Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Rehabilitacja na rzecz zdrowia pacjentów z chorobami onkologicznymi

Werandki naleczowskie

Od lat borykamy się ze spadkiem uznania dla leczenia uzdrowiskowego. Coraz częściej, pobyt w uzdrowisku kojarzy nam się z fitnessem bądź zabawą.

Ale musimy pamiętać, że to tylko dodatki, dla ważnej funkcji, jaką spełnia w leczeniu pacjenta, nowoczesna rehabilitacja w uzdrowisku. Taką ofertę posiada dzisiaj Uzdrowisko Nałęczów wraz z Instytutem Rehabilitacji Uzdrowiskowej.

Podstawą działalności Uzdrowiska Nałęczów są zarówno pełnopłatne pobyty lecznicze, jak i finansowane przez NFZ. Oferujemy usługi w zakresie leczenia sanatoryjnego, Medical SPA oraz profesjonalną rehabilitację narządu ruchu, rehabilitację kardiologiczną prowadzoną według najnowszych standardów w Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki”. Od ubiegłego roku, realizujemy również turnusy rehabilitacyjne dla osób chorujących na nowotwory.

 - Obecnie jako jedyne Uzdrowisko w Polsce zajmujemy się tym tematem. Inne uzdrowiska w wyniku braku finansowania, musiały zrezygnować z takiej możliwościwyjaśnia prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Majcher. – Co ważne, trwają prace nad zmianą legislacyjną Rozporządzenia Ministra, które reguluje możliwość dostępu pacjentom z chorobą nowotworową do leczenia uzdrowiskowego tak, by to lekarz onkolog decydował o możliwości podjęcia przez nich tego leczenia.

Cały czas trwają dyskusje, pojawiają się nawet informacje, że pacjenci onkologiczni nie powinni korzystać z rehabilitacji Uzdrowiskowej. Co jak mówi profesor Piotr Majcher, jest tylko mitem. - Nie ma żadnych dowodów naukowych, że w danym momencie choroby nowotworowej, pacjent nie może leczyć się w Uzdrowisku – tłumaczy. - Oczywiście ostra faza choroby, wyklucza pacjenta z możliwości podjęcia takiego leczenia. Ale to lekarz onkolog decyduje o tym, co dla zdrowia jego pacjenta jest dobre. Bo leczenie uzdrowiskowe to nie jest tylko leczenie bodźcowe. Do zabiegów przynoszących poprawę zdrowia, dokładamy dodatkowe elementy, które odgrywają niezwykle ważną rolę pod względem psychiki. Istotnym elementem eliminującym stres związany z chorobą nowotworową jest sam odpoczynek w Uzdrowisku pozwalający na odcięcie się od problemów życia codziennego.

Indywidualnie dopasowany program rehabilitacyjny

Musimy jednak pamiętać, że problemy tych pacjentów są bardzo zróżnicowane, dlatego każdy z nich powinien mieć indywidualnie dopasowany program rehabilitacji. - Musi on zawierać w sobie wszystkie skoordynowane elementy, które są wzajemnie ze sobą powiązane tak, by ten program był bezpieczny i rzeczywiście przynosił skutek terapeutyczny. - My w tej chwili podjęliśmy się rehabilitacji pacjentów dość trudnych pod względem leczenia, czyli pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym, złośliwym nowotworem zlokalizowanym w szpiku kości. Rehabilitacja tych pacjentów w Uzdrowisku Nałęczów jest możliwa, bowiem posiadamy nowoczesne Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki” wyposażone w nowoczesne urządzenia pozwalające monitorować stan pacjenta podczas procesu rehabilitacji. Dzięki monitoringowi procesu rehabilitacji zwiększa się bezpieczeństwo oraz przyspiesza się czas powrotu funkcji. Odbyły się już trzy turnusy, a każdy następny cieszy się większym zainteresowaniem.

– Każdy pobyt w Nałęczowie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i oczywiście dobre samopoczucie – mówi Helena Kulisa, pacjentka turnusu rehabilitacyjnego, która w Nałęczowie była już trzy razy. – Dla mnie każdy przebyty turnus, to trzy następne miesiące życia bez bólu kręgosłupa. Sama możliwość rehabilitacji w Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki” sprawiła, że nie musiałam zażywać tylu środków przeciwbólowych. Bo jak tu przyjechałam, przyjmowałam kilkanaście tabletek dziennie, w trakcie rehabilitacji dawka zmniejszyła się do dwóch. Zdecydowanie chcielibyśmy przyjeżdżać częściej, przynajmniej cztery razy w roku.

Oprócz programu rehabilitacyjnego dla pacjentów onkologicznych, tworzymy programy leczenia uzdrowiskowego dla pacjentów po zabiegach endoprotezoplastyk stawów biodrowych i kolanowych, pacjentów z różnymi problemami kardiologicznymi, czy po operacjach kardiologicznych. - Wszystkie nasze działania chcemy oprzeć na dowodach naukowych, by pokazać, że uzdrowiska są doskonałym miejscem do prowadzenia tego typu terapiiwyjaśnia profesor Majcher. - Stąd też narodził się pomysł powołania do życia Instytutu Rehabilitacji Uzdrowiskowej. A „Werandki” posłużą również jako baza do prowadzenia badań naukowych, wykonywanych na zlecenie Instytutu.

Działalności Instytutu Rehabilitacji Uzdrowiskowej

- Tak jak każdy Instytut badawczy, oprócz prowadzenia i koordynowania badań naukowych prowadzimy również specjalistyczne szkolenia podyplomowe oraz przed-dyplomowe dla studentów. - Mamy studentów, którzy w ramach praktyk zawodowych czy zajęć dydaktycznych, korzystają z bazy uzdrowiska. Ale nastawiamy się przede wszystkim na szkolenia podyplomowe, które są tutaj niezmiernie ważne. Obecnie szkolimy lekarzy na kursach obowiązkowych wymaganych w programie specjalizacji trybem modułowym w dziedzinie rehabilitacji medycznej. Właśnie na ukończeniu jest  Krajowa Sieć Onkologiczna, gdzie w ramach modułu rehabilitacji onkologicznej będzie potrzebny wykształcony w tej dziedzinie personel medyczny. To nie jest tylko lekarz oraz fizjoterapeuta. To muszą być również odpowiednio przygotowane do pracy z pacjentem onkologicznym pielęgniarki, terapeuci zajęciowi czy psycholodzy. Ważnym elementem działalności Instytutu będzie również wypracowywanie bezpiecznych standardów indywidualnego, skoordynowanego i kompleksowego leczenia i rehabilitacji pacjentów z różnymi problemami.

Komentarze  

#1 Guest 2019-04-27 07:22
A dlatego, że chemio i radioterapia niszczy owe normalne komórki macierzyste NSCs, odpowiedzialne za tworzenie się nowych, zdrowych komórek zastępujących te uszkodzone i chore, a przy tym macierzyste komórki nowotworowe (ang. cancer stem cells, CSCs) wykazują na nią niezwykłą odporność. Ze względu na swoje właściwości CSCs nie są eliminowane z organizmu co w konsekwencji prowadzi do nawrotu choroby i przerzutów.
Oby orientować się mniej więcej o co w tym wszystkim chodzi trzeba poznać pewne pojęcia. Zacznę zatem od przybliżenia zagadnienia macierzystych komórek nowotworowych CSCs.
Czym są macierzyste komórki nowotworowe?
Są to niewielkie populacje komórek posiadających zdolności samoodnawiania i różnicowania, mogą więc dawać początek wszystkim typom komórek nowotworowych. Zdaniem naukowców to właśnie one są przyczyną niepowodzeń w stosowaniu tradycyjnych metod leczenia i nawrotów choroby.
Skąd się natomiast biorą te paskudne CSCs jest tematem dociekań wielu naukowców ale nikt tak do końca tego nie wie. Możemy jedynie snuć domysły. Pewna teoria zakłada, że powstają one ze zmutowanych normalnych komórek macierzystych NSCs, inna natomiast, że mogą mieć swój zaczątek w dojrzałych komórkach somatycznych, które na skutek działania różnych czynników genetycznych i epigenetycznych uległy nieodwracalnej przemianie jednego typu zróżnicowanej komórki w inny typ komórki lub poddały się procesowi odróżnicowania tzn. iż zróżnicowana komórka powtórnie staje się niezróżnicowaną.
Jak kurkuma zabija raka?
Jak wynika z powyższego najważniejszą sprawą jest skuteczne zwalczanie macierzystych komórek nowotworowych z pominięciem normalnych macierzystych komórek. I to właśnie czyni kurkumina tzn. wykazuje działanie toksyczne wyłącznie w stosunku do CSCs omijając NSCs.
Kurkuma jest przyprawą stosowana od wieków a tym samym bezpieczną. Przedmiotem pytań jest sposób w jaki kurkumina radzi sobie z CSCs pomijając NSCs.
Możliwymi przyczynami mogą być:
-to, że komórki nowotworowe wchłaniają większą ilość kurkuminy niż normalne komórki
-kurkumina potrafi w taki sposób zmieniać mikrośrodowisko komórki, że staje się ono niekorzystne dla CSCs a korzystne dla NSCs
-być może kurkumina nie atakuje bezpośrednio CSCs ale ma wpływ na różnicowanie ich do łagodnej, niegroźnej formy.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież