Pragniemy pokazać, że kultura jidysz to coś więcej niż nostalgiczne obrazki sztetl – to żywe dziedzictwo, które trzeba podjąć, z którym trzeba się zmierzyć w różnych projektach społecznych i artystycznych oraz inicjatywach naukowych. Czas, by polscy twórcy podjęli z dziedzictwem jidysz prawdziwy dialog. Wiele mówi się i pisze o pustce i stracie. My chcemy tę pustkę wypełnić treścią. Pokazać, ile (nie)obecne ma do zaoferowania teraźniejszości. To nasze największe wyzwanie CKJ. 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Zgrzytasz zębami w nocy?

  Zgrzytanie zębami to poważna dolegliwość, która może dotyczyć aż 10 proc. dorosłej populacji. Obolała szczęka, gorsza estetyka i kondycja zębów, ich utrata, chroniczne bóle głowy, niekorzystny wpływ na samopoczucie oraz zdrowie ogólne – to tylko niektóre z grożących konsekwencji. Jak uporać się z problemem?

  Skąd wiedzieć, że cierpisz na bruksizm?

  Bruksizm to dość powszechne zaburzenie pracy stawu skroniowo-żuchwowego, które przejawia się niekontrolowanym zgrzytaniem i zaciskaniem zębów. Występuje zarówno u dorosłych (najczęściej między 25. a 44 r.ż.), jak i dzieci.

  Więcej…  
 • Okulary przywracają młodość

  Wyraźny obraz widziany z każdej odległości to komfort, na który w pewnym wieku mało kto może sobie pozwolić. Korzystanie z kilku par okularów, które zapewnią odpowiednie widzenie od dali do bliży jest dość uciążliwe. Co można zrobić, aby doskonale widzieć niezależnie od wieku? Czy można pozbyć się często używanej po 40-stce „drugiej pary okularów do czytania” ?

  Narząd wzroku jest jednym z najważniejszych dla człowieka, bo dzięki niemu odczytujemy ogromną ilość bodźców określających otoczenie i warunkujących postrzeganie świata. Nasze oczy dostarczają nam wielu informacji o odległościach, kształtach, ruchu oraz barwach. Dobry wzrok jest niezbędny w każdej pracy zawodowej.

  Więcej…  
 • Walentynki a nasze serce

  Każdego dnia „bije” 100 tysięcy razy. Przez całe życie wielokrotnie więcej - ponad 3,5 miliarda. W godzinę toczy ponad 300 litrów krwi. Dzięki jego niezmordowanej pracy żyjemy. Serce - symbol miłości, którego - jak na ironię – większość Polaków nie kocha. Specjaliści CM Medyceusz w Walentynki radzą, jak i dlaczego trzeba dbać o serce?

  Serce wtłacza w nas życie – niemal dosłownie. Jest naszą wewnętrzną pompą, pozwalającą zamienić w płucach odtlenowaną krew z żył i tętnicami tchnąć ją natlenowaną do najdalszych zakątków ciała. Bez tego procesu nie da się żyć. Co robić zatem, aby utrzymywać serce w dobre formie?

  Więcej…  
 • Przebarwienia na skórze

  Ciemniejsze plamy na skórze to dla wielu kobiet przyczyna dyskomfortu, powodująca utratę pewności siebie. Przebarwienia na twarzy czy dekolcie, choć mogą zostać ukryte pod warstwą makijażu, nie znikają samoistnie – do tego potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja. Czym charakteryzują się te zmiany oraz jak sobie z nimi radzić, podpowiada Olga Kamińska, Training Manager marki Biologique Recherche.

  Dlaczego przebarwienia pojawiają się na naszej skórze?

  Więcej…  
 • Jak zadbać o gładkość naszych stóp?

  Gdy nasze pięty są zrogowaciałe najczęściej sięgamy po tradycyjne pumeksy, które jednak są mało praktyczne. Warto postawić na marokański pumeks Hammam, który wytwarza się z bogatej w minerały, glinki czerwonej. Dzięki wygodnej rączce, wyżłobionym rowkom, a także odpowiedniej wielkości i twardości - pozwoli cieszyć się gładkimi stopami.

  Więcej…  
 • Kolonoskopia wirtualna

  Zauważasz u siebie dolegliwości takie jak krwawienia z odbytu, utrzymującą się biegunkę, ból czy parcie na stolec? Nie lekceważ ich i nie traktuj jak wirtualnych problemów. Mogą bowiem zwiastować realną chorobę – nawet raka jelita grubego. W diagnozie może pomóc wirtualna kolonoskopia. Na czym polega to badanie i kiedy warto je wykonać?

  Co to jest wirtualna kolonoskopia i kiedy dobrze ją wykonać?

  Więcej…  

Aktualności seniora

Chroniczne zmęczenie i senność

W Polsce choruje na cukrzycę trzy miliony osób. Co powinno zaniepokoić i zmobilizować nas do sprawdzenia ryzyka zachorowania? Test do samodzielnego zmierzenia ryzyka zachorowania na cukrzycę.

Więcej…

Ból brzucha

Kłujący ból brzucha – w zależności od lokalizacji bólu i jego natężenia może sugerować wystąpienie różnych poważnych chorób; zwłaszcza, jeżeli towarzyszą mu dodatkowe objawy, takie jak gorączka czy wymioty. Co oznacza ból występujący w poniżej opisanych miejscach?

Więcej…

Badania wątrobowe

Próby wątrobowe jest to badanie z krwi, mające na celu ocenić stan wątroby. Osoby w przypadku których zachodzi podejrzenie co do nieprawidłowego funkcjonowania lub uszkodzenia tego narządu są kierowane na badania oznaczające poziom: ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Bilirubiny całkowitej, ChE.

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie