Porady dnia

Porady dnia

Aktualności Seniora

Aktualności Seniora

Zdrowie Seniora

Zdrowie Seniora

Pasje Seniora

Pasje Seniora

Centrum Aktywności Seniora - Na aktywność nigdy za późno

cas kopia

Ruch to same zalety

            Aktywność fizyczna jest niezmiernie ważna w każdym wieku, szczególnie jednak dla osób starszych. Ruch pozytywnie wpływa na stan zdrowia oraz zwiększa sprawność psychofizyczną, co z kolei wpływa na obniżenie kosztów opieki zdrowotnej.

Naukowcy przekonują, że aktywność fizyczna wpływa na zredukowanie objawów wielu chorób natury przewlekłej, jak chociażby Alzheimer czy demencja, a większość procesów związanych ze starością możemy poprawić m.in. poprzez wysiłek fizyczny. Oprócz wymiarów zdrowotnych, aktywność sprawia również, że seniorzy czują się potrzebni, wzrasta ich poczucie własnej wartości oraz mogą realizować się w grupie. Pomimo tych pozytywów, aktywna jesień życia nadal nie jest w naszym społeczeństwie normą.

Stop stereotypom

            Stereotypowy senior kojarzony jest jako osoba mało aktywna, samotna i schorowana, której aktywność fizyczna kończy się na wycieczce do osiedlowego sklepiku i spędzeniu reszty dnia przed telewizorem. Tymczasem jest wielu seniorów, którzy są bardzo energiczni i chcieliby uprawiać sport lub nauczyć się nowych rzeczy. Z pomocą przychodzą Centra Aktywności Seniora, w którym osoby 60+ mogą uprawiać sport, rozwijać swoje zainteresowania lub nawet uczyć się nowych umiejętności.

Rusz się z nami

            Jednym z takich miejsc jest nowo otwarte Centrum Aktywności Seniora w Pracowni Kulturalnej mieszczącej się niedaleko parku Bagry Wielkie. Jest to miejsce, w którym każdy senior znajdzie zajęcia lub warsztaty, które z całą pewnością go zainteresują. Dla osób, które lubią muzykę, żywsze tempo, a przy okazji chciałyby popracować nad koordynacją i koncentracją ciekawą propozycją są zajęcia fitness oparte na krokach tańców latynoamerykańskich. Ci, którzy myślą o wzmocnieniu wszystkich mięśni, poprawie postawy ciała oraz chcieliby zapobiec bólom kręgosłupa mogą skorzystać z zajęć Pilates.

Na naukę nigdy za późno

            Często słyszy się głosy seniorów: „To nie dla mnie" lub „Za stary/a jestem". Nic bardziej mylnego! Na naukę nigdy nie jest za późno, a wiedzę, nowe umiejętności albo hobby można zdobywać także po ukończeniu 60 lat. W Pracowni Kulturalnej seniorzy mogą skorzystać z warsztatów o rozmaitej tematyce. Przykładem są zajęcia fotograficzne, podczas których można nauczyć się umiejętności robienia zdjęć. Otwiera to przed seniorami nowe możliwości, Po odbyciu takiego kursu, samodzielnie będą mogli zrobić dobrej jakości fotografie, będące pamiątkami z uroczystości rodzinnych czy wypadów za miasto. Innym przykładem są warsztaty komputerowe. Umiejętność obsługi komputera jest dziś niezbędna, również dla seniora. Dzięki temu mogą być bardziej samodzielni, a sprawna obsługa Internetu pozwoli im na zachowanie kontaktu z najbliższymi.

Miasto otwarte na seniorów

Działalność takich miejsc, jak Centrum Aktywności Seniora w Pracowni Kulturalnej jest możliwa dzięki polityce miejskiej. W Krakowie działa obecnie 36 CASów, w których realizowana jest bogata oferta zajęć poprawiających kondycję ruchową i intelektualną. CASy są otwarte od poniedziałku do piątku, przez 4 godziny dziennie.

Link do wydarzeń realizowanych w marcu TUTAJ

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież