Filmy z Juliette Binoche

Binoche

Kino Przytulne zaprasza na przegląd filmów z Juliette Binoche.

JULIETTE BINOCHE

(ur. 9 marca 1964 w Paryżu) – francuska aktorka filmowa.

Jej matka - reżyserka teatralna Monique Stalens - urodziła się w Częstochowie. Jej ojciec, Jean Marie Binoche, był francuskim aktorem i rzeźbiarzem, natomiast babcia Julia Helena z domu Młynarczyk była polską aktorką.

Juliette Binoche zadebiutowała w wieku 20 lat we francuskiej produkcji Les Nanas (1984). Następnie pojawiła się w filmie Jean-Luca Godarda Zdrowaś Mario (1985), gdzie zagrała zazdrosną byłą kochankę.

Po przełomowej roli w Nieznośnej lekkości bytu (1988), amerykańskiej adaptacji powieści Milana Kundery, kariera Binoche nabrała rozpędu. Zaczęła grać u największych reżyserów kina europejskiego, umacniając swoją pozycję dzięki filmom Skaza (1992) Louisa Malle'a i zwłaszcza Trzy kolory. Niebieski (1993) Krzysztofa Kieślowskiego. Za ten ostatni zdobyła nagrodę Cezara dla najlepszej aktorki francuskiej.

Rola Hany w Angielskim pacjencie (1996) Anthony'ego Minghelli przyniosła jej Oscara. Nominację do tej nagrody zdobyła również kilka lat później za Czekoladę (2000) Lasse Hallströma.

W ostatnich latach aktorka współpracowała z takimi reżyserami jak: Michael Haneke (Kod nieznany - 2000, Ukryte - 2005), Abel Ferrara (Maria - 2005), Hou Hsiao-hsien (Podróż czerwonego balonika - 2007) czy Małgorzata Szumowska (Sponsoring - 2011).

W 2010 roku Binoche otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki podczas 63. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes za film Zapiski z Toskanii (2010).

Program przeglądu:

WYPISZ, WYMALUJ... MIŁOŚĆ

(USA-Kanada-Australia; 2013; 110 minut) – Jack i Dina pracują w jednej szkole i z pozoru dzieli ich wszystko. On jest nauczycielem angielskiego, ona malarką abstrakcyjną włoskiego pochodzenia. Pewnego dnia Jack wpada na genialny pomysł i rzuca Dinie wyzwanie. Planuje zainspirować swoich uczniów prawdziwymi wartościami i udowodnić, co w życiu jest ważniejsze i co może ich więcej nauczyć: słowa, czy obrazy? Dina podejmuje się zadania i przystępuje do rywalizacji. Wkrótce Jack i Dina przekonają się, że więcej ich łączy niż dzieli, a prawdziwe problemy tkwią w nich samych. REŻYSERIA: Fred Shepisi. WYKONAWCY: Clive Owen, Juliette Binoche, Bruce Davison, Amy Brenneman, Navid Negahban, Valerie Tian. (1 II godz.18.00, 5 II godz.14.15)

ROZSTANIA I POWROTY (Wielka Brytania-USA; 2006; 120 minut) – historia przypadkowego spotkania i rodzącego się uczucia miedzy młodym angielskim architektem i emigrantką z Bośni. Tłem tych wydarzeń jest współczesny Londyn, jeden z największych tygli kulturowych na świecie. Kiełkujący romans Willa i Amiry to nie tylko zwyczajna "love story", to także przypowieść o spotkaniu ludzi z kompletnie różnych światów. Kobieta z Bośni należy do "niewidzialnych" - ciężko pracujących emigrantów, których rodowici Anglicy na co dzień po prostu się nie dostrzegają. Zważywszy na fakt, iż w tej społeczności pojawia się coraz więcej Polaków, film nabiera iście uniwersalnego i swojskiego charakteru.

REŻYSERIA: Anthony Minghella. WYKONAWCY: Jude Law, Juliette Binoche, Robin Wright Penn, Rafi Gavron, Martin Freeman. (8 II godz.18.00, 11 II godz.13.45)

NIEZNOŚNA LEKKOŚĆ BYTU

(USA; 1988; 160 minut) – ekranizacja głośnej powieści Milana Kundery. Rok 1968. Mieszkający w Pradze przystojny lekarz, prowadzący aktywne życie seksualne, poznaje nieśmiałą kelnerkę z prowincji, pragnącą stałego związku. Tomasz zakochuje się po raz pierwszy, ale jest mu bardzo trudno dochować jej wierności. Dodatkowo w jego życie wkracza polityka i ważne wydarzenia związane z „praską wiosną”. REŻYSERIA: Philip Kaufman. WYKONAWCY: Daniel Day-Lewis, Juliette Binoche, Lena Olin, Derek de Lint, Erland Josephson, Pavel Landovsky, Daniel Olbrychski. (15 II godz.18.00, 19 II godz.15.45)

MĘŻCZYZNA MOICH MARZEŃ

(Francja-Wielka Brytania; 2002; 95 minut) – romantyczna historia spotkania i miłości dwojga na pozór zupełnie nie pasujących do siebie osób. On jest nieśmiałym, zamkniętym w sobie kucharzem, ona - energiczną i przebojową kosmetyczką. Poznają się na lotnisku i na skutek problemów z odlotem samolotu, są zmuszeni spędzić dłuższy czas w swoim towarzystwie. REŻYSERIA: Daniele Thompson. WYKONAWCY: Juliette Binoche, Jean Reno, Sergi Lopez. (22 II godz.18.00, 26 II godz.13.45)

PODRÓŻ CZERWONEGO BALONIKA (Francja; 2007; 115 minut) – urokliwa, nasycona współczesnymi realiami, obyczajowa opowieść o zapracowanej matce, jej 7-letnim synku i tajwańskiej niani. Małe arcydzieło nastroju i umiejętnie budowanej lirycznej atmosfery jednego z cenionych twórców kina azjatyckiego, który spogląda na codzienne problemy współczesnego człowieka, należącego do zachodniej cywilizacji. Osobnym bohaterem filmu jest Paryż, ukazany nie od strony przewodników turystycznych, a raczej jako szczególne miejsce, gdzie można się zgubić i odnaleźć.

REŻYSERIA: Hsiao-hsien Hou. WYKONAWCY: Juliette Binoche, Simon Iteanu, Fang Song, Hippolyte Girardot, Louise Margonin. (1 III godz.18.00, 5 III godz.13.30)

HUZAR

(Francja; 1995; 135 minut) – ekranizacja powieści Jeana Giono; kostiumowy melodramat przygodowy, rozgrywający się na południu Francji w 1832 roku. Młody pułkownik huzarów, uciekając przed epidemią zarazy i austriackimi szpiegami, przypadkowo spotyka piękną arystokratkę. Kobieta poszukuje męża, który prawdopodobnie odbywa kwarantannę w Monosque. Młody pułkownik usiłuje odwieść ją od niebezpiecznego zamiaru powrotu do miasta i wznowienia poszukiwań, ale - zakochany w niej coraz bardziej - przystaje na jej prośbę. REŻYSERIA: Jean-Paul Rappeneau. WYKONAWCY: Olivier Martinez, Juliette Binoche, Francois Cluzet, Jean Yanne, Gerard Depardieu, Claudio Amendola, Isabelle Carre, Pierre Arditi. (8 III godz.18.00, 12 III godz.13.15)

Bilety w cenie 10 zł (NIEZNOŚNA LEKKOŚC BYTU – 12 zł) do nabycia 20 minut przed każdym seansem, przed salą kina (płatność gotówką).

Zapraszamy.