Muzeum Etnograficzne Kraków

Koncepcja buen vivir 1

Koncepcja „buen vivir” (dobrego życia) wg Indian Asháninka

24 stycznia Muzeum Etnograficzne w Krakowie zaprasza na spotkanie z badaczkami dr Joanną Sosnowską i dr Moniką Kujawską, poświęcone koncepcji „buen vivir” (dobrego życia) wg Indian Asháninka. Spotkanie odbędzie się w kazimierskim Ratuszu przy placu Wolnica 1 o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

 Podczas spotkania badaczki opowiedzą o Indianach Asháninka, zamieszkujących peruwiańską Amazonię. Skupią się na przedstawieniu ich historii, w której z determinacją przeciwstawili się europejskiej kolonizacji, przez co na wiele wieków zachowali swoją tożsamość i sposób dobrego życia (hiszp. „buen vivir”). Idea „buen vivir” obejmuje harmonię społeczności i środowiska – harmonię, w której centrum zamiast indywidualności znajdują się relacje, także relacje między ludźmi i roślinami. Dr Joanna Sosnowska i dr Monika Kujawska opowiedzą także o wiedzy Asháninka na temat roślin, sposobach gospodarowania zasobami roślinnymi, ze szczególnym uwzględnieniem ziołolecznictwa Asháninka, które mają możliwość badać na ich terytorium podczas prac terenowych nad rzeką Tambo.


Muzeum Etnograficzne w Krakowie
Ratusz, pl. Wolnica 1
24 stycznia, godz. 18.00
– wstęp wolny –

O projekcie „Ziołolecznictwo Asháninka”
Dr Joanna Sosnowska (kierownik projektu) i dr Monika Kujawska prowadzą projekt badawczy z zakresu etnobotaniki medycznej i medycyny komplementarnej wśród społeczności Asháninka w Amazonii peruwiańskiej. Głównymi tematami realizowanymi w ramach aktualnych badań są rośliny lecznicze używane przez ekspertów (położne, szamanów, zielarzy, znachorów etc.) oraz zwykłych ludzi Asháninka. Znaczenie ziołolecznictwa w całym korpusie wiedzy etnomedycznej, jak również kryteria klasyfikacji roślin użytecznych medycznie oraz sposoby zarządzania ich zasobami. Dotychczas badania były prowadzone w 11 społecznościach Asháninka. Badaczki współpracują z „Asankane Tsipana” – Stowarzyszeniem Znawców Medycyny Naturalnej Asháninka oraz z Muzeum Historii Naturalnej w Limie. Badania są realizowane za zgodą lokalnego samorządu CART – Central Asháninka de Río Tambo oraz peruwiańskich władz państwowych (zezwolenie N˚ 252-2017-SERFOR/DGGSPFFS).