Andrzejki nie tylko dla młodych!

Andrzejkowe wrozby

Wróżby, magia i dobra zabawa – z tym kojarzą się Andrzejki. Choć tradycyjnie przeznaczone dla panien, dziś są okazją do zabawy dla każdego.

Skąd ten pomysł?

Pochodzenie tradycji andrzejkowej jest niejednoznaczne. Tradycja ta może sięgać czasów starożytnych, jednak prawdopodobne jest także jej germańskie pochodzenie.

Jako, że andrzejki są znane niemal w całej Europie, także w krajach śródziemnomorskich, można upatrywać ich starożytnego pochodzenia.

Na dobre andrzejki w Polsce zagościły w XVII wieku. Dlaczego akurat tego dnia podejmuje się magiczne próby przewidzenia przyszłości? Ma to związek z wierzeniem, że w tym czasie, gdy wieczory są długie i ciemne, zbłąkane dusze chętniej nawiązują kontakt z żywymi, by udzielić im informacji na temat spodziewanej przyszłości. Wszystkie te tradycje są pozachrześcijańskie, jednak podobnie jak w innych przypadkach, tak i w tym, kościół zaadaptował tą datę, wprowadzając zaraz po niej adwent – czas oczekiwania na narodzenie Jezusa.

Tradycje

Tradycyjnie świętowanie andrzejek łączy się przede wszystkim z wróżbami, które dotyczą przyszłości panien. Panowie mieli osobne święto – katarzynki. W czasie andrzejek oczywiście panny najbardziej interesowało to, kto i kiedy zostanie ich mężem. W związku z tym wróżono na rozmaite sposoby. Jednym z najpopularniejszych było ustawianie butów panien. But tej panny, który jako pierwszy dotrze do drzwi, oznaczać miał rychłe zamążpójście właścicielki. Bardzo popularne i lubiane było lanie wosku, które do dziś jest nieodzownym elementem świętowania. Przez dziurkę od klucza panna miała przelać wosk do misy z wodą. Kształt, jaki powstał, oglądano uważnie i na jego podstawie próbowano przewidzieć, co czeka niewiastę w przyszłości.

Innym sposobem na poznanie swojej przyszłości było obieranie jabłka, a następnie rzucenie obierką. Kształt jaki przyjmie obierka miał być pierwszą literą imienia przyszłego męża.

Andrzejkowe wróżby do dziś towarzyszą w czasie zabaw, jednak najczęściej bawią się dzieci. A szkoda, wszak nic nie stoi na przeszkodzie, by dorośli poczuli magiczny świat wierzeń.

Andrzejki dziś

Obecnie andrzejki to okazja do dobrej zabawy. Wielu z nas udaje się na spotkania ze znajomymi czy na zorganizowane imprezy. I choć zgodnie z tradycją jest to święto zarezerwowane dla kobiet, dziś w czasie andrzejek bawią się wszyscy. Tradycje andrzejkowe są zapominane przez dorosłych. Chcemy być racjonalni, twardo stąpający po ziemi. Tymczasem warto czasem porzucić tą swoją „dorosłość” i dać się ponieść magii zabawy w dniu Świętego Andrzeja. Choć dawniej to panny poznawały swoją przyszłość, nic nie stoi na przeszkodzie, by dziś poznały ją mężatki, rozwódki czy wdowy. Nie pozbawiajmy się sami przyjemności obcowania z tradycją i magią.

Andrzejki inaczej

W wielu miastach organizowane są imprezy towarzyszące andrzejkom, są seanse w kinach, przedstawienia w teatrach, pokazy na wolnym powietrzu. Można zorganizować sobie kolację w damskim gronie, wyjazd do SPA połączony z wieczorem wróżb, lub po prostu zaprosić do domu koleżanki i razem pośmiać się i pobawić jak małolaty. Wszak wiek, to tylko data w metryce. Cieszmy się życiem i z nieskrępowaną radością łapmy te chwile, które czynią nas szczęśliwymi. Magia? A może właściwe podejście do życia?

seniorzy.PL