header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Przygotowanie czarnej herbaty

Akbar pole herbaciane 1

Jaką czarną herbatę wybrać, aby cieszyć się najlepszą jakością?

Czarna herbata to jeden z najbardziej popularnych napojów na świecie. Może rozgrzewać lub stanowić ochłodę, być uniwersalnym dodatkiem do posiłku bądź jego głównym elementem. Zarówno w himalajskich wioskach w Nepalu, jaki i najdroższej dzielnicy Londynu, herbatę znajdziemy bez większego problemu. Co stoi za jej sukcesem? Jak ją przygotować, aby cieszyć się pełnią smaku?

Długa droga z Chin

Państwo Środka uznawane jest za kolebkę herbaty. Badania archeologiczne dowiodły, że napar z liści krzewu herbacianego pito już w X w. p.n.e. (choć prawdopodobnie znany był już wcześniej). Niemal dwa tysiące lat później powstała „Księga herbaty”, w której chiński poeta Lu Yu zawarł nomen omen esencję ówczesnej wiedzy na temat krzewów herbacianych, rodzajów liści oraz sposobów na przygotowanie odpowiedniego naparu. Do Polski herbata dotarła z Francji w XVII wieku. Początkowo spożywana była jako leczniczy napar na dworach królewskich, wśród szlachty i bogatego mieszczaństwa. Dzisiaj herbata jest towarem ogólnodostępnym. Pojawiło się wiele jej odmian, smaków, a także napojów stworzonych na bazie herbacianego naparu. Jak zatem, spośród setek jej rodzajów, wybrać ten najlepszy?

Miejsce pochodzenia

Ocenę herbaty należy rozpocząć od określenia miejsca jej pochodzenia. Podobnie jak w przypadku win czy whisky, niektóre regiony świata słyną z produkowania herbat, cechujących się wyjątkowym smakiem i zapachem. Jednym z terenów dostarczających najlepszej jakości herbacianych liści jest Sri Lanka (dawniej Cejlon). Herbata cejlońska (np. Akbar Pure Ceylon) charakteryzuje się niezwykle bogatym aromatem i intensywnym smakiem. Poza Sri Lanką, herbatę wysokiej jakości zbiera się m.in. w Indiach, Chinach, Kenii oraz Japonii.

Czarna nie tylko z nazwy

Herbata ma wiele odmian – zieloną, czerwoną, białą, czy najpopularniejszą czarną. W tym ostatnim przypadku, aby cieszyć się pełnią jej smaku, powinniśmy zwrócić uwagę na kolor suszu, który powinien być rzeczywiście czarny lub ewentualnie ciemnobrązowy. Susze gorszej jakości mogą przybierać odcienie szarości. Istotne jest także, aby wysuszone liście były podobne względem swojego rozmiaru (powinny mieć ok. 2-4 mm).

Temperatura i czas

W niektórych regionach świata, zaparzanie herbaty zostało przeniesione do rangi celebracji. Stworzono wyjątkowe rytuały, jak np. japońska ceremonia cha no yu (z jęz. japońskiego wrzątek na herbatę), która odgrywa bardzo ważną rolę w kulturze Kraju Kwitnącej Wiśni. Podczas niej wykorzystuje się szereg przyrządów, a każdy z etapów sporządzania napojów musi spełniać określone zasady i wymagania. Na co dzień czarną herbatę powinniśmy zaparzać w porcelanowym czajniczku, wykorzystując przefiltrowaną, miękką wodę podgrzaną do temperatury 950C. Czas zaparzania powinien wynosić od 3 do 5 minut – wraz z długością parzenia, wzrasta intensywność smaku gotowego naparu.

Z czym to się pije?

Aby cieszyć się pełnią smaku i aromatu czarnej herbaty powinno się ją pić saute – bez dodatku cytryny, czy cukru. Chcąc jednak nieco zmodyfikować jej smak, możemy wykorzystać różnorodne składniki, które nadadzą naparowi dodatkowego wymiaru smakowego. Czarna herbata doskonale komponuje się z przyprawami korzennymi: goździkami, kardamonem czy cynamonem, owocami leśnymi, cytrusami, a także mlekiem i rumem. Stanowi uniwersalną bazę, dając możliwość stworzenia całej gamy koktajli i napojów, których skład ograniczy jedynie nasza wyobraźnia.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Kardiowerter defibrylator

  Adam SokalWszczepiany pacjentom o wysokim ryzyku nagłego zatrzymania krążenia kardiowerter-defibrylator (ICD) ostrzeże i zainterweniuje w przypadku wystąpienia groźnej dla życia arytmii komorowej. Jak działa urządzenie ratujące życie, jak przygotować się do zabiegu, czy życie po wszczepieniu wygląda inaczej – mówi dr hab. med. Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Dr hab. med. Adam Sokal

  Pracownia Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

  Panie Docencie, co to jest ICD?

  Więcej…  
 • Abonament medyczny

  Marek KubickiJak trwoga to do… innej placówki medycznej. Czego nie dają nam abonamenty? 

  94% badanych z wykupionym abonamentem medycznym lub innym ubezpieczeniem zdrowotnym i tak opłaca dodatkowe wizyty u lekarzy specjalistów – wynika z najnowszego raportu „Prywatna oraz publiczna służba zdrowia – opinie Polaków nt. jakości świadczonych usług”, zrealizowanego na zlecenie Centrum Medycznego Damiana *1. Czy opieka medyczna oparta na abonamencie to faktycznie dobry wybór, kiedy zależy nam na wizycie u specjalisty i nie chcemy długo czekać?

  Więcej…  
 • Wiosenne przeziębienie

  Rano cieszysz się słońcem za oknem, więc z radością zakładasz lżejsze ubrania, a czapkę rzucasz w kąt. Po wyjściu z domu przekonujesz się, że wcale nie grzeje tak bardzo, jak ci się wydawało i w efekcie wracasz z przeziębieniem? Wczesną wiosną to częsty scenariusz. Jak nie dać się infekcji i co robić, by nie przerodziła się w poważniejsze dolegliwości?

  Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprawiają, że chętnie spędzamy czas na dworze i przerzucamy się na lżejsze ubrania.

  Więcej…  
 • Jak dbać o protezy zębowe?

  7 zasad pielęgnacji nie tylko dla seniorów. Protezy zębowe – częściowe lub całkowite - to najpowszechniejsza metoda rekonstrukcji braków zębowych. Jednak wielu ich użytkowników nie wie, że oba typy uzupełnień wymagają odpowiedniej troski. Oto kilka rad, które pomogą zadbać o protezę i utrzymać ją w dobrym stanie przez lata.

  1. Dbaj o higienę całej jamy ustnej, nie tylko o protezę!

  Najważniejszą zasadą dla posiadaczy protezy jest ich właściwa higiena i pielęgnacja. W przypadku protezy ruchomej należy pamiętać o tym, by codziennie, a najlepiej po każdym posiłku, dbać o jej czystość.

  Więcej…  
 • Refundacja usunięcia zaćmy

  Justyna KrowickaOd miesiąca do nawet pół roku - tyle wynosi czas oczekiwania na zwrot kosztów zabiegów usunięcia zaćmy przez NFZ, wykonywanych w ramach ustawy transgranicznej. Najszybciej pieniądze otrzymują pacjenci z terenu woj. mazowieckiego, najdłużej muszą czekać ci z woj. śląskiego.

  Polscy pacjenci, którzy nie chcą czekać na operację usunięcia zaćmy w kraju, chętnie korzystają z oferty czeskich klinik.

  Więcej…  
 • Zespół leniwego jelita

  Chcesz być fit na wiosnę, a przy tym czuć się lekko i zdrowo? Wspomóż pracę leniwych jelit! Czasami mamy wrażenie, że nasz układ pokarmowy pracuje zbyt wolno. Sprzyja temu siedzący tryb życia, brak ruchu w czasie wolnym, stres oraz nadmiar żywności wysoko przetworzonej w diecie. Jak temu zaradzić by odzyskać nową energię?

  Zespół leniwego jelita jest dolegliwością cywilizacyjną, która dotyka wielu osób. Uwarunkowana jest przede wszystkim stylem życia, jaki obecnie prowadzimy.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Lipidogram - badanie

Lipidogram jest to badanie mające na celu określenie gospodarki tłuszczowej w organizmie. Pomaga określić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, w tym miażdżycy.

Więcej…

Pełnomocnik dla seniora

Bywają sytuacje w życiu seniora (najczęściej spowodowane problemami zdrowotnymi, w tym niepełnosprawnością), w których potrzebuje pomocy innych osób w załatwianiu swoich spraw. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza w załatwianiu spraw w urzędach, konieczne jest posiadanie pełnomocnika.

Więcej…

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie