header short                       porady1
Porady dnia
aktualnosci2
Aktualności
zdrowie2
Zdrowie Seniora
 pasje1
Pasje Seniora

Uniwersytet Trzeciego Wieku WSB w Dąbrowie Górniczej

utwdg logo 1

Zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy ukończyli 45 rok życia. Spotkania w ramach UTW pozwolą zachować dobrą kondycję fizyczną, psychiczną, poszerzą horyzonty, pozwolą nawiązać nowe znajomości a także rozwijać swoje pasje. 

Poszerzenie wiedzy ogólnej i specjalistycznej seniorów, aktywność edukacyjna i kulturalna, integracja to niektóre z celów, jakie przyświecają działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pomaga w tym bogata oferta programowa. Nasi słuchacze co roku biorą udział w setkach inicjatyw takich jak: wykłady popularnonaukowe, warsztaty, koncerty, konkursy, ogólnopolskie olimpiady i zawody sportowe, wycieczki krajoznawcze, rajdy górskie i wiele innych.

Szczególnie polecamy w marcu:


20.03. g. 16:30 Wykład Extra – „Indie z miłością i śmiechem”/ Piotr Bielski

20.03 g. 17:30 Warsztaty – JOGA ŚMIECHU

26.03. g. 16:30 WTORKOWY WYKŁAD – Rzecz o intuicji / dr Radosław Molenda

30.03. Wycieczka do Gliwic / Radiostacja Gliwicka i Palmiarnia

Zapraszamy również do obejrzenia relacji ze spotkania podróżniczego z naszym słuchaczem:

https://youtu.be/4nNbPQaMLj8
a także ostatniej wycieczki naszych Seniorów do Wrocławia:

http://wsb.edu.pl/index.php?p=new&idg=utw,494&id=13112&action=show

 

 

Dołącz do nas!

 

 

brydz plakat

Uniwersytet Trzeciego Wieku Akademii WSB zaprasza na Międzypokoleniowy Turniej Brydża Sportowego.

Udział mogą wziąć miłośnicy brydża na poziomie amatorskim (obowiązują przepisy Międzynarodowego Prawa Brydżowego).

Termin: 12 kwietnia 2019r, godz.: 10:00.

Miejsce rozgrywek: Akademia WSB, ul. Cieplaka 1C, 41-300 Dąbrowa Górnicza.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zgłoszenia do dnia 5 kwietnia na adres
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zgłoszenia w dniu zawodów możliwe do godziny 9:30.

Wpisowe: 10 zł.

W klasyfikacji drużynowej puchar otrzymują te drużyny, których dwie pary otrzymają największa liczbę punktów. Dla zwycięskich par przewidziane są medale.

W imieniu organizatora szczegółowych informacji udziela:

Biuro UTW Akademii WSB pod numerem telefonu: 32 295 93 93.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Zdrowie Seniora

 • Kardiowerter defibrylator

  Adam SokalWszczepiany pacjentom o wysokim ryzyku nagłego zatrzymania krążenia kardiowerter-defibrylator (ICD) ostrzeże i zainterweniuje w przypadku wystąpienia groźnej dla życia arytmii komorowej. Jak działa urządzenie ratujące życie, jak przygotować się do zabiegu, czy życie po wszczepieniu wygląda inaczej – mówi dr hab. med. Adam Sokal z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

  Dr hab. med. Adam Sokal

  Pracownia Elektrofizjologii i Stymulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

  Panie Docencie, co to jest ICD?

  Więcej…  
 • Abonament medyczny

  Marek KubickiJak trwoga to do… innej placówki medycznej. Czego nie dają nam abonamenty? 

  94% badanych z wykupionym abonamentem medycznym lub innym ubezpieczeniem zdrowotnym i tak opłaca dodatkowe wizyty u lekarzy specjalistów – wynika z najnowszego raportu „Prywatna oraz publiczna służba zdrowia – opinie Polaków nt. jakości świadczonych usług”, zrealizowanego na zlecenie Centrum Medycznego Damiana *1. Czy opieka medyczna oparta na abonamencie to faktycznie dobry wybór, kiedy zależy nam na wizycie u specjalisty i nie chcemy długo czekać?

  Więcej…  
 • Wiosenne przeziębienie

  Rano cieszysz się słońcem za oknem, więc z radością zakładasz lżejsze ubrania, a czapkę rzucasz w kąt. Po wyjściu z domu przekonujesz się, że wcale nie grzeje tak bardzo, jak ci się wydawało i w efekcie wracasz z przeziębieniem? Wczesną wiosną to częsty scenariusz. Jak nie dać się infekcji i co robić, by nie przerodziła się w poważniejsze dolegliwości?

  Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprawiają, że chętnie spędzamy czas na dworze i przerzucamy się na lżejsze ubrania.

  Więcej…  
 • Jak dbać o protezy zębowe?

  7 zasad pielęgnacji nie tylko dla seniorów. Protezy zębowe – częściowe lub całkowite - to najpowszechniejsza metoda rekonstrukcji braków zębowych. Jednak wielu ich użytkowników nie wie, że oba typy uzupełnień wymagają odpowiedniej troski. Oto kilka rad, które pomogą zadbać o protezę i utrzymać ją w dobrym stanie przez lata.

  1. Dbaj o higienę całej jamy ustnej, nie tylko o protezę!

  Najważniejszą zasadą dla posiadaczy protezy jest ich właściwa higiena i pielęgnacja. W przypadku protezy ruchomej należy pamiętać o tym, by codziennie, a najlepiej po każdym posiłku, dbać o jej czystość.

  Więcej…  
 • Refundacja usunięcia zaćmy

  Justyna KrowickaOd miesiąca do nawet pół roku - tyle wynosi czas oczekiwania na zwrot kosztów zabiegów usunięcia zaćmy przez NFZ, wykonywanych w ramach ustawy transgranicznej. Najszybciej pieniądze otrzymują pacjenci z terenu woj. mazowieckiego, najdłużej muszą czekać ci z woj. śląskiego.

  Polscy pacjenci, którzy nie chcą czekać na operację usunięcia zaćmy w kraju, chętnie korzystają z oferty czeskich klinik.

  Więcej…  
 • Zespół leniwego jelita

  Chcesz być fit na wiosnę, a przy tym czuć się lekko i zdrowo? Wspomóż pracę leniwych jelit! Czasami mamy wrażenie, że nasz układ pokarmowy pracuje zbyt wolno. Sprzyja temu siedzący tryb życia, brak ruchu w czasie wolnym, stres oraz nadmiar żywności wysoko przetworzonej w diecie. Jak temu zaradzić by odzyskać nową energię?

  Zespół leniwego jelita jest dolegliwością cywilizacyjną, która dotyka wielu osób. Uwarunkowana jest przede wszystkim stylem życia, jaki obecnie prowadzimy.

  Więcej…  

Aktualności seniora

Lipidogram - badanie

Lipidogram jest to badanie mające na celu określenie gospodarki tłuszczowej w organizmie. Pomaga określić ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, w tym miażdżycy.

Więcej…

Pełnomocnik dla seniora

Bywają sytuacje w życiu seniora (najczęściej spowodowane problemami zdrowotnymi, w tym niepełnosprawnością), w których potrzebuje pomocy innych osób w załatwianiu swoich spraw. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza w załatwianiu spraw w urzędach, konieczne jest posiadanie pełnomocnika.

Więcej…

Serce Seniora

Choroby serca-test

 1. Wiek i płeć

Kobieta do menopauzy- 1 pkt

Kobieta po menopauzie – 4 pkt

Mężczyzna do 45 lat 3 pkt

Więcej…

Pasje Seniora

CZATeria

seniorzy gotowe fb

Wyszukiwanie