header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Centrum Aktywności Seniora - Na aktywność nigdy za późno

cas kopia

Ruch to same zalety

            Aktywność fizyczna jest niezmiernie ważna w każdym wieku, szczególnie jednak dla osób starszych. Ruch pozytywnie wpływa na stan zdrowia oraz zwiększa sprawność psychofizyczną, co z kolei wpływa na obniżenie kosztów opieki zdrowotnej.

Naukowcy przekonują, że aktywność fizyczna wpływa na zredukowanie objawów wielu chorób natury przewlekłej, jak chociażby Alzheimer czy demencja, a większość procesów związanych ze starością możemy poprawić m.in. poprzez wysiłek fizyczny. Oprócz wymiarów zdrowotnych, aktywność sprawia również, że seniorzy czują się potrzebni, wzrasta ich poczucie własnej wartości oraz mogą realizować się w grupie. Pomimo tych pozytywów, aktywna jesień życia nadal nie jest w naszym społeczeństwie normą.

Stop stereotypom

            Stereotypowy senior kojarzony jest jako osoba mało aktywna, samotna i schorowana, której aktywność fizyczna kończy się na wycieczce do osiedlowego sklepiku i spędzeniu reszty dnia przed telewizorem. Tymczasem jest wielu seniorów, którzy są bardzo energiczni i chcieliby uprawiać sport lub nauczyć się nowych rzeczy. Z pomocą przychodzą Centra Aktywności Seniora, w którym osoby 60+ mogą uprawiać sport, rozwijać swoje zainteresowania lub nawet uczyć się nowych umiejętności.

Rusz się z nami

            Jednym z takich miejsc jest nowo otwarte Centrum Aktywności Seniora w Pracowni Kulturalnej mieszczącej się niedaleko parku Bagry Wielkie. Jest to miejsce, w którym każdy senior znajdzie zajęcia lub warsztaty, które z całą pewnością go zainteresują. Dla osób, które lubią muzykę, żywsze tempo, a przy okazji chciałyby popracować nad koordynacją i koncentracją ciekawą propozycją są zajęcia fitness oparte na krokach tańców latynoamerykańskich. Ci, którzy myślą o wzmocnieniu wszystkich mięśni, poprawie postawy ciała oraz chcieliby zapobiec bólom kręgosłupa mogą skorzystać z zajęć Pilates.

Na naukę nigdy za późno

            Często słyszy się głosy seniorów: „To nie dla mnie" lub „Za stary/a jestem". Nic bardziej mylnego! Na naukę nigdy nie jest za późno, a wiedzę, nowe umiejętności albo hobby można zdobywać także po ukończeniu 60 lat. W Pracowni Kulturalnej seniorzy mogą skorzystać z warsztatów o rozmaitej tematyce. Przykładem są zajęcia fotograficzne, podczas których można nauczyć się umiejętności robienia zdjęć. Otwiera to przed seniorami nowe możliwości, Po odbyciu takiego kursu, samodzielnie będą mogli zrobić dobrej jakości fotografie, będące pamiątkami z uroczystości rodzinnych czy wypadów za miasto. Innym przykładem są warsztaty komputerowe. Umiejętność obsługi komputera jest dziś niezbędna, również dla seniora. Dzięki temu mogą być bardziej samodzielni, a sprawna obsługa Internetu pozwoli im na zachowanie kontaktu z najbliższymi.

Miasto otwarte na seniorów

Działalność takich miejsc, jak Centrum Aktywności Seniora w Pracowni Kulturalnej jest możliwa dzięki polityce miejskiej. W Krakowie działa obecnie 36 CASów, w których realizowana jest bogata oferta zajęć poprawiających kondycję ruchową i intelektualną. CASy są otwarte od poniedziałku do piątku, przez 4 godziny dziennie.

Link do wydarzeń realizowanych w marcu TUTAJ

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Bolący kręgosłup - porady

  Jak dbać o swój kręgosłup każdego dnia? Długotrwała praca przed komputerem sprawia, że potrafimy na długi czas zastygać w jednej pozycji. Dochodzą do tego prace domowe, które wykonujemy przygarbieni i pochyleni. To wszystko stanowi dla naszego kręgosłupa olbrzymie wyzwanie i obciążenie. Jak chronić swój kręgosłup podczas codziennych czynności, wyjaśnia dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeuta z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy. Śmiało możemy zaryzykować stwierdzenie, że większość z nas ma lub będzie miała problemy z kręgosłupem.

  Więcej…  
 • Ile powinniśmy spać?

  Zapotrzebowanie na określoną ilość snu zmienia się wraz z wiekiem – im jesteśmy starsi, tym zwykle mniej go potrzebujemy. Sen to niezbędne źródło regeneracji organizmu, a jego niedobór może negatywnie wpłynąć na stan naszego zdrowia, w tym również narząd wzroku. Co grozi naszym oczom z powodu niewyspania? I w jaki sposób możemy przyczyniać się do korygowania wady wzroku podczas snu? Na te pytania odpowiada dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

  Więcej…  
 • Bezpłatne konsultacje stomatologiczne w marcu

  Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to doskonała okazja, aby przypomnieć o darmowych konsultacjach stomatologicznych, z których przez cały miesiąc można korzystać w ponad 70 gabinetach stomatologicznych partnerujących z należącą do Procter & Gamble marką Oral-B.

  Codzienna higiena jamy ustnej jest kluczem nie tylko do pięknego, zdrowego uśmiechu, lecz również do naszego zdrowia.

  Więcej…  
 • Starzenie się skóry

  Współczesny styl życia, a stan naszej skóry za 20 lat Kampania „interAKTYWNIE po zdrowie”

  Starzenie się skóry to proces, który zdeterminowany jest przez dwa główne czynniki - genetyczne (wrodzone) oraz środowiskowe. Pierwsze z nich oznaczają naturalne zmiany funkcji biologicznych w naszym organizmie, a dotyczą m.in. zmniejszenia aktywności komórek oraz ich zdolności do regeneracji. W drugiej grupie, znajdują się czynniki zewnętrzne (m.in. wpływ promieniowania słonecznego, dymu nikotynowego, smogu, czy stresu), które dodatkowo przyspieszają ten pierwszy mechanizm.

  Więcej…  
 • Choroby jamy ustnej

  20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, najważniejsze „święto” stomatologiczne, podczas którego eksperci przypominają o znaczeniu zdrowia jamy ustnej. Jest się czym martwić – stan uzębienia Polaków jest jednym z najgorszych w całej Europie.

  Próchnica pierwszą przyczyną bezzębia w Polsce. Próchnica to najczęstsza choroba jamy ustnej atakująca nasze zęby.

  Więcej…  
 • Zapalenie krtani

  Nie trać głosu – idź do foniatry. Najgorsze co można zrobić dla swojego głosu w trakcie zapalenia krtani i chrypki to szeptać lub podwyższać natężenie głosu. Najlepiej nie mówić wcale, a jeśli to konieczne należy starać się mówić normalnym głosem. Jeśli zmiana głosu jest trwała trzeba udać się do foniatry.

  - Mówienie szeptem w takim stanie bardzo obciąża fałdy głosowe – wyjaśnia Karolina Gos- Niewęgłowska, foniatra z CM Medyceusz.

  Co może pomóc w trakcie zapalenia krtani? Nawilżanie gardła, inhalacje z soli fizjologicznej.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Ogólnopolska Karta Seniora

Ogólnopolska Karta Seniora powstała z inicjatywy krakowskiego stowarzyszenia Manko. Może ją otrzymać każda osoba, która ukończyła 60 lat.

Więcej…

Test na depresję

Test na depresję – do samodzielnego wykonania

 1. Niewiele mnie interesuje i mało rzeczy sprawia mi przyjemność
 • Nigdy 0 pkt
 • Od czasu do czasu – 1 pkt
 • Mniej więcej przez 50% czasu – 2 pkt
 • Prawie codziennie – 3 pkt
Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie