Jak widzą Polacy po 55. roku życia?

Jak wynika z najnowszych badań zrealizowanych na zlecenie Vision Express przez IQS Rynek i Opinia blisko 80% osób powyżej 55. roku życia ma wadę wzroku lub chorobę oczu. Alarmujące jest to, że aż 55% respondentów nie badało się u specjalisty w ciągu ostatniego roku. Zaburzenia widzenia często są nie tylko naturalnym skutkiem starzenia, ale mogą świadczyć o rozwoju poważnych chorób oczu, takich jak jaskra, AMD, zaćma lub choroby ogólnoustrojowej w tym cukrzycy i nadciśnienia tętniczego.

Z wiekiem wyczulenie na dolegliwości, które sygnalizuje nam organizm powinno się wyostrzyć. Niestety, problemy zdrowotne często są lekceważone. Tymczasem każdy symptom pogorszenia widzenia powinien być zgłoszony specjaliście, aby móc ustalić jakie mogą być tego przyczyny.

Infografika Jak widza Polacy po 55 roku zycia

Wady wzroku i choroby oczu

W badanej grupie osób powyżej 55. roku życia deklarujący wadę wzroku najczęściej skarżą się na krótkowzroczność (39%) i dalekowzroczność (29%). Druga ze wspomnianych wad w tej grupie wiekowej często związana jest z prezbiopią, czyli starczowzrocznością. Prezbiopia wynika bezpośrednio z ograniczenia lub utraty zdolności do akomodacji oczu, która zachodzi podczas starzenia się organizmu po 40. roku życia. Przypadłość objawia się trudnościami z wyraźnym widzeniem z bliska zwłaszcza w słabym świetle. Bez specjalistycznej korekcji wzroku oprócz utraty jakości widzenia często odczuwane są bóle głowy i zmęczenie oczu – mówi dr n. biol. Robert Grabowski, dyrektor medyczny Vision Express.

Znaczącym problemem jest również zaćma, która dotyka co piątą osobę po 55. roku życia. Charakteryzuje ją zmętnienie soczewki oka, co w konsekwencji może prowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. W dobie osiągnięć współczesnej okulistyki zaćmę można całkowicie usunąć operacyjnie zastępując zmętniałą soczewkę naturalną odpowiednio dobranym implantem.

Niezwykle groźnymi dla naszego wzroku chorobami są jaskra (5%), która zwykle rozwija się bezobjawowo i powoli, dlatego jej wykrycie możliwe jest tylko podczas profilaktycznego badania, retinopatia cukrzycowa (3%) polegająca na uszkodzeniu drobnych naczyń krwionośnych i degeneracji siatkówki u osób chorych na cukrzycę oraz zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem czyli AMD (2%).

Codzienne utrudnienia

Na jakość widzenia wpływa charakter wykonywanej pracy, cechy uwarunkowane genetycznie, a także za duży wysiłek fizyczny i nieodpowiednia dieta. Tylko co piąta osoba (22%) powyżej 55. roku życia deklaruje, że ostatnie badanie wzroku miało charakter profilaktyczny, nie było związane z dolegliwościami i skierowaniem na nie przez lekarza. Warto pamiętać, że specjaliści zalecają badanie wzroku co najmniej raz na rok. W ciągu ostatnich 12 miesięcy, w badanej grupie z zaleceń tych skorzystało zaledwie 42% osób.

Niepokojące jest, że blisko co trzeci respondent decyduje się na badanie wzroku dopiero kiedy dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie. Wyraźnym sygnałem do wizyty u specjalisty powinny być: utrata ostrości i zamglone widzenie, , ból, świąd, pieczenie, zaczerwienie i suchość oczu. Trudności z widzeniem mają wpływ na wykonywanie codziennych czynności. Wiodącym problemem u osób po 55. roku życia wynikających z chorób lub wad wzroku jest dyskomfort podczas czytania. Aż 65% osób w tym przedziale wiekowym skarży się na słabą ostrość widzenia czytanego tekstu. Dolegliwości wzroku przeszkadzają również w obsłudze komputera (27%), oglądaniu telewizji (26%), obsłudze telefonu (18%) i prowadzeniu samochodu (9%).

Problemy z dostępnością

Regularne badanie wzroku przeprowadzane przez profesjonalistę pozwala wykryć wady wzroku, dobrać właściwą korekcję (okulary lub soczewki kontaktowe) oraz zdiagnozować poważne choroby narządu wzroku jeszcze na wczesnym etapie. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że wśród osób powyżej 55. roku życia na ograniczoną częstotliwość wizyt u specjalistów przede wszystkim wpływa zbyt długi czas oczekiwania (67%) oraz konieczność posiadania skierowania na badanie (46%). Dodatkowo 38% respondentów zwraca uwagę, że istotny wpływa ma również zbyt mała liczba ośrodków specjalistycznych, gdzie można zbadać wzrok.