header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

O Centrum Kultury Jidysz

Teatr Zydowski Duza scena fot.A .Wencel

Dla dzieci, seniorów i studentów - rusza nowy sezon działalności Centrum Kultury Jidysz w Warszawie

Jak co roku jesienią Centrum Kultury Jidysz rozpoczyna nowy sezon, który przynosi bogatą ofertę zajęć i warsztatów przybliżających kulturę i język jidysz. Zajęcia z języka jidysz 

i hebrajskiego, cykl spotkań z literaturą jidysz, warsztaty piosenki i kulinarne, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Żydowski Uniwersytet Otwarty – te i więcej zajęć na co dzień oferuje CKJ przy ul. Andersa 15 w Warszawie.

 

Żydowski Uniwersytet Otwarty Rok akademicki 2018/2019

 

Żydowski Uniwersytet Otwarty to interdyscyplinarne zajęcia z kultury żydowskiej,

obejmujące wykłady i warsztaty skierowane do wszystkich, którzy zainteresowani są historią
i kulturą żydowską i chcieliby pogłębić swoją wiedzę w zakresie filozofii, teatru, literatury czy sztuk wizualnych. Zajęcia prowadzone są przez wybitnych specjalistów z całej Polski i zza granicy, a grono współpracujących z uniwersytetem wykładowców jest regularnie poszerzane. Wśród nich znaleźli się już m.in: dr hab. Adam Lipszyc (PAN), prof. Jacek Leociak (PAN), dr hab. Roma Sendyka (UJ), dr hab. Agata Bielik (Uniwersytet w Nottingham), prof. Paweł Śpiewak (UW), dr Elżbieta Janicka (PAN), dr Natalia Krynicka (Sorbona), prof. Hanna Zaremska (PAN), prof. dr hab. Wojciech Burszta (Uniwersytet SWPS). Na zajęcia składa się kilka bloków tematycznych prowadzonych przez różnych wykładowców i skupionych wokół tematu przewodniego, który zmieniany jest co semestr. Program obejmuje 70 godzin akademickich zajęć uzupełnionych o spotkania z ważnymi postaciami, dyskusje, pokazy filmów oraz wizyty w instytucjach kultury i spacery tematyczne. Tematem przewodnim semestru zimowego 2018/2019 jest etnografia żydowska - zbliżenia i punkty przecięcia antropologii i studiów żydowskich. Studenci przyglądać się będą zarówno folklorowi żydowskiemu w badaniach muzyki, wierzeń czy historii ludowych, jak i obrazowi życia żydowskiego w tradycyjnych kulturach sąsiednich oraz w kulturze współczesnej. Poznają biografie badaczek i badaczy zajmujących się kulturą żydowską, a także tradycje żydowskiej etnografii i jej wielorakie związki z etnografią polską. Wśród wykładowców znajdą się m.in.: Alina Cała, Joanna Ostrowska, Olga Linkiewicz, Ewa Klekot, Bella Szwarcman-Czarnota

a wykład inauguracyjny wygłosi profesor Joanna Tokarska-Bakir. Zgłoszenia przyjmowane są do 28 września 2018 lub do wyczerpania limitu wolnych miejsc.

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku to szczególna uczelnia, stworzona przez Fundację Shalom a dziś działająca w ramach Teatru Żydowskiego Centrum Kultury Jidysz. UTW prowadzony jest
w duchu tolerancji i wzajemnego poszanowania. Już od dziesięciu lat jest miejscem nauki
i spotkań ponad 100 słuchaczy od 55 roku życia wzwyż. Stawia na wszechstronną edukację seniorów, ich rozwój duchowy i intelektualny, aktywizację umysłową i ruchową. Jego ideą jest poprawa jakości życia starszych mieszkańców Warszawy i okolic. UTW prowadzi różne formy kształcenia osób starszych, bez względu na ich dotychczasowe wykształcenie oraz pochodzenie etniczne. Specyfiką UTW jest ukierunkowanie na zajęcia o tematyce żydowskiej (dotyczące historii, kultury, tradycji i obyczajowości). 

Ponadto oferowane są kursy komputerowe, zajęcia ruchowe, warsztaty teatralne, wycinanki żydowskiej, malarstwa, pantomimy, teatr lalkowy, warsztaty genealogiczne. Można też tutaj uczyć się języków: hebrajskiego, jidysz oraz angielskiego. Program zajęć został tak skonstruowany, aby każdy z uczestników miał możliwość wyboru najciekawszych dla siebie przedmiotów, a tym samym mógł pogłębiać swoją wiedzę, rozwijać hobby oraz talenty artystyczne, a przede wszystkim wykorzystać swój potencjał. Wszystkie spotkania prowadzone są przez wyspecjalizowaną kadrę nauczycielską, którą tworzą wybitne, naukowe autorytety. 

Lektoraty jidysz i hebrajskiego

Kursy języka jidysz prowadzone są na czterech poziomach zaawansowania. Co roku można zapisać się do grupy początkującej lub kontynuować naukę na wyższym poziomie. Studenci pracują na materiałach przygotowanych przez lektorów. To nie jedyna forma nauki jidysz. Dla wszystkich tych, którzy nie mogą uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych, jest możliwość nauki języka online – poprzez interaktywną platformę Google Hangouts. W Cenrum Kultury Jidysz można też uczyć się języka hebrajskiego. Zajęcia prowadzi Regina Gromacka, która jest wieloletnią lektorką języka hebrajskiego w Instytucie Historycznym UW, oraz doświadczoną i cenioną przez studentów nauczycielką. Zajęcia prowadzone są na trzech poziomach zaawansowania.

                                                                                       

 

Warsztaty w CKJ

 

Poza zajęciami Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku, CKJ oferuje wiele rodzajów warsztatów dla wszystkich grup wiekowych.

Warsztaty kulinarne

W ramach warsztatów kulinarnych, w najbliższy piątek o godz. 17.30 na wspólne gotowanie zaprosi Machał Lachur, szef kuchni Organic Corner. Warsztaty wegetariańskiej kuchni żydowskiej pokażą tradycyjne potrawy w zaskakujących odsłonach. Przy tym można będzie się dowiedzieć, jak gotować smacznie i zdrowo.  W menu: wytrawna chała z rozmarynem i solą morską oraz hummus rozmarynowy. Warsztaty są wydarzeniem towarzyszącym TISZ Festiwalowi Żydowskiego Jedzenia / TISH Jewish Food Festival. W dniach 26-30 września w Warszawie odbędzie się I edycja TISZ, Festiwalu Żydowskiego Jedzenia. W trakcie wydarzenia organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaplanowano m.in. spacery, warsztaty, debaty, kolacje. A wszystko po to, by się spotykać, rozmawiać i wspólnie próbować żydowskiej kuchni, która nie przestaje fascynować.

Warsztaty piosenki jidysz

Warsztaty piosenki jidysz odbywają się pod okiem Teresy Wrońskiej  - kierowniczki muzycznej Teatru Żydowskiego - raz w miesiącu. Zapraszamy serdecznie zarówno tych, którzy pragną poćwiczyć jidysz, jak i tych, którzy go nie znają, ale zachwyca ich melodia tego języka.

Warsztaty dla dzieci z trenerkami dawnej Fundacji MaMa

W niedziele w CJK spotykają się dzieci w wieku lat 3-8, które pod okiem trenerek z dawnej Fundacji MaMa (Anny Pietruszki-Dróżdż i Patrycji Dołowy), zapoznają się z zagadnieniem wielokulturowości. W poprzednich latach rozmawiały na temat żydowskich legend oraz świąt, tworzyły wspólną wystawę prac plastycznych czy poznawały różne alfabety. Przybliżamy również dzieciom utwory pisane po polsku i w jidysz w formie warsztatów teatralnych prowadzonych przez artystów i aktorów.

Centrum Kultury Jidysz – informacje i zapisy

 1. ul. Andersa 15 Warszawa, Czynne od poniedziałku do piątku 9.00-17.00 lub do zakończenia ostatnich zajęć oraz w  wybrane niedziele

Zapisy i kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 409 91 00

O Centrum Kultury Jidysz

Centrum Kultury Jidysz powstało z inicjatywy Gołdy Tencer i działa dziś w ramach Teatru Żydowskiego - Centrum Kultury Jidysz.  To inicjatywa, której działania skupiają się przede wszystkim na kulturze i języku Żydów aszkenazyjskich. Chcemy o nich mówić i uczyć w sposób ciekawy, współczesny – po to, by ta ogromna i bogata spuścizna miała szansę lepiej zaistnieć we współczesnej kulturze polskiej. Pragniemy pokazać, że kultura jidysz to coś więcej niż nostalgiczne obrazki sztetl – to żywe dziedzictwo, które trzeba podjąć, z którym trzeba się zmierzyć w różnych projektach społecznych i artystycznych oraz inicjatywach naukowych. Czas, by polscy twórcy podjęli z dziedzictwem jidysz prawdziwy dialog. Wiele mówi się i pisze o pustce i stracie. My chcemy tę pustkę wypełnić treścią. Pokazać, ile (nie)obecne ma do zaoferowania teraźniejszości. To nasze największe wyzwanie CKJ. 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Światowy Dzień Mycia Rąk

  Magdalena Szela SlowikŚwiatowy Dzień Mycia Rąk, przypadający 15 października, został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, a jego celem jest edukacja w zakresie prawidłowej higieny. Ta prosta czynność, wykonywana w odpowiedni sposób, może nas uchronić przed wieloma infekcjami oraz chorobami. Z tej okazji ekspert akcji „Nie musi ci to przeszkadzać”, stomatolog Magdalena Szela-Słowik, przypomina kilka ważnych zasad związanych z odpowiednią higieną dłoni.

  Więcej…  
 • Migotanie przedsionków

  Zbigniew KalarusKażdego dnia u wielu naszych pacjentów rozpoznajemy różne rodzaje arytmii. Wśród nich migotanie przedsionków (atrial fibrillation, AF), uznawane za jeden z najpowszechniejszych i najgroźniejszych w skutkach rodzajów zaburzeń rytmu serca. AF występuje u 2-4% społeczeństwa, w tym nawet wśród 10% osób po 70 roku życia - migotanie przedsionków to powszechny problem naszych rodziców i dziadków, poważny problem społeczny – mówi prof. Zbigniew Kalarus, Kierownik Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.

  Więcej…  
 • Polak z wadą wzroku

  Według wyników najnowszego raportu „Polak z wadą wzroku” *1, aż 91 proc. badanych deklarujących problemy z widzeniem stosuje jedną z dostępnych współcześnie metod korekcji wzroku, z czego 93 proc. uczestników badania wskazało na okulary. W jakich sytuacjach Polacy ich używają, a kiedy z nich rezygnują (np. dla własnej wygody)? Aż 92 proc. respondentów wskazało, że najczęściej sięga po nie podczas korzystania z komputera.

  Więcej…  
 • Zaćma metody leczenia

  Walka z zaćmą, czyli jedną z najczęściej występujących i operowanych chorób oczu na świecie toczy się dziś bardzo zacięcie. Przyczyn jej występowania jest wiele, podobnie jak grup osób, które mogą być chorobą zagrożone. Wśród tych, którzy najczęściej doświadczają zaćmy znajdują się jednak osoby starsze, po 50 roku życia, u których naturalne procesy starzenia się organizmu mogą przyspieszać rozwój choroby i prowadzić do stadium choroby wymagającego natychmiastowej interwencji chirurgicznej. W samej Polsce na zaćmę może cierpieć dziś nawet milion osób, przy czym wielu z nich nie jest do końca świadomych istnienia choroby – jej powolny rozwój może trwać nawet kilka lat, bez większych objawów.

  Więcej…  
 • Zawał - podstawowe informacje

  Od lat polską kardiologię interwencyjną stawia się za wzór w medycynie europejskiej i światowej. Mamy wspaniałe sukcesy w leczeniu zawałów. Skąd więc pesymistyczne prognozy, mówiące o tym, że w ciągu pierwszego roku od zawału w Polsce umrze co piąty pacjent? *1

  Rzeczywiście, mimo znaczącego postępu naukowo-technologicznego w medycynie, choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym: miażdżyca, choroba niedokrwienna i niewydolność serca od lat stanowią pierwszą przyczynę zgonów w Polsce.

  Więcej…  
 • Cukrzyca

  Dorota Zozulinska

  Wśród Polaków rośnie liczba zachorowań na cukrzycę, pomimo to chorzy wciąż nie mają dostępu do nowych opcji terapeutycznych, dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb. O tym, co z tego powodu tracą pacjenci, a jak mogłoby zmienić się ich życie dzięki innowacyjnym lekom oraz oczekiwaniu na nowe opcje terapeutyczne lekarzy i pacjentów opowiada Prof. Dorota Zozulińska – Ziółkiewicz, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Oddziału Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

  Więcej…  
 • Afta jak leczyć

  Nie zawsze mają wyraźną przyczynę, ale sprzyja im m.in. spadek odporności, niedobór witamin, stres, a nawet antybiotykoterapia czy predyspozycje rodzinne. Afty - choć to na ogół łagodne i drobne zmiany w jamie ustnej - potrafią uprzykrzyć życie i wywołać intensywny, dokuczliwy ból. Jak się ich pozbyć?

  Czym jest afta?

  Czym są afty? - Afty to niewielkie, bolesne owrzodzenia występujące pojedynczo lub grupami na błonie śluzowej jamy ustnej m.in. wewnętrznej stronie policzka, warg, a nawet języka. Wyglądem przypominają nadżerki pokryte białym nalotem i otoczone rumieniowatym, zapalnym obrzeżem.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Choroba Leśniewskiego

Choroba Leśniewskiego – Crohna to przewlekłą choroba układu pokarmowego , która prowadzi do bliznowacenia ścian jelita. Choroba może przebiegać przez długo czas bezobjawowo.

Więcej…

Spirometria

Spirometria – jest to badanie służące ocenie wydolności oddechowej. W trakcie jego trwania możliwe jest wykonanie próby farmakologicznej, istotnej przy doborze leków na astmę.

Więcej…

Scyntygrafia

Scyntygrafia – jest to badanie bazujące na promieniowaniu gamma, służące do obrazowania narządów i do oceny ich funkcji (jak np. przepływu krwi przez dany narząd).

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie