Kino Retro dla wszystkich

Kino Retro LogoZiel 1

Międzypokoleniowe bezpłatne pokazy filmowe w Ursusie

Kino Retro. Międzypokoleniowe bezpłatne pokazy filmowe w Ursusie to projekt skierowany przede wszystkim do seniorów, ale także do młodszych mieszkańców dzielnicy czy Warszawy. W międzypokoleniowej grupie oglądamy współczesne, dobre i nagradzane filmy. Po pokazach z udziałem gości specjalnych dyskutujemy na tematy, które oglądane filmy poruszają.

Pokazy odbywają się w Kinie Ursus w Ośrodku Kultury Arsus (ul. Traktorzystów 14). Udział w pokazach jest bezpłatny. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy oraz dofinansowany przez Ośrodek Kultury Arsus.

Program

12 września (środa), godz. 17.00

Happy End (2017)
reż. Michael Haneke

Międzypokoleniowy konflikt, dysfunkcyjna rodzina, władza technologii… Wybitne kino, na które składa się reżyseria jednego z największych mistrzów i kreacje gwiazd francuskiego kina.

26 września (środa), godz. 17.00

Śmierć prezydenta (1977)
reż. Jerzy Kawalerowicz

Film stanowi panoramę Polski lat 20. XX wieku, uniesionej radością z niedawnego odzyskania niepodległości, ale też pogrążającej się w sporach, które doprowadzą do fanatycznego zabójstwa. Pokaz współfinansowany ramach unijnego programu „Europa dla obywateli”.

10 października (środa), godz. 17.00

Barany. Islandzka opowieść (2015)
reż. Grímur Hákonarson

Islandzki kandydat do Oscara, przepełniony błyskotliwymi obserwacjami, ciepłem i ironicznym humorem. Reżyser przenikliwie ukazuje obraz ludzi broniących swojego stylu życia i niezależności.

24 października (środa), godz. 17.00

50 wiosen Aurory (2017)
reż. Blandine Lenoir

50-letnia Aurora jest świeżo po rozstaniu z mężem, straciła pracę i dowiaduje się, że zostanie babcią. Wtedy wpada na swoją wielką miłość z dawnych lat. Czy ma jeszcze szanse na szczęście?

7 listopada (środa), godz. 17.00

Pewnego razu w listopadzie (2017)
reż. Andrzej Jakimowski

Historia dwójki Warszawiaków, matki i syna, którzy w wyniku eksmisji w listopadzie 2013 roku tracą mieszkanie. Kobieta trafia do przytułku dla bezdomnych, w którym nie jest mile widziana ze względu na swojego towarzysza – psa Kolesia.

21 listopada (środa), godz. 17.00

Gdyby koty mogły mówić (2018)
reż. Lucyna Dąbrowska

Film o bezdomnych i wolno żyjących kotach z Warszawy i okolic, a także o pozostających w cieniu kocich opiekunkach, które na co dzień udzielają pomocy potrzebujących czworonogom.

5 grudnia (środa), godz. 17.00

Kobieta z lodu (2017)
reż. Bohdan Sláma

Czeski komediodramat, w którym samotna wdowa zostaje przyjęta do zespołu morsów, gdzie stopniowo uczy się pokonać strach przed lodowatą wodą. A także ponownie spotka miłość.

Po filmach dyskusja z ciekawym gościem.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Zapraszamy!

Na pokazy zapraszamy do kina Ursus w Ośrodku Kultury Arsus (Traktorzystów 14).

Wszystkie pokazy są bezpłatne.

Organizator: Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna

Współorganizator: Ośrodek Kultury Arsus

Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa

Partner: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy

Patronat medialny: Radio RDC, „Mocne Strony”, „Flesch Mazowsza”   

Po filmie zapraszamy do dyskusji z Maciejem Frasunkiewiczem, psychologiem z SWPS, który zajmuje się m.in. komunikacją w rodzinie

Pokaz jest częścią cyklu Kino Retro dla wszystkich. W międzypokoleniowej grupie oglądamy dobre i nagradzane filmy. Po pokazach z udziałem gości specjalnych dyskutujemy na tematy, które oglądane filmy poruszają.