Opiekun do seniora poszukiwany

dom opieki Katowice

Zawód ceniony na rynku pracy. Według prognoz Barometru Zawodów 2019 w Polsce w większości województw do deficytowych zawodów należą te związane z opieką osób starszych i niepełnosprawnych *1. Pracodawcy poszukują pracowników do placówek medycznych, domów pomocy społecznej oraz do sprawowania profesjonalnej opieki nad niesamodzielnymi seniorami w ich prywatnych domach.

Praca jako lekarz, fizjoterapeuta czy pielęgniarka wymaga wieloletnich studiów kierunkowych, opiekunem osób starszych lub niepełnosprawnych można zaś zostać w każdym wieku, na każdym etapie kariery zawodowej - wystarczą krótkie kursy i własne doświadczenie. To szansa dla pracowników, także tych 50+ oraz dla rynku pracy – Agnieszka Niedziela, Dyrektor Marketingu Promedica24.

Barometr Zawodów to opracowanie przygotowywane w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie, w ramach ogólnopolskiego badania realizowanego na zlecenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Publikacja podsumowuje polski rynek pracy, wskazując na zawody deficytowe czy zawody nadwyżkowe w poszczególnych województwach.

Obowiązki i wyzwania opiekuna osoby starszej

Profesjonalny opiekun osoby starszej lub niepełnosprawnej stanowi wsparcie podopiecznego w codziennych czynnościach, z którymi osoba niesamodzielna nie może sobie poradzić ze względu na stan zdrowia czy ograniczenia fizyczne. Opiekun dba o regularne, prawidłowe przyjmowanie leków, towarzyszy podczas wizyt u lekarza, pomaga w kąpieli, ubieraniu się czy przygotowywaniu posiłków. Spędza czas z seniorem jako jego towarzysz. Co ważne, opiekun osoby starszej lub niesamodzielnej nie wykonuje zabiegów pielęgnacyjnych, zastrzyków, ani nie opatruje ran. Opiekun seniora może pracować w prywatnym domu podopiecznego, a także w domu starców czy domu pomocy społecznej.

- Często postrzegamy opiekuna osoby starszej jako pomoc domową czy pielęgniarkę. To nieprawdziwy obraz – opiekun przede wszystkim dba o dobre samopoczucie seniora: stara się jak najbardziej ułatwić mu komfortowe przebywanie we własnym domu i kontroluje jego bezpieczeństwo. Opiekun w pierwszej kolejności opiekuje się człowiekiem, nie zaś całym domem czy ogrodem. To osoba dedykowana jednemu podopiecznemu, nie całemu domostwu – podkreśla Agnieszka Niedziela.

Kluczowe kompetencje miękkie

Aby zostać profesjonalnym opiekunem osoby starszej, nie trzeba mieć kierunkowego wykształcenia związanego z psychologią, fizjoterapią, andragogiką czy medycyną. Zawód ten mogą podjąć wszystkie osoby ze średnim wykształceniem, niezależnie od wieku. Głównym czynnikiem, na który zwracają uwagę firmy zatrudniające opiekunów są kompetencje miękkie, predyspozycje i doświadczenie. Nie zawsze musi być ono potwierdzone odpowiednią dokumentacją – nieraz wystarczy opieka nad niesamodzielnym członkiem rodziny i dobre referencje od bliskich.

- Wiele osób, które zaczęło współpracę z Promedica24 nie miało ukończonych podyplomowych kursów z zakresu opieki nad seniorem, nie uczęszczało również do dedykowanych szkół policealnych, które powstają w ostatnich latach w odpowiedzi na potrzeby rynku pracy. Rekrutując pracowników, zawsze pytamy o osobiste doświadczenia w zakresie opieki nad seniorami i zwracamy uwagę na charakter i usposobienie przyszłego opiekuna. Szukamy osób empatycznych, otwartych, cierpliwych i sprawnych fizycznie - na tyle, aby pomóc podopiecznemu we wstaniu z łóżka czy zejściu po schodach. Wiemy, że takie cechy wystarczą, aby w przyszłości być dobrym, życzliwym opiekunem. Naszym pracownikom oferujemy uzupełniające kursy i szkolenia, które pozwalają na profesjonalizację wykonywanego zawodu, m.in. szkolenia z aktywizacji osób z chorobą otępienną, higiena osobista z udzielaniem pierwszej pomocy, czy transfer podopiecznych.

Opiekun w Europie

Opiekunowie osób starszych są poszukiwani nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, której społeczeństwo gwałtownie się starzeje *2. Coraz więcej opiekunów decyduje się na zagraniczne wyjazdy do osób starszych rozsianych po całym Starym Kontynencie. Tego typu praca to nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale również szansa na szlifowanie obcego języka oraz zwiedzanie nowych państw.

- Praca opiekuna seniora zawsze będzie bardzo pożądana. W Promedica24 organizujemy naszym pracownikom wyjazdy na kontrakty w Niemczech oraz w Wielkiej Brytanii. Osoby, z którymi spotykamy się na rozmowach rekrutacyjnych często mają obawy dotyczące komunikacji w obcym języku – oferujemy kursy językowe od podstaw, nawet dla osób, które nigdy wcześniej nie uczyły się języka. Opiekun nie musi znać fachowej terminologii medycznej tak jak lekarz czy fizjoterapeuta. W pełni wystarcza podstawowa, komunikatywna znajomość języka, która umożliwia codzienne rozmowy. Widzimy, że nasi pracownicy, którzy odbędą kursy i szkolenia, są pewniejsi swoich umiejętności i świetnie radzą sobie w codziennej pracy. Dzięki nabyciu nowych umiejętności i kompetencji, opiekunowie mogą pracować nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. To ważna szansa na rozwój zawodowy, poszerzenie horyzontów i nowe znajomości.

O Promedica24

Grupa Promedica24 jest liderem opieki domowej w Europie. Od 14 lat świadczy usługi na terenie Niemiec, Wielkiej Brytanii i Polski. Firma jest profesjonalną alternatywą dla domów opieki, której celem jest zapewnienie najwyższej jakości usług opiekuńczych. Promedica24 jest certyfikowaną firmą
w zakresie rekrutacji opiekunek osób starszych oraz zarządzania jakością w opiece nad osobami niesamodzielnymi.

Dzięki zapewnianiu legalnej formy współpracy i organizacji pobytu za granicą ponad 37 tysięcy opiekunek i opiekunów zdecydowało się podjąć współprace z Promedica24. Grupa może pochwalić się współpracą z setkami partnerów na kilku rynkach w Europie. To co wyróżnia firmę to doświadczenie, elastyczność, profesjonalizm i ogromna wrażliwość na potrzeby klientów. Misją Promedica24 jest opieka na najwyższym poziome, dlatego dokładane są wszelkie starania, aby rekrutować i podnosić kwalifikacje kadry opiekuńczej.

*1 https://barometrzawodow.pl/userfiles/Barometr/2019/raport_ogolnopolski_pl.pdf

*2 https://ec.europa.eu/info/publications/economy-finance/2018-ageing-report-economic-and-budgetary-projections-eu-member-states-2016-2070_en